Bulgaristan Gratis Vize

Bulgaristan Gratis Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri 2023

Bulgaristan gratis vizesi, Bulgaristan’da evliliğini tastikleyen kişilere verilen kısa süreli vizedir. Bulgaristan’da evlilik yapan ya da Bulgaristan’da nikahlanan Türk vatandaşlarına evlilik cüzdanı verilmektedir. Türkiye’de yapılan nikahlarda ise evlilik cüzdanı Bulgaristan’da tastiklenerek kabul görmektedir.

Bulgaristan gratis vizesi, Bulgaristan damat vizesi olarakta bilinmektedir.

Bulgaristan Gratis Vize Şartları Nelerdir?

Bulgaristan gratis vizesi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Bulgaristan’da evlenmek için gerekli belgeler toplanıp evlilik gerçekleştirilmelidir.
 • Türkiye’de Bulgaristan vatandaşı ile evliliğini gerçekleştiren kişilerin yapmış oldukları evliliği Bulgaristan’da onaylatmaları gerekmektedir.

Bulgaristan Gratis Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bulgaristan gratis vize başvurusu aşamaları aşağıda listelenmiştir.

 • Bulgaristan C tipi vize başvuru formu doldurulur.
 • Bulgaristan gratis vize başvurusu için gerekli evraklar hazırlanır.
 • Başvuru yapmak üzere ikamet iline göre VFS aracı kurumlarından randevu alınır.
 • Randevu tarihinde evraklar beyan edilerek başvuru tamamlanır
 • Bulgaristan gratis vize başvuru sonucu beklenir.

Bulgaristan Gratis Vize için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bulgaristan gratis vize için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Başvuru sahibinin talep ettiği vize tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerli olması, son 10 yıl içinde düzenlenmiş ve en az 2 boş sayfa bulundurması gerekmektedir.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi: Vize başvuru sahibine ait kimliğin fotokopisinin sunulması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Bulgaristan gratis vize başvurusu için kullanılacak biyometrik fotoğrafın; başvurudan önceki 6 ay içinde çekilmiş olması, 35 mm genişlik 45 mm uzunlukta olması ve fonunda beyaz renk kullanılması gerekmektedir.
 • Bulgaristan gratis vize başvuru formu: Başvuran kişi tarafından eksiksiz olarak doldurulmuş ve imzalanmış olmak zorundadır.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği: Bulgaristan gratis vizesi başvuru sahibinin, e-devlet sitesinden barkodlu adli sicil kaydı alması gerekmektedir.
 • Bulgaristan’dan tasdikli evlilik cüzdanı: Bulgaristan’da nikahlanan kişiler için Bulgaristan evlilik cüzdanı, Türkiye’de nikahlanan kişiler için Bulgaristan’dan tasdikli evlilik cüzdanı sunulması gerekmektedir.
 • Bulgar vatandaşı olan eşin Bulgar pasaportu: Bulgaristan gratis vize başvurusu yapan kişinin eşinin vatandaşlığını kanıtlayacak Bulgar pasaportu belgelemesi gerekmektedir.
 • Maddi durum gösteren belgeler: Bulgaristan gratis vize başvuru sahibinin adına kayıtlı banka hesap hareketlerini gösteren cüzdan sunulmalıdır. Başvuru sahibi çalışıyorsa maaş bordrosunu eklemelidir.
 • Seyahat ulaşım belgeleri: Bulgaristan’a yapılacak seyahatin gidiş-dönüş biletleri, bilet rezervasyonlarının teslim edilmesi gerekmektedir.
 • Bulgaristan seyahat sağlık sigortası: Bulgaristan gratis vize başvurusu yapan kişi planlanan seyahat süresini kapsayan seyahat sağlık sigortası yapması ve bunu belgelemesi gerekmektedir.

Bulgaristan Gratis Vize Ücreti Ne Kadardır?

Bulgaristan gratis vize ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

HizmetlerÜcret
Bulgaristan gratis vize harcı80 EUR
Başvuru formu & dilekçe doldurma40 EUR
RandevuÜcretsiz
Biyometri işlemleri40 EUR
Danışmanlık hizmeti40 EUR
Toplam tutar200 EUR

Bulgaristan Gratis Vize Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan gratis vize başvuruları belgeler eksiksiz hazırlanıp başvurulduğu tarihten itibaren ortalama 2 ay içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Belgelerde eksik bulunması, Bulgaristan Konsolosluğu’nun yoğun olması veya başvuru değerlendirme günlerinin resmi ve dini bayramlara denk gelmesi durumunda vize başvurusu uzayabilmektedir.

Eşi Bulgaristan Vatandaşı Olan Kişiler Bulgaristan Vatandaşlığı Alabilir Mi?

Eşi Bulgaristan vatandaşı olan kişiler, Bulgaristan vatandaşlık şartları ve aşamalarını yerine getirdiğinde Bulgaristan vatandaşlığı alabilmektedir.

Bulgaristan vatandaşı ile evlilik gerçekleştirmiş olan kişilerin Bulgaristan vatandaşlığı alımı için evlilik sonrasında Bulgaristan D vizesi alması gerekmektedir. Alınan D vize ile Bulgaristan’a giderek yabancılar şubesinde oturum kartı başvurusu yapılmalıdır. Gerekli prosedürler tamamlandığında, oturum kartını teslim alıp her yıl yenileyerek Bulgaristan’da 3 yıl kesintisiz ikamet süresi doldurmalıdır. Bulgaristan devleti tarafından değerlendirmeler sonucu kişiye göre verilen geçici oturum iznini dolduran vatandaşların, mevcut olan evliliği değerlendirerek kalıcı oturum izni verilmektedir. Verilmiş olan kalıcı oturum izni ile Bulgaristan vatandaşlık şartları tamamlanmış kişiler, Bulgaristan devleti tarafından yapılan mülakatlar ve dil sınavları sonucu Bulgaristan vatandaşlığı alabilmektedir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: