Azerbaycan Bulgaristan Vize İşlemleri

Azerbaycan Bulgaristan Vize İşlemleri

Bulgaristan, Azerbaycan vatandaşları için vize kolaylığı sağlamakta olup Azerbaycan vatandaşları Türkiye’de Bulgaristan vizesi için başvuru yapabilmektedirler.

Vizem.net Bulgaristan vize danışmanlık hizmeti vermektedir.

Azerbaycan Vatandaşları Bulgaristan Vizesi için Türkiye’de Nereye Başvurmalıdır?

Azerbaycan vatandaşları Bulgaristan vizesi için VFS Global aracı kurumuna başvuru yapabilmektedir.

VFS Global ofislerinin bulunduğu iller aşağıda listelenmiştir.

 • İstanbul
 • Ankara
 • İzmir
 • Bursa
 • Edirne

Vizem.net danışmanlığında 81 ilde ikamet eden Türkiye’de oturum izni olan Azerbaycan ve yabancı uyruklu vatandaşlar vize başvurusunda bulunabilmektedir.

Azerbaycan Vatandaşları Türkiye’den Nasıl Bulgaristan Vizesi Alır?

Azerbaycan vatandaşları Türkiye’den Bulgaristan vizesi almak için gerekli standart evraklara ek olarak Türkiye oturum iznine de sahip olmalıdır. VFS Global yetkili aracı kurumunun internet sitesine girilerek istenilen kişisel bilgiler ve seyahat planına ait detayların doldurulması gerekmektedir. Gerekli bilgilerin doldurulması sonucu, kişiye biyometri işlemleri için randevu tarihi verilmektedir.

Bulgaristan vize başvurusu randevu günü geldiğinde gerekli evrakların teslimi, vize harcının ödenmesi ve biyometri işlemlerinin tamamlanması ile birlikte vize başvuru değerlendirme süreci başlamaktadır.

Azerbaycan Vatandaşları için Gereken Bulgaristan Vize Evrakları Nelerdir?

Azerbaycan vatandaşları için gereken Bulgaristan vize evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Türkiye’de oturum izni: Azerbaycan vatandaşının Türkiye’de bulunma izni olduğunu kanıtlaması gerekmektedir.
 • Türkiye’deki banka hesabı: Azerbaycan vatandaşının Türkiye’deki banka hesabı yoksa Azerbaycan’daki banka hesabı gösterilebilmektedir.
 • Yeterli fon gösteren belgeler: Kişinin banka hesabında Bulgaristan’da kalacağı her gün için en az 50 EUR olması gerekmektedir.
 • Geçerli bir pasaport: En az iki boş sayfası olması ve son 10 yıl içerisinde çıkarılmış olması gerekmektedir.
 • Bulgaristan vize başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından eksiksiz bir şekilde, doğru beyanlarla doldurulmuş ve imzalanmış olması gerekmektedir.
 • Fotoğraf: 45 mm yüksekliğinde 35 mm genişliğinde 1 adet biyometrik fotoğrafın sunulması gerekmektedir.
 • Bulgaristan seyahat sağlık sigortası: En az 30.000 EUR teminatlı olması gerekmektedir.
 • Ulaşım rezervasyonu: Uçak bileti gibi ulaşım planını kanıtlayan belgelerin sunulması gerekmektedir.
 • Kalacak yer kanıtı: Otel rezervasyonu, Airbnb gibi Bulgaristan’a gidildiğinde kişinin nerede konaklayacağını gösteren bir belgenin sunulması gerekmektedir.
 • Finansal dökümanlar: Kişinin son 3 ay içerisinde aldığı maaşların bulunduğu banka hesap dökümü gibi düzenli gelire sahip olduğunu gösteren belgelerin sunulması gerekmektedir.
 • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği: Anne, baba, kardeş varsa eş ve çocukların da gözükmesi gerekmektedir.
 • Vize harç bedeli dekontu: Dekontta kişinin adı, soyadı ve pasaport numarasının yazması gerekmektedir.

Azerbaycan Vatandaşları için Bulgaristan Vize Ücreti Ne Kadardır?

Azerbaycan vatandaşları için Bulgaristan vize ücreti indirimli olmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için 80 Euro olan harç ücretleri, Azerbaycan vatandaşları için 35 eurodur. Biyometri işlemleri, başvuru formu ve dilekçe hazırlama, danışmanlık hizmeti dahil 2022 yılı için ortalama 195 eurodur.

Azerbaycan Dışında Bulgaristan Vize Kolaylığı olan Ülkeler Hangileridir?

Azerbaycan dışında Bulgaristan vize kolaylığı olan ülkeler; Arnavutluk, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Bosna-Hersek, Moldova, Karadağ, Belarus, Rusya ve Ukrayna’dır.

Avrupa Birliği, bazı ülkelerin vatandaşlarına vize kolaylığı sağlamaktadır. Kolaylaştırılmış işlemler; daha hızlı vize işlem süreleri, azaltılmış vize ücreti veya ücretsiz vize başvuru işlemleri, istenilen belgelerin listesini azalması gibi imkanları kapsamaktadır. AB ülkelerinden biri olarak Bulgaristan vize kolaylığı sağlayan ülkelerdendir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: