Bulgaristan Vizesi için Gerekli Evraklar

Bulgaristan Vizesi için Gerekli Evraklar 2021

Bulgaristan vize başvurusu yaparken vize başvuru sürecinin bir parçası olarak çeşitli evrakların ve belgelerin başvuru formu ile birlikte beyan edilmesi gerekmektedir. Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar başvurulan vize türüne, kişinin iş durumuna ve seyahat amacına göre bu belgelerde değişiklik görülebilmektedir.

Aşağıdaki alanda seyahat amacı ve yolcu statüsü seçilerek Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar bulunabilir. Ayrıca evraklarla ilgili detaylara maddeler halinde aşağıda yer verilmiştir.

 1. Vize Başvuru Formu
  Vizem.net aracılığı ile yapılan başvurularda vize danışmanı başvuru sahibi adına doldurur. Kişisel başvurularda eksiksiz ve üzerinde karalama yapmadan tükenmez kalemle doldurulması gerekmektedir. Başvuru sahibi 18 yaşından küçükse başvuru formunun anne ve babası tarafından imzalanması gerekir.

 2. Pasaport
  Son 10 yıl içerisinde alınmış en az 6 ay daha geçerli ve en az 2 sayfası boş pasaport olmalıdır. Eğer kişinin önceki pasaportunda Schengen ya da Bulgaristan vizeleri bulunuyorsa eski pasaportunuzdaki sayfaların fotokopilerinin de verilmesi vize süresini olumlu yönde etkileyecektir.

 3. 2 adet Biyometrik Fotoğraf
  1’i vize üzerine 1’i de başvuru formu üzerine iliştirilmek üzere 2 adet 3.5x4.5mm ebatlarında fotoğraf gerekmektedir. Fotoğrafların 6 aydan eski olmaması ve Bulgaristan vize fotoğrafı niteliklerine uygun olması gerekmektedir.

 4. Seyahat Sağlık Sigortası
  Planlanan seyahat süresini kapsayacak ve minimum 30000 EUR teminatlı seyahat sağlık sigortasının yaptırılması gerekmektedir. Vizem.net üzerinden yapılacak başvurularda Bulgaristan vize başvuru ücreti olan 110 Euro’ya 7 günlük seyahat sigortası dahildir. Bu süre dahilinde Bulgaristan’da konaklayacak kişilerin ekstra seyahat sigortası almasına gerek yoktur.

 5. Vize Harç Ödeme Dekontu
  Kişisel başvuru yaparken vize harç bedelinin banka şubesinden yatırılmış olması ve orijinal dekontu ile başvuru yapılması gerekir. Vizem.net aracılığı ile yapılan başvurularda bu evrakın alınmasına gerek yoktur. Akredite acente tüm Bulgaristan vize işlemlerinizi takip eder ve vize harç bedelini başvuran kişi adına ilgili konsolosluklara yatırmaktadır.

 6. Vize Talep Dilekçesi
  Başvuru sahibi tarafından ilgili Bulgaristan dış temsilciliğine hitaben ziyaret amacını ve gidiş-dönüş tarihlerini belirten vize talep dilekçesi.
  Vizem.net aracılığı ile yapılan başvurularda ilgili danışman vize talep dilekçesini kişinin statüsüne göre oluşturmaktadır.

 7. Otel Rezervasyon Onayı
  Bulgaristan’da nerede konaklanacağı ile ilgili bilgilerin yer aldığı otel rezervasyonu veya voucher dosyaya eklenmelidir. Vizem.net aracılığı ile yapılan başvurularda eğer bulunmuyorsa başvuru sahibi için otel konfirmasyon belgesi acentemiz tarafından ücretsiz düzenlenmektedir.

 8. 3 Aylık Banka Hesap Hareketi
  Son 15 gün içerisinde alınmış içerisinde en az 500 Euro bulunan banka hesap hareketleri başvuru dosyasına eklenmelidir. Banka şubesi tarafından kaşelenmiş ve ıslak imzalı olarak alınmalıdır. Eğer Bulgaristan’daki kalma süresi 10 günden uzun olacaksa 50 EUR/Gün şeklinde hesapta para bulunması gerekir. Örneğin 20 gün Bulgaristan’da kalacak bir kişinin banka hesabında minimum 50x20=1000 Euro yada karşılığı TL olmalıdır.

 9. Düzenli Gelir ve Varlık Belgeleri
  Çalışanlar ve şirket sahipleri için maaş bordroları diğer kişiler eğer bulunuyorsa ek gelirlerini belirten belgeler Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar listesine eklenmelidir. Örnek kira kontratı, tapu, ve ruhsat fotokopileri.

 10. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
  Yerleşim yeri ve tüm aile bireylerinin yer aldığı tam vukuatlı nüfus kayıt örneği e-devlet üzerinden alınmalıdır. Nüfus kayıt örneğinde ikamet bilgisi yer almıyorsa ayrıca ikamet belgesi e-devlet üzerinden alınarak eklenir. Vizem.net danışmanlarından bu belgelerin nasıl alınacağı konusunda bilgi alınabilir.

 11. İşveren Mektubu ve Çalışma Belgeleri
  Başvuru sahibi sigortalı olarak çalıştığı yerden Bulgaristan Başkonsolosluğu’na ya da Bulgaristan Büyükelçiliği’ne hitaben, kişinin iş yeri tarafından seyahatine izin verildiği, bu iş yerindeki görevi, iş tecrübesi ve aldığı maaşı belirten bir dilekçe yazılmalıdır. Bu iş yazısı kaşeli, imzalı ve antetli kağıda yazılmış olması gerekir. Vizem.net şirket dilekçe örneğini gerekli bilgileri aldıktan sonra göndermektedir.
  Ayrıca SGK hizmet dökümü, ve çalışılan şirketin vergi levhası ile, faaliyet belgesi eklenmelidir.

 12. İş Yeri Belgeleri
  İş yeri sahipleri ya da şirket ortakları için son yıla ait vergi levhası, imza sirküleri fotokopisi, ticaret sicil gazetesi kopyası, son 3 ay içerisinde alınmış faaliyet belgesi Bulgaristan için gerekli evraklar arasındadır. Vizem.net ile çalışan kurumsal firmalar ve şirket ortaklarının; bu evrakları her başvuruda göndermesine gerek yoktur. Belgelerin 1 defaya mahsus iletmesi yeterlidir. Bu evraklar danışmanlar tarafından sonraki başvurular için ilgili ticaret odası web sitelerinden temin edilmektedir.

 13. Çiftçilik Belgesi
  Çiftçilik ile uğraşan Türk vatandaşları bağlı olduğu ziraat odası tarafından verilmiş çiftçilik belgesi Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar arasındadır.

 14. Emeklik Belgesi
  Kişi emekli ise emekli maaşının yattığı son 3 aya ait banka hesap hareketleri veya emeklilik cüzdanı talep edilmektedir.

 15. Sponsorluk Mektubu
  Çalışmayan kişiler, öğrenciler ve ev hanımları için Bulgaristan’da yapacağı seyahat süresince masrafların kim tarafından karşılanacağının belirtildiği ıslak imzalı bir sponsorluk mektubu gerekmektedir. Bu kişinin birlikte seyahat edeceği eşi ya da birinci dereceden ailesinden birisi sponsorluk dilekçesini hazırlayabilir.

 16. Öğrenci Belgesi
  Başvuru sahibi öğrenci ise öğrenci belgesi Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar listesi içerisine eklenmelidir.

 17. Veli İzni
  Bulgaristan’a seyahat edecek kişi 18 yaşından küçükse Bulgaristan vize talep formunda anne ve babasının imzası bulunması gerekir. Çocuk sadece anne veya sadece baba ile seyahat edecekse, birlikte seyahat etmeyen ebeveynin muvafakatnamesi gerekmektedir. Noter tasdikli muvafakatnamede seyahat edebilme ve vize başvurularının yapılabileceğine dair ibarelerin yer alması gerekir.

 18. Davet Mektubu ve Davetiye Dilekçesi
  Kişi arkadaş, aile, iş toplantısı ya da fuar ziyareti amaçlı gidiyorsa Bulgaristan Göçmenlik Bürosu’ndan Noter onaylı davetiyenin orijinali evraklar arasına eklenmelidir. Davetiyeyi ziyaret edilecek olan kişinin ilgili Bulgaristan dış temsilciliğine hitaben yazması gerekir. Şahıslar için davetiyeyi imzalayan kişinin oturum iznin kopyası Kişinin oturumu yok ise bulunma sebebini kanıtlayan belge (kira kontratı, öğrenci belgesi v.b.) evraklar arasına eklenmelidir.
  Ticari davetiyeler için Bulgaristan Yabancılar Şubesinden onaylı ticari davetiye eklenmelidir. Davetiye üzerinde Bulgaristan’daki şirket yetkilisinin ıslak imzası ve şirket kaşeli bulunmalıdır.
  Ticari ziyaretlerde ticari ilişkileri ve bağlantıları kanıtlayan destek mektubu, fatura veya gümrük beyannameleri. Alınacak vize süresini olumlu yönde etkileyecektir. Kişi fuar katılımı amacı ile Bulgaristan’a gidecekse giriş kartı ya da katılıma ilişkin belgeler eklenmelidir.

 19. Taşımacılık Belgeleri
  Uluslararası kara nakliyesi yapan şoförler Liste, Bulgaristan Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlıkları tarafından onaylanmış çalıştıkları Lojistik şirketine ait belgeler ve uluslararası taşımacılık belgesini beyan etmek zorundadır.

 20. Gidilecek Üçüncü Ülkenin Giriş Belgesi
  Bulgaristan transit belgesine başvurulacak ise gidilecek ülkenin vizesinin kopyası evraklar arasına eklenmelidir. Başvuru sahibi bu ülkeye vizesiz giriş yapabiliyorsa gittiği ülkeye ziyaret amacını gösteren belgeler - davetiye, otel rezervasyonu, tapu, öğrenci belgesi, ticaret yapıldığını kanıtlayan belgeler belgelenmelidir.

 21. Bulgaristan Vatandaşı Aile Fertleri
  Bulgar vatandaşlığı olan kişinin vatandaşlığını kanıtlayan belgeler. BG pasaport ve BG Kimlik kartı. Orijinal ve fotokopisi. Eşler için hem Türkiye’den hem de Bulgaristan’dan alınmış evlilik cüzdanı. Bulgaristan vatandaşı olan kişinin Türk vatandaşlığı yok ise, ikamet tezkeresinin işlem gören sayfalarının fotokopileri. İsim farklılığı bulunuyorsa isim denklik belgesi dosyaya eklenmelidir.

 22. Bulgaristan’da Belgesi
  Bulgaristan’daki hastane ya da doktor tarafından onaylanmış tedavi belgeleri ve hastanın kalacağı yer ve tahmini gün sayısını belirten belgelerin orijinalleri ve fotokopisi.

 23. Uçak Rezervasyonu
  Uçak rezervasyonu ya da hangi ulaşım aracı kullanılacaksa bu ulaşım şeklini kanıtlayıcı belgeler. Bulgaristan yeşil sigorta, vinyet gibi, belgeler.

 24. Çalışma İzni
  Bulgaristan Cumhuriyeti Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına kaydı bulunan Bulgaristan’daki iş kurumu tarafından verilmiş çalışma izninin tasdikli fotokopisi vize işlemleriniz için gereklidir.

 25. Adli Sicil Kaydı
  Adli sicil sabıka kaydı uzun süreli Bulgaristan vize başvurularında yer almalıdır.

 26. Yatırımcı Belgeleri
  Bulgaristan kayıt ajansı tarafından verilmiş belgenin aslı. Vergi dairesinden alınmış şirket belgesinin tasdiklenmiş kopyası,ve BULSTAT kayıt kopyası dosyaya eklenmelidir. Milli gelir dairesinden alınmış ve Bulgaristan Cumhuriyeti’ne ödenen vergilerin, sigorta primlerinin kaydı. En az 10 Bulgar vatandaşına istihdam sağlandığına dair çalışma olanaklarının gösterildiği belgenin onaylı kopyası.

 27. Öğrenci Kayıt Belgesi
  Bulgaristan Cumhuriyeti sınırları içerisindeki eğitim kurumu tarafından düzenlenmiş, kişinin örgün öğretime kabulünü ve o yıl içerisinde bu okulda eğitimini sürdüreceğini gösteren belge.

 28. Evlilik Kanıtı
  Noter tasdikli Bulgarcaya tercüme edilmiş evlilik cüzdanı. Bulgar vatandaşı eşin ikamet ettiği belediyeden verilecek resmi evlilik kayıt belgesi. Bulunuyorsa çiftin çocuklarına ait Bulgarcaya tercüme edilmiş ve onaylanmış doğum belgeleri. Türkiye’den alınmış evlilik durumunu gösteren medeni durum belgesi ve T.C vatandaşı olan eşin ikametgah belgesi.

 29. Vatandaşlık Belgesi
  İdari denetim birimleri tarafından verilmiş ve kanunun 1.bendine göre ikamet iznini veya Bulgaristan vatandaşlığını gösteren şahadetname.

 30. Emeklilik Belgeleri
  T.C yetkili makamlarınca düzenlenmiş başvuru sahibinin emeklilik haklarının olduğunu gösteren belge. Başvuru sahibi adına açılmış Bulgaristan Cumhuriyeti’nde bulunan bir banka hesabı, ve emeklilik maaşının bu hesaba yatırılabileceğini gösteren belge.

 31. Aile Birleşimi Belgeleri
  Çocuklar için tercüme edilmiş ve tasdiklenmiş doğum belgeleri. Eşler için Bulgarcaya tercüme edilmiş ve noter tasdikli evlilik cüzdanı. Bulgaristan’daki aile ferdinin oturum izni fotokopisi ve ikametgah belgesi.

Bulgaristan Vizesi için İstenen Belgeler Nelerdir?

Ülkeye gidiş amacına ve çalışma durumuna bakılmaksızın vize başvurusunda bulunacak tüm vatandaşlar için standart olarak istenilen belgeler bulunmaktadır. C tipi vizeler için tüm başvuru sahiplerinden talep edilen Bulgaristan vizesi için istenen belgeler aşağıda verilmiştir.

 1. Bulgaristan Vize Başvuru Formu (Vize Talep Formu)
 2. 2 adet biyometrik fotoğraf
 3. Bulgaristan seyahatleri için sağlık sigortası
 4. Vukuatlı nüfus kayıt örneği

Bu belgeler tüm başvurularda hazırlanmalı ve başvuru dosyasına eklenmelidir.

Bulgaristan Vize Evrakları

Vizem.net Bulgaristan Vize Evrakları

Vizem.net evrak trafiğini ve yanlış/eksik form ve dilekçe beyanlarını engellemek için birçok belgeyi başvuran adına hazırlar. Vizem.net aracılığı ile yapılan başvurularda Bulgaristan vizesi vize evrakları bu yüzden çok daha azdır.

Başvuru esnasında aşağıda listelenmiş hizmet ve belgelerin temini ile katma değer sağlanırken zaman ve maddi açıdan tasarruf sağlanır.

 1. Bulgaristan vize başvuru formu deneyimli danışmanlar tarafından başvuran adına doldurulur. Gönderilmesine gerek yoktur.
 2. Dilekçe ve davetiye mektupları gereken başvurular için gerekli dilekçeler yazılır. Gönderilmesine gerek yoktur.
 3. Konsolosluk harçları başvuran adına yatırılır. Ödeme dekontunun gönderilmesine gerek yoktur.
 4. Otel konfirmasyonları vizem.net ekibi tarafından yapılır. Gönderilmesine gerek yoktur.
 5. Seyahat sağlık sigortası Bulgaristan vize ücretinizi ödedikten sonra vizem.net tarafından yaptırılır.

Yukarıdaki 5 belge gönderilmeksizin Bulgaristan Konsolosluğu ile akredite olan vizem.net vize başvurusunu gerçekleştirip en kısa sürede vize onayını alır. Ayrıca gerekli diğer evrakların merkez ofisimize elden ya da posta ile iletilmesinden sonra başvuru süreci başlar. Kişinin şahsen gelmesini gerek yoktur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Bulgaristan Vize Başvuru Formu Pdf İndir

Bulgaristan Vize Başvuru Formu Pdf İndir

Şahsi başvuru yapacak kişiler için Bulgaristan vize başvuru formu pdf olarak aşağıdaki linkten indirilebilir. Renkli ya da renksiz yazıcıdan çıktı alınarak elle doldurulmalıdır. Vize formu üzerinde karalama yapılmamalıdır. Aile başvurularında her aile ferdi için form ayrı ayrı doldurulmalıdır.

Bulgaristan Vize Başvuru Formu İndir

Sık Sorulan Sorular

Merkezimize Bulgaristan vize evrakları, vize formu ve istenilen belgeler hakkında en sık sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Bulgaristan Vize Formu Nasıl Doldurulur?

Başvuru esnasında aracı kurum ilk kontrolü vize başvuru formunu inceleyerek süreci başlatır. Bu yüzden vize formunun doğru ve eksiksiz doldurulmuş olması önem taşır. Aksi halde başvuru süreci tekrardan randevu almak gerekeceğinden çok uzayabilmektedir. Kişisel başvurular için Bulgaristan vize formunun nasıl doldurulacağına detaylı olarak yer verilmiştir.

 1. Tükenmez kalem (tercihen mavi renk) ile doldurulmalıdır.
 2. Karlama ve üzeri çizilmiş kelimeler bulunmamalıdır.
 3. Sıvı teması ya da katlama ile oluşan deformasyon bulunmamalıdır.
 4. Türkçe karakterler kullanılmalıdır. Tüm harfler büyük ya da baş harfler büyük olacak şekilde doldurulabilir.
 5. Fotoğraf bölümüne fotoğraf zımbalanmamalıdır. Uygun bir yapıştırıcı ile yapıştırılmalıdır.
 6. Roma rakamı kullanılmamalıdır.
Bulgaristan Vize Talep Formu Örneği

Bulgaristan Vize Formu Örneği Var Mıdır?

Merkezimizce doldurulmuş Bulgaristan vize formu örneği aşağıda incelenebilir. Yüksek çözünürlükte görmek için görsel indirilebilir.

Örnek Doldurulmuş Başvuru Formu

Bulgaristan Vize Talep Formu Nedir?

Bulgaristan vize talep formu, vize başvuru formu, vize formu tüm bu ibareler aynı anlama gelmektedir. 2021 yılındaki formların başlığı Bulgaristan vize talep formu olarak güncellenmiştir. Doldurduğunuz formda bu ibare yoksa bile Konsolosluk formu kabul etmektedir.

Bulgaristan Vizesi için Gerekli Evraklar

Bulgaristan Schengen Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bulgaristan vizesi Schengen vize özelliğini taşımaz. Bulgaristan vizesi ile Schengen ülkelerine seyahat yapılamazken Schengen vizesi ile Bulgaristan’a seyahat edilebilir. Schengen vizesi için gerekli evraklar Bulgaristan vizesine göre daha kapsamlıdır.

Bulgaristan Beyan Formu Nedir Nereden Alınır?

Bulgaristan beyan formu Covid-19 salgını kapsamında alınan önlem gereği doldurulması gereken formdur. 25.05.2020 tarihi ile tüm sürücüleri kapsayacak şekilde yürürlüğe girmiş ve kara yolu taşımacılığı yapan şoförler için zorunlu kılınmıştır. Salgın önlemleri sık değişebildiğinden Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar listesi değişebilmektedir.

Güncel durum için bilgi alınması tavsiye edilmektedir.
Bilgi için: 0850 241 1868

Bulgaristan Covid Formu Nedir? Nereden Alınır?

Bulgaristan covid formu Bulgaristan üzerinden transit geçecek kişinin Covid- 19 salgının farkında olduğunu kabul ettiğini gösterir form türüdür. Yolcular bu formu doldurarak aşağıdaki beyanları kabul etmiş olurlar.

 1. KOVİD-19 hastalığı belirtilerinin olmadığını
 2. Karantina altında olmadığını
 3. Bulgaristan Cumhuriyeti’ndeki epidemiyolojik durum hakkında ve KOVİD-19 hastalığının taşıdığı riskler hakkında bilgi sahibi olduğunu
 4. Bulgaristan Cumhuriyeti topraklarında Sağlık Bakanının talimatlarıyla uygulanan epidemi karşıtı önlemlere uyacağını
 5. Kendi şahsı riskiyle yolculuk yaptığını

Bulgaristan Covid Formu buradan indirilebilir. Gümrük kapılarındaki beklemeyi önlemek için seyahat tarihinizden önce doldurularak sınırda pasaport ile birlikte hazır tutulması tavsiye edilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Paylaş: