Mısır Bayrağı

Mısır Bayrağı ve Mısır'ın Ulusal Sembolleri

Mısır; bayrak, milli marş ve arma gibi ulusal sembollere sahip bağımsız bir ülkedir. Mısır’ın milli marşı Biladi, Biladi, Biladi adıyla bilinmektedir. Muhammed Yunis Al-Qadi tarafından yazılan ve Sayed Darwish tarafından bestelenen Mısır milli marşı 1979 yılında kabul edilmiştir.

Mısır armasının en sembolik özelliği sola bakan altın kartal olarak bilinmektedir. Mısır arması üzerinde bulunan altın kartalın göğsünde, dikey şekilde Mısır bayrağının renklerini taşıyan bir rozet bulunmaktadır. Mısır arması üzerinde bulunan altın kartalın pençelerinde altın renkte Kufi alfabesiyle yazılmış Mısır devletinin adını taşıyan bir parşömen bulunur.

Mısır'ın ulusal bayrağı eşit yatay biçimde konumlandırılmış kırmızı, beyaz ve siyah renkten oluşmaktadır. Mısır bayrağı üzerinde Mısır'ın ulusal amblemi olan altın kartal, orta kısımda kalan beyaz rengin üzerinde bulunmaktadır.

Mısır'ın Bayrağı Nasıldır?

Mısır'ın Bayrağı Nasıldır?
Mısır'ın Bayrağı Nasıldır?

Mısır bayrağı üç renkten oluşmaktadır. Mısır bayrağının renkleri yukarıdan aşağıya şeritler halinde kırmızı, beyaz ve siyahtır. Mısır bayrağı üzerinde yer alan kırmızı renk, bağımsızlık yolunda şehit olan asker ve sivilleri temsil etmektedir. Mısır, Osmanlı Devleti’nin sona ermesinden sonra uzun yıllar boyunca İngiliz sömürgesi olarak yaşamıştır. Mısır bayrağı üzerinde yer alan siyah renk Mısır halkının İngiliz sömürgesi süresince uğramış olduğu katliamlara gönderme yapmaktadır. Mısır bayrağında beyaz renk ülke insanının saflığını ve barışı temsil etmektedir. Mısır bayrağı üzerinde altın kartal figürü bulunmaktadır. Mısır bayrağı üzerinde bulunan altın kartal sembolü ülkenin gücüne işaret etmektedir.

Mısır Bayrak Ölçüleri Nedir?

Mısır bayrağı ölçüleri, 2:3 olarak belirlenmiştir. Mısır bayrağı üzerinde bulunan kartalın boyutları için Mısır anayasasındaki maddeler içerisinde belirtilmiştir.

Mısır Bayrağının Renkleri Nelerdir?

Mısır bayrağının kırmızı, beyaz, sarı ve siyah olmak üzere 4 tane rengi vardır. Aşağıdaki tabloda Mısır bayrak rengi, Pantone , RAL ile bu renklerin HEX, RGB ve CMYK formatlarındaki ortak kodları verilmektedir.

RenkHEXRGBCMYKPantoneRAL
KırmızıC8102E200, 16, 46200,16,461863028
BeyazFFFFFF255,255,2550,0,0,0N.A.N.A.
SarıC09300192,147,00,10,98,01161005
Siyah0000000,0,00,0,0,100Black9005

Mısır Bayrağı Anlamı Nedir?

Mısır bayrağının anlamı bayrağı temsil eden her renk için farklıdır. Mısır bayrağındaki kırmızı renk dökülen kanı, beyaz renk dürüstlüğü ve barışı, siyah halkın yaşadığı eziyeti ve zulmü anlatmaktadır.

Mısır Bayrağı Ne Zaman Kabul Edilmiştir?

Mısır bayrağı 4 Ekim 1984'te kabul edilmiştir.

Mısır Tarihinde Kullanılan Diğer Bayraklar Nelerdir?

Mısır tarihinde kullanılan bayraklar, Mısır Krallığı bayrağı, Mısır Devrimi bayrağı ve Birleşik Arap Cumhuriyeti bayrağıdır. Mısır Krallığı bayrağı ve Mısır Cumhuriyetinin ortak resmi bayrağı en eski Mısır bayrağı olarak bilinmektedir. 1922-1958 yılları arasında kullanılmıştır. Üç yıldız, krallığın Mısır, Nubia ve Sudan bölgelerini simgelemektedir. Mısır Krallığı bayrağında bulunan yeşil renk, ülkenin tarımsal yapısını temsil etmektedir. Mısır Krallığı bayrağında bulunan üç yıldızı ülkenin üç dini topluluğunu temsil etmektedir.

Eski Mısır Bayrağı
Eski Mısır Bayrağı

Mısır Devrimi Bayrağı, 1953–1958 yılları arasında kullanılmıştır. Mısır Devrimi bayrağı üzerinde bulunan yıldızlar 3 İbrahimi dinini temsil etmektedir. 1952 Devrimi'ni temsilen Mısır Devrimi bayrağında eski Mısır şahini ile kırmızı, beyaz ve siyah yatay şeritler bulunmaktadır.

Mısır Devrimi Bayrağı
Mısır Devrimi Bayrağı

Birleşik Arap Cumhuriyeti bayrağı 1958- 1971 yılları arasında kullanılmıştır. Mısır ve Suriye’yi temsil eden 2 yeşil yıldızlı bayrak, bugün hala Suriye'nin ulusal bayrağı olarak kullanılmaktadır. Birleşik Arap Cumhuriyeti bayrağı beyaz, kırmızı ve siyah yatay şeritler üzerine 2 adet yeşil yıldızdan oluşmaktadır.

Birleşik Arap Cumhuriyeti Bayrağı
Birleşik Arap Cumhuriyeti Bayrağı

Mısır Bayrağına Karşı İşlenen Suçların Cezası Nedir?

Mısır bayrağına karşı işlenen suçların cezası, Cumhurbaşkanı Adly Mansour'un kararnamesi uyarınca bir yıla kadar hapis veya 30.000 Mısır sterlini (4.200 dolar) para cezası olarak belirtilmektedir.

Mısır'ın Milli Marşı Nedir?

Mısır’ın milli marşı vatanım, aşkım ve kalbim sende anlamındaki "Biladi, Biladi, Biladi" adlı beste olarak bilinmektedir. Mısır milli marşı Sayed Darwish tarafından bestelenmiş ve Muhammed Yunis al-Qadi tarafından yazılıp 1979 yılında kabul edilmiştir.

Mısır Arap Cumhuriyeti Milli Marşı Sözleri Nasıldır?

Mısır Arap Cumhuriyeti milli marşı sözleri aşağıda verilmiştir.

Vatanım, vatanım, vatanım

Sende benim aşkım ve kalbim var.

Mısır! Ey bütün ülkelerin anası,

Sen benim umudum ve hırsımsın,

Ve her şeyden önce,

Nil'inizin sayısız lütfu var!

Mısır! En değerli mücevher,

Sonsuzluğun alnında bir alev!

Ey vatanım, sonsuza kadar özgür ol,

Her düşmandan güvende!

Mısır, asil senin çocuklarındır.

Sadık ve dizginlerin koruyucuları.

Savaşta mıyız yoksa barışta mıyız

Vatanım senin için canımızı feda ederiz.

Mısır'ın Ulusal Arması Nasıldır?

Mısır'ın Ulusal Arması Nasıldır?
Mısır'ın Ulusal Arması Nasıldır?

Mısır'ın ulusal arması, sarı taban üzerine kartal sembolünü içermektedir. Mısır armasındaki en sembol, Mısır Altın Kartalı olarak bilinmektedir. Mısır armasında bulunan altın kartalın göğsünde, dikey olarak konumlandırılmış Mısır bayrağının kırmızı-beyaz-siyah şeritlerini ve kartalın pençelerinde Kufi alfabesiyle devletin resmi adını taşıyan bir parşömen bulunmaktadır.

Mısır Arması Tarihsel Süreçte Nasıl Değişmiştir?

Mısır arması tarihsel süreçte pek çok değişiklik göstermiştir. Mısır armasında bulunan kartallar, binlerce yıllık gücü temsil etmektedir. Kartal sembolü Mısır’da Firavun döneminden bu yana sayısız temsillerde ortaya çıkmış ve Orta Çağ’a kadar Pagan, Hristiyan ve Müslüman yöneticilerin hanedan bayrakları olarak kullanılmıştır.

Mısır’da kartal sembolünüüen eski versiyonu, Mısır'ın ilk Sultanı olan Selahaddin Eyyübi'nin bayrağı olarak kullanılırken, kartalın modern versiyonu 1952 Mısır Devrimi sırasında kabul edilmiştir. Kartal sembolünün modern tasarımı Mısır tarihi boyunca Arap Dünyasında; Birleşik Arap Cumhuriyeti, Kuzey Yemen, Irak, Güney Yemen, Libya Arap Cumhuriyeti ve Filistin gibi pek çok devletin arması olarak kabul edilmiştir. Altın kartal, 1984 yılında şu anki formuna dönüştürülmüştür.

Mısır Milli Armasında Kullanılan Semboller Nelerdir?

Mısır milli armasında kullanılan semboller aşağıda listelenmiştir.

  • Devletin resmi adını taşıyan bir parşömen
  • Altın kartal
  • Mısır bayrağının kırmızı-beyaz-siyah şeritlerini taşıyan bir rozet
Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: