Hindistan'da Yaşam

2023'te Hindistan'da Yaşam Şartları ve Maliyetleri

Hindistan'da yaşam standartları eyaletten eyalete göre değişiklik göstermektedir. Hindistan’da 2021'de aşırı yoksulluk tamamen ortadan kaldırılarak oranlar %0.8'e kadar düşürülmüştür. Hindistan’da aynı anda dünyanın en zengin ve en fakir insanlarına ev sahipliği yapıldığı için önemli bir gelir eşitsizliği bulunmaktadır. Hindistan’da çoğu metropol şehir ile diğer kentsel bölgeler ve banliyö bölgeleri gelişmiş ülkelere benzer birinci sınıf sağlık kuruluşlarına, lüks otellere, spor tesislerine ve boş zaman aktivitelerine sahipken, Hindistan'ın kırsal alanlarında önemli ölçüde yoksulluk hüküm sürmektedir.

Hindistan’a Batılı ülkelerden gelen kişiler için Hindistan'daki yaşam alışık olunduğundan daha kaotik ve daha gürültülüdür. Hindistan, Expat Insider 2021 anketinin son 10 ülkesi içinde ve 59 ülke arasında 51. sırada yer almaktadır. Hindistan Kişisel Finans Endeksi'nde dünya çapında 4. sıradadır. Hindistan'daki gurbetçilerin %82'si finansal durumlarından memnundur ve %89'u harcanabilir hane gelirinin yeterli veya daha fazla olduğunu söylemektedirler. Hindistan, Yaşam Maliyeti Endeksi'nde 13. sırada yer almakta ve gurbetçilerin %69'u yaşam maliyetini olumlu olarak değerlendirmektedir.

Hindistan’da yaşamanın maliyeti diğer ülkelere oranla daha uygundur. Hindistan’da market masrafları çok ucuzdur ve birçok gurbetçi yardımlardan rahatça yararlanabilmektedir. Hindistan'da farklı kültürler ve çok sayıda çeşitlilik olsa da yerli halk misafirperverlikleri ile ün yapmıştır. Hindistan tarihi 5.000 yıllarına dayanan en eski uygarlıklardan biridir. Hindistan’da telekomünikasyon olanakları gelişmiştir ve çoğu mekanda internet ve TV hizmeti sunulmaktadır. Hindistan'da hizmet sektörü de oldukça ucuzdur; bilgisayar, araba veya cihazların herhangi bir nedenle tamir ettirilmesi makul fiyatlarla gerçekleştirilmektedir.

Hindistan’da yaşamanın dezavantajları arasında sıcaklıkların çok fazla değişken olması yer almaktadır. Hindistan'ın çoğunluğu nispeten güvenli olsa da, tek başına seyahat eden kadınlar saldırı hedefi seçilebilmekte ve özellikle turistler arasında popüler olan bazı halka açık yerler teröristlerin hedefi olabilmektedir. Hindistan'da araba kullanmak kimi zaman problem teşkil edebilmektedir. Hindistan’da kirlilik ve genel temizlik, yoğun nüfuslu bölgelerde yaygın olan sorunlardan biridir. Hindistan’da çalışma saatleri diğer ülkelere kıyasla daha uzun olabilmektedir.

Vizem.net, Türkiye'den Hindistan'a eğitim, çalışma, evlenme, aile birleşimi gibi nedenlerle yerleşmek için gidecek kişilere vize başvuru süreçlerinde tam kapsamlı danışmanlık hizmeti sunan akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Hindistan'da Yaşam Standartları Nasıldır?

Hindistan'da 2022 yılı yaşam maliyeti ortalama olarak Türkiye'den %15.85 oranında daha düşüktür. Hindistan'da kira ortalama olarak Türkiye'den %1.87 daha düşük düzeydedir. Türkiye'de tüketici fiyatları Hindistan'dan %18,84 daha yüksektir. Türkiye'de restoran fiyatları Hindistan'dan %4,75 daha yüksek ve bakkal fiyatları Hindistan'dan %6,83 daha düşük düzeydedir. Türkiye'nin yerel satın alma gücü Hindistan'dan %62,62 daha düşüktür.

Hindistan Cumhuriyeti Güvenli Bir Ülke Midir?

2021 Küresel Barış Endeksi, Hindistan'ın yüksek düzeyde militarizasyonu, nükleer yetenekleri ve iç çekişmelerine dikkat çekerek ülkeyi 163 ülke arasında 135. sıraya koymuştur. Berkshire Hathaway Travel Protection tarafından oluşturulan Dünyanın En Güvenli Ülkeleri sıralamasında Hindistan, 2022'de seyahat edenler için en popüler 30 ülke arasında güvenlik açısından 23. sırada yer almıştır.

Hindistan'da Suç Oranları Nasıldır?

Hindistan 2022 yılı suç endeksi Numbeo istatistikleri sıralamasında 146 ülke arasından 76. sırada bulunmaktadır. Hindistan suç oranları %44.63 olarak belirlenmiştir. Hindistan’da en çok işlenen suçlar arasında yankesicilik, yolsuzluk, cinayet, cinsel taciz, aile içi şiddet yer almaktadır.

Hindistan'da Günlük Hayat Nasıldır?

Hindistan nüfusunun yarısından fazlasının tarıma bağımlı olması, çiftliklerin ülkenin en güçlü sembollerinden biri haline gelmesine neden olmaktadır. Sınırlarının çoğu Arap Denizi, Hint Okyanusu ve Bengal Körfezi ile çevrili olan Hindistan'ın önemli bir bölümü için deniz, günlük yaşamın ayrılmaz bir parçasıdır. Hindistan’ın dini geleneklerinin son derece çeşitli ve tarihi olması inanç ve pratiklerin Hintlilerin günlük yaşamında önemli rol oynamasına ortam hazırlamıştır.

Hindistan'ın hemen hemen tüm bölgelerinin kendine özgü hac yerleri, yerel azizleri ve halk kahramanları, dini bayramları ve fuarları ile tek tek köyler veya tapınaklarla veya belirli kastlarla ilişkili sayısız festivalleri bulunmaktadır.

Hindistan'daki çarşılar zengin çeşitlilikte doludur ve benzersiz bir şekilde dinamiktir. Ticaret, alışveriş veya sadece yerel pazarlarda gezinme, çoğu Hintli için günlük yaşamın vazgeçilmez ritüellerinden biridir. Hindistan’da dikkat çeken en popüler boş zaman aktivitelerinden bazıları yamaç paraşütü, dağcılık, nehir raftingi, kayak, bungee jumping, kriket, futbol ve tenistir.

Hindistan'da Çalışma Şartları Nasıldır?

Hindistan'daki çalışma koşulları ve maaşlar batı ülkelerinden farklıdır. Hindistan'daki resmi çalışma haftası, pazartesiden cumartesiye, her gün sabah 10'dan akşam 6'ya kadar sürmektedir. Hindistan’da fazla mesai bir normdur ve çoğu yerel şirket bunun için çalışanlarına tazminat ödememektedir.

Hindistan'daki ortalama maaşlar, Batı maaşlarının sadece bir kısmına denk gelmektedir. Gurbetçiler genellikle Hintlilerden önemli ölçüde daha yüksek maaş almaktadır. Hindistan’da maaş ve standart yardımlara ek olarak, uluslararası şirketler genellikle konut yardımı, üç ila beş haftalık ücretli tatil, yılda bir gidiş-dönüş uçak bileti, tam sağlık sigortası gibi özel gurbetçi ödenekleri sunmaktadır. Hindistan'da çalışılan kuruma ve işe bağlı olarak, 15 ila 20 ücretli resmi tatil hakkı verilmektedir. Hintli çalışanlar ayrıca en az 12 gün ücretli izin alır ve Hindistan’da çalışmak maksadıyla bulunan gurbetçilerin ise genellikle yılda 18 ila 30 gün ücretli izin hakkı vardır.

Hindistan'da Asgari Ücret Ne Kadardır?

Hindistan'da ulusal asgari ücret uygulaması sadece belli sektördeki işçilere uygulanmakta, standart bir genel asgari ücret bulunmamakta ve ücretler eyaletler arasında farklılık gösterebilmektedir. Hindistan'da ulusal asgari ücret altındaki oranlarda, hiçbir eyaletin asgari ücreti sabitlemeyeceğine karar verilmiştir. Hindistan'da 2022'de asgari ücretler için belirlenen sınır günlük 178 Hindistan rupisidir. Hindistan’da işçilerin yetenek düzeylerine göre kalifiye, vasıflı veya vasıfsız şeklinde asgari ücret düzeyleri belirlenmiştir.

Hindistan'ın asgari ücret ve maaş yapısı eyalet, eyalet içindeki kalkınma düzeyi, bölge, alan, endüstri, meslek ve beceri düzeyi gibi faktörlere göre farklılık göstermektedir. Maharaşta’da vasıfsız bir işçi için Hindistan asgari ücret aylık toplam 10.622 rupi ile 11.815 rupi arasında değişmektedir.

Hindistan Cumhuriyeti'nde İş Olanakları Nasıldır?

Hindistan’da yazılım, finans, teknoloji, pazarlama ve insan kaynakları gibi alanlarda gelişmiş sektörel firmalar bulunmakta ve oldukça çeşitli iş fırsatları sunulmaktadır. Yüzlerce insan, kariyerlerine başlamak için her yıl Hindistan’ın Bangalore şehrini tercih etmektedir. Bangalore teknoloji alanında yeni kurulan şirketlerde, çok uluslu şirketlerde ve büyük holdinglerde geniş iş fırsatlarına sahiptir.

Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi, ülkenin her yerinden insanları kendine çekmekte ve Cognizant, Siemens, TCS, HP, HCL, Motorola, Microsoft, IBM, Dell gibi birçok dev şirkete ev sahipliği yapmaktadır. Hindistan şehirlerinden Mumbai ise sağlık, BT, BPO, tekstil, lojistik, restoranlar ve diğer hizmet sektörlerinde iş imkanlarıyla ön plana çıkmaktadır. Haydarabad Microsoft, Facebook, Google, Apple, Amazon gibi büyük şirketlerde iş fırsatları sunan güney Hindistan'ın önemli bir iş merkezidir.

Hindistan Pahalı Bir Ülke Midir?

Hindistan 2022 yılı Expatistan veritabanının yaşam maliyeti sıralamasında 90 ülke arasında 89. sırada yer almaktadır; Türkiye ise 87. sırada konumlanmıştır. Hindistan, diğer birçok Asya ülkesine kıyasla oldukça ucuz bir ülke görünümü sergilemektedir.

Hindistan'da Yaşam Maliyeti Ne Kadardır?

Hindistan’da yaşam maliyetindeki ana belirleyici unsur kira fiyatlarıdır. Hindistan'da kira ortalama olarak Türkiye'den %3.47 daha yüksektir. Hindistan’da asgari ücret yaşam masrafları için yeterli görünmemektedir. Hindistan’da ayda 20.000 rupi toplam geliri olan bir çift, herhangi bir Hint şehrinde iyi bir yaşam sürdürebilmektedir.

Hindistan’da yaşayan dört kişilik bir ailenin aylık tahmini maliyeti kira hariç 9.019 rupidir; tek kişinin aylık tahmini masrafı kira hariç 2.558 rupidir. Hindistan’da yemek, su ve barınma gibi temel yaşam giderleri maliyetleri 15.000 ile 20.000 rupi arasında değişmektedir.

Hindistan'da Ev Kiraları Nasıldır?

Hindistan’da şehir merkezinde 1 yatak odalı daire 8.000 rupi ile 40.000 rupi arasında değişirken, merkez dışında 5.000 rupi ile 25.000 rupi arasındadır. Hindistan şehir merkezinde 3 yatak odalı daire 20.000 rupi ile 118.457 rupi arasındayken, merkez dışında 12.000 rupi ile 52.000 rupi arasında seyretmektedir.

Hindistan’da ev kiralarının artmasına neden olan faktörler arasında konum, oda sayısı, büyüklük, manzara, balkon, otopark, oyun alanı, aktivite ve spor merkezlerinin bulunması yer almaktadır. Mumbai, gurbetçiler için yaşam maliyeti açısından ülkedeki en pahalı Hindistan evleri alanı olarak seçilirken, Bengaluru ve Kalküta en ucuz şehirler kategorisindedir.

Hindistan'da Market Masrafları Nasıldır?

Hindistan’da market masrafları aşağıda listelenmiştir.

  • 1 litre süt, 53 rupi
  • 1 kilogram pirinç, 55 rupi
  • 12’li yumurta, 74 rupi
  • 1 kilogram peynir, 423 rupi
  • 1 kilogram tavuk, 261 rupi
  • 1 kilogram domates, 44 rupi
  • 1 kilogram patates, 28 rupi
  • 1 kilogram soğan, 34 rupi
  • 500 gram beyaz ekmek, 38 rupi

Temel gıdalar için bir aylık ortalama Hindistan market fiyatları 2.000- 3.000 rupi arasında değişiklik göstermektedir.

Hindistan'da Eğitim Masrafları Nasıldır?

Hindistan'daki öğrenim ücretleri, Birleşik Krallık'tan ve yurt dışındaki diğer birçok popüler eğitim destinasyonundan çok daha ucuzdur. Hint üniversiteleri kendi ücretlerini belirlemekte olsa da uluslararası öğrenciler için genellikle yılda 2.500 ila 6.000 euro arasında bir tutar talep edilmektedir.

Hindistan’da düşük yaşam maliyeti yabancı öğrencilere çekici geldiğinden, yıllık 3.500 euro bütçeyle rahatça hayatta kalmak mümkün olmaktadır.

2009'da Hindistan Hükümeti, Çocukların Ücretsiz ve Zorunlu Eğitim Hakkı Yasasını yayınlamıştır ve yasa 6 ila 14 yaş arasındaki tüm çocukların ücretsiz eğitim hakkına sahip olmasını şart koşmaktadır. Hindistan'daki okulların %56'sı özel olarak yönetilmektedir. Genel kurslarda üniversite diploması almak, kırsal alanlarda öğrenci başına ortalama 5.240 rupiyken, kentsel alanlarda Hindistan üniversite ücretleri 16.308 rupi dolaylarındadır. Hindistan’da tıp diploması almayı seçenler için maliyet yılda 72.000 rupinin üzerine çıkmaktadır.

Hindistan'da Sağlık Masrafları Nasıldır?

Hindistan'daki sağlık hizmetleri pazarının, artan gelir, daha iyi sağlık bilinci, yaşam tarzı hastalıkları ve artan sigorta erişimi nedeniyle 2022 yılına kadar 372 milyar ABD dolarına ulaşması beklenmektedir. Hindistan devlet hastanesi sistemi, bazı hizmetlerde küçük, genellikle sembolik katkı payları dışında, tüm Hindistan sakinleri için esasen ücretsizdir. Hindistan'ı ziyaret eden sağlık turistlerinin %45'ini ve yerli sağlık turistlerinin %30 ila % 40'ını çeken Chennai, Hindistan'ın sağlık başkenti olarak adlandırılmaktadır. Hindistan vatandaşları devlet hastanelerinde ücretsiz tedavi görmekte ve gurbetçiler ile turistler de aynı tesisleri kullanabilmekte ancak ceplerinden ödeme yapmak zorunda kalabilmektedir.

Hindistan'ın sağlık hizmeti sunum sistemi, kamu ve özel olmak üzere iki ana bileşene ayrılmıştır. Hindistan kamu sağlık sistemi, kilit şehirlerdeki sınırlı ikinci ve üçüncü basamak sağlık kurumlarından oluşurken, kırsal alanlarda birinci basamak sağlık merkezleri şeklinde temel sağlık hizmetleri sağlamaya odaklanmaktadır. Hindistan’da özel sektöre ait ikinci, üçüncü ve dördüncü basamak sağlık kurumlarının büyük çoğunluğu metropollerde, birinci ve ikinci kademe kurumlar ise şehirlerde yoğunlaşmaktadır.

Hindistan'da Ulaşım Maliyetleri Nasıldır?

Hindistan’ın büyükşehirlerinde ulaşım maliyetleri tek yön bilet için günlük 15- 50 rupi arasında değişirken, aylık geçiş için fiyatlar 300- 1.500 rupi arasında seyretmektedir. Hindistan’da karayolları bugün sık tercih edilen ulaşım şeklidir ve ülkenin yolcu trafiğinin neredeyse %85'ini ve navlununun %60'ından fazlasını üstlenmektedir. 2022 yılının haziran ayında Hindistan’da benzin fiyatları, litre başına 96,72 rupiden, dizel ise litre başına 89,62 rupiden satılmaktadır.

Hindistan'da Yaşamanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Hindistan'da yaşayan gurbetçilerin öne sürdüğü en önemli faydalardan biri düşük maliyetlerdir. Hindistan'da yaşamanın maliyeti Batı standartlarına göre çok düşük olduğundan çoğu gurbetçi, Mumbai ve Yeni Delhi metropollerinin şehir merkezinde bile çok rahat yaşayabilmektedir. Hindistan’da yiyecekler çok ucuzdur ve birçok gurbetçi yardımlardan rahatça yararlanabilmektedir.

Hindistan'da farklı kültürler ve çok sayıda çeşitlilik olsa da yerli halk misafirperverlikleri ile ün yapmıştır. Hindistan tarihi 5.000 yıllarına dayanan en eski uygarlıklardan biridir. Hindistan’da telekomünikasyon olanakları gelişmiştir ve çoğu mekanda internet ve TV hizmeti sunulmaktadır. Hindistan'da hizmet sektörü de oldukça ucuzdur; bilgisayar, araba veya cihazların herhangi bir nedenle tamir ettirilmesi makul fiyatlarla gerçekleştirilmektedir.

Hindistan’da yaşamanın dezavantajları arasında sıcaklıkların çok fazla değişken olması yer almaktadır. Hindistan'ın çoğunluğu nispeten güvenli olsa da, tek başına seyahat eden kadınlar saldırı hedefi olarak seçilebilmekte ve özellikle turistler arasında popüler olan bazı halka açık yerler teröristlerin hedefi olabilmektedir. Hindistan'da araba kullanmak kimi zaman problem teşkil edebilmektedir. Hindistan’da kirlilik ve genel temizlik hassasiyetsizliği, yoğun nüfuslu bölgelerde yaygın olan sorunlardan biridir. Hindistan’da çalışma saatleri diğer ülkelere kıyasla daha uzun olabilmektedir.

Hindistan'da Yaşamak için Vize Nasıl Alınır?

Hindistan'da yaşamak isteyen kişiler eğitim, çalışma, evlilik, aile birleşimi, yatırım yapma gibi yollarla Hindistan'a gidebilmekte ve belli bir süre Hindistan'da yaşamlarını sürdürebilmektedir. Hindistan'a gidecek kişiler, 180 günden fazla kalma hakkı tanıyan ve Hindistan oturma izni veren vize türleri içerisinden kendilerine uygun olanına başvuruda bulunmalıdır.

Hindistan’a seyahat için giden kişiler, seyahat amaçlarına uygun vize türüne başvurularını ilk olarak online yöntemlerle gerçekleştirmekte, ardından konsolosluk işlemlerinin tamamlanması ile başvuru süreci ilerlemektedir. Seyahat etmek isteyen kişiler Hindistan oturma izni veren vize türleri için başvurularını şahsen gerçekleştirebilecekleri gibi akredite acenteler aracılığıyla da yapabilmektedir.

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: