Fransa İstanbul Başkonsolosluğu

İstanbul Fransa Başkonsolosluğu | Consulat Général de France à Istanbul

İstanbul Fransa Başkonsolosluğu, başkonsolosluk statüsünde hizmet vermektedir.

Başkonsolosluk, konsoloslukların en büyük ve en kapsamlı hizmet vereni olarak tanımlanmaktadır ve Türkiye’deki Fransız vatandaşlarının haklarını gözetmekte, Fransa hükümetine siyasal ve ticari bilgi akışı sağlamaktadır.

İstanbul Fransa Başkonsolosluğu, Fransa için vize ve oturum işlemleri ile ilgili hizmet vermemektedir. Fransa vize ve oturum işlemleri için yetkili kurum VFS Global’dir.

Fransa Başkonsolosu Kimdir?

Fransa Başkonsolosu Kimdir?
Fransa Başkonsolosu Kimdir?

Fransa Başkonsolosu Oliver Gauvin’dir. Oliver Gauvin’in Fransa siyasetine adım atması 2006 yılında Avrupa ve Dışişleri Bakanlığı sözcülüğünde basın danışmanlığı ile olmuştur.

7 Kasım 1975 doğumlu Fransa Başkonsolosu Olivier Gauvin, 2018-2020 yıllarında Avrupa ve Dışişleri Bakanlığı sözcü yardımcısı, iletişim ve basın başkanı yardımcılığı görevini yürütmüştür. Oliver Gauvin, 2020 yılı eylül ayı itibarıyla İstanbul Fransa Başkonsolosluğu’ndaki görevine başlamıştır.

İstanbul Fransa Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri Nedir?

İstanbul Fransa Başkonsolosluğu iletişim ve adres bilgisi aşağıdaki başlıklarda paylaşılmıştır.

Fransa Konsolosluğu İstanbul Nerededir?

Fransa Konsolosluğu İstanbul Nerededir?
Fransa Konsolosluğu İstanbul Nerededir?

Fransa Konsolosluğu İstanbul adresi İstiklal Caddesi, No:4 34435 Beyoğlu / İstanbul’dur. İstanbul Fransa Konsolosluğu çevresinde Belçika ve Yunanistan Başkonsolosluğu’na ek olarak, tarihi bir miras olan Aya Triada Rum Ortodoks Kilisesi bulunmaktadır. İstanbul Fransa Başkonsolosluğu’na M2 metro hattı kullanılarak veya 32T, 54E, 66, 89C, 93T ve DT1 numaralı otobüs seferleriyle ulaşım mümkündür.

İstanbul Fransa Konsolosluğu Telefon Numarası Nedir?

Fransa Başkonsolosluğu İstanbul telefon numarası +90 (212) 334 87 30; faks numarası +90 (212) 334 87 31 şeklindedir. İstanbul Fransa Başkonsolosluğu telefonlara hafta içi, 09.00 - 17.00 saatleri arasında yanıt vermektedir.

Fransa Konsolosluğu İstanbul Mail Adresi Nedir?

İstanbul Fransa Konsolosluğu mail adresi, mail@consulfrance-istanbul.org’dur.

Fransa Başkonsolosluğu İstanbul İnternet Sitesi Adresi Nedir?

Fransa Başkonsolosluğu İstanbul internet sitesi https://istanbul.consulfrance.org adresidir.

Fransa Konsolosluğu İstanbul Mesai Saatleri Nedir?

Fransa Konsolosluğu İstanbul, pazartesiden cuma gününe kadar 09.00 - 13.00 ve 14.30 - 17.00 saatleri arasında açıktır.

Fransa İstanbul Başkonsolosluğu Yetki Alanı Nedir?

Afyon, Antalya, Bartın, Bolu, Burdur, Düzce, Eskişehir, Isparta, Karabük, Zonguldak, Adana, Aksaray, Amasya, Ankara, Çankırı, Çorum, Hatay, İçel, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Nevşehir, Niğde, Osmaniye, Samsun, Sinop, Tokat, Yozgat, Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Artvin, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kahramanmaraş, Kars, Kilis, Malatya, Mardin, Muş, Ordu, Rize, Siirt, Sivas, Şanlıurfa, Şırnak, Trabzon, Tunceli, Van illeri dışında kalan iller Fransa İstanbul Başkonsolosluğu’nun yetki alanı altında bulunmaktadır.

Fransa İstanbul Başkonsolosluğu Hangi Hizmetleri Sunmaktadır?

Fransa İstanbul Başkonsolosluğu Fransız vatandaşlara medeni durum değişikliği, ülkeye giriş, doğum veya evlilik belgelendirilmesi, evlilik anlaşması, ölüm, boşanma, ad ve soyad değişikliği gibi işlemlerde yardımcı olmaktadır.

Fransa Başkonsolosluğu Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Fransız vatandaşları; evlilik, boşanma, ölüm ve isim değişikliği gibi konsolosluk işlemleri için telefon ile randevu oluşturabilmektedir. Fransa Başkonsolosluğu pasaport randevu işlemi, +90 (212) 334 87 30 numaralı telefon aranarak yapılabilmektedir.

Fransa Konsolosluğu İstanbul'da Vize Başvurusu Kabul Ediyor Mu?

Hayır, Fransa Konsolosluğu İstanbul vize başvurusu kabul etmemektedir. Fransa vizeleri için Fransa Konsolosluğu’nun görev yetkisi verdiği VFS Global ile iletişime geçilebilmektedir.

İstanbul Fransa Konsolosluğu Vize Sorgulama Hizmeti Veriyor Mu?

Hayır, Fransa Konsolosluğu vize sorgulama hizmeti sunmamaktadır. Fransa vizesi takip ve sorgulama işlemleri vize aracı kurumu VFS Global internet adresi üzerinden yapılabilmektedir.

Fransa Vize İşlemleri İstanbul'da Nasıl Yapılır?

Fransa Başkonsolosluğu VFS Global vize başvuru merkezine ve akredite acentelere Fransa vizesi için yetki vermektedir.

Fransa’ya giriş için pek çok farklı vize çeşidi bulunmaktadır. France-visas, Fransa vizesi almak için gereken dosyaların derlenmesi, kişisel verilerin işlenmesi, dosyanın sunumu ve süreç takibi hizmeti vermektedir. France-visas, başvuru sahiplerinin vizeye ihtiyaçları olup olmadığını ve olması durumunda, ne tür bir vizeye ihtiyaçları olduğunu belirlemeyi sağlamaktadır. France-visa, başvuru esnasında ibraz edilecek belgeler ve ücretler hakkında bilgilendirme yapmaktadır.

Fransa vizesi için başvuru süreci randevu yoluyla başlamaktadır. Fransa’ya girilecek uygun vize türünün belirlenmesinin ardından hangi VFS Global ofisinden başvuru yapılacağının belirlenmesi gerekmektedir. https://france-visas.gouv.fr adresinden Fransa vize başvurusu online biçimde yapılmalıdır. France-visas internet sitesi üzerinden başvuru sahibinin bir hesap oluşturması gerekmektedir. Fransa için vize başvurusunda gerekli evraklar, online olarak tamamlandıktan sonra bulunulan bölgedeki VFS Global vize merkezine teslim edilmelidir. Evrak tesliminin ardından pasaportun ne zaman iade edileceğine ve başvuru sonucuna dair süreci izlemek mümkündür.

Türk vatandaşları için, Fransa’ya kısa süreli vize ücreti, geçerlilik süresi farklılık göstermeksizin 80 eurodur. Uzun vadeli olarak Fransa’da kalmak isteyenlerin ödemeleri gereken vize ücreti 99 eurodur. Vize ücretlerine ek olarak, aracı kurum VFS Global’in hizmet ücretleri başvuru sahibi başına 40 eurodur.

Ülkenin veya yılın bazı dönemlerine bağlı olarak Fransa vizesi için randevu ve evrakların incelenme süreci beklenen süreyi aşabilmektedir. Fransa vizesi başvuru sahiplerinin Fransa’ya gidiş sürelerinden önce, aksaklıkları hesaba katarak, Fransa vize başvurularını işleme koymaları önerilmektedir.

Fransa Vize Merkezi İstanbul'da Nerededir?

VFS Global İstanbul Fransa vizesi başvuru işlemlerinin, takip ve sorgulama gibi ikincil işlemlerin yürütüldüğü kurumdur.

VFS Global, Hacı Ahmet Mah. Kurtuluş Deresi Cad. No: 29/A 34440 Beyoğlu/İstanbul adresinde yer almaktadır. Pazartesiden cumaya kadar Fransa vize başvuru merkezi VFS Global’de yalnızca randevu alarak 8.30’dan 17.00’ye kadar işlem yapılabilmektedir. Beyoğlu'nda yer alan VFS Global’deki pasaport iade saatleri 15.00 - 17.00 arasındadır.

Türkiye İstanbul Başkonsolosluğu Dışındaki Fransa Temsilcilikleri Nelerdir?

Türkiye İstanbul Başkonsolosluğunun yanı sıra, Fransa’nın Türkiye’nin diğer illerinde de temsilcilikleri bulunmaktadır.

Fransa’nın Ankara'da büyükelçiliği; Antalya, Bursa, Edirne, Gaziantep, Hatay, İzmir ve Mersin'de fahri konsoloslukları bulunmaktadır. Paris, Kavaklıdere Caddesi’nde bulunan Fransa Büyükelçiliği Ankara temsilciliği; iki ülke arasındaki işbirliği ve kültürel etkinlikleri , ekonomik seyri ve kançılarya toplantılarının çıktılarını Fransa Dışişleri Bakanlığı’na raporlama gibi görevlerle yükümlüdür. Ankara Fransa Büyükelçiliği Kançılaryası, Fransız diplomatik yetkililerinin Türkiye’de resmi değeri bulunan ziyaretlerini düzenlemektedir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: