Bulgaristan E2 Vizesi

Bulgaristan Vatandaşları için E2 Vizesi Başvuru Süreci 2023

Amerika Birleşik Devleti ile anlaşmalı olan ülkelerin vatandaşları E2 yatırımcı vizesi ile ticaret ve denizcilik üzerine Amerika’ya gidebilmektedir. Amerika E2 vizesinden sadece anlaşmalı ülkelerin vatandaşları faydalanabilmektedir. Bulgaristan, Amerika Birleşik Devleti ile E2 anlaşmasına sahip olan ülkelerin arasında yer almaktadır. E2 vizesine başvurmak isteyen başvuru sahiplerinin büyük miktarda sermaye yatırdıkları bir işletmenin faaliyetlerini geliştirmek üzere Amerika Birleşik Devletleri’ne gitme amacının olması gerekmektedir.

Bulgaristan ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki E2 vizesi anlaşması 1994 yılından itibaren yürürlüktedir. Bulgaristan vatandaşları veya Bulgaristan’da çifte vatandaşlığı olan Türk vatandaşları E2 vizesine başvurarak ticaret ve denizcilik işlemleri için Amerika Birleşik Devletleri’ne gidebilmektedir.

Vizem.net, Türkiye’de ikamet eden Bulgar vatandaşları ve Türk Bulgar çifte vatandaşları için E2 vizesi başvuru süreci hakkında danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bulgaristan E2 Vizesi Şartları Nelerdir?

Bulgaristan E2 vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

  • Başvuru sahibinin Bulgar vatandaşı olması gerekmektedir.
  • Başvuru sahibinin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir işletmede en az %50 paya sahip olması gerekmektedir.
  • Yatırım amacıyla gösterilecek payın geri çekilemez olması gerekmektedir.
  • Yatırımın gerçek ve faal bir işletmeye ait olması gerekmektedir.
  • Başvuru sahibinin E2 vizesine başvuru yapma amacının Amerika Birleşik Devletleri’ndeki işi geliştirmek olması gerekmektedir.
  • Başvuru sahibinin Amerika Birleşik Devletleri’nde iş geliştirme amacıyla bulunacağı sürenin sonunda kendi ülkesine dönme niyeti taşıması gerekmektedir.

Bulgaristan Vatandaşları için E2 Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bulgaristan vatandaşları için E2 vize başvuruları ilk olarak yatırım yapılan işletmenin Sofya’da bulunan Amerika Birleşik Devletleri’nin Göçmen Olmayan Vize Birimi’ne kaydedilmesi ile başlamaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan bir işletmeyi Bulgaristan’da kayıt ettirebilmek için işletme evraklarının hazırlanması ve kayıt formlarının doldurulması gerekmektedir. İşletme kayıt ücretinin ödenmesi ve başvuru sahibine ait fotoğrafın teslim edilmesiyle işletme kayıt işlemleri tamamlanmaktadır.

Sofya’da bulunan Amerika Birleşik Devletleri’nin Göçmen Olmayan Vize Birimi’ne işletme kaydı için yapılan başvurusu kabul edilen Bulgar vatandaşları mülakata davet edilmektedir. Mülakatta Amerika Birleşik Devletleri’nde sahibi ya da ortağı olunan işletmeye dair sorular sorulmaktadır. Kayıt işlemi onaylanan kişiler E2 vizesi için başvuru yapabilmektedir.

Türk Bulgar Çifte Vatandaşları E2 Vizesine Bulgaristan Pasaportu ile Başvurabilir Mi?

Evet, Türk Bulgar çifte vatandaşları E2 vizesine Bulgaristan pasaportu ile başvuru yapabilmektedir. Türk pasaportu ile Amerika’ya gitmek üzere E2 vizesine başvuru yapılamamaktadır.

Türk ve Bulgar vatandaşlığına sahip olan kişiler, Amerika’daki faal şirkete yatırım yapması sonucunda E2 vizesine başvurma hakkına sahip olmaktadır. Bulgaristan çifte vatandaşlık sahibi olunduğu için Bulgar vatandaşları ile aynı haklara sahip olunmaktadır.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: