Norveç Çalışma İzni

2022'de Norveç Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Norveç çalışma izni, uzun süreli (D tipi) Norveç vizesi türlerinden biridir ve bu vize türü hamiline 90 günden uzun bir süre boyunca Norveç'te yaşama ve çalışma hakkı sağlamaktadır. Norveç çalışma vizesi alabilmek için kişilerin Norveç'te faaliyet gösteren bir işverenden geçerli bir iş teklifi almış olmaları gerekmektedir. Norveç çalışma izninin kişilerin niteliklerine ve meslek gruplarına bağlı olarak farklı türleri bulunmaktadır.

Norveç’in güçlü ekonomisi ve eşitlikçi iş sektörü, yabancı ülke vatandaşlarının çalışmak için Norveç’e gitmek istemesine neden olmaktadır. Norveç’te birçok sektör teknolojiye uyum sağlamakta ve global trendleri takip etmektedir. Özellikle benzin, enerji, deniz ürünleri ve denizcilik sektörlerinde oldukça gelişmiş olan Norveç’te tüm işgücünün ortalama 2.8 milyonluk bir kısmı yabancı ülke vatandaşı kişilerden oluşmaktadır. Norveç’in başkenti Oslo’da ortalama maaşlar 31.000 Norveç kronudur ve bu sayı aylık ortalama 3.600 dolara denk gelmektedir.

Türkiye'den yapılan vize başvurularında en yüksek onay oranına sahip akredite acente olan Vizem.net Norveç'te bulunan bir işverenden geçerli bir iş teklifi alan kişilere İsveç çalışma izni başvurularında danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Türk Vatandaşlarının Başvurabileceği Norveç Çalışma İzni Türleri Nelerdir?

Türk vatandaşlarının başvurabileceği Norveç çalışma izni türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Norveç vasıflı işçi çalışma izni
 • Gönüllüler için Norveç çalışma izni
 • Sanatçılar için Norveç çalışma izni
 • Uluslararası şirket çalışanları için Norveç çalışma izni
 • Norveç din görevlisi çalışma izni
 • Norveç mevsimlik işçi çalışma izni
 • Norveç misafir tarım işçisi çalışma izni
 • Atlet ve antrenörler için Norveç çalışma izni
 • Norveç'te iş kuran kişiler için Norveç çalışma izni

Norveç Oturma ve Çalışma İzni Şartları Nelerdir?

Norveç oturma ve çalışma izni şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru sahibinin; yükseköğrenim mezunu olması, mesleki eğitim almış olması ya da gerekli eğitim düzeyini karşılamadığı durumlarda söz konusu iş için belirlenmiş özel nitelikleri karşılaması gerekir.
 • Başvuru sahibinin Norveç’te bir iş bulmuş olması gerekir.
 • Başvuru sahibinin Norveç’te çalışacağı işin tam zamanlı olması gerekir.
 • Başvuru sahibinin Norveç’te çalışacağı işin, kişiye Norveç vatandaşı bir kişiye vereceğinden daha az bir maaş vermemesi gerekir.
 • Başvuru sahibinin 18 yaşın üzerinde olması gerekir.
 • Başvuru sahibinin herhangi bir sabıka kaydı olmaması gerekir.

Yukarıda yer alan listede belirtilen Norveç çalışma vizesi şartları vize başvuruları için belirlenen standart şartlar olup başvurulan çalışma vizesi türüne bağlı olarak başvuru şartlarında farklılık görülebilmektedir.

Norveç’te Oturma ve Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Norveç’te oturma ve çalışma izni için ilk olarak kişinin seyahat amacına uygun olan Norveç vizesi türünün belirlenmesi gerekir. Norveç’te çalışmak isteyen kişilerin sahip olduğu niteliklere ve meslek durumuna bağlı olarak uygun bir çalışma vizesine başvuruda bulunması gerekir.

Norveç çalışma izni başvurusu için vize türünü belirleyen kişilerin gerekli vize evraklarını eksiksiz bir biçimde hazırlamaları gerekir. Gerekli vize evraklarını hazırlayan başvuru sahiplerinin Norveç çalışma izni almak için Norveç vize başvuru işlemlerinde yetkilendirilmiş aracı kurum olan VFS Global üzerinden vize randevusu oluşturmaları gerekmektedir.

Aracı kurum VFS Global’in vize merkezinde gerçekleşecek vize randevusunda; gerekli evrakların yetkili kişilere teslimi, biyometri bilgilerinin alınması ve vize harcının ödenmesi işlemlerinin yapılması ile Norveç çalışma vizesi başvuruları tamamlanmaktadır. Norveç çalışma vizesi başvurusu onaylanan kişilerin Norveç’te oturma ve çalışma hakları bulunmaktadır.

Norveç Çalışma İzni Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Norveç çalışma izni başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmektedir.

 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış, planlanan Norveç seyahatinin bitiş tarihinin ardından en az 3 ay daha geçerliliği olan ve Norveç çalışma izni damgasının uygulanabilmesi için en az 2 adet boş sayfası olan bir pasaport ile bu pasaportun tüm sayfalarının fotokopilerinin vize başvuru işlemeleri için sunulması gerekir. Norveç çalışma izni başvurusunun kişinin Norveç’te faaliyet gösteren işvereni tarafından yapılacağı durumlarda pasaportun yalnızca fotokopisinin ibraz edilmesi yeterli olmaktadır.
 • İmza formu: Norveç çalışma izni başvuru işlemlerinin online sistem üzerinden tamamlanmasının ardından kişiye mail yolu ile iletilen imza formunun çıktısı alınarak başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekir.
 • Norveç çalışma izni başvuru formu: Norveç çalışma izni başvuru formu, vize başvuru sahibi tarafından online sistem üzerinden eksiksiz bir biçimde ve doğru bilgiler kullanılarak doldurulmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Güncel olarak biyometrik standartlara uygun biçimde çekilmiş, beyaz arka plana sahip, 35 mm genişlik ile 45 mm uzunluğa sahip ve kişinin yüzünün net bir biçimde görünür olduğu 1 adet biyometrik fotoğrafın vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.
 • Konaklama kanıtı: Yapılması planlanan Norveç seyahati süresince başvuru sahibinin konaklayacağı yerlere dair bilgileri içeren otel rezervasyonu gibi belgelerin vize başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekir.
 • UDI iş teklifi formu: Eksiksiz bir biçimde doldurulmuş UDI iş teklifi formunun vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.
 • Özgeçmiş: Başvuru sahibinin geçmiş iş tecrübelerine dair bilgileri içeren özgeçmiş belgesinin diğer gerekli belgeler ile birlikte vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekir.
 • Eğitim geçmişine dair evraklar: Başvuru sahibinin eğitim geçmişine dair bilgileri içeren diploma veya sertifika gibi belgelerin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekir.
 • Çalışma geçmişine dair evraklar: Norveç çalışma izni başvurusu ile ilgili olabilecek ve kişinin çalışma geçmişine dair bilgiler içeren evrakların vize başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekir.
 • UDI gerekli evrak kontrol listesi: UDI gerekli evrak kontrol listesi, doldurulmuş ve imzalanmış olarak başvuru dosyası içerisinde sunulmalıdır.
 • Vekaletname formu: Norveç çalışma izni başvuru işlemlerinin başvuru sahibi adına Norveç’te faaliyet gösteren işvereni ya da Norveç’te bulunan başka biri tarafından yapılacağı durumlarda, vekil olacak kişi için düzenlenmiş vekaletname formununhttps://www.udi.no/globalassets/global/skjemaer/power-of-attorney-e.pdfadresinden doldurulup vize başvuru işlemleri için sunulması gerekir.

Norveç'te Çalışma İzni Başvurusu için Randevu Nereden Alınır?

Norveç’te çalışma izni başvurusu için randevu, UDI kurumunun internet sitesi üzerinden başvuru formu doldurulduktan ve vize ücreti ödendikten sonra aracı kurum VFS Global'in internet sitesinden alınır. Aracı kurum VFS Global'in web sitesi üzerinden başvuru sahibi adına oluşturulmuş kullanıcı hesabına ait mail adresi ve şifre bilgileri ile giriş yapılmasının ardından vize randevusu alınabilir.

Norveç Çalışma İzni Ücreti Ne Kadardır?

Norveç Çalışma izni ücreti 6.300 NOK (690 USD)’dir. Çalışma izninin yenilenmesi gerektiği durumlarda ödenmesi gereken tutar da 6.300 NOK’tur. Norveç çalışma izni ücreti UDI web sitesindeki online başvuruyu tamamlandığında ödenmesi gerekmektedir.

Norveç Çalışma İzni Vizesi Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Norveç çalışma izni vizesi başvurusunun sonuçlanma süresi başvuruda bulunulan vize türüne bağlı olarak farklılık göstermektedir. Norveç çalışma izni vizesi başvurularının sonuçlanma süresi 4 ay ile 8 ay arasında değişmekte ve başvurular ortalama 6 ay içerisinde sonuçlanmaktadır.

Norveç Çalışma İzni Başvurusu Nasıl Hızlandırılır?

Norveç çalışma izni başvurusu; yakın bir aile bireyinin hayati tehlike taşıyan bir hastalığının olması, yeni yıl kutlaması gibi özel bir kutlama olması, başlanması aciliyet taşıyan bir iş durumunun olması, yakın bir aile bireyinin vefat etmesi ya da farklı bir özel durumun olması gibi nedenler ile hızlandırılabilir.

Norveç çalışma izni başvuru işlemlerini hızlandırmak isteyen kişilerin, bu durumun nedenini belgeler ile kanıtlayabilir olmaları gerekir. Norveç çalışma izni başvurusunu hızlandırmak için kişilerin başvuru nedenini belirten bir yazıyı UDI sitesinde yer alan ilgili bölüme destekleyici belgeler ile birlikte yüklemeleri gerekir.

Norveç Çalışma İzni Başvurusu Reddedilirse Ne Yapılmalıdır?

Norveç çalışma izni başvurusu reddedilirse kişilerin itirazda bulunma hakkı olmaktadır. Norveç çalışma izni başvurusu reddine itiraz işlemleri başvuru sahibi ya da başvuru sahibi tarafından yetkilendirilmiş bir avukat, aile bireyi, işveren ya da arkadaş tarafından yapılabilir. Norveç çalışma izni başvurusunun reddine itiraz işlemlerinin, kararın kişiye iletilmesini takip eden 3 hafta içerisinde yapılması gerekir.

Norveç çalışma izni başvurusu reddine itiraz işlemleri için; itiraz nedenini ve itiraz edilen kararı açıklayıcı bir itiraz dilekçesi yazılması gerekir. Başvuru sahibi tarafından yazılması gereken itiraz dilekçesinin İngilizce ya da Norveççe dillerinden birinde yazılması gerekir. Norveç çalışma izni başvurusu reddine itiraz dilekçesinin imzalanmış bir biçimde UDI sistemindeki ilgili yere yüklenmesi gerekir. İtiraz dilekçesinin kuruma iletilmesinin ardından kişiye bilgi için SMS ya da mail gönderilmektedir.

Norveç Çalışma İzni Başvurusu Onaylandıktan Sonra Ne Yapılmalıdır?

Norveç çalışma izni başvurusu onaylandıktan sonra kişiler Norveç’e giriş yapabilmektir. Norveç’e giriş yapan çalışma izni hamillerinin polise müracaat ederek oturum kartı almaları gerekir. Norveç oturum kartını teslim alan kişiler ülkede çalışmaya başlayabilmektir.

Çalışma İzni Sahipleri Nasıl Norveç Oturum Kartı Alır?

Çalışma izni sahipleri için oturum kartı alım süreci; 16 Nisan 2021 tarihi öncesi ve 16 Nisan 2021 tarihi sonrası yapılan başvurular için farklılık göstermektedir.

16 Nisan 2021 tarihi öncesinde yapılan çalışma izni başvuruları için kişilerin oturum kartı alma işlemleri için randevu oluşturmaları ve randevu tarihinde Norveç’te oturacakları yerde görev yapan polis kuruluşuna müracaat ederek oturum kartını teslim almaları gerekir. 16 Nisan 2021 tarihi sonrasında yapılan çalışma izni başvuruları için kişilerin oturum kartı alma işlemleri posta yoluyla yapılabilmektedir. Posten kurumuna kayıt yaptıran kişilerin oturum kartları posta yoluyla kendilerine iletilmektedir.

Norveç Çalışma İzni Ne Kadar Süre için Verilir?

Norveç çalışma izni süresi, kişinin sahip olduğu vize türüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir ancak genellikle 1 yıl için verilir.

Norveç'te Oturma ve Çalışma İzni Süresi Uzatılabilir Mi?

Evet, Norveç’te oturma ve çalışma izni süresi uzatılabilir.

Norveç’te oturma ve çalışma izni süresini uzatmak isteyen kişilerin bu işlemleri iznin süresinin dolmasından en az 3 ay öncesinde yapmaları gerekir. Oturma ve çalışma izni uzatma başvuruları için genellikle, güncel iznin süresinin dolumundan 1 ay önce ilgili kuruluşa müracaat edilerek gerekli belgeler ibraz edilir.

Norveç oturma ve çalışma izni süresini uzatma başvuruları için kişilerin; 6.300 Norveç kronu olarak belirlenmiş olan başvuru ücretini ödemesi, çalışma durumlarının değişmemiş olması ve ilk başvuruda karşılanan şartların hala karşılanıyor olması gerekir. Norveç oturma ve çalışma izni uzatma başvurusu için gerekli işlemleri yapan ve izinleri yenilenmek için uygun olan kişiler, başvuru değerlendirme sürecindeyken ülkede çalışmaya devam edebilir.

Sık Sorulan Sorular

Norveç'te çalışmak ve çalışma izni ile ilgili uzmanlarımıza en çok sorulan sorular ve cevapları aşağıda verilmiştir.

Çalışma İzni ile Norveç'e Giriş Yapılabilir Mi?

Çalışma izni ile Norveç’e giriş yapma durumu, başvuru sahibinin Norveç'e giriş yapmak için vizeye ihtiyacı olup olmadığına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Norveç'e giriş yapmak için vizeye ihtiyacı olmayan kişiler istedikleri zaman ülkeye giriş yapabilmektedir. Norveç'e giriş yapmak için vizeye ihtiyacı olan kişilerin çalışma izni ile ülkeye giriş yapmak için giriş vizesi almaları gerekir.

Norveç'te Çalışma Şartları Nasıldır?

Norveç’te çalışma şartlarının birçok dünya ülkesine kıyasla iyi olduğu söylenebilir. Norveç çalışma saatleri genellikle haftalık 37 saat olarak uygulanmaktadır.

Norveç çalışma şartları ile oldukça eşitlikçi bir ülke olarak bilinmektedir. Norveç işçi maaşları asgari bir uygulamaya göre verilmemektedir ve ortalama maaşlar aylık 3.600 dolar civarında olmaktadır. Norveç çalışma koşulları iyi olması nedeniyle birçok yabancı ülke vatandaşı ülkeye çalışma amacıyla göç etmektedir.

Norveç'te Nasıl İş Bulunur?

Norveç’te iş bulmak için iş arayan kişilerin başvurabilecekleri birkaç yöntem bulunmaktadır.

İş arayan kişiler, Norveç’te bulunan şirketler ile internet siteleri üzerinden ya da mail adresleri üzerinden doğrudan iletişime geçerek iş başvurusunda bulunabilmektedir.

Norveç’te iş bulmak adına bulunan mevcut yollardan biri de iş arama internet siteleridir.

Norveçli işverenler, iş gücü açığı bulunan meslek gruplarında yabancı işçi istihdam edebilmek için dünyanın her yerinden başvuru gerçekleştirilebilecek iş ilanları oluşturmaktadır. Yabancı vatandaşlar için mavi yaka mesleklerde Norveç’te çalışma imkanı daha fazladır.

Kişiler, iş arama internet siteleri üzerinden Norveçli iş verenler ile iletişime geçerek Norveç iş ilanları için başvuruda bulunabilmektedirler.

Norveç’te iş bulmak için ziyaret edilebilecek bazı iş arama internet siteleri sıralanmıştır.

 • www.monster.no
 • www.jobbdirekte.no
 • www.stepstone.no
 • www.matchwork.no

Yabancılar İş Aramak için Norveç'e Gidebilir Mi?

Yabancılar iş aramak için Norveç’e, Norveç iş arama vizesi ile gidebilir ancak bu vize yalnızca özel birtakım şartları sağlayan kişilere verilmektedir.

Norveç’e ülkede çalışmak için seyahat etmek isteyen kişilerin normal şartlar altında Norveç’te faaliyet gösteren bir işverenden iş teklifi almaları gerekir. Vasıflı işçi olarak sınıflandırılmak için uygun olan kişiler, Norveç’te iş bulmak için vize başvurusunda bulunabilir. Norveç iş arama vizesi için kişilerin gerekli tüm şartları karşılaması gerekir.

Norveç'te İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Norveç iş başvurusu, Norveç’te faaliyet gösteren işverenlerin ilan verdiği iş bulma siteleri aracılığı ile yapılır.

Norveç'te Kaçak Çalışmanın Cezası Nedir?

Norveç’te kaçak çalışmanın cezası genellikle para cezası ve Norveç hükümeti tarafından gerekli görülmesi durumunda 5 yıla kadar hapis cezası olabilmektedir. Norveç’te kaçak çalıştığı belirlenen kişiler, uygun görülen cezanın uygulanmasının ardından deporte (sınır dışı) edilmektedir. Norveç’te kaçak işçi çalıştıran işverenler yüksek miktarda para cezasına çarptırılmaktadır.

Türk Vatandaşları Norveç Çalışma ve Tatil Vizesi Alabilir Mi?

Hayır, Türk vatandaşları Norveç çalışma ve tatil vizesi alamaz. Norveç sadece Kanada, Yeni Zelanda, Avusturya, Japonya ve Arjantin ülkelerinin vatandaşlarına çalışma ve tatil vizesi vermektedir.

Amerika Birleşik Devletleri, Avusturya, Yeni Zelanda, Kanada ve İngiltere Türklere work and travel vize veren ülkeler arasında yer almaktadır.

Au Pair Olarak Norveç'te Çalışmak için Hangi Vize Alınmalıdır?

Au Pair Olarak Norveç'te Çalışmak için Hangi Vize Alınmalıdır?
Au Pair Olarak Norveç'te Çalışmak için Hangi Vize Alınmalıdır?

Au pair olarak Norveç’te çalışmak için, uzun süreli (D tipi) Norveç vizesi türlerinden biri olan Norveç au pair vizesinin alınması gerekir. Norveç au pair vizesi, hamiline au pair programı dahilinde Norveç’e seyahat etme hakkı vermektedir.

Au pair programı, kişilerin hem yabancı dil becerilerini geliştirmelerine hem de Norveç kültürünü yakından tanımalarına yardımcı olmaktadır. Au pair programına katılan kişiler, Norveç'te yanlarında kaldıkları ailenin sunduğu konaklama imkanına karşılık olarak onlara ev işlerinde yardımcı olmaktadır. Norveç au pair vizesi başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin; 18 ile 30 yaş arasında olması ve çocuk sahibi olmaması gerekir.

Çalışma İzni ile Norveç'e Göç Edenler Vatandaşlık Alabilir Mi?

Çalışma izni ile Norveç’e göç edenler, 8 yıl süre ile Norveç'te ikamet ettikten sonra vatandaşlık başvurusu yapabilmektedir. Norveç’te geçerli bir oturma izni ile düzenli olarak ikamet etmiş olan yabancı ülke vatandaşlarının Norveç vatandaşlığına başvuruda bulunma hakları olmaktadır.

Norveç vatandaşlığına başvuruda bulunmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının, başvurunun yapıldığı sırada ve değerlendirme sürecinde geçerli bir oturma iznine sahip olması şartı aranmaktadır. Kişilerin Norveç vatandaşlığı başvurusunda bulunması oturma izni hakkına sahip oldukları anlamına gelmemektedir. Norveç göçmenlik yolu ile vatandaşlık başvurusunda bulunacak kişilerin, sahip oldukların oturma iznini geçerlilik süresinin dolmasından en az 1 ay öncesinden yenilemeleri tavsiye edilmektedir.

Paylaş: