Fransa Sağlık Sistemi

Fransa Sağlık Sistemi ve Sağlık Kuruluşları

Fransa sağlık sistemi, Avrupa’da en iyi sağlık hizmeti sunan sistemlerden biridir. Fransa sağlık sistem, devlet hastaneleri ve özel klinikler ile yüksek kaliteli hizmet seviyesine ulaşmış bir tedavi ağına sahiptir. Fransa, worldpopulationreview.com websitesinin araştırmasına göre 2022 yılının en iyi sağlık sistemlerini arasında Avrupa’da 3. sırada iken, dünyada 7. sıradadır.

Fransa’da sağlık hizmeti, özel hastaneler, devlet hastaneleri ve yaşlı ve bakıma muhtaç kişiler için özel tesisler aracılığı ile sağlanmaktadır. Fransa hükümeti, sağlık hizmetlerinin maliyeti %70-80 oranında devlet tarafından karşılanmaktadır. Fransa’da devletin ödemediği %20-30 oranındaki sağlık hizmeti bedeli, hizmeti alan kişiler tarafından ödenmektedir. Yaşlı ve uzun süredir sağlık sorunu yaşayan kişilerin tedavi masraflarının tamamı devlet tarafından ödenmektedir.

Fransa'da Sağlık Sistemi Yapılanması Nasıldır?

Fransa’da sağlık sistemi yapılanması, zorunlu sağlık sigortasının ödenmesi üzere kurulmuştur. Fransa’da yaşayan kişilerin yaptırmak zorunda olduğu sağlık sigortası, devlet hastaneleri, özel hastaneler ve bakım tesislerinde geçerlidir. Fransa devleti tarafından yapılan zorunlu sağlık sigortasına ek bir sigorta yaptırmak isteyen kişiler, özel sağlık sigortası yaptırmaktadır.

Fransa’da sağlık hizmeti masrafları, çalışan vatandaşların maaşından her yıl farklı oranlarda alınan vergiler ile ödenmektedir. En iyi sağlık sistemlerinde birine sahip olan Fransa’da sağlık masraflarının büyük bir kısmı devlet tarafından ödenmektedir.

Fransa Sağlık Bakanı Kimdir?

Fransa Sağlık Bakanı Kimdir?
Fransa Sağlık Bakanı Kimdir?

Fransa sağlık bakanı, François Braun’dur. François Braun, 4 Temmuz 2022 tarihinde Fransa Dayanışma ve Sağlık Bakanı olarak göreve başlamıştır.

Fransa'daki Sağlık Hizmeti Kuruluşları Nelerdir?

Fransa’daki sağlık kuruluşları aşağıda listelenmiştir.

 • Devlet hastaneleri
 • Özel klinikler
 • Yaşlı ve engelli kişiler için bakım tesisleri

Fransız Hastaneleri Nasıldır?

Fransa hastaneleri, devlet hastanesi ve özel klinikler olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Fransa’da hizmet veren özel klinikler devlet onaylı olduğu için sağlık sistemi içerisinde sayılmaktadır. Fransa’da hastanelerde alınan sağlık hizmetinin %80’i Fransa sağlık sistemi tarafından karşılanmaktadır.

Fransa'daki En İyi Hastaneler Nelerdir?

Fransa'daki En İyi Hastaneler Nelerdir?
Fransa'daki En İyi Hastaneler Nelerdir?

Fransa’daki en iyi hastaneler aşağıda listelenmiştir.

 • Toulouse Üniversite Hastanesi
 • Lille Üniversite Hastanesi
 • Pellegrin Hastane Grubu
 • Strasbourg Sivil Hastanesi
 • Tours Üniversite Hastanesi
 • Montpellier Üniversite Hastanesi
 • Nantes Üniversite Hastanesi
 • Rouen Üniversite Hastanesi
 • Rennes Üniversite Hastanesi
 • Pitié-Salpêtrière Hastanesi

Fransa Sağlık Sisteminin İstatistiksel Verileri Nasıldır?

Fransa sağlık sistemi istatistikleri aşağıda verilmiştir.

 • Fransa’da 1000 kişi başına 5,7 hastane yatağı düşmektedir.
 • Fransa’da obez nüfus, 15 yaş ve üzeri nüfusun 46,4’ünü oluşturmaktadır.
 • Fransa’da doğuşta beklenen yaşam süresi 79,3 yıldır.
 • Fransa’da sağlık harcamaları kişi başına ortalama 5.468 dolardır.
 • Fransa’da bir kişinin hastanede kalış süresi ortalama 5,5 gündür.
 • Fransa’da 1000 kişi başına düşen doktor sayısı 3,6’dır.
 • Fransa’da 1000 kişi başına düşen hemşire sayısı 11,1’dir.

Kimler Fransa Sağlık Hizmetlerinden Yararlanabilir?

Fransa'da kamu sağlık hizmetlerinden, tüm ülke sakinleri Fransız sağlık sigortası katkı payı sistemi sayesinde erişebilir. 2016 tarihli Protection Universelle Maladie (PUMA) adlı sağlık sistemi, yabancı uyruklu kişilerin de 3 ay ülkede ikamet ettikten sonra sağlık hizmetlerinden yararlanmasına imkan sağlamaktadır.

Fransa’da yaşayan herkesin devlet veya özel sağlık sigortasının bulunması gereklidir; belli gelir düzeyinin altındakiler için ücretsiz hizmet sağlanabilir. Yasal ikamet başvuruları henüz sonuçlanmayan yabancılar, Aide Médicale d'Etat veya AME olarak bilinen devlet tıbbi yardımından yararlanabilir.

AB, AEA veya İsviçre'den Fransa'ya gelen ziyaretçiler, Avrupa Sağlık Sigortası Kartı’na (EHIC) sahip ise tüm kamu sağlık hizmetlerine erişirken, Fransa’ya yerleşen emekliler ise kendi ülkelerinde bir sosyal güvenlik formu doldurarak sağlık hizmetlerine erişebilir.

Fransa Sağlık Sistemine Nasıl Kayıt Olunur?

Fransa sağlık sistemine kayıt olmak isteyen kişiler ikamet ettikleri yerdeki Birincil Sağlık Sigortası Fonu (CPAM) ofisine başvurarak kayıt olmaktadır. Üç aydan uzun bir süredir Fransa’da bulunan kişilerin ikamet edilen yerdeki Birincil Sağlık Sigortası Fonu ofisi, Ameli.fr websitesinden üzerinden bulunmaktadır. Fransa’da çalışan kişilerin sağlık sistemine kayıt olması için öncelikle işverenleri tarafından sosyal güvenliğe kayıt ettirilmeleri gerekmektedir.

Fransa sağlık sistemi kayıt olan kişilere ad, soyad, adres, sosyal güvenlik bilgileri ve ödeme muafiyetlerinin yer aldığı bir kart verilmektedir.

Fransa'da Sağlık Hizmetleri Ücretli Midir?

Fransa’da sağlık hizmetleri kısmen ücretlidir. Fransa’da hastane masrafları %70-80 oranında Fransa devleti sağlık sigortası tarafından karşılanmaktadır. Fransa’da hastane masraflarının %20-30 oranında kısmı hastalar tarafından karşılanmaktadır. Uzun süredir hasta olan ve düşük gelire sahip kişilerin hastane masraflarının tamamı Fransa devleti tarafından karşılanmaktadır.

Tedavi Olmak için Fransa'ya Nasıl Gidilir?

Tedavi olmak için Fransa’ya sağlık vizesi alarak gidilmektedir. Fransa’da tedavi olmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Fransa’da alacakları sağlık hizmetini karşılayabilecek maddi güce sahip olmaları durumunda tedavi hakkına sahip olmaktadır. Fransa’ya tedavi olmak amacı ile gidecek kişilerin Fransa’ya varmadan önce ülkede geçirilecek süreyi kapsayan sağlık sigortası yaptırması gerekmektedir.

Fransa tedavi vizesi, Fransa’ya tedavi amacı ile gidecek kişilerin almaları gereken vize türüdür. Fransa’da tedavi olmak imkanı ve 90 güne kadar bulunma hakkı sunan Fransa tedavi vizesi, ülkenin Türkiye’deki dış temsilciliklerine başvurarak alınmaktadır.

Vizem.net sağlık hizmeti almak amacı ile Fransa’ya gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına tüm vize alma sürecinde danışmanlık hizmeti veren bir akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Fransa Sağlık Personeli Alımı Yapılıyor Mu?

Fransa Sağlık Personeli Alımı Yapılıyor Mu?
Fransa Sağlık Personeli Alımı Yapılıyor Mu?

Fransa sağlık personeli alımı yapılmaktadır. Covid-19 pandemisi, Fransa’da sağlık personeli açığının oluşmasına neden olmuştur. Pandemi nedeniyle sağlık personeli açığı çıkan Fransa’da doktorlar, hemşireler ve hasta bakıcılar işe alınmaktadır. Fransa’da en çok iş imkanı bulunan sağlık meslekleri, doktor, diş doktoru, yaşlı ve hasta bakımı personeli ve hemşirelerdir.

Fransa Doktor ve Hemşire Maaşları Ne Kadardır?

Fransa doktor ve hemşire maaşları, hastanelere ve çalışılan şehirlere göre değişiklik göstermektedir. Fransa’da doktorlar bir ayda ortalama 9.710 euro maaş almaktadır. Fransa hemşire maaşları bir ayda ortalama 3.000 eurodur.

Bir Avrupa ülkesi olan Fransa’da maaşlar, eğitim durumuna, şehirlere, işin niteliğine göre değişmektedir. Fransa’da doktor olmak için gerekli eğitim süresinin hemşirelere oranla daha fazla olması, doktorların hemşirelerden daha yüksek maaş almasına neden olmaktadır.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: