İsviçre Vizesi için Pasaport Özellikleri

İsviçre Vizesi için Pasaport Süresi ve Geçerlilik Kriterleri

İsviçre vize başvuruları için zorunlu evraklardan biri pasaporttur.

Vize başvuru işlemlerine başlamadan önce kişinin pasaportunun İsviçre vize şartları ile uyumlu olup olmadığının kontrol edilmesi önerilmektedir.

İsviçre vizesi başvuru sahiplerinin geçerli bir pasaporta sahip olmadıkları durumlarda vize başvuru işlemlerinden önce; yetkili makama müracaat ederek yeni pasaport çıkarması ya da pasaportunu yenilemesi gerekir.

İsviçre vize başvurusu için: 0850 241 1868

İsviçre Vize Başvurusu için Pasaport Nasıl Olmalıdır?

İsviçre vize başvurusu için pasaport, vize başvuru sahibinin İsviçre’de 90 günden az bir süre kalacağı durumlarda, seyahatin öngörülen bitiş tarihinin ardından en az 3 ay daha geçerli olmalıdır.

İsviçre vizesinin uygulanabilmesi için kişinin pasaportunda en az 2 adet boş vize sayfası bulunmalıdır.

Vize başvuru işlemlerine başlamadan önce kişinin pasaportunun; orijinal lamine filmli ve hasarsız olup olmadığının kontrol edilmesi önerilmektedir.

İsviçre Vizesine Yabancı Ülke Pasaportu İle Başvurulabilir Mi?

İsviçre vizesine, Türkiye Cumhuriyeti’nde yasal olarak ikamet etmekte olan kişiler Türkiye’de yasal oturuma sahip olduğu takrirde başvurabilir.

Türk vatandaşlığı yanında başka ülke vatandaşlığı da olan yabancı ülke vatandaşları için İsviçre vizesi başvuru süreci farklılaşır. Çifte vatandaşlığa sahip olan kişilerin vize başvurusu için İsviçre'nin öngördüğü şartları sağlayan bir Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ibraz etmeleri gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti’nden İsviçre vizesi başvurusunda bulunmak isteyen; Afganistan, Cezayir, Azerbaycan, Bangladeş, Beyaz Rusya, D.R. Kongo, Mısır, Eritre, Etiyopya, İran, Irak, Ürdün, Kazakistan, Kenya, Kuzey Kore, Kırgızistan, Kuveyt, Lübnan, Libya , Maldivler, Mali, Moritanya, Fas, Nijer, Nijerya, Pakistan, Filistin, Rusya Federasyonu, Ruanda, Katar, Suudi Arabistan, Somali, Güney Sudan, Sri Lanka, Sudan, Suriye, Tacikistan, Tunus, Türkmenistan, Özbekistan, Vietnam ve Yemen ülkelerinin vatandaşı olan kişiler ile mülteci ya da vatansız kişilerin başvuru işlemleri öncesinde yetkili vize başvuru merkezine danışması tavsiye edilmektedir.

İsviçre Vizesi için Pasaport Nereye Teslim Edilmelidir?

İsviçre vizesi için pasaport, başvuruda bulunulan vizenin kısa süreli (C tipi) ya da uzun süreli (D tipi) olması fark etmeksizin, Türkiye Cumhuriyeti’nden yapılan İsviçre vizesi başvuruları için yetkili aracı kurum olan TLS Contact’e teslim edilmelidir.

İsviçre Vizesi için Pasaport Nasıl İbraz Edilmelidir?

İsviçre vizesi için pasaport aslının, A4 kağıdına alınmış 2 adet fotokopisi ile birlikte ibraz edilmesi gereklidir. Vize başvuru işlemlerinde; pasaportta kişisel bilgiler, düzenlenme tarihi ve geçerlilik tarihi gibi bilgilerin bulunduğu sayfalar ile birlikte varsa geçmiş tarihli vize ve damgaların bulunduğu sayfaların fotokopilerinin sunulması gerekir.

İsviçre Vize Başvurusu için Verilen Pasaport Ne Zaman Geri Alınabilir?

İsviçre vize başvurusu için verilen pasaport, vize başvurusunun sonuçlanmasını takiben başvurunun yapıldığı ilgili TLS Contact ofisinden geri alınabilir.

Kişilerin pasaport teslim işlemleri için vize başvurusu kontrol listesi ve nüfus cüzdanının aslı ile fotokopisini ibraz etmeleri gerekir.

Aracı kurum TLS Contact’in İstanbul ve Ankara şubelerinden hafta içi her gün 08:30 ile 12:30 saatleri arası ve 13:30 ile 16:30 saatleri arası İsviçre vizesi pasaport teslim işlemleri yapılabilir.

İsviçre Vize İşlemleri Sonunda Pasaport Şahsen Mi Teslim Alınmalıdır?

Hayır, İsviçre vize işlemleri sonunda pasaportun şahsen alınması zorunlu değildir.

Vize başvuru sahiplerinin kendileri adına yetkilendirdikleri bir kişi pasaport teslim işlemlerini gerçekleştirebilir. Vize başvuru sahibi adına pasaport teslim işlemleri yapmak isteyen kişilerin; başvuru sahibine ait kimlik fotokopisi, vize başvurusu kontrol listesi, yetki belgesi ve kendisine ait kimlik belgesinin aslı ve fotokopisi gibi belgeleri ibraz etmeleri gerekir.

İsviçre vize başvuruları için yetkili vize başvuru merkezi olan TLS Contact, ek hizmet bedeli alarak 2022 yılı için 245 Türk Lirası karşılığında pasaportu başvuru sahibinin istediği adrese kargolama hizmeti vermektedir.

Vizem.net danışmanlık hizmetinden faydalanılarak yapılan İsviçre vize başvurularında başvuru sahibinin pasaportunu alması için tekrar vize merkezine müracaat etmesine gerek bulunmaz.

İsviçre Vize Başvurusunda Eski Pasaportun Sunulması Gerekir Mi?

Evet, İsviçre vize başvurusunda varsa eski pasaportların sunulması gerekir. Vize başvuru sahibine ait güncel tarihli pasaportta kullanılmış olan tüm sayfaların fotokopilerinin yanı sıra; kişiye ait eski tarihli bir pasaportun bulunması durumunda bu pasaportların kişisel bilgilerin yer aldığı sayfaları ile vize ve damga bulunan sayfalarının fotokopileri de başvuru dosyasına eklenmelidir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: