bulgaristan transit vizesi ve başvuru ücretleri

Bulgaristan Transit Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

Transit vize, kişilerin seyahat sırasında hedef ülkeye ulaşmadan önce başka bir ülkeye, yalnızca ulaşım aracı değişikliği amacıyla giriş yapabilmelerini sağlayan bir vize türüdür. Bulgaristan transit vizesi; yeşil (hususi), gri (hizmet) veya siyah (diplomatik) pasaportu olmayan ve en az çift girişli bir Schengen vizesine sahip olmayan kişilerin Bulgaristan üzerinden başka bir ülkeye geçiş yapabilmesini sağlayan vizedir. Bulgaristan transit vizesi, hamiline ulaşım aracına bağlı olarak 48 saat veya 72 saat boyunca Bulgaristan’da kalma hakkı vermektedir.

Vizem.net, Bulgaristan transit vize başvurularında 81 ilde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Bulgaristan Transit Vize Türleri Nelerdir?

Bulgaristan transit vize türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Bulgaristan havayolu transit vizesi (Bulgaristan A vizesi)
 • Bulgaristan karayolu transit vizesi (Bulgaristan B vizesi)

Bulgaristan Transit Vizesi Hangi Durumlarda Gereklidir?

Bulgaristan transit vizesinin gerekli olduğu durumlar aşağıda listelenmiştir.

 • Bulgaristan üzerinden karayolu veya tren yolu ile transit geçiş yaparken transit vize sahibi olmak gerekmektedir.
 • Bulgaristan havalimanlarından 24 saatten fazla aktarmalı uçuş yaparken transit vize sahibi olmak gerekmektedir.
 • Bulgaristan üzerinden Schengen ülkeleri ve Romanya dışında bir ülkeye giriş yaparken transit vize sahibi olmak gerekmektedir.

Schengen Vizesi ile Bulgaristan Üzerinden Transit Kara Geçiş Yapılabilir Mi?

Schengen vizesi ile Bulgaristan üzerinden transit kara geçiş, sadece çift veya çoklu girişli vize ile yapılabilmektedir. Tek giriş hakkı tanınmış olan Schengen vizesi ile Bulgaristan üzerinden transit geçiş, karayolu üzerinden yapılamamaktadır ancak havalimanı üzerinden yapılabilmektedir.

Romanya Vizesi ile Bulgaristan Üzerinden Transit Geçiş Yapılabilir Mi?

Romanya vizesi ile Bulgaristan üzerinden transit geçiş ancak çoklu giriş özellikli Romanya vizesi ile yapılabilmektedir.

Bulgaristan Aktarmalı Uçuşlar için Transit Vize Gerekiyor Mu?

Bulgaristan aktarmalı uçuşlar için transit vize, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için 24 saate kadar olan bekleme süresi durumunda gerekmemektedir.

Bulgaristan Üzerinden Vizesiz Geçiş Hangi Durumlarda Mümkündür?

Bulgaristan üzerinden vizesiz geçiş, yeşil (hususi) pasaport, gri (hizmet) veya diplomatik (siyah) pasaporta ve en az çift girişli Schengen vizesine sahip olan kişiler için mümkündür.

Bulgaristan üzerinden farklı bir Schengen ülkesine geçiş yaparken, en az çift girişli Schengen vizesi alınmış ise ayrıca bir transit vize alınması gerekmemektedir. Bulgaristan yeşil pasaporta vize talebinde bulunmayan ülkeler arasındadır, bu yüzden Bulgaristan üzerinden geçiş yaparken ve 90 güne kadar olan seyahatlerde yeşil pasaport sahiplerinin herhangi bir vize ihtiyacı bulunmamaktadır.

Bulgaristan Transit Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bulgaristan transit vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Bulgaristan transit vize başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından eksiksiz bir şekilde doldurulmuş ve imzalanmış olması gerekmektedir. Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise başvuru formuna her iki velinin de imza atmış olması gerekmektedir.
 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş, en az iki adet boş sayfası bulunan ve seyahatin bitiş tarihinden sonraki 6 ay boyunca da geçerli olacak pasaportun ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: 1 adet sunulması gereken fotoğrafın, Son 6 ay içerisinde çekilmiş olması ve fotoğrafta başvuru sahibinin yüz hatlarının boyun ve kulaklarla birlikte net bir şekilde görünmesi gerekmektedir.
 • Seyahat amacını gösteren belgeler: Varış ülkesinden alınan vizenin kopyasının ibraz edilmesi gerekmektedir. Başvuru sahibi varış ülkesine vizesiz giriş yapabiliyor ise seyahat amacını onaylayan davetiye, öğrenci belgesi, otel rezervasyonu veya gayrimenkul belgesi gibi belgeleri ibraz etmelidir.
 • Vize harç ücreti dekontu: Garanti Bank’a Konsolosluk adına yatırılmış olan vize harç ücretine dair dekontun orijinalinin ibraz edilmesi gerekmektedir. Harç dekontunda başvuru sahibinin isim soyisim ve pasaport numarası bilgileri bulunmalıdır.
 • Seyahat masraflarının karşılanabileceğini ispatlayan belgeler: Düzenli geliri kanıtlamak amacıyla son 3 aya ait maaş bordrolarının ibraz edilmesi gerekmektedir. Uçak bileti ve otel masraflarına ek olarak en az 500 Euro bakiyesi bulunan banka hesabına dair, son 3 ay içerisindeki hesap hareketlerini gösteren ve son 15 gün içerisinde işlenmiş banka yazısının veya banka cüzdanının teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Aile bağları belgesi: Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneğinin ibraz edilmesi gerekmektedir. Nüfus kayıt örneği ikamet adresini göstermiyor ise başvuru sahibi ikamet belgesini ayrıca sunmak zorundadır.
 • Çalışma durumuna ilişkin belgeler: Başvuru sahibi öğrenci ise; öğrenci belgesini, emekli ise; emekli maaşı aldığını kanıtlayan banka hesap özetini, çalışan ise; SGK işe giriş bildirgesini, SGK hizmet dökümünü, ticaret sicil gazetesinin kopyasını, imza sirkülerini, ticaret odasındaki kayıt belgesini, vergi levhası belgelerini, antetli kağıda yazılmış, kaşeli ve imzalı referans mektubunu, şirket sahibi ise; ticaret sicil gazetesinin kopyasını, imza sirkülerini, ticaret odasındaki kayıt belgesini, vergi levhası belgeleri ile görevini, gidiş amacını, gidiş ve dönüş tarihlerini içeren, antetli kağıda yazılmış, kaşeli ve imzalı referans mektubunu ibraz etmelidir.
 • Ulaşım aracına ilişkin belgeler: Uçak rezervasyonlarının ya da öngörülen ulaşım aracına ilişkin kanıtlayıcı belgelerin ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Seyahat sağlık sigortasının Bulgaristan’da geçerli, 30000 Euro değerinde ve tüm seyahati kapsayacak şekilde alınmış olması gerekmektedir.

Bulgaristan Transit Vize için Destekleyici Belgeler Nelerdir?

Bulgaristan transit vize için destekleyici belgeler; başvuru sahibinin geçerli bir seyahat amacı olduğuna, seyahat masraflarının tamamının karşılayabileceğine ve seyahat sonunda kendi ülkesine dönmesi gerektiğine ispat olarak istenmektedir. Bulgaristan transit vize başvurularında ibraz edilmiş belgeler kişinin seyahat amacının geçerliliğini veya kendi ülkesine geri döneceğini ispatlamakta yetersiz bulunursa Konsolosluk ek belge talebinde bulunabilmekte veya başvuruyu reddedebilmektedir.

Bulgaristan transit vize için destekleyici belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Varış ülkesinden alınmış geçerli vizenin ibraz edilmesi gerekmektedir. Başvuru sahibi, varış ülkesine vizesiz giriş yapabiliyor ise seyahat amacını onaylayan davetiye, öğrenci belgesi, otel rezervasyonu veya gayrimenkul belgesi gibi belgeleri ibraz etmek zorundadır.

Bulgaristan Transit Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bulgaristan transit vize başvurusu yetkili aracı kurum üzerinden Konsolosluklara/ Elçiliklere yapılmaktadır. Bulgaristan transit vize başvurusunda bulunacak kişinin öncelikle asıl seyahat edeceği ülkeden vize almış olması gerekmektedir, hedef ülkeden alınan vize ile birlikte transit vize için gereken diğer evrakların hazırlanması ve transit vize başvurusunun hazırlanan belgeler ile yapılması gerekmektedir.

Bulgaristan transit vize başvurusu için VFS Global’in internet sitesi üzerinden https://www.vfsglobal.com/one-pager/bulgaria/turkey/turkish/index.html adresindeki vize başvuru formunun indirilmesi, çıktısı alınarak doldurulması ve imzalanması gerekmektedir. Başvuru sahibinin son 6 ay içinde çekilmiş bir biyometrik fotoğrafı yoksa, fotoğrafçılarda veya başvurunun yapıldığı vize başvuru merkezinde çekilebilmektedir.

Bulgaristan transit vizesi için başvuru yapan kişinin asıl gideceği ülkeden almış olduğu vizenin kopyasının ibraz edilecek belgelerin arasında olması gerekmektedir, başvuru sahibi vizesiz seyahat edebiliyor ise hedef ülkeye seyahat amacını gösteren belgelerin (davet mektubu, otel rezervasyonu, öğrenci belgesi, ticaret belgesi vb) ibraz edilmesi gerekmektedir. Bulgaristan transit vize başvurusu için gereken tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği ve ikamet belgesi e-devlet üzerinden temin edilebilmektedir. Türkiye’de faaliyet gösteren seyahat acenteleri üzerinden, Bulgaristan’da geçerli olacak ve tüm seyahati kapsayacak 30000 Euro değerinde bir seyahat sağlık sigortası yaptırılması gerekmektedir. Bulgaristan transit vize harç ücretinin bankaya Konsolosluk adına yatırılması, üzerinde kişinin isim soyisim ve pasaport numarası bilgilerinin yer aldığı dekontun orijinalinin ibraz edilmesi gerekmektedir. Bulgaristan transit vize başvurusunda bulunan kişinin, finansal durumunu gösteren son üç aylık maaş bordrolarını, otel ve uçak bileti masraflarına ek olarak en az 500 Euro bakiyesi olan bir banka hesabının son üç aylık hesap dökümlerini ibraz etmesi gerekmektedir.

Bulgaristan transit vize başvuru sürecinde ilk olarak asıl seyahat edilecek ülkeden vize alındıktan sonra, transit vize için gereken belgelerin hazırlanması ve asıl vize ile birlikte vize başvuru merkezine ibraz edilmesi gerekmektedir. Bulgaristan transit vize başvurusu için gerekli belgeler başvuru merkezine teslim edildikten sonra Konsolosluğun vize bölümüne iletilmekte ve vize onayı Konsolosluk tarafından verilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Bulgaristan transit vize başvuruları, sadece gerekli evrakların gönderilmesi ile yapılabilmektedir. Gerekli evraklar tamamlandıktan sonra başvuru sahibinin gelmesine gerek kalmaksızın evraklar Vizem.net saha danışmanları tarafından ilgili Bulgaristan Dış Temsilciliğine iletilmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Bulgaristan Transit Vize Ücreti Ne Kadardır?

Bulgaristan transit vize ücreti harç bedeli 2022 yılı için 80 Euro’dur.

Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda Bulgaristan transit geçiş vizesi ücreti danışmanlık, form, dilekçe ve yeminli tercüme maliyetleri ile birlikte 180 Euro tutmaktadır.

Bulgaristan Transit Vize Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan transit vize ortalama 10 - 15 iş günü içerisinde çıkmaktadır ancak vize başvuru sürecinin Türkiye ve Bulgaristan’ın resmi tatil tarihlerine denk gelmesi veya ilgili Konsolosluğun vize bölümünün yoğun olması durumlarında bu süre uzayabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında 2018- 2021 yılları arasında yapılan Bulgaristan transit vize başvurularının ortalama sonuçlanma süresi 9 iş günüdür.

Sık Sorulan Sorular

Vizem.net danışmanlarına Bulgaristan transit geçiş vizesi ile ilgili sıklıkla sorulan sorular ve yanıtları aşağıda verilmiştir.

Bulgaristan Kapıda Transit Vize Uygulaması Bulunuyor Mu?

Hayır, Bulgaristan kapıda transit vize uygulaması bulunmamaktadır. Bulgaristan transit vize başvurularının Bulgaristan Dış Temsilciliklerine yapılması gerekmektedir.

Bulgaristan transit vize başvurusu yapılırken seyahat süresince ihtiyaç duyulacak giriş hakkı sayısının belirtilmesi gerekmektedir. Bulgaristan kapıda vize uygulaması bulunmamaktadır ve Elçilik/ Konsolosluk üzerinden alınan havalimanı transit vizesi A tipi transit vize, karayolu transit vizesi B tipi transit vize olarak düzenlenmektedir.

Yunanistan’dan Bulgaristan’a Geçiş için Transit Vizeye İhtiyaç Duyulur Mu?

Yunanistan’dan Bulgaristan’a geçiş için transit vizeye ihtiyaç duyulmayan tek durum, ilk defa Yunanistan’a giriş yapılmış olması ve toplamda bir defa giriş yapılmış olan çift girişli veya çoklu girişli vizeye sahip olunması durumudur, aksi hallerde transit vizeye ihtiyaç duyulmaktadır.

Yunanistan’dan Bulgaristan’a geçiş için çoklu girişli veya çoklu girişli vizeye sahip bir kişi ilk ve tek girişini Yunanistan’a yapmış ise transit vizeye ihtiyaç duyulmamaktadır. Pasaportta Schengen vizesi bulunmuyor ve tek girişli vize var ise veya çift girişli vizenin tanıdığı giriş haklarının tamamı kullanılmış ise Bulgaristan’a geçiş için Bulgaristan geçiş vizesi gerekmektedir. Bulgaristan Üzerinden Balkanlara geçiş için Schengen vizesi bulunmayan pasaportta çift girişli veya çoklu girişli bir vize olmaması durumunda transit vize gerekmektedir.

Bulgaristan’a Giderken Transit Vize Gerekli Mi?

Bulgaristan’a giderken transit vize, pasaportta Schengen vizesi bulunmuyor ise gereklidir.

Bulgar Transit Vizesi Kaç Günlük Düzenlenir?

Bulgar transit vizesi, havalimanı transit vizesi (A) şeklinde düzenlenmiş ise hamiline her girişte en fazla 48 saat; karayolu transit vizesi (B) şeklinde düzenlenmiş ise hamiline her girişte en fazla 72 saat boyunca Bulgaristan’da kalma hakkı tanır.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: