AB Vatandaşlarının Eşleri için Bulgaristan Vizesi

AB Vatandaşlarının Eşleri için Bulgaristan Vizesi Başvuru Süreci 2023

AB vatandaşlarının eşlerinin Bulgaristan ziyaretlerinde talep edilecek vize türü; her 180 günde 90 günlük ülkede bulunma hakkı veren kısa süreli vizedir. Kısa süreli Bulgaristan vizesi, vize sahibine Bulgaristan’da turistik gezilerde bulunma, seyahat etme, etkinlik ve seminerlere katılma hakkı tanımaktadır.

Avrupa Birliği (AB) normları; AB ülkesi vatandaşlarının onlarla beraber AB ülkelerinden birine seyahat edecek ya da AB üyesi ülkelerden birinde onları ziyaret edecek aile fertleri tarafından yapılan kısa süreli (90 güne kadar) vize başvurusunda kolaylık sağlanmasını öngörmektedir. AB ülkesi vatandaşlarının çekirdek ailesini oluşturan eşler, 21 yaşını doldurmamış çocuklar (ve eşin çocukları), ya da maddi yükümlülük altında bulunan 21 yaşından büyük çocuklar (ve eşin çocukları), maddi yükümlülüğün altında bulunan anne babalar ve kayınvalide ile kayınpederler vize başvurusunda vize kolaylığından faydalanabilmektedir. AB vatandaşı eşi, vize Bulgaristan başvurularında hem vize alma kolaylığına hem de vize ücreti ödememe hakkına sahiptir.

İlgililer vize talebinde bulunmak için Vizem.net danışmanlığında başvuru gerçekleştirebilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

AB Vatandaşları Eşleri için Bulgaristan Vize Muafiyeti Var Mıdır?

AB vatandaşları eşleri için Bulgaristan vize muafiyeti yoktur. AB vatandaşı eşleri ve 21 yaşından küçük çocukları (ve eşinin çocukları) yalnızca vize harcından muaf tutulmaktadır.

AB Vatandaşları için Bulgaristan Vize Başvurusunda Gerekli Evraklar Nelerdir?

AB vatandaşları için Bulgaristan vize başvurusunda gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Pasaport: Talep edilen vizenin bitiş tarihinden itibaren en az 3 ay daha geçerliliği olmalıdır. Pasaport on yıldan eski olmamalı ve en az 2 boş sayfası bulunmalıdır. Pasaportun resimli sayfasının ve en son 3 yıl içerisinde Schengen ülkeleri, İngiltere, Avustralya, Kanada, Kore, Japonya, Yeni Zelanda ülkelerine ait vizelere ait fotokopileri eklenmelidir.
  • AB vatandaşı Bulgaristan vize başvuru formu: Başvuru formundaki tüm alanlar eksiksiz doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış olmalıdır.
  • Biyometrik fotoğraf: Biyometrik özelliklere uygun, üzerinde oynama yapılmamış, beyaz fon önünde çekilmiş, 35x45 mm ebatlarında, 6 aydan eski olmayan ve tüm yüzün net göründüğü 1 adet fotoğraf gereklidir.
  • Seyahat rezervasyonları: Ulaşım organizasyonlarının rezervasyonları ve gidiş dönüş tarihleri ile seyahat detaylarını eksiksiz içermelidir.
  • Banka hesap dökümü: Son üç aya ait banka hesap cüzdanı veya dökümü sunulmalıdır. Banka hesap dökümü başvurudan önceki son 15 gün içinde düzenlenmiş olmalı ve uçak masrafı hariç Bulgaristan’da kalınacak her gün için 50 Euro içermelidir.
  • Nüfus kayıt örneği aslı: Türk vatandaşları için tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği ibraz edilmelidir. Belgenin QR barkodlu olması ve varsa kızlık soyadını içermesi gerekmektedir.
  • Evlilik kaydı: Hem Türkiye’den hem Bulgaristan’dan alınmış evlilik kaydı belgesinin sunulması gerekmektedir. Başvuru sahibi çocuksa evlilik kayıt belgesi yerine doğum belgesi sunulmalıdır.
  • Bulgaristan vatandaşlık belgesi: Bulgar vatandaşlığı olan eşin vatandaşlığını kanıtlayan belgenin sunulması gerekmektedir. Bulgaristan vatandaşı olan kişinin Türk vatandaşlığının bulunmaması halinde ikamet tezkeresinin işlem gören sayfalarının fotokopileri sunulmalıdır. Bulgaristan vatandaşı eşin isim farklılığı bulunuyorsa isim denklik belgesi de eklenmelidir.

AB Vatandaşlarının Yakınları Bulgaristan Seyahat Sağlık Sigortası Yaptırmalı Mıdır?

AB vatandaşlarının birinci dereceden yakınları Bulgaristan seyahat sağlık sigortasından muaf tutulmaktadır. AB vatandaşlarının birinci derece yakınlarını eşleri, 21 yaşından küçük çocukları (ve eşlerinin çocukları), 21 yaşından büyük maddi yükümlülük altında bulunan çocukları (ve eşin çocukları), maddi yükümlük altında bulunan anne baba veya kayınvalide, kayınbaba oluşturmaktadır.

AB Vatandaşları Eşleri için Bulgaristan Vize Ücreti Ne Kadardır?

AB vatandaşları eşleri ve çocukları Bulgaristan vize ücretinden muaftır. AB vatandaşları, eşleri ve çocukları sadece dış hizmet sağlayıcının koordinasyon ücretini ödemekle yükümlüdür.

Dış hizmet sağlayıcıdan alınan biyometri, danışmanlık, form dilekçe ve yeminli tercüme işlemleri dahil 2024 yılı için ortalama tutar 40 Euro’dur. Başvuru sahibinin talebi üzerine alınan ek hizmetler ayrıca ücretlendirilmektedir. Aracı kurumdan alınan hizmetler dışında AB vatandaşları, eşleri ve çocukları Bulgaristan vize ücreti kapsamına girmemektedir.

Bulgaristan AB Vatandaşları Eşleri için Bulgaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan AB vatandaşları eşleri için Bulgaristan vizesi, başvurunun konsolosluğun vize birimine ulaşmasından sonra ortalama 15 gündür. Eksik evrak sunulması veya Büyükelçilik vize bölümü ya da Başkonsolosluk’un mevsim ve iş yoğunluğuna bağlı olarak süre vize sonuçlandırma uzayabilmektedir.

Bulgaristan AB Vatandaşları için Vize Süresi Ne Kadardır?

Vize süreleri; seyahat süresine, seyahat sıklığına, seyahat eden kişilerin vatandaşlıklarına ve kişilerin sahip oldukları diğer özel durumlara göre değişkenlik göstermektedir. AB vatandaşı olan eş eğer Bulgaristan’da oturma iznine sahip ise genelde vize 1 yıllık düzenlenmektedir.

Vize süresinin belirlenmesindeki en önemli etken başvuru sahibinin veya birinci dereceden yakının ziyaret edilecek ülkede sahip olduğu vatandaşlığı veya oturma iznidir. Bulgaristan vatandaşlığı veya AB ülkelerinden birinin vatandaşı olmak Bulgaristan vize süresi üzerinde etkilidir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: