bulgaristan emekli oturum izni nedir nasıl alınır

Bulgaristan Emekli Oturum İzni Nedir, Nasıl Alınır?

Bulgaristan emekli oturum izni, emekli olmuş Türkiye Cumhuriyeti (T.C) vatandaşlarına Bulgaristan’da uzun süreli konaklama izni veren oturum izni türüdür. Türkiye’de emeklilik hakkı elde etmiş ve bunu belgeleyebilen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Bulgar Emekli Oturum izni için başvuru yapabilmektedirler.

Bulgaristan Emekli D vizesi alabilmek için Türkiye’deki Bulgaristan Başkonsolosluğuna Emekli D vize başvurusu yapılmaktadır.

Bulgaristan’da Emekli D vizesi ile ikamet eden kişi Bulgaristan’a giriş süresinden itibaren 3 ay içerisinde Bulgaristan Göç İdaresine başvurması gerekmektedir

Bulgaristan Emekli Oturum İzni için Hangi Tip Vizeye Başvurulmalıdır?

Bulgaristan emekli oturum izni için Bulgaristan D vizesi alınmalıdır. Bulgaristan D tipi vize başvurusu için, ikamet iline göre İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu, Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğu veya Bursa Bulgaristan Konsolosluklarından birine başvurulması gerekmektedir.

Bulgaristan Emekli D Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bulgaristan emekli D vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • SGK’dan alınan emeklilik belgesi
 • Sabıka kaydı
 • Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt örneği
 • Bulgaristan kira kontratı
 • Bulgaristan’da banka hesabı
 • 2 sene en az geçerli olan pasaport
 • 2 adet biyometrik fotoğraf: 35 mm genişlikte 45 mm yükseklikte ve beyaz arka fonda olmalıdır
 • Bulgaristan emekli D vizesi için başvuran kişinin adına Bulgaristan bankalarında açılmış hesap ve banka hesabında 3000 Euro’nun bulunduğunu kanıtlayan belge.
 • Sağlık sigortası
 • Adli sicil kaydı: E-devlet sistemi üzerinden edinilebilir.

Bulgaristan emekli vizesi Bulgaristan D vizesi kapsamında olup 90 günden uzun konaklamalar için alınmaktadır.

Emekliler için Bulgaristan D Vizesi Formu Nasıl Doldurulmalıdır?

Emekliler için bulgaristan D vizesi formu Türkçe olarak eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurulmalıdır. Mavi tükenmez kalem kullanılmalı ve türkçe karakterlere yer verilerek doldurulur.

Bulgaristan Emekli Oturum İzni Başvurusunda Fotoğraf Ölçüleri Nasıl Olmalıdır?

Bulgaristan Emekli Oturum izni başvurusundaki fotoğraf ölçüleri 35mm genişliğinde, 45 milimetre yüksekliğinde olmalıdır ve son 3 ay içerisinde çekilmiş olması gerekmektedir. Bulgaristan emekli oturum izni başvurusunda bulunacak kişinin fotoğrafında mürekkep izi olmamalıdır ve yüzü net çıkmalıdır.

Bulgaristan Emekli Oturum İzni Başvurusu için Banka Hesabında Kaç Para Olmalıdır?

Bulgaristan emekli oturum izni başvurusu için Bulgar bankasında hesap açılmış ve ilgili Bulgaristan hesabında 2021 yılı itibariyle en az 3.000 Euro bulunması gerekmektedir.

Emekliler için Bulgaristan D Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Emekliler için Bulgaristan D vizesi başvurusu için,ikamet ilinin yetki alanı içerisinde bulunan İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu, Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğu ve veya Bursa Bulgaristan Konsolosluklarından başvurulması gerekmektedir.

Bulgaristan emekli D vizesi için başvuruda bulunmuş kişinin hazırladığı evrakları şahsen teslim etmesi gerekmektedir. Bulgaristan D vizesi almak isteyen emekli vatandaşlar evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlamalıdır.

Bulgaristan Emekli Vize Ücreti Ne Kadardır?

Bulgaristan emekli vize konsolosluk harcı 100 Euro’dur. Danışmanlık ve vize aracı kurum hizmeti dahil 2021 yılı itibariyle Bulgaristan Emekli vize ücreti 195 EUR’dur.

Aşağıda Bulgaristan Emekli vize ücretleri tablosu verilmiştir.

HizmetlerÜcret
Form ve Dilekçe15 EUR
Vize Harçları100 EUR
Acente Hizmeti60 EUR
Seyahat Sigortası20 EUR
Toplam195 EUR

Bulgaristan Emekli D vizesi Kaç Günde Çıkmaktadır?

Bulgaristan emekli D vizesi 35 iş gününde çıkmaktadır.

Vizem.net 2016 – 2020 yılları arasında yapılan olan Bulgaristan Emekli D tipi vize başvurularında bu süre ortalama 18 iş günüdür.

Bulgaristan Emekli D Vizesi Nereden Alınır?

Bulgaristan Emekli D vizesi, başvuru sahibinin ikamet ilini yetki alanında bulunduran Bulgaristan Konsolosluğundan alınır.

Bulgaristan D vizesi başvurularının değerlendirilmesi Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. Bulgaristan D vizesi başvuruları Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı tarafından incelenip onay ya da reddedilmektedir.

Aşağıda D tipi Bulgaristan Vize başvuru merkezleri listelenmiştir.

 1. Ankara Başkonsolosluğu
 2. Bursa Başkonsolosluğu
 3. Edirne Başkonsolosluğu
 4. İstanbul Başkonsolosluğu

Bulgaristan Emekli D Vizesi Başvurusu Reddedilirse Ne Yapılmalıdır?

Bulgaristan emekli D vizesi başvurusu reddedilen kişiler 14 gün içerisinde karara itiraz dilekçesi yazarak ilgili Bulgaristan dış temsilciliğine başvurabilirler.

Bulgaristan D vizesi başvuru reddedildi ise eğer önceki başvuru ve şimdiki başvuru arasında değişiklik yoksa tekrardan reddedilme ihtimali yüksektir. Bulgaristan emekli D vizesi reddedilmiş kişi tekrardan Bulgaristan emekli d vizesine başvurmak isterse gerekli belgelerini tekrardan hazırlaması gerekmektedir.

Bulgaristan Emekli D Vizesi Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır?

Bulgaristan’a emekli D vizesi ile ilk defa giriş yapmış olan kişinin 3 ay içerisinde Bulgaristan Yabancılar Şubesine giderek Bulgaristan oturum izni başvurusunda bulunması gerekmektedir. Oturum izni 1 yıllığına verilmekte olup bir yıl sonunda tekrar en yakın yabancılar şubesine giderek oturum izni yenilenebilir.

Bulgaristan’da oturma iznini yenilemek için gerekli evraklarla birlikte, mevcut oturma izninin süresi dolmadan en az 2 hafta öncesinden başvuru yapılmalıdır.

Paylaş: