bulgaristan yeşil pasaporta vize istiyor mu

Bulgaristan Yeşil (Hususi) Pasaport Sahiplerinden Vize İstiyor Mu?

Hayır, Bulgaristan yeşil pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından vize istememektedir. Yeşil pasaporta sahip vatandaşlar her 6 ayda 90 günü aşmamak şartıyla Bulgaristan’da konaklayabilirler

Yeşil Pasaport Sahipleri için Vize İşlemleri Nasıl Yapılır?

Hususi (Yeşil) pasaportla Bulgaristan vize başvurusu istememektedir. Pasaport beyanı ile vize başvurusu yapmadan Bulgaristan sınırından girilebilir.

Hususi (yeşil) pasaport ile gidecek kişinin pasaport geçerliliği en az 3 ay olması gerekmektedir.

Yeşil Pasaportla Bulgaristan’da Ne Kadar Süre Kalınabilir?

Yeşil pasaport sahipleri vizeye ihtiyaç duymadan Bulgaristan’da 180 günlük süre içerisinde 90 gün kalabilirler.

Yeşil Pasaport Sahipleri Bulgaristan’da Hangi Haklara Sahip Olur?

Yeşil pasaportla Bulgaristan’a giden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 90 günü aşmayacak şekilde turistik geziler yapabilir ve Bulgaristan’da bir dil okulunda en fazla 12 haftalık dil eğitimi alabilirler.

Yeşil pasaportla Bulgaristan’a gelen kişiler uzun süre kalmak istiyorsa oturum izni, ve D vizesi almak zorundadır.

Bulgaristan’da Dil Eğitimi Almak için Yeşil Pasaport Yeterli Olur Mu?

Evet, Bulgaristan’da dil eğitimi almak için yeşil pasaport yeterlidir. Yeşil pasaport hamili Türk vatandaşları Bulgaristan’da 12 haftaya (90 güne) kadar Bulgaristan dil okullarına kayıt oldukları takdirde herhangi bir vize uygulamasına gerek kalmadan eğitim alabilmektedirler.

12 haftanın üzerinde eğitim programı bulunan Bulgaristan dil okulları için eğitim alacak kişilerin D tipi Bulgaristan vizesi alması gerekmektedir.

Yeşil Pasaport ile Bulgaristan’a Günübirlik Gidilir Mi?

Evet, Yeşil pasaport ile Bulgaristan’a günübirlik gidilebilmektedir. Yeşil pasaport ile 180 gün içerisinde 90 güne kadar Bulgaristan’da ikamet edilebilmektedir.

Bulgaristan vize türleri arasında Bulgaristan günübirlik vizesi bulunmamaktadır ancak Bulgaristan’a günübirlik geziler için Bulgaristan turist vizesi alınabilmektedir.

Yeşil Pasaport Sahipleri için Bulgaristan Aile Birleşim Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan Aile Birleşim vizesi eş durumundan ya da çalışmak için Bulgaristan’a giden kişinin ailesini yanına alması için başvurulması gereken vize türüdür. Türkiye Cumhuriyeti (T.C) yeşil pasaport sahiplerinin Bulgaristan aile birleşimi vizesi almak için öncelikle başvuru formlarını doldurmaları ve gerekli belgeleri tamamlamaları gerekmektedir.

Bulgarisantan aile birleşim vizesine başvuracak kişi ikamet ettiği ilin hizmet kapsamındaki Bulgaristan Konsolosluğuna şahsen başvuruda bulunabilir.

Bulgaristan Oturum İzni Almak için Yeşil Pasaport Yeterli Midir?

Yeşil pasaport Bulgaristan oturum izni almak için, yeterli değildir. Yeşil pasaport hamili T.C vatandaşlarının Bulgaristan D vizesine başvurması gerekmektedir.

Bulgaristan D tipi vizeye başvuracak kişi Bulgaristan’daki oturum izni için ileri sürdüğü duruma göre Bulgaristan oturum izni başvurusu yapması gerekmektedir. Bulgaristan D tipi vize için gerekli evraklar hazırlanarak ilgili Bulgaristan Konsolosluğuna başvurulması gerekmektedir.

Yeşil Pasaport ile Bulgaristan Üzerinden Hangi Ülkelere Gidilir?

Yeşil pasaport ile Bulgaristan üzerinden gidilebilecek Schengen ülkeleri aşağıda listelenmiştir.

 1. Almanya
 2. Belçika
 3. Çek Cumhuriyeti
 4. Slovenya
 5. Letonya
 6. Danimarka
 7. Estonya
 8. İsveç
 9. İsveç
 10. Hollanda
 11. Fransa
 12. İtalya
 13. Lüksemburg
 14. Litvanya
 15. İspanya
 16. Yunanistan
 17. Polonya
 18. Finlandiya
 19. Malta
 20. Macaristan
 21. Portekiz
 22. Slovakya

Yeşil pasaport sahibi T.C vatandaşları Bulgaristan üzerinden 3. bir ülkeye giderken de Bulgaristan transit vizesi olmadan seyahat edebilir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: