Bulgaristan Oturum İzni Başvuru Merkezi

Bulgaristan Oturum İzni Başvuru Merkezi

Bulgaristan Cumhuriyeti yasasına göre AB vatandaşı olmayan yabancı uyruklu kişilerin Bulgaristan oturum izni almaları 6 farklı yöntem ile mümkündür.

Oturum iznine başvurulmadan önce izlenecek yöntem dahilinde bu amacı destekleyici belgeler ile Türkiye’de önce Bulgaristan D vizesini almak gerekmektedir.

 1. Bulgaristan’da en az 6 ay süreyle en az 10 Bulgaristan vatandaşını istihdam eden şirket kurarak
 2. Çalışma ve Sosyal Politika Bakanlığından izin aldıktan sonra bir iş sözleşmesi kapsamında Bulgaristan şirketinde çalışarak
 3. Türkiye’den emeklilerin olup yerleşmek amacıyla Bulgaristan’a taşınarak
 4. Bulgaristan aile birleşimi haklarından faydalanılarak
 5. Bulgaristan Cumhuriyeti’nin belirlediği Bulgaristan’da yatırım koşullarını gerçekleştirerek
 6. Bulgaristan’da eğitim görerek

Vizem.net Türkiye ve Bulgaristan’daki ofisleri ile vize başvuru sürecinden göçmenlik bürolarına yapılan başvuru sürecine kadar tüm oturum izni başvuruları için danışmanlık vermektedir.

Bulgaristan Oturum İzni Avantajları Nelerdir?

Bulgaristan 2007’de Avrupa Birliğine üye olmuştur. Özellikle iş adamları için yatırım destekleri ve ulusal refah ile birçok T.C yatırımcısının ilgi odağı haline gelmiştir. Bulgaristan oturum izni avantajları aşağıda sıralanmıştır.

 1. Bulgaristan Oturum Kartı
  Bulgaristan’a giriş ve burada kalma izni sağlayan karttır. Bu kart ayrıca hamiline Kuzey Kıbrıs, Romanya ve Hırvatistan’da 90 güne kadar kalma imkanı sağlar.
 2. Kalıcı Oturum İzni ve Vatandaşlık
  Oturum iznini 5 yıl boyunca yenileyerek elde etmiş kişi 5 yıl sonunda süresiz oturum izni için başvurabilir. AB vatandaşları 60 ay içerisinde toplam 183 günden fazla Bulgaristan’da kalındıysa vatandaşlık başvurusunda bulunulabilir. T.C vatandaşları için kalma süresi 5 uıl içerisinde 55 aydır.
 3. Schengen Vizesi Kolaylığı
  Bulgaristan oturum iznine sahip T.C vatandaşı Schengen vizesini kolaylıkla alabilir.
 4. Bulgaristan Aile Birleşimi
  Birinci derecedeki aile bireyleri için aile birleşimi başvurusu yapılarak aynı hakların diğer aile bireyleri tarafından da yararlanılmasına olanak sağlanır.
 5. Çalışma İzni
  Bulgaristan’da oturum iznine sahip olan kişiler (öğrenciler hariç) ful time işlerde ayrıca izine gerek duymadan çalışma hakkına sahiptir.

Bulgaristan Oturum Kartı Nasıl Alınır?

Bulgaristan oturum kartı için öncelikle Bulgaristan’a gitme amacına uygun olarak D tipi vizeye başvurulmalıdır. Bulgaristan’a gidildikten sonra en geç 3 ay sonra en yakın yabancılar ofisine gidilir. Kalma ihtiyacının hasıl olduğu durum (evlilik, şirket kuruluşu eğitim gibi) belgelendirilerek Bulgaristan oturum ve Bulgaristan kartı için başvuru yapılır. Başvuru esnasında Bulgaristan oturum izni başvuru formu doldurulmalıdır.

Vizem.net Bulgaristan ofisi göçmenler bürosuna yapılacak oturum kartı başvuruları için danışmanlık ve form doldurma hizmeti vermektedir. Daha fazla bilgi için 0850 241 1868

Bulgaristan Oturum İzni İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bulgaristan oturum izni için gerekli belgeler kişinin Bulgaristan’daki bulunma amacına göre değişiklik gösterebilir. Ancak Bulgaristan’da bulunma amacı ne olursa olsun aşağıda sıralanan belgeler tüm oturum izni başvuruları için talep edilmektedir.

 1. Oturum izni başvuru formu
 2. Bulgaristan D vizesi bulunan geçerli pasaport
 3. Varsa önceki oturum izni (sadece yenileme işlemleri için gereklidir)
 4. Başvuru ücreti ödeme makbuzu
 5. Bulgarca olmayan tüm belgelerin yeminli ve noter onaylı tercümeleri

Başvuru amacına göre Bulgaristan oturum izni yenileme için gerekli tüm belgeler için 0850 241 1868’i arayabilirsiniz.

Bulgaristan Oturma İzni Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bulgaristan oturma iznine başvurduktan sonra Bulgaristan İçişleri Bakanlığı’na bağlı göç müdürlüğü web sitesi üzerinden başvuru sorgulaması yapılabilir. Sorgulama için göç dairesinden alınan referans numarası gerekmektedir. Ayrıca Bulgaristan oturma izni onaylandıktan sonra eğer başvuru esnasında Bulgaristan cep telefon hattı verilmişse başvuru sonucu bu numaraya SMS olarak gönderilmektedir. Oturum izninin onaylanması ile oturum kartı ikamet adresine gönderilmektedir.

Bulgaristan Emekli Oturum İzni

Bulgaristan Emekli Oturum İzni Nasıl Alınır?

Türkiye’de emeklilik hakkı elde etmiş ve bunu belgeleyebilen T.C vatandaşları Bulgar Emekli Oturum izni için başvuru yapabilirler. Aşağıdaki süreç izlenerek emekli oturum izni başvurusu tamamlanır.

 1. Türkiye’deki ilgili Bulgaristan Başkonsolosluğuna Emekli D vizesi başvurusu yapılır.
 2. Bulgaristan’a gidilerek 3 ay içerisinde ikamet ettiği adres gösterilmek üzere bir adres tahin edilir.
 3. 3 ay süresi dolmadan oturum izni başvurusu en yakındaki göç idaresine başvurulur.
 4. 1 yıllık oturum izni 5 yıl süre ile her yıl uzatılır. 5 yıl sonunda kalıcı oturum izni ya da vatandaşlık için başvuru yapılabilir.

Önemli Not: Bulgaristan’da oturum almak için en az 1 yıllık tüm Schengen ülkelerin kapsayan ve minimum 30.000 EUR teminatlı sağlık sigortası yaptırılması gerekmektedir. Bulgar vatandaşlığına hak kazanmış emekli eş üzerinden de oturum izni başvurusu yapılabilmektedir. Bunun için emekli olan Bulgar vatandaşı eşin bir dizi prosedürü yerine getirmesi gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Merkezimize Bulgaristan oturum izni ile ilgili gelen sorulan soruların yanıtları aşağıda bulunmaktadır.

Bulgaristan Oturum İzni Yenileme Nasıl Yapılır?

Oturum izni yenileme mevcut oturum izni süresinin dolmasına en geç 30 gün kala Bulgaristan Göç idaresine yapılır. Geçici oturum izni 5 defa yenilenirse kalıcı oturum izni için başvuru yapılabilir. Yapılacak her Bulgaristan oturum izni yenileme başvurusunda başvuru formu doldurulmalı, harcama ve vergi ödemeleri belgelendirilmeli ve vatandaşlık görevinin yerine getirildiği belgelenmelidir. Şirket kuruluşu ile elde edilmiş Bulgaristan oturma izni 5 yıl dolmadan kapanırsa oturuma izni tekrar yenilenmez.

Bulgaristan Süresiz Oturum Şartları Nelerdir?

Bulgaristan’da süresiz oturum hakkı Bulgaristan’da 5 yıl oturum hakkı kazandıktan sonra elde edilir. Süresiz oturum izni şartları kişinin oturum izni alma amacına göre değişiklik gösterir. Ancak geliş amacı ne olursa olsun bu süre boyunca aşağıdaki şartların ihlal eden kişiler süresiz oturum izni alamaz.

 1. Herhangi bir AB ülkesinde suça karışılmış olması.
 2. Herhangi bir devlet dairesine ödenmemiş borçların bulunması.
 3. Hayatını idam ettirecek birikim ya da kazancının olmaması. (Bulgaristan’da yaşayanlar için)
 4. Vergi borcunun bulunması
 5. 360 günlük periyotta en az 181 günün Bulgaristan’da geçirilmemesi durumunda süresiz oturum izni verilmez. (emekliler için)

Bulgaristan Oturum İzni İle Yunanistan’a Gidebilir Miyim?

Bulgaristan oturum izni ile Yunanistan’a seyahat edilemez. Vizeye tabidir. Ancak 5 yıl sonunda Bulgaristan vatandaşlığı elde eden kişiler vizeden muaf olur.

Bununla birlikte Bulgaristan oturum iznine sahip kişi hem Bulgaristan’dan hem de Türkiye’den Yunanistan vizesine başvuru yapabilir. Oturum izninin bulunması başvuru onayı ve vize geçerlilik süresi için kişiye avantaj sağlamaktadır.

Bulgaristan Ev Alana Oturum İzni

Bulgaristan Ev Alana Oturum İzni Veriyor Mu?

Bulgaristan Cumhuriyeti sadece emekliler için uyguladığı programda ev alana oturum izni vermektedir. Bu kişinin Türkiye Cumhuriyeti’nde emekli olduğunu kanıtlayıcı belgeleri bulunması gerekir. Ayrıca emekli maaşı ve sosyal güvence bulunma şartı aranır. Bu kişiler Bulgaristan’da gayrimenkul satın alarak oturum izni alabilir. Gayrimenkul değeri için minimum tutar bulunmamaktadır.

Bulgaristan’da ev alınca vatandaşlık hakkı bu kişilerin için ancak 5 yıl sonunda mümkün olabilmektedir.

Diğer T.C vatandaşları yatırım amaçlı olarak Bulgaristan’da ev sahibi olabilir. C tipi (turistik) vize ile gidilerek ev satın alınabilir. Burada kişiye ait bir evin bulunması daha sonraki vize başvurularında vize süresinin 2 yıla kadar çıkmasına yardımcı olur. Vizem.net Bulgaristan’da yapılacak olan gayrimenkul yatırımları (evrak hazırlanması ve başvuru işlemleri) için danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bulgaristan Oturma İzni İle Araba Getirmek Mümkün Müdür?

Bulgaristan oturma izni ile araba getirmek belirli şartların karşılanması halinde Türk vatandaşları için mümkündür. Aşağıdaki şartlara uyan Bulgaristan oturma iznine sahip kişiler Türkiye’ye yasal olarak yabancı plakalı aracı getirebilirler.

 1. 1 yıl içerisinde en az 181 gün yurt dışında kalmış olmak. (Bulgaristan dışında bir ülkede de kalınmış olunabilir.)
 2. Araç tüzel kişiye aitse aracı kullanan kişi şirket ortağı ya da vekalet sahibi olmalıdır.
 3. Aracın yeşil sigortası bulunmalıdır.
 4. Araç şahıs adına kayıtlı ise aracı kullanan kişi 1. Derece yakını ya da kendisi olmalıdır.

Bulgaristan Oturma İzni İle Avrupa’ya Gidebilir Miyim?

Bulgaristan oturma İzni İle Avrupa’ya giriş sağlanamaz. Kişinin ya Bulgaristan vatandaşlığına ya da geçerli bir Schengen vizesine sahip olması gerekmektedir.

Bulgaristan Oturma İzni İle Giriş Çıkış Limiti Var Mı?

Bulgaristan oturma izni sahibine Bulgaristan’a sınırsız giriş çıkış hakkı tanır. Oturum kartı hamili Bulgaristan oturum izninin geçerli olduğu süre boyunca Türkiye’den sınırsız olarak giriş çıkış yapabilir.

Not: Covid-19 önlemleri kapsamında çeşitli giriş çıkış önlemleri alınmaktadır. Son durum için bilgi alınız. 0850 241 1868

Bulgaristan Oturum İzni Ücreti

Bulgaristan oturum izni süreç bakımından 2 aşamaya sahiptir. İlk aşama Türkiye’de Bulgaristan D vizesi alınarak başlar. kişi Bulgaristan’a gittikten sonra Bulgaristan’da Göçmenlik Bürosuna oturum izni için başvurarak süreç sonuçlanır.

D vizesi almak ortalama 20 iş günü sürerken Bulgaristan’da oturum izni alma süresi 40 güne kadar uzayabilmektedir.

Bulgaristan D vize ücreti 175 Euro’dur. Sürecin Bulgaristan’da kalan kısmı için ücretlendirme, hangi amaçla oturum izni başvurusu yapılacağına bağlıdır. Bulgaristan da evlilik ve oturum, şirket kuruluşu, ve aile birleşimi için Bulgaristan oturum izni ücreti ortalama 1200-1400 Euro arasındadır. Bulgaristan oturma izni ücretinin ilk ödemesi vize başvurusu yapılmadan ikinci ödemesi vize onayı alındıktan sonra yapılır.

Bulgaristan Oturum İzni İle Almanya Ve İngiltere’ye Gidebilir Miyim?

Bulgaristan oturum iznine sahip kişiler Almanya ve İngiltere’ye yapacakları seyahatler için vizeye tabidir. Her iki ülke için de vize başvuruları Bulgaristan’daki ilgili ülke konsolosluklarına yapılabilir. Türkiye’den yapılacak İngiltere ve Almanya vize başvuruları için 0850 241 1868’i arayınız.

Bulgaristan Oturum İzni İle Hangi Ülkelere Gidilir?

Aşağıda sıralanan ülkelere Bulgaristan oturum izni ile 180 günlük periyot içinde 90 güne kadar vize almadan gidilebilir. Aynı zamanda bu ülkelerden oturum iznine sahip kişiler 90 güne kadar Bulgaristan’da konaklayabilir.

 1. Kuzey Kıbrıs
 2. Hırvatistan
 3. Romanya

Oturum iznine sahip kişiler Bulgaristan - Romanya kara yolu sınır kapısını kullanarak Romanya’ya araç ile gidilebilir.

Bulgaristan Oturum İzni Uzatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Bulgaristan oturum izni uzatma mevcut oturum izninin bitimine en az 2 ay kalaya kadar yapılmalıdır. Bulgaristan’daki en yakın göç bürosundan oturum izni uzatma formu doldurularak başvuru yapılır.

Not: Covid-19 salgını sebebiyle 2020 yılı Mart – Ekim ayların arasında Bulgaristan oturum izni uzatma başvurusu yapması gereken kişilerin başvuru yapmadıkları için izinleri iptal edilmemiştir.

Bulgaristan Oturum İzni Sonrası Vatandaşlık Nasıl Alınır?

Bulgaristan oturum izni sonrası vatandaşlık başvurusu 5 yıl sonunda yapılabilir. Vatandaşlık başvurusu yapacak olan kişinin 5 yıl süresince Bulgaristan’da yaşamış olması gerekir. Vizem.net Bulgaristan oturum iznine sahip kişilerin vatandaşlık başvuruları için danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bulgaristan Oturum İzni İle Hollanda’ya Gidebilir Miyim?

Bulgaristan oturum iznine sahip kişiler Hollanda’ya yapacakları seyahatler için vize almalıdır. Bulgaristan’daki Hollanda konsolosluklarına başvuru yapılabilir. Türkiye’den yapılacak Hollanda vize başvuruları için 0850 241 1868’i arayınız.

Bulgaristan Oturma İzni Nasıl Alınır?

Bulgaristan oturma izninin nasıl alınacağı hakkında internet üzerinde birçok çelişkili ve yanlış bilgi bulunmaktadır. Öncelikle Bulgaristan oturma izni sadece Bulgaristan’da İçişleri Bakanlığı’na bağlı göç idaresine başvurularak yapılabilir. Türkiye’deki Bulgaristan konsolosluklarının oturum izinleri konusunda yetkisi bulunmamaktadır. 4 aşamalı aşağıdaki süreç izlenerek Bulgaristan oturma izni alınabilir.

 1. Kalma amacına uygun uzun süreli D vizesi alınır.
 2. Bu vize ile Bulgaristan’a gidilir.
 3. Gerekli evraklar hazırlanarak 3 ay içerisinde en yakın göçmenlik bürosuna oturum izni için başvuruda bulunulur.

Emeklilerin Bulgaristan Vatandaşlığı İçin Danışmanlık Hizmetleri Veren Firma Var Mı?

Emekliler ve D vize ile Bulgaristan’a gitmiş her T.C vatandaşı için vizem.net Sofya ofisi tüm oturum izinleri ve pasaport başvuruları için danışmanlık hizmeti verilmektedir.

Başvuru ve Bilgi İçin: 0850 241 1868

Paylaş: