Bulgaristan Tren Vizesi

Sofya Ekspresi ve Bulgaristan Tren Vizesi İşlemleri

Sofya Ekspresi, İstanbul- Sirkeci ve Pythio demiryolu üzerinden İstanbul’dan Sofya’ya seyahat etmeyi mümkün kılan ve vize gerektiren bir ulaşım aracıdır. Sofya Ekspresi, İstanbul Halkalı Tren İstasyonu’ndan her gün saat 22:40’ta kalkıp 10 durakta durarak yolcularını sabah saatlerinde Sofya’ya ulaştırmaktadır.

Bulgaristan hızlı tren çalışmaları İstanbul’da devam etmekte ve bitmesi halinde Bulgaristan’a gerçekleştirilecek seyahatlerin süresinin 1,5- 2 saat olması beklenmektedir. Sofya vize işlemleri tren seyahatleri için geçerli olup, umuma mahsus (bordo) pasaport sahiplerinden vize istenmektedir.

Sofya Ekspresi için Vize Gerekli Midir?

Sofya Ekspresi için umuma mahsus (bordo) pasaport sahiplerine vize gerekmektedir. Bulgaristan’a sofya ekspresi gidecek olan diplomatik (siyah) pasaport ve hizmet (gri) pasaportu sahipleri 30 gün, hususi (yeşil) pasaport sahipleri 90 gün vizeden muaf tutulmaktadır.

Bulgaristan Tren Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bulgaristan tren vizesi için gerekli evraklar başvuru yapılan şehre ve konaklama seçeneklerine bağlı olarak değişebilmektedir.

Bulgaristan tren vizesi için gerekli evraklar aşağıda verilmiştir.

  • Sofya ekspresi tren bileti: Sofya’ya gerçekleştirilecek seyahat için araç bilgilerinin ibraz edilmesi gerekmektedir.
  • Bulgaristan tren vizesi başvuru formu: Şahsen doldurulmuş ve imzalanmış olması gerekmektedir.
  • 1 adet biyometrik fotoğraf: 6 aydan eski olmaması gerekmektedir.
  • Tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt belgesi: Aile bağlarını gösteren nüfus kayıt belgesi gerekmektedir.
  • Pasaport: En az 2 sayfasının boş olması ve güncel olması gerekmektedir.
  • Seyahat sağlık sigortası: En az 30.000 Euro teminatlı olması gerekmektedir.
  • Mali durum evrakları: Seyahat masraflarının karşılanacağını gösteren evrakların teslim edilmesi gerekmektedir.
  • Vize harç dekontu: Garanti Bank’a Konsolosluk adına gişelerden yatırılmış vize harç bedeli dekontunun sunulması gerekmektedir.

İstanbul Sofya Ekspresi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbul Sofya Ekspresi vize başvurusu, tren bileti diğer gerekli evraklarla birlikte Vizem.net İstanbul merkez ofisine ulaştırıldıktan sonra, Sofya tren yolculuğu için vize başvuru sahibinin ofise gelmesine gerek kalmaksızın Vizem.net danışmanları tarafından yapılmaktadır.

İstanbul Sofya Ekspresi vize sonucu açıklandıktan sonra, pasaport vize sahibine elden veya kargo ile ulaştırılmaktadır.

Sofya Trenine Nereden Binilebilir?

Sofya trenine, İstanbul Halkalı Tren İstasyonu’ndan binilebilmektedir.

Sofya treni Halkalı’dan kalktıktan sonra, Edirne Bulgaristan treni vize işlemleri tamamlandıysa 3 durak sonraki Edirne durağından binilerek Sofya’ya seyahat edilebilmektedir.

Sofya Ekspresi Tren Bileti Nereden Alınır?

Sofya Ekspresi tren bileti İstanbul Sirkeci Garı’ndan alınmaktadır.

Sofya Ekspresi Tren Bileti Fiyatı Ne Kadardır?

Sofya Ekspresi tren bileti fiyatları yataklı vagon ücretleri tek kişilik için 35 Euro, çift kişilik için kişi başı 15 Euro’dur. İstanbul Sofya Ekspresi bilet fiyatları 4 kişilik kuşetli vagonlarda kişi başı 10 Euro, 6 kişilik kuşetli vagonlarda kişi başı 9,40 Euro’dur.

İstanbul Sofya Treni Saat Kaçtadır?

İstanbul Sofya treni, her gün Halkalı Tren İstasyonu’ndan kalkmaktadır.

İstanbul Sofya treninin kalkış saatleri aşağıda tablo halinde verilmiştir.

DurakKalkış saati
Halkalı22:40
Çerkezköy00:14
Alpullu01:35
Edirne02:21

Sofya Ekspresi Durakları Nelerdir?

Sofya Ekspresi durakları Halkalı’dan itibaren sırasıyla Çerkezköy, Alpullu, Edirne, Kapıkule, Svilengrad, Dimitrovgrad, Plovdiv, Pazarcık ve Sofya’dır.

Sofya Ekspresi ile Balkan Turu Yapılabilir Mi?

Sofya Ekspresi ile seyahat için son durak Sofya’dır ancak bazı dönemlerde tren Bükreş’e kadar gitmektedir. Sofya’dan Balkan turu yapmak isteyen kişiler; Sofya Tren Garı’ndan Kalotina- Svilengrad demiryoluyla, Sofya- Varna demiryoluyla, Sofya- Kulata demiryoluyla ya da Belgrad, Bükreş, Saraybosna, Trebinje, İşkodra ve Ohrid tren hatları ile Balkan turu yapabilmektedir.

Bulgaristan’dan Trenle Transit Geçişlerde Hangi Vize Alınmalıdır?

Bulgaristan trenle transit geçişlerde çift girişli veya multi girişli Bulgaristan transit vizesi alınmaktadır.

Bulgaristan çift girişli ve multi girişli transit vizeleri B vizesi kapsamında yer almaktadır. Bulgaristan B vizesi için gerekli belgeler Bulgaristan dış temsilciliğinin yer aldığı şehre göre değişiklik göstermektedir.

Sofya Ekspresi ile İnterrail Yapılabilir Mi?

Sofya Ekspresi ile İnterrail yapmak mümkündür. İnterrail Balkanlar rotası Zagreb, Saraybosna, Podgorica, Belgrad, Üsküp, Atina’dır.

İnterrail ile Sofya’dan Pass geçerliliği olan idare hatlarına trenle seyahat edilebilmektedir. Bulgaristan İnterrail Pass, seyahatin sürelerine göre alınabilen Bir Ülke Pass ve Global Pass hizmetlerinden oluşmaktadır.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: