bulgaristan emekli oturum izni nedir nasıl alınır

Bulgaristan Emekli Oturum İzni Nedir, Nasıl Alınır?

Bulgaristan’daki yabancılar yasası sayesinde, emekli maaşı alan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları oturma izni alma hakkına sahiptir ancak Bulgaristan’da yaşamak için gerekleri fonlara sahip olmaları gerekmektedir.

Emeklilerin Bulgaristan oturum izni başvurusunda bulunmak için ilk olarak D tipi Bulgaristan vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Emekliler için D tipi Bulgaristan vizesi genellikle 6 aylık geçerlilik süresine sahiptir. Başvuru sahibi D tipi vizeyle Bulgaristan topraklarına girip, oturma izni için gerekli evrakları tamamladıktan sonra Göçmenlik Bürosunda randevu almalı ve belgeleri randevuda ibraz etmelidir.

Vizem.net, Bulgaristan emekli oturum izni başvuruları için danışmanlık hizmeti veren akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Bulgaristan Emekli Oturum İzni Nasıl Alınır?

Bulgaristan emekli oturum izni almak için; başvuru sahibinin Bulgaristan’a giderek emekli maaşının yatırılması için banka hesabı açması, gayrimenkul satın alması veya kira sözleşmesi yapması gerekmektedir.

Başvuru sahibi vize başvurusundan önceki işlemleri tamamladıktan sonra Türkiye’ye dönerek D tipi Bulgaristan vize başvurusunda bulunmalı, vize başvurusu onaylandıktan sonra en yakın Göçmenlik Bürosundan randevu almalıdır. Randevu günü ve saati geldiğinde; Bulgaristan emekli oturma izni için pasaport, D tipi Bulgaristan vizesi, kira sözleşmesi, emeklilik kimliği, emeklilik maaşının en az 3 aydır ödenen miktarı gösteren belgeler, sağlık sigortası poliçesi, ülkede kalış süresinin tamamı için 6 aylık Bulgar maaşına tekemmül eden fon kanıtı ve varsa başvuru sahibinin mal varlıklarının noter onaylı kanıtı, Göçmenlik Bürosuna ibraz edilmelidir.

Bulgaristan Emekli Oturum İznine Ne Zaman Başvurulmalıdır?

Bulgaristan emekli oturum iznine, Bulgaristan topraklarına girdikten sonra başvuru yapılabilmektedir ancak vize süresinin bitimine doğru yapılan başvuruların, ülkede kalma izninin sona ermesine en geç iki hafta kala yapılması gerekmektedir.

Bulgaristan Emekli Oturma İzni Ne Kadar Süreliğine Alınabilir?

Bulgaristan’da emekliler için oturum izni 6 aylık veya 1 yıllık verilmektedir. Oturum izni süresi dolmak üzere olan emeklilerin oturum iznini yenilemesi gerekmektedir. Bulgaristan oturum izni yenilemek için izin süresi bitimine maksimum iki hafta kala başvurunun yapılması gerekmektedir.

Bulgaristan’da emekli oturum izni ile yasal süre olan 5 yıldan sonra kalıcı oturma izni başvurusu yapılabilmektedir.

Bulgaristan Emekli Oturum İzni Sahibi Ailesini Yanına Getirebilir Mi?

Evet, Bulgaristan emekli oturum izni sahipleri emekli olmamış eşleri ile aile birleşimi yapabilmekte ve 18 yaşından küçük çocuklarını yanına getirebilmektedir.

Emekli Oturum İzni ile Ne Zaman Bulgaristan Vatandaşlığına Başvurusu Yapılabilir?

Bulgaristan’a D tipi vize ile giriş yapıp emekli oturum izni ile ülkede ikamet eden kişilerin; ülkenin diline, kültürüne hakim olmuş, ülkede yasal olarak 5 yıl ikamet etmiş ve suça karışmamış olması durumunda Bulgaristan vatandaşlık başvurusu yapma hakkı bulunmaktadır.

Bulgaristan Oturum İzni Almak için Alınması Gereken Vize Nedir?

Bulgaristan’da oturma izni alabilmek için alınması gereken vize türü D tipi Bulgaristan vizesidir.

Başvuru sahibi Bulgaristan oturum vizesi ile ülke topraklarına girdikten sonra gerekli evrakları tamamlayarak, Göçmenlik Bürosuna oturum izni başvurusunda bulunabilmektedir.

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: