bulgaristan aile birleşimi vizesi

Bulgaristan Aile Birleşimi Vizesi Başvuru Süreci 2023

Bulgaristan aile birleşimi vizesi; Bulgaristan’da yaşamakta olan aile üyeleri ile bir araya gelmek için alınan, Bulgaristan D tipi (uzun süreli) vizedir. Bulgaristan aile birleşimi vizesi, Bulgaristan eş birleşimi vizesi olarak da bilinmektedir.

2020 yılı ve sonrasında aile birleşimi için Bulgaristan D vizesi almak isteyen kişilerin, geçerli bir pasaporta sahip olmaları gerekmektedir.

Bulgaristan Konsolosluğu aile birleşimi vizesi için yetki sahibi olan tek kurumdur.

Bulgaristan Aile Birleşimi Vizesine Kimler Başvuru Yapabilir?

Bulgaristan aile birleşimi vizesine başvuru yapabilecek kişiler; Bulgaristan’da yaşamakta olan eş, 18 yaşından küçük çocuklar ve başvuruda bulunan kişinin 18 yaşından küçük çocukları şeklindedir.

Bulgaristan aile birleşimi vizesi sahipleri, gerekli şartların sağlanmasının ardından oturum izni alabilmektedir.

Bulgaristan Aile Birleşimi Vizesi Dil Şartı Var Mıdır?

Hayır, Bulgaristan aile birleşimi vizesi için dil şartı aranmamaktadır.

Bulgaristan Aile Birleşimi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bulgaristan aile birleşimi vize başvurusu yapmak için izlenmesi gereken adımlar aşağıda listelenmiştir.

 1. Bulgaristan aile vize başvuru formu doldurulur: Bulgaristan aile birleşimi vize başvuru formu, başvuru sahibi tarafından tükenmez kalemle eksiksiz ve okunaklı olacak şekilde doldurulmalıdır.
 2. Gerekli evraklar toplanır: Bulgaristan aile birleşimi vizesi için ibraz edilmesi gerekli olan tüm evraklar eksiksiz bir şekilde toplanmalıdır.
 3. Bulgaristan konsolosluğundan vize başvuru randevusu alınır: İkamet edilen şehre göre, yetkili Bulgaristan Konsolosluğu belirlenmeli ve uygun bir gün için randevu alınmalıdır.
 4. Belgeler ve biyometrik bilgiler teslim edilir: Bulgaristan aile birleşimi için randevu alınan günde konsolosluğa gidilerek belgeler ibraz edilmeli ve biyometrik işlemler tamamlanmalıdır.

Bulgaristan Aile Birleşimi Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bulgaristan aile birleşimi vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Bulgaristan Aile Birleşimi Vize Başvuru Formu: Bulgaristan aile birleşimi başvuru formu, başvuru sahibi tarafından eksiksiz olarak doldurulmalıdır.
 • Pasaport: En az 3 ay geçerliliği olan ve son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş bir pasaport ibraz edilmelidir. Daha önceden alınmış olan vizeler olması durumunda, bu vizelerin fotokopileri de ibraz edilmelidir.
 • 1 Adet Biyometrik Fotoğraf: 35 mm genişliğinde 45 mm yüksekliğinde, arka fonu beyaz ve 6 aydan eski olmayan bir fotoğraf ibraz edilmelidir.
 • Maddi Yeterlilik Kanıtı: Bulgaristan’da kalınacak süre boyunca yeterli maddi kaynaklara sahip olunduğuna dair, son 3 aylık banka hesap dökümleri ibraz edilmelidir.
 • Bulgaristan Vatandaşlık Belgesi: Bulgaristan’da yaşamakta olan eşten alınacak olan vatandaşlık belgesinin ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Bulgaristan Seyahat Sağlık Raporu: Tüm Avrupa ülkelerinde geçerliliği olan ve en az 30.000 EUR kapsamlı seyahat sağlık sigortası ibraz edilmelidir.
 • Sicil Kayıt Örneği: Yetkili merciilerden alınacak olan sabıka kaydı örneği ibraz edilmelidir.
 • Yakınlığı Kanıtlayan Belgeler: Kişinin Bulgaristan vatandaşıyla yakınlık derecesine göre doğum belgesi, evlenme belgesi veya akrabalık derecesini gösteren bir belge talep edilebilmektedir.

Bulgaristan aile birleşimi için istenen evraklar 3 aydan daha eski olmamalıdır. Bulgaristan aile birleşimi vizesi gerekli evraklar, bir adet fotokopisi ile birlikte orijinal olarak ibraz edilmelidir.

Bulgaristan Aile Birleşimi Vize Başvuru Formu Örneği Nasıl Doldurulur?

Bulgaristan aile birleşimi vize başvuru formunda istenen bilgiler; başvuran kişinin kişisel bilgileri, cinsiyeti, vatandaşlığı, eğer varsa çocuk sayısı ve bilgileri, T.C. kimlik numarası, pasaport bilgileri, seyahat amacı, talep edilen giriş sayısı, ilk giriş yapılacak ülke, planlanan kalış süresi, son 3 yıl içerisinde alınan Schengen vizeleri, Bulgaristan Cumhuriyeti’ne davet eden kişinin bilgileri şeklindedir.

Bulgaristan aile birleşimi vizesi başvuru formu, Bulgaristan D vize formu olarak doldurulmalıdır. Bulgaristan D vize formu, Bulgaristan aile birleşimi vizesi başvurusunda bulunan kişi tarafından eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır.

Bulgaristan Aile Birleşimi Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Bulgaristan aile birleşimi vize randevusu; yetki alanına göre Bulgaristan Konsolosluklarından veya Ankara Bulgaristan Büyükelçiliğinden mail ya da telefon aracılığı ile alınmaktadır.

Bulgaristan aile birleşimi vize randevusu için iletişim bilgileri aşağıda verilmiştir.

Konsoloslukİletişim Bilgileri
Ankara Bulgaristan BüyükelçiliğiTelefon: +90 427 5142 Mail: embassy.ankara@mfa.bg
Bursa Bulgaristan KonsolosluğuTelefon: +90 224 245 52 52 Mail: office.bursa@mfa.bg
Edirne Bulgaristan KonsolosluğuTelefon: +90 284 214 06 17 Mail: consulate.edirne@mfa.bg
İstanbul Bulgaristan KonsolosluğuTelefon: +90 212 281 01 15 Mail: consulate.istanbul@mfa.bg

Bulgaristan Aile Birleşimi Vize Mülakatında Sorulan Sorular Nelerdir?

Bulgaristan aile birleşimi vizesi başvurularında; Bulgaristan Konsolosluğu bahsi geçen evliliğin doğru olup olmadığını tespit etmek için, başvuru sahibi ile bir mülakat gerçekleştirmektedir ve bu mülakatta yapılmış olan evlilik hususunda birtakım sorular sorulmaktadır.

Bulgaristan aile birleşimi vize mülakatında sorulan sorular aşağıda verilmiştir.

 • Yapılmış olan evliliğin yılı ve tarihi
 • Bulgaristan’da yaşamakta olan eşin aylık geliri ve ne işle meşgul olduğu
 • Bulgaristan’da yaşamakta olan eşin ne kadar süredir Bulgaristan’da olduğu ve nerede ikamet ettiği
 • Bulgaristan’da yaşamakta olan eşin aile üyelerinin kim olduğu
 • Bulgaristan’da yaşamakta olan eşin hangi okuldan mezun olduğu veya hangi eğitimleri aldığı
 • Bulgaristan’da yaşamakta olan eş ile nasıl ve nerede tanışıldığı

Bulgaristan aile birleşimi soruları, iki eş tarafından da içtenlikle ve doğru bir şekilde yanıtlanmalıdır aksi takdirde Bulgaristan aile birleşimi vize başvurusu olumsuz sonuçlanacaktır.

Bulgaristan Eş Birleşimi Başvurusu için Yaş Sınırı Var Mıdır?

Bulgaristan eş birleşimi başvurusu için evlenmiş olan her iki kişinin de 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir.

Bulgaristan Aile Birleşimi Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Bulgaristan aile birleşimi vizesi ücreti başvuru harcı 100 eurodur. Bulgaristan aile birleşimi vizesi için ödenmesi gerekli olan; noter masrafları, yeminli tercüme ücreti, başvuru formu, dilekçe ve danışmanlık ücreti ile birlikte, Bulgaristan aile birleşimi vizesi 2022 yılı için 320 EUR olarak belirlenmiştir.

Bulgaristan Aile Birleşimi Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan aile birleşimi vizesi başvuruları ortalama olarak 35 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Bulgaristan aile birleşimi vizesi başvuru süreleri; başvuru yapılan konsolosluğun yoğunluğuna göre değişim gösterebilmektedir.

Bulgaristan Aile Birleşimi Vize Sonuçları Nerede Yayınlanır?

Bulgaristan aile birleşimi vize sonuçları; başvuru sahibinin pasaportunu teslim almasından sonra öğrenilebilmektedir.

Başvuru sonuçları, konsolosluk tarafından mail ya da telefon aracılığı ile bildirilmektedir. Başvuru sonuçları internet üzerinden yayınlanmamaktadır.

Evli Olmayan Çiftler Bulgaristan Aile Birleşim Vizesine Başvuru Yapabilir Mi?

Evli olmayan çiftlerin Bulgaristan aile birleşim vizesi başvuru yapabilmeleri için; en az 2 yıl süreyle birlikte olduklarını ispatlamaları ve Bulgaristan’da kalıcı olarak birlikte yaşamak beyanında bulunmaları gerekmektedir.

Bulgaristan Aile Birleşimi Vizesi ile Bulgaristan’da Çalışabilir Mi?

Bulgaristan aile birleşimi vizesi ile Bulgaristan’da çalışabilmek mümkündür. Bulgaristan aile birleşimi vizesi sahipleri ayrı bir çalışma iznine ihtiyaç duymadan, Bulgaristan’da çalışabilmektedir.

Bulgaristan Aile Birleşimi Vizesi ile Bulgaristan Oturum İzni Nasıl Alınır?

Bulgaristan aile birleşimi vizesi ile Bulgaristan’da oturum izni almak için; Bulgaristan’a varıştan sonraki 90 gün içerisinde Bulgaristan’da bulunan Yabancılar Şubesine başvurarak oturum izni alınabilmektedir. Oturum izni alabilmek için yapılmış olan evliliğin geçerliliğinin ispat edilmesi gerekmektedir. İlk etapta alınacak oturum izni, en fazla 1 yıl süreyle verilmektedir.

5 yılın sonunda, evliliğin devam etmesi halinde, Bulgaristan kalıcı oturum izni için başvuru yapılabilmektedir.

Bulgaristan Eşten Dolayı Oturum İzni için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Bulgaristan eşten dolayı oturum izni için gerekli belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: En az 3 ay geçerliliği olan ve son 10 yıl içerisinde düzenlenmiş olan pasaport ibraz edilmelidir.
 • Bulgaristan Seyahat Sağlık Sigortası: Tüm Avrupa ülkelerinde geçerli ve en az 30.000 EUR kapsamlı sağlık sigortası ibraz edilmelidir.
 • Başvuru ücreti: Tarife N4 kapsamında ödenmesi gereken ücretin yatırıldığına dair fiş veya fatura gerekmektedir.
 • Konaklama Belgeleri: Bulgaristan’da ikamet edilen konutun adres bilgileri, ev sahibi olunması durumunda tapu bilgileri sunulmalıdır.
 • Evlilik Kanıtı Belgeler: Bulgaristan vatandaşı olan eş ile gerçekleştirilmiş olan evliliğin geçerliliğini ispatlayan evlilik belgeleri ibraz edilmelidir. Evliliğin gerçekliğini sorgulamak için bir mülakat yapılabilmektedir.
Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: