Fransa Konsolosluğu

Fransa Konsolosluğu | Consulat de France Turquie

Fransa Konsolosluğu, Türkiye ve Fransa ilişkisini sosyal, ticari, kültürel kapsamlarda düzenleyen ve bu ülkelerin vatandaşlarına belirli hizmetleri veren kurumdur. Fransa Konsolosluğu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Fransa’ya seyahatlerinde vize işlemleri ve Türkiye’de ikamet eden Fransız vatandaşlarının nüfus kayıt işlemleri için hizmetler sunmaktadır.

Fransa ve Türkiye ilişkisinin Osmanlı İmparatorluğu dönemine dayanan beş yüz yıllık bir tarihçesi vardır. Osmanlı döneminde 1721 yılında ilk resmi Fransa büyükelçisi atanmıştır ve bu kişi Yirmisekiz Mehmet Çelebi olmuştur.

Fransa ve Osmanlı arasında ticari ilişkiler Birinci Dünya Savaşı’na kadar oldukça önemli ve yoğundur. Fransa ve Türkiye Cumhuriyeti ilişkisinin temeli, 20 Ekim 1921’de imzalanan ve Fransa’nın Misak-ı Milli’yi ilk kabul eden ilk batılı ülke konumuna geldiği Ankara Antlaşması olmuştur. Ankara Antlaşması imzalandıktan sonra Fransa ve Türkiye Cumhuriyeti arasında dostluk ilişkileri başlamıştır ve günümüze kadar bu iki ülke birbirlerine önemli birer ekonomik ve ticari ortak olarak siyasi varlıklarına devam etmişlerdir.

Günümüzde Fransa’da 360 bine yakını çifte vatandaş olmak üzere yaklaşık olarak sekiz yüz binden fazla Türk yaşamaktadır.

Türkiye'deki Fransız Konsoloslukları Hangileridir?

Fransa’nın Türkiye’de farklı illerde bulunan 9 dış temsilciliği bulunur.

Fransa’nın Türkiye’deki dış temsilcilikleri aşağıda listelenmiştir.

 • Fransa Ankara Büyükelçiliği
 • Fransa İstanbul Başkonsolosluğu
 • Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu
 • Fransa Antalya Fahri Konsolosluğu
 • Fransa Gaziantep Fahri Konsolosluğu
 • Fransa Bursa Fahri Konsolosluğu
 • Fransa Hatay Fahri Konsolosluğu
 • Fransa Mersin Fahri Konsolosluğu
 • Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu

Fransa Konsolosluğu Ankara

Fransa Ankara Konsolosluğu büyükelçilik statüsünde hizmet sunmaktadır.

Fransa’nın Türkiye Büyükelçisi Hervé Magro’dur. Fransa Ankara Büyükelçiliği, Türkiye ve Fransa arasındaki ilişkilerin düzenlenmesi, sürdürülmesi ve geliştirilmesi amacıyla çalışmalar sürdürmenin yanı sıra kültürel faaliyetlerin de yerine getirilmesini sağlar.

Ankara’da vize başvuruları büyükelçilik tarafından yetkilendirilen aracı kurumlar ya da akredite acenteler aracılığıyla yapılmalıdır. Konsolosluk işlemleri Konsolosluk Bölümü’nde yürütülür, ancak Fransa Büyükelçiliği Ankara vize başvurularını kabul etmemektedir.

Fransa Başkonsolosluğu İstanbul

İstanbul’da bulunan Fransa dış temsilciliği başkonsolosluk statüsünde hizmet sunmaktadır. İstanbul Fransa Başkonsolosu, Olivier Gauvin’dir.

Fransa İstanbul Konsolosluğu, Türkiye’de oturumu olan Fransız vatandaşlarının; evlilik, doğum ya da ölüm sebebiyle nüfus kayıt, kimlik, pasaport, noter ve askerlik işlemlerinde hizmet vermektedir. Türk vatandaşlarının vize başvuruları İstanbul Fransa Konsolosluğu üzerinden yapılamamaktadır. Fransa vize başvurularının, yetkili aracı kurum VFS Global vize başvuru merkezine yapılması ya da akredite acenteler aracılığıyla yapılması gerekmektedir.

Fransa Konsolosluğu İzmir

Fransa İzmir Konsolosluğu fahri konsolosluk statüsünde ve Fransa İstanbul Başkonsolosluğu’na bağlı olarak hizmet vermektedir. İzmir ve çevre illerinde yaşayan Fransa vatandaşları Fransa İzmir Konsolosluğundan nüfus kayıt, pasaport ve noterlik hizmetlerini alabilmektedir. Fransa İzmir Fahri Konsolosu, Zeliha Jale Toprak’tır.

İzmir Fransa Konsolosluğu vize işlemlerinde hizmet sunmamaktadır ve vize başvurusu kabul yetkisi yoktur. Fransa vize başvuruları, Fransa Konsolosluğu İzmir vize başvurularını alma yetkisine sahip olmadığından İzmir VFS Global ya da akredite acenteler aracılığıyla yapılmalıdır.

Fransa Konsolosluğu Antalya

Antalya Fransa Konsolosluğu fahri konsolosluk statüsündedir. Antalya'da Fransa Fahri Konsolosu olarak Ahmet Erol görev yapmaktadır.

Antalya’da yaşayan Fransa vatandaşları Fransa Antalya Konsolosluğundan nüfus kayıt, pasaport ve noterlik hizmetlerini alabilmektedir. Antalya’da bulunan Fransa Konsolosluğunda vize hizmetleri sunulmadığından dolayı vize başvurusu yapmak isteyen Türk vatandaşları başvurularını Fransa Konsolosluğu Antalya üzerinden yapamamaktadır. Antalya’da ikamet eden ve Fransa’ya vize başvurusu yapmak isteyen kişiler Ankara VFS ya da akredite acenteler aracılığıyla başvurularını oluşturabilmektedir.

Fransa Konsolosluğu Gaziantep

Gaziantep Fransa Konsolosluğu fahri konsolosluk statüsündedir. Gaziantep’te Fransa Fahri Konsolosu olarak Can Şamlı görev yapmaktadır.

Gaziantep’te yaşayan Fransa vatandaşları Fransa Gaziantep Konsolosluğundan nüfus kayıt, pasaport ve noterlik hizmetlerini alabilmektedir. Fransa’ya vize başvurusunda bulunmak isteyen Türk vatandaşları, Fransa Konsolosluğu Gaziantep vize başvurusu alma hizmeti sunmadığından dolayı başvurularını Ankara VFS ya da akredite acenteler aracılığıyla gerçekleştirebilmektedir.

Fransa Konsolosluğu Bursa

Fransa Konsolosluğu Bursa, fahri konsolosluk statüsünde hizmet vermektedir. Bursa Fransa fahri konsolosu Mehmet Erbak’tır.

Bursa ve çevresinde yaşayan Fransa vatandaşları Fransa Bursa Konsolosluğundan nüfus kayıt, pasaport ve noterlik hizmetlerini alabilmektedir. Türk vatandaşlarının, Bursa Fransa Konsolosluğu tarafından vize başvuruları alınmadığından dolayı, Fransa vize başvurularını Bursa VFS ya da akredite acenteler aracılığıyla yapması gerekmektedir.

Fransa Konsolosluğu Hatay

Hatay Fransa Konsolosluğu fahri konsolosluk statüsünde hizmet vermektedir. Hatay Fransa Fahri Konsolosu Kozma Sayek’tir.

Hatay’da yaşayan Fransa vatandaşları Fransa Hatay Konsolosluğundan nüfus kayıt, pasaport ve noterlik hizmetlerini alabilmektedir. Türk vatandaşlarının vize başvuruları Hatay Fransa Konsolosluğu tarafından kabul edilmez; Fransa vize başvurularının Ankara VFS ya da akredite acenteler aracılığıyla yapılması gerekmektedir.

Fransa Konsolosluğu Mersin

Mersin Fransa Konsolosluğu fahri konsolosluk statüsünde hizmet vermektedir. Mersin Fransa Fahri Konsolosu İskender Botros’tur.

Mersin’de yaşayan Fransa vatandaşları Fransa Konsolosluğu Mersin üzerinden nüfus kayıt, pasaport ve noterlik hizmetlerini alabilir. Mersin Fransa Konsolosluğu Türk vatandaşlarının vize başvurularını almadığından dolayı, Fransa vize başvurularının Ankara VFS ya da akredite acenteler aracılığıyla yapılması gerekmektedir.

Fransa Konsolosluğu Edirne

Edirne Fransa Konsolosluğu fahri bir konsolosluktur. Edirne’de Fahri Konsolos olarak Dr. Ercan Dursunoğlu görev almaktadır.

Fransa Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nedir?

Türkiye’de bulunan Fransa dış temsilciliklerine ait adres ve iletişim bilgileri aşağıda bulunan başlıklarda verilmiştir.

Fransa Konsolosluğu Adres Bilgileri Nedir?

Türkiye’de bulunan Fransa Konsolosluğu ve dış temsilciliklerine ait adres bilgileri aşağıda paylaşılmıştır.

 • Ankara Fransa Konsolosluğu adresi; Paris Caddesi, No:70, Kavaklıdere, Ankara’dır.
 • Fransa Konsolosluğu İstanbul adresi; İstiklal Caddesi, No:4, 34435, Beyoğlu, İstanbul’dur.
 • İzmir Fransa Konsolosluğu adresi; Cumhuriyet Bulvarı, No: 153, Alsancak, 35220 İzmir’dir.
 • Bursa Fransa Konsolosluğu adresi; Yenice Sanayi Böl., Turgut Özal Mah., Kadimova Cad., Yenice, İnegöl Bursa’dır.
 • Mersin Fransa Konsolosluğu adresi; Gümrük Meydanı, Kayahan, Kat: 3, No: 17, 33070, Mersin’dir.
 • Gaziantep Fransa Konsolosluğu adresi; Keller Williams Meridyen, Kürşat Tüzmen Bulvarı, No: 15/B, Erdem Apt. Altı, 27560, Şehitkamil, Gaziantep’tir.
 • Hatay Fransa Konsolosluğu adresi; Sayek Shell Akaryakıt İstasyonu, Meydan Mahallesi, İbrahim Karaoğlanoğlu Caddesi, No:46, 31230, İskenderun, Hatay’dır.
 • Edirne Fransa Konsolosluğu adresi; Balıkpazarı Caddesi, Of Sitesi, C Blok, Daire: 2, Kaleiçi, Edirne’dir.
 • Antalya Fransa Konsolosluğu adresi; Acar Taşımacılık Turizm A.Ş., Fabrikalar Mahallesi, 3001. Sokak, No: 1/2, Antalya’dır.

Fransa Konsolosluğu Telefon Numarası Nedir?

Türkiye’de bulunan Fransa Konsolosluğu ve dış temsilciliklerine ait telefon numaraları aşağıda listelenmiştir.

 • Ankara Fransa Konsolosluğu telefon numarası; +90 (312) 455 45 45’tir.
 • İstanbul Fransa Konsolosluğu telefon numarası; +90 (212) 334 87 30’dur.
 • İzmir Fransa Konsolosluğu telefon numarası; +90 (232) 421 42 34/35’tir.
 • Antalya Fransa Konsolosluğu telefon numarası; +90 (242) 323 66 80’dir.
 • Hatay Fransa Konsolosluğu telefon numarası; +90 (326)613 82 82’dir.
 • Bursa Fransa Konsolosluğu telefon numarası; +90 (224) 738 15 00’dır.
 • Mersin Fransa Konsolosluğu telefon numarası; +90 (324) 238 43 20’dir.
 • Gaziantep Fransa Konsolosluğu telefon numarası; +90 (530) 203 04 81’dir.
 • Edirne Fransa Konsolosluğu telefon numarası; +90 (284) 213 55 63’tür.

Fransa Konsolosluğu Mail Adresi Nedir?

Türkiye’de bulunan Fransa Konsolosluğu ve dış temsilciliklerine ait e-posta adresleri aşağıda listelenmiştir.

 • İstanbul Fransa Konsolosluğu e-posta adresi; info.frtr@vfshelpline.com’dur.
 • Ankara Fransa Konsolosluğu e-posta adresi; vize işlemleri için,visas.ankara-amba@diplomatie.gouv.frve ahvali şahsiye birimi için etat-civil.ankara-amba@diplomatie.gouv.fr’dir.
 • İzmir Fransa Konsolosluğu e-posta adresi; zeliha.toprak@dgtresor.gouv.fr’dir.
 • Antalya Fransa Konsolosluğu e-posta adresi; ahmerol@yahoo.com’dur.
 • Hatay Fransa Konsolosluğu e-posta adresi; kozmasayek@gmail.com’dur.
 • Bursa Fransa Konsolosluğu e-posta adresi; merbak@uludaggazoz.com.tr’dir.
 • Mersin Fransa Konsolosluğu e-posta adresi; naciye.o@botros.com.tr’dir.
 • Gaziantep Fransa Konsolosluğu e-posta adresi; kwmeridyen@kww.com.tr’dir.
 • Edirne Fransa Konsolosluğu e-posta adresi; dursunoglu_ercan@hotmail.com’dur.

Fransa Konsolosluğu Resmi Web Sitesi Nedir?

Ankara’da bulunan Fransa Konsolosluğu resmi websitesi; https://tr.ambafrance.org’ tur. İstanbul’da bulunan Fransa Konsolosluğuna ait websitesine https://istanbul.consulfrance.org adresinden erişim sağlanabilmektedir.

Fransa Konsolosluğu Çalışma Saatleri Nelerdir?

Türkiye’de bulunan Fransa Konsolosluk ve dış temsilciliklerinin çalışma saati bilgileri aşağıda tablo ile açıklanmıştır.

Dış TemsilcilikÇalışma GünleriÇalışma Saatleri
İstanbul Fransa BaşkonsolosluğuPazartesi-Cuma09:00-13:00, 14:30-17:00
Ankara Fransa KonsolosluğuPazartesi-Cuma09:00-13:00, 14:00-17:00
Antalya Fransa KonsolosluğuPazartesi-Cuma09:00-17:30
İzmir Fransa KonsolosluğuPazartesi-Cuma09:00-17:00
Gaziantep Fransa KonsolosluğuPazartesi-CumartesiPazartesi-Cuma: 09.00-19.00
Mersin Fransa KonsolosluğuPazartesi-Cuma09:00-17:30
Bursa Fransa KonsolosluğuPazartesi-Cuma09:00-17:00
Edirne Fransa KonsolosluğuPazartesi-Cuma11:00-18:00
Hatay Fransa KonsolosluğuPazartesi-Cuma09:00-17:00

Fransa Konsolosluğu Tatil Günleri Nelerdir?

Fransa Konsolosluğu resmi tatil günleri aşağıda listelenmiştir.

 • 1 Ocak: Yeni Yıl
 • 18 Nisan: Paskalya Bayramı
 • 1 Mayıs: İşçi ve Emekçiler Bayramı
 • 2 Mayıs-4 Mayıs: Ramazan Bayramı
 • 8 Mayıs: İkinci Dünya Savaşı Zafer Günü
 • 26 Mayıs: İsa’nın Göğe Yükselişi dini tatili
 • 6 Haziran: Hamsin Yortusu
 • 9 Temmuz-12 Temmuz: Kurban Bayramı
 • 14 Temmuz: Fransız Milli Bayramı
 • 15 Ağustos: Meryem’in Göğe Yükselişi dini tatili
 • 30 Ağustos: Zafer Bayramı
 • 29 Ekim: Cumhuriyet Bayramı
 • 1 Kasım: Toussaint (Ölüler Bayramı)
 • 11 Kasım: Birinci Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü
 • 25 Aralık: Noel

Türkiye'deki Fransa Konsolosluğu Hangi Hizmetleri Vermektedir?

Türkiye’de bulunan Fransız Büyükelçiliği, iki ülke arasındaki kültürel ve ekonomik ilişkileri düzenlemenin yanı sıra Türkiye’deki gelişmeleri Fransa’ya rapor eder ve Fransız yetkililerin Türkiye’ye gerçekleştirecekleri resmi ziyaretleri düzenler.

Türkiye’de bulunan Fransa konsoloslukları Türkiye’de ikamet eden Fransız vatandaşlarına; ölüm, doğum, evlilik gibi durumlarda gereken nüfus kayıt işlemlerinde, pasaport işlemlerinde ve resmi belge ya da noter işlemlerinde hizmet vermektedir.

Türkiye’de bulunan Fransa Büyükelçiliği vize başvurularının yapılacağı aracı kurumların yetkilendirilmesinde otoriteye sahiptir. Türk vatandaşları tarafından Fransa içinn yapılan vize başvuruları Fransa’nın İstanbul Başkonsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği vize bölümü tarafından incelenmektedir.

Fransa Konsolosluğu Vize Başvurusu Kabul Eder Mi?

Hayır, Fransa Konsolosluğu vize başvurularını kabul etmemektedir.

Fransa Konsolosluğu vize işlemleri, Fransa’ya ait dış temsilcilik tarafından Fransa vizesi işlemleri için yetkilendirilmiş aracı kurumlar ya da akredite acenteler üzerinden yapılabilmektedir.

Fransa Konsolosluğundan Randevu Alma İşlemi Nasıl Yapılır?

Fransa Konsolosluğu randevu alma işlemi, Türkiye’de ikamet etmekte olan Fransız vatandaşlarının konsolosluk işlemleri için Ankara ya da İstanbul’da bulunan dış temsilciliklerden telefon üzerinden gerçekleştirilebilmektedir.

Fransa Konsolosluğu İş İlanları Nerede Yayınlanır?

Fransa Konsolosluğu ve dış temsilcilik iş ilanlarına Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı internet adresi https://www.mfa.gov.tr/default.tr.mfa üzerinden ulaşılabilmektedir.

Fransa'daki Türk Konsoloslukları Hangileridir?

Fransa’da bulunan Türkiye Cumhuriyeti konsoloslukları aşağıda listelenmiştir.

 • Bordo Başkonsolosluğu
 • Lyon Türk Konsolosluğu
 • Nantes Başkonsolosluğu
 • Strazburg Türk Konsolosluğu
 • Marsilya Başkonsolosluğu
 • Paris Başkonsolosluğu
Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: