Bulgaristanda Tıp Okumak

Bulgaristan’da Tıp Okumak için Gerekli Şartlar

Bulgaristan’ın sağlık sistemi, Bulgaristan Sağlık Bakanlığı tarafından ‘Ulusal Sağlık Stratejisi’ aracılığı ile belirlenmektedir. Bulgaristan Sağlık Bakanlığı, sağlık politikalarının belirlenmesi, sağlık sisteminin işleyişi ve örgütlenmesi ile ilgili konulara bakmaktadır. 1998 yılında Bulgaristan’da Sağlık Sigortası Kanunu gönüllü ve zorunlu olarak iki farklı şekilde oluşturulmuştur. Bulgaristan’ın tıptaki gelişmişliği diğer Sovyet ülkelerine oranla daha yüksek olmaktadır. Bulgaristan’da 5 üniversite de tıp fakültesi bulunmaktadır. Bulgaristan’da tıp eğitimi özellikle Türkiye’den ilgi görmektedir. Bulgaristan’da verilen tıp eğitiminin ilgi görmesinin en büyük sebebi ise uluslararası geçerliliğinin olmasıdır. Uluslararası geçerliliğinin yanında YÖK tanınma ve denkliği de bulunduğu için Bulgaristan tıp okumak için tercih edilmektedir.

Bulgaristan’da tıp eğitimi veren bir üniversite okudunktan sonra İngilizce konuşulan bir ülkede diploma ile direkt bir şekilde çalışmak mümkündür. Bulgaristan üniversiteleri içerisinde tıp eğitiminde öne çıkan üniversite Sofya Tıp Üniversitesi olmaktadır. Bulgaristan’da tıp okumak için ilk olarak bir üniversite bulmak ve üniversitenin sağladığı şartları yerine getirmek gereklidir. Vizem.net Bulgaristan’da tıp okumak isteyen öğrenci adayları için danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bulgaristan’da Tıp Fakültesi Olan Üniversiteler Hangileridir?

Bulgaristan’da tıp fakültesi olan üniversiteler aşağıda listelenmiştir.

 • Varna Tıp Üniversitesi
 • Trakya Tıp Fakültesi
 • Sofya Tıp Üniversitesi
 • Plovdiv Tıp Üniversitesi
 • Pleven Tıp Üniversitesi

Varna Tıp Üniversitesi

Varna Tıp Üniversitesi 1961 yılında kurulmuştur. Varna Tıp Üniversitesi’nde 2003 yılında beri İngilizce programı uygulanmaktadır. Varna Karadeniz sahilinde yer almaktadır. Özellikle yaz mevsiminde Varna hareketli bir turizm şehri olmaktadır. Varna Üniversitesi’nde İngilizce eğitim verilmektedir. Varna Tıp Üniversitesi dünya sıralamasında diğer Bulgaristan tıp üniversitelerine göre üst sıralarda yer almaktadır. Varna Tıp Üniversitesi fiyatları diş hekimlik ve tıp alanı için yıllık 8000 euro, eczacılık alanı için yıllık 6000 Euro olmaktadır.

Sofya Tıp Üniversitesi

Sofya Tıp Üniversitesi 1917 yılında kurulmuştur ve Bulgaristan’ın en eski üniversitesidir. Sofya Tıp Üniversitesi eğitim kalitesi ile ulusal eğitim konusunda öncü bir rol oynamaktadır. Sofya Tıp Üniversitesi Bulgaristan’ın başkenti Sofya’da bulunmaktadır. Sofya Tıp Üniversitesi’nin eğitim dili İngilizcedir ve İngilizce tıp alanında 400 öğrencisi bulunmaktadır. Dünya sıralamasında Sofya Tıp Üniversitesi 601. sırada yer almaktadır. Sofya Tıp Üniversitesi diş hekimliği bölümünde 200 öğrenci bulunmaktadır. Türkiye’de Sofya Tıp Üniversitesi denklik yapılabilmektedir. İngilizce dil konuşulan ülkelerde Sofya Tıp Üniversitesi diploması ile çalışabilmektedir. Sofya Tıp Üniversitesi eczacılık bölümünün yıllık ücreti 6000 eurodur, diş hekimliği ve tıp alanının ücreti ise 8000 Euro olmaktadır.

Plovdiv (Filibe) Tıp Üniversitesi

Plovdiv Tıp Üniversitesi 1945 yılında Plovdiv şehrinde kurulmuştur. Plovdiv Tıp Üniversitesi, Bulgaristan’ın en eski ve küçük şehri Plovdiv’de yer almaktadır. Plovdiv Tıp Üniversitesi dünya sıralamasında 6532. sırada bulunmaktadır. Plovdiv Tıp Üniversitesi’nde tıp eğitimi Bulgarca ve İngilizce olarak verilmektedir. Plovdiv Tıp Üniversitesi yıllık ücreti 8000 eurodur.

Trakya Tıp Fakültesi

Trakya Tıp Fakültesi 1995 yılında kurulmuştur. Trakya Tıp Üniversitesi Stara Zagora şehrinde bulunmaktadır ve tıp eğitimi İngilizce olarak verilmektedir. Trakya Tıp Fakültesi Bulgaristan’da bulunan diğer tıp üniversitelerine göre küçük bir üniversitedir. Trakya Tıp Fakültesi’nin yıllık öğrenim ücreti 7000 Euro olmaktadır ve Bulgaristan’da bulunan diğer tıp üniversitelerine göre uygun fiyatlı bir üniversitedir.

Pleven Tıp Fakültesi

Pleven Tıp Fakültesi 1974 yılında kurulmuştur. Pleven Tıp Fakültesi Bulgaristan’ın Plevne şehrinde bulunmaktadır. Plevne Tıp Fakültesi’nde eğitim dönemi eylül ayında değil Şubat ayında başlamaktadır. Pleven Tıp Üniversitesi Bulgarca ve İngilizce dillerinde eğitim vermektedir. Pleven Tıp Fakültesi’ne giriş için giriş sınavları bulunmaktadır. Bulgaristan Pleven Tıp Fakültesi yıllık ücreti 7500 eurodur.

Bulgaristan’da Tıp Okumak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bulgaristan’da tıp okumak için gerekli şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Lise diploması ya da sertifika: Avrupa Birliği tıp üniversitesine aday öğrenciler için biyoloji ve kimya için en az %50 lise diploma başarısı; İsviçre Tıp Üniversitesi, Avrupa Birliği bölgesinde olan ya da olmayan öğrenciler için üniversite tıbbi çalışmalarına temel konu olarak biyoloji ve kimyada ortalama lise sonuçlarının en az %62 lise diploma başarısı gerekmektedir.
 • Maddi Kaynak: Tıp Öğrenci adayları, sponsor, diğer maddi kaynaklar ya da anne ve babanın Bulgaristanda tıp eğitimi süresince tıp çalışmalarını finanse edecek kadar maddi kaynaklarının olması gereklidir. Maddi kaynakların günlük yaşam ücretlerini, tıp üniversitesi programı için yılda 5000 ile 8000 Euro ve tıbbi hazırlık kursu için yılda 3000 ile 4500 euroyu içermesi gerekmektedir.
 • Sağlık Sertifikası: Tıp öğrencileri tıp kariyerleri süresince fiziksel ve psikolojik olarak sağlıklı olmaları gerekmektedir.
 • Geçerli bir pasaport: Avrupa Birliği bölgesi ve İsviçre’den gelen öğrenciler için kimlik kartı ya da bir pasaport gereklidir.
 • Bulgar Tıp Üniversitesi dil yeterliliği: Tıp üniversitesi aday öğrencileri Bulgarca ya da İngilizce eğitim programları için iyi derecede İngilizce ve Bulgarca bilmeleri gerekmektedir. Yeterli İngilizce bilgisi olmayan adayların, üniversite tıp programından önce bir yıllık tıbbi hazırlık kursuna devam etmeleri zorunludur.
 • Giriş Sınavı: Bazı üniversiteler tıp ve diş hekimliği için biyoloji ve kimya, eczacılık programı için kimya ve botanik giriş sınavı düzenleyebilmektedirler. Bilim sınavını testinin öncesinde, üniversiteler uluslararası İngilizce sertifikası olmayan ve İngilizce resmi dili olmayan ülkelerden gelen öğrenciler için üniversite tıp sınavı düzenleyebilmektedirler.

Bulgaristan’da Tıp Okumak için Sınav Var Mıdır?

Bulgaristan’da tıp okumak için giriş sınavı her üniversitede bulunmamaktadır. Plevne Tıp Üniversitesi, Filibe Tıp Üniversitesi, Sofya Tıp Üniversitesi ve Varna Tıp Üniversiteleri giriş için sınav istemektedir.

Bulgaristan’da Tıp Okumanın Maliyeti Ne Kadardır?

Bulgaristan’da tıp okumanın maliyeti Bulgaristan’da bulunan çoğu İngilizce tıp üniversitesinin yıllık ücreti 8000 Euro olmaktadır. Bulgaristan’da bütün diş hekimliği bölümlerinin yıllık ücreti 8000 eurodur. Bulgaristan’daki daha küçük tıp üniversitelerinin ücreti yıllık 7000 ve 7500 Euro arasında değişmektedir. Bulgaristan’daki yıllık tıbbi hazırlık kursları genellikle yıllık öğrenim ücretinin yarısı kadar olmaktadır. Bulgaristan’da okuyan öğrencilerin evde kaldıklarında aylık konaklama masrafı 100 ve 300 Euro arasında değişmektedir. Öğrenci yurdunda kalan öğrencilerin aylık masrafı ise 30-70 Euro arasında değişkenlik göstermektedir. Bir öğrencinin aylık ortalama 200-300 Euro yemek masrafı bulunmaktadır. Toplu taşıma aylık ortalama maliyeti ise 40 eurodur.

Bulgaristan’da Diş Hekimliği Okunabilir Mi?

Evet, Bulgaristan’ın en iyi diş hekimliği okulları ödülü Varna, Plovdiv ya da Sofya arasında bulunmaktadır. Bulgaristan’daki diş hekimliği üniversitelerinde kaliteli bir eğitimin yanı sıra laboratuvar gibi diş hekimliği için kaynaklar öğrencilere sunulmaktadır.

Bulgaristan’da Okumak için Alınması Gereken Vize Türü Nedir?

Bulgaristan’da okumak için alınması gereken vize türü öğrenci vizesidir.

Bulgaristan’da özellikle tıp alanında eğitim almak çok fazla tercih edilmektedir. Bunun sebebi hem Bulgaristan’ın yaşam masrafları ve üniversitelerinin uygun olması hem de kaliteli eğitim verilmesinden kaynaklanmaktadır. Bulgaristan’da üniversite okumak Türkiye’de de çok fazla tercih edilmektedir. Bulgaristan’da tıp eğitimi almak için Bulgaristan D vize başvurusu yapmak gereklidir.

Bulgaristan’da Medikal Eğitim Programları Ne Kadar Sürer?

Bulgaristan’da medikal eğitim programları genel tıp bölümü için 4-6, veterinerlik bölümü için 6, diş hekimliği bölümü için 5-6, eczacılık bölümü için 5-6, hemşirelik bölümü için 3-4, fizyoterapistlik bölümü için 3-4 ve tıbbi uzmanlık eğitimi için 3-6 yıl arasında sürmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: