Fransa İzmir Konsolosluğu

Fransa Konsolosluğu İzmir | Consulat Honoraire de France à Izmir

Fahri konsolosluklar, bir ülkenin resmi temsilciliğinin bulunmadığı şehirlerde konsolosluk işlemleriyle ilgilenen fakat her zaman görevde bulunmayan konsolosluklardır. Fahri konsolosluklar, konsolosluk işlemlerinin halledilmesi ve ülkeler arası ticari ilişkilerin geliştirilmesi gibi sorumlulukları yerine getirmektedir.

İzmir’de bulunan Fransa dış temsilciliği, İzmir ve çevresindeki Türk ve Türkiye’de yaşayan Fransa vatandaşlarına fahri konsolosluk statüsünde hizmet vermektedir.

Fransa'nın İzmir Fahri Konsolosu Kimdir?

Fransa’nın İzmir Fahri Konsolosu Zeliha Toprak’tır.

Fransa İzmir Konsolosluğu’nun Görevleri Nelerdir?

Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu, Fransa vatandaşlarının bulundukları yerdeki haklarını korumakta ve doğum, ölüm, evlilik, noter gibi konsolosluk işlerini yürütmektedir. İzmir Fransa Fahri Konsolosluğu, Fransa ve Türkiye’nin ekonomik, sosyal, kültürel ve bilimsel alanlarda ilişkilerini geliştirmek adına başkonsolosluk kurumuna destek olmaktadır.

İzmir Fransa Konsolosluğu Nerededir?

İzmir Fransa Konsolosluğu adresi; Cumhuriyet Bulvarı, No:153, 35220, Alsancak, İzmir’dir.

Fransa Konsolosluğu İzmir İletişim Bilgileri Nedir?

Fransa İzmir Konsolosluğu iletişim bilgileri aşağıdaki başlıklarda paylaşılmıştır.

İzmir Fransa Konsolosluğu Telefon Numarası Nedir?

İzmir Fransa Konsolosluğu telefon numaraları; (232) 421 42 34 ve (232) 421 42 35’tir.

İzmir Fransa Konsolosluğu Faks Numarası Nedir?

İzmir Fransa Konsolosluğu faks numarası; (232) 422 61 37’dir.

Fransa İzmir Konsolosluğu Mail Adresi Nedir?

Fransa İzmir Konsolosluğu mail adresi zeliha.toprak@dgtresor.gouv.fr şeklindedir.

İzmir Fransa Konsolosluğu Çalışma Saatleri Nedir?

İzmir Fransa Konsolosluğu hafta içi her gün 09:00 ile 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

İzmir Fransa Konsolosluğu Vize İşlemleri için Yetkili Midir?

Hayır, İzmir Fransa Konsolosluğu vize işlemleri için yetkili değildir. Fransa İzmir Fahri Konsolosluğu’nun vize ve oturum izni başvurularını kabul etme yetkisi bulunmamaktadır. Fransa vize başvuruları aracı yetkili kurum olan VFS Global ya da akredite acenteler aracılığı ile yapılmalıdır.

Fransa Vize Başvurusu İzmir'den Nasıl Yapılır?

Fransa vizesi İzmir’den aracı kurum VFS Global İzmir vize başvuru merkezi ve Vizem.net üzerinden yapılabilmektedir.

Vizem.net kısa ve uzun süreli tüm Fransa vize başvuruları için gerekli evrakların kontrolünden başvuru takibine dek tüm başvuru süreci boyunca uzman desteği sunmaktadır. Vizem.net danışmanlığında yapılan Fransa vizesi başvurularında başvuru sahibinin kişisel koşulları ve vize evrakları uzman danışmanlar tarafından incelendikten sonra uygun bulunması halinde başvuru süreci başlatılmaktadır.

Fransa vizesi için online başvuru formunun doldurulmasının ardından, biyometri işlemleri ve evrak teslimi için randevu alınarak İzmir vize başvuru merkezine şahsen gidilmesi gerekmektedir. VFS Global İzmir vize başvuru merkezinin adresi; Akdeniz Mahallesi, Akdeniz Caddesi, No:1/C, Reyent İş Hanı, Konak, İzmir şeklindedir. VFS Global İzmir vize başvuru merkezi, İzmir Fransa vize başvurusu için hafta içi her gün 08:00 ile 17:00 saatleri arasında hizmet vermektedir.

İzmir'de Fransa Vize İşlemleri Başvuru Merkezine Gitmeden Nasıl Yapılır?

Fransa için Schengen vizesi işlemleri, yetkili vize başvuru merkezine gitmeden Vizem.net üzerinden yapılabilmektedir.

Kısa ve uzun süreli tüm Fransa vizelerinin başvuru süreci Vizem.net tarafından takip edilmektedir. Vizem.net danışmanlığında yapılan Fransa Schengen vizesi başvurularında başvuru sahibinin son 59 ay içerisinde herhangi bir Schengen ülkesinden vize almış olması durumunda VIS (Avrupa Birliği Vize Bilgi Sistemi) kaydı mevcut olduğu için başvuru sahibinin vize başvuru merkezine gitmesine gerek olmadan vize başvurusu danışmanlar tarafından başlatılabilmektedir.

Detaylı bilgi: 0850 241 1868

Diğer Fransa Fahri Konsoloslukları Hangi İllerde Bulunmaktadır?

Diğer Fransa fahri konsolosluklarının bulunduğu iller aşağıda listelenmiştir.

  • Fransa Antalya Fahri Konsolosluğu
  • Fransa Gaziantep Fahri Konsolosluğu
  • Fransa Bursa Fahri Konsolosluğu
  • Fransa Hatay Fahri Konsolosluğu
  • Fransa Mersin Fahri Konsolosluğu
  • Fransa Edirne Fahri Konsolosluğu

Fransa konsolosluğu; Ankara’da büyükelçilik (Fransa Ankara Büyükelçiliği), İstanbul’da ise başkonsolosluk (Fransa İstanbul Başkonsolosluğu) statüsünde hizmet vermektedir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: