Bulgaristan'a Araba ile Gitmek

2024'te Bulgaristan'a Arabayla Nasıl Gidilir?

Türkiye’ye yakınlığı sebebi ile Bulgaristan’a arabayla gitmek, ülkeye seyahat eden kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Arabayla Türkiye’den Bulgaristan’a; Edirne’de yer alan Kapıkule Sınır Kapısı veya Hamzabeyli Sınır Kapısı üzerinden ya da Kırklareli’de yer alan Dereköy Sınır Kapısı üzerinden gidilebilmektedir.

Arabayla Bulgaristan’a gitmek isteyen kişiler, gerekli belgeleri hazırladıktan ve vize işlemlerini tamamladıktan sonra Bulgaristan seyahatlerini gerçekleştirebilir.

Vizem.net Türkiye’den özel aracıyla Bulgaristan’a seyahat edecek kişiler için vize başvuruları ve Bulgaristan yeşil sigorta işlemlerinde yetkili acentedir.

Bulgaristan yeşil sigorta başvurusu için: 0850 241 1868

Bulgaristan’a Arabayla Gitmek için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bulgaristan’a arabayla gitmek için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli bir Türkiye Cumhuriyeti pasaportu
 • Geçerli bir Schengen vizesi
 • Uluslararası geçerliliği olan bir ehliyet
 • Yurtdışı çıkış pulu harç ödeme dekontu
 • Bulgaristan seyahat sağlık sigortası
 • Bulgaristan yeşil kart sigortası

Pasaport

Bulgaristan’a seyahat etmek isteyen kişilerin; tüm Bulgaristan seyahat süresinde geçerli olan, en az 2 adet sayfası boş olan ve son 10 yıl içerisinde alınmış bir pasaport sunmaları gerekmektedir. Pasaport türü fark etmeksizin, tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ülkeden çıkış yapabilmek için pasaport sahibi olmaları gerekmektedir.

Vize

Bulgaristan’a seyahat edecek kişilerin, sahip oldukları pasaport türüne göre vizeden muaf olma durumu mümkündür. Diplomatik (siyah) pasaport, hususi (yeşil) pasaport ve hizmet (gri) pasaportu sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, belirli süreli Bulgaristan seyahatleri için vizeden muaftır.

Umuma mahsus (bordo) pasaport hamillerinin, Bulgaristan seyahati için vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Bulgaristan’a giriş için vizeye tabi olan kişilerin, geçerli bir Bulgaristan ya da Schengen vizesi almaları gerekmektedir.

Arabayla Balkan Turu Yaparken Bulgaristan Vizesi Gerekli Midir?

Arabayla Balkan turu yaparken Bulgaristan üzerinden çıkış ve giriş yapılacaksa, Bulgaristan transit vizesi ya da en az çift girişli Bulgaristan schengen vizesi almak gerekmektedir.

Bulgaristan üzerinden arabayla Balkan turu çift girişli ya da multi Schengen vizesi olmadan mümkün değildir. Arabayla Balkan turu yapmak isteyen kişilerin, gerekli vize türünün yanında kara yolu seyahati için gerekli olan yeşil kart sigortası gibi belgeleri de hazırlamaları gerekmektedir.

Uluslararası Geçerliliği Olan Ehliyet

Yeni tip Türkiye Cumhuriyeti ehliyetlerinin, Bulgaristan’a arabayla yapılacak seyahatler için geçerliliği bulunmaktadır. Bulgaristan’a arabayla seyahat edecek kişinin ehliyeti eski tip ise, uluslararası sürücü belgesi (beynelmilel ehliyet) alınması gerekmektedir.

Uluslararası sürücü belgesi, sürücülerin ikamet ettikleri ülke dışında araç kullanabilme hakkı olduğunu gösteren bir belgedir. Uluslararası sürücü belgesi, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu’na; sürücü belgesi, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve 2 adet fotoğraf ile müracaat edilerek alınabilmektedir.

Yurtdışı Çıkış Pulu Ödeme Dekontu

Yurtdışına seyahat etmeyi planlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, yurtdışı çıkış pulu almaları ve ülkeden çıkarken pasaport kontrolü sırasında bu pulu pasaportlarına bastırmaları gerekmektedir. Yurtdışı seyahatinin hangi ulaşım yoluyla yapılacağından bağımsız olarak, Türkiye sınırlarından çıkılacak her durumda yurtdışı çıkış pulu almak zorunludur.

2024 yılında 150 Türk Lirası olarak belirlenen yurtdışı çıkış pulu ücreti; havalimanlarında yer alan yurtdışı çıkış harç pulu makinelerinden, vergi dairelerinden ya da bazı bankalardan ödenebilmektedir.

Bulgaristan Seyahat Sağlık Sigortası

Bulgaristan seyahati yapacak kişilerin vize başvuru dosyalarında sunması gereken seyahat sağlık sigortası; en az 30.000 Euro teminat tutarlı, tüm Schengen ülkelerinde geçerli, acil tedavi, kimi acil sağlık sorunları, hastaneye yatma durumu ya da vefat halinde ülkeye dönüş gibi durumları kapsayıcı olmalıdır. Seyahat sağlık sigortası poliçesi yer almayan Bulgaristan vize başvuruları, red yanıtı almaktadır.

Vizem.net danışmanlığı ile gerçekleştirilen Bulgaristan vizesi başvurularında, seyahat sağlık sigortası işlemleri en uygun fiyatlarla yapılmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Bulgaristan Yeşil Kart Sigortası

Yeşil kart sigortası, yeşil kart üyesi ülkelere yapılacak yurtdışı seyahatleri için alınması gereken bir trafik sigortası türüdür. Bulgaristan’a araba ile seyahat edecek kişilerin, ülke yeşil kart sistemine üye olduğu için, seyahat yapılacak araca yeşil kart sigortası yaptırması gerekmektedir. Bulgaristan’a seyahat edilecek araç için düzenlenmiş Taşıt Ruhsatı ve geçerli Türk Trafik Sigortası fotokopilerinin ibraz edilmesi ile araç için yeşil kart sigortası yaptırılabilir.

Vizem.net sigorta bölümü, vize başvuru sahiplerinin Bulgaristan yeşil kart sigortasını en uygun fiyatlarla yapabilmesi için danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Araç ile Bulgaristan’a Çıkış Hangi Gümrük Kapılarından Yapılabilir?

Araç ile Bulgaristan’a çıkış aşağıda listelenen gümrük kapılarından yapılabilmektedir.

 • Edirne, Kapıkule Sınır Kapısı, Kapitan Andreevo Sınır Kapısı
 • Edirne, Hamzabeyli Sınır Kapısı, Lesovo Sınır Kapısı
 • Kırklareli, Dereköy Sınır Kapısı, Malko Tırnova Sınır Kapısı

Şirket Arabasıyla Bulgaristan’a Gidilebilir Mi?

Evet, şirket arabasıyla Bulgaristan’a gitmek mümkündür, ancak sürücü şirket sahibi değilse, ilgili şirketten araçla yurtdışına çıkış için vekalet alması gerekmektedir.

Kiralık Arabayla Bulgaristan’a Gidilebilir Mi?

Kiralık arabayla Bulgaristan’a gitmek mümkündür, ancak aracın alındığı kiralama şirketinden araçla yurtdışı çıkışı yapılacağına dair vekaletname alınması gerekmektedir.

Arabayla Bulgaristan Gezisi için En Güzel Rotalar Hangileridir?

Arabayla Bulgaristan gezisi için en güzel rotalar aşağıda listelenmiştir.

 • Balkan Dağları
 • Şipka Zirvesi
 • Veliko Tarnovo
 • Haskovo
 • Asenovgrad
 • Burgaz
 • Pobitite Kamuni
 • Plovdiv
 • Knyaz Aleksander
 • Velingrad
 • Bansko
 • Vitosha Bulvarı
 • Ariana Gölü
 • Stefan Stambolov Meydanı
 • Borisova Gradina Parkı

Bulgaristan’a Arabayla Gitmek Tehlikeli Midir?

Bulgaristan’da yer alan otoyollar, yüksek hızlı araç sürüşüne yönelik düzenlenmiş, çok şeritli, çift yönlü, giriş ve çıkışı belirli noktalardan olan, yayaların ve hayvanların giremediği iyi tasarlanmış yollar ve ülkede arabayla seyahat etmek tehlikeli değildir.

Türkiye’de bayram gibi uzun süreli tatil zamanlarında, Türkiye’den Bulgaristan’a daha sıklıkla seyahat yapılmaktadır. Bulgaristan Türkleri için önemli gelenekler arasında yer alan Hıdırellez kutlamaları döneminde, Türkiye’den Bulgaristan’a seyahatler yoğun olmaktadır.

Bulgaristan’da Hız Sınırları Nasıldır?

Bulgaristan’da bulunan otobanlar, hızlı sürüş için tasarlanmıştır ve aynı zamanda çok şeritli ve geniş yollara sahiptir. Bulgaristan otoban hız sınırı; acil durum şeridi olan otobanlarda saatte azami 140 kilometre, acil durum şeridi olmayan otobanlarda ise saatte azami 120 kilometredir.

Arabayla Bulgaristan Üzerinden Romanya’ya Gidilebilir Mi?

Tek girişli Bulgaristan Schengen vizesi ile arabayla Bulgaristan üzerinden Romanya’ya gidilebilir.

Bulgaristan’a Arabayla Gitmek Kaç Saat Sürer?

Bulgaristan’a Edirne’de yer alan Kapıkule Sınır Kapısı ya da Hamzabeyli Sınır Kapısı üzerinden arabayla; İzmir’den ortalama 7 saatte, İstanbul’dan ortalama 3,5 saatte ve Ankara’dan ortalama 8 saatte ulaşılabilmektedir.

Bulgaristan’a Kırklareli’nde yer alan Dereköy Sınır Kapısı üzerinden arabayla; İzmir’den ortalama 7,5 saatte, İstanbul’dan ortalama 4 saatte ve Ankara’dan ortalama 9 saatte ulaşılabilmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: