Norveç Üniversiteleri

Norveç Üniversiteleri ve 2023'te Norveç'te Üniversite Okumak

Norveç üniversite eğitimi, Avrupa standartları olan 3 yıl lisans, 2 yıl yüksek lisans ve 3 yıl doktora derecesi sistemini uygulamaktadır. Norveç’te özel üniversiteler hariç devlet üniversiteleri ücretsizdir. Norveç halkının eşitliğe ve bilime verdiği önem ile eğitim kalitesi oldukça gelişmiş seviyededir. Norveç’te toplam 49 üniversite ve 845 program bulunmaktadır. Norveç’te akademik yıl ağustos ayında başlayarak haziran ayının ortasına kadar devam etmektedir. Norveç’te okumak isteyen öğrencilerin başvurularını direkt üniversiteye yapmaları gerekmektedir.

Derslerin az sayıda öğrenciyle yapılması, öğretmenlerle yakın ilişki kurma imkanının olması, yüksek lisans programlarının genellikle iki yıl ve üzeri sürmesi ile çoğu dersin İngilizce yapılması yabancı öğrencilerin Norveç’te üniversite eğitimi alma sebepleri arasında değerlendirilmektedir. Yabancı öğrencilerin Norveç’te en fazla başvurduğu üniversiteler; Oslo Üniversitesi, Bergen Üniversitesi, Güney Doğu Norveç Üniversitesi ve Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’dir. Norveç’te okumak isteyen öğrencilerin en fazla tercih ettiği bölümler; psikoloji, uluslararası ticaret ve yönetim, mimarlık ve beşeri bilimlerdir.

Norveç'te Üniversite Eğitimi Nasıldır?

Norveç'te Üniversite Eğitimi Nasıldır?
Norveç'te Üniversite Eğitimi Nasıldır?

Norveç’te üniversite eğitim sistemi Avrupa standartlarını takip etmektedir. Norveç’te lisans eğitimi 3 yıl, yüksek lisans eğitimi çoğunlukla 2 yıl ve doktora eğitimi 3 yıl sürmektedir. Norveç’te dersler Avrupa Kredi Transfer Sistemi standardına göre puan sistemiyle ölçülmektedir.

Norveçli öğrencilerin bir akademik yıl boyunca tam zamanlı iş yükü 60 AKTS’dir. Norveç’te lisans ve yüksek lisans seviyesinde geçme notu A en yüksek ve F en düşük olmak üzere harf derecelendirme ölçeği ile değerlendirilmekte ve minimum geçme notu E olarak kabul edilmektedir. Norveç’te yüksek lisans seviyesinde ekonomi, psikoloji, çevrebilim gibi birçok program bulunmaktadır ve çoğu program 2 yıl sürmektedir.

Norveç Üniversiteleri Dünya Sıralamasında Kaçıncıdır?

Norveç üniversitelerinden; Oslo Üniversitesi 135. sırada, Bergen Üniversitesi 171. sırada, Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi 363. sırada ve Tromso Üniversitesi 369. sırada olmak üzere 4 üniversite, 2019 QS Dünya Sıralamasına girmiştir. Times Higher Education sıralamasında Norveç’ten toplam 29 üniversite yer almaktadır.

Norveç'in En İyi Üniversiteleri Hangileridir?

QS ve Times Higher Education verilerine göre en iyi Norveç üniversiteleri aşağıda verilmiştir.

 • Oslo Üniversitesi
 • Bergen Üniversitesi
 • Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
 • Tromsø Üniversitesi
 • Stavanger Üniversitesi

Oslo Üniversitesi’nde Eğitimi Nasıldır?

Oslo Üniversitesi’nde Eğitimi Nasıldır?
Oslo Üniversitesi’nde Eğitimi Nasıldır?

Oslo Üniversitesi, Norveç’in en eski üniversitelerinden biridir ve Oslo’nun Blindern kentinde bulunmaktadır. Oslo Üniversitesi, Times Higher Education uluslararası üniversiteler sıralamasında 119. sıradadır. Oslo Üniversitesi; ilahiyat, diş hekimliği, beşeri bilimler, doğa bilimleri, hukuk, tıp, matematik, sosyal bilimler ve eğitim olmak üzere toplam 8 fakülteye ve İngilizce öğretilen 800’den fazla bölüme sahiptir.

Oslo Üniversitesi’nde ortalama 4.000 uluslararası öğrenci olmak üzere toplam 28.000 öğrenci bulunmaktadır. Öğrencilerin her dönem ödediği 550 Norveç kronu kayıt ücreti dışında Oslo Üniversitesi ücretleri bulunmamaktadır. Oslo Üniversitesi öğrencilerine Erasmus ve Nordplus dışında herhangi bir burs imkanı sunmamaktadır.

Bergen Üniversitesi’nde Eğitimi Nasıldır?

Bergen Üniversitesi’nde Eğitimi Nasıldır?
Bergen Üniversitesi’nde Eğitimi Nasıldır?

Bergen Üniversitesi, Norveç’in Bergen kentinde bulunan bir araştırma üniversitesidir ve uluslararası üniversiteler arasında 207. sırada yer almaktadır. Bergen Üniversitesi deniz ve iklim araştırmalarında dünyanın önde gelen üniversitelerinden biridir. Yedi fakülteye sahip olan Bergen Üniversitesi yaklaşık 2.600 uluslararası öğrenci olmak üzere toplam 20.000 öğrenci bulundurmaktadır.

Bergen Üniversitesi, her dönem için 590 Norveç kronu kayıt ücreti dışında öğrencilerinden eğitim ücreti almamaktadır. Bergen Üniversitesi’nde 60 kredi tamamlayan lisans veya yüksek lisans öğrencileri 6.000 ile 10.000 Norveç kronu arasında burs imkanına sahiptir. Yüksek lisans tezini İslam hukuku, sosyolojisi, tarihi ve dini çalışmaları gibi bir alanda yapmayı planlayan öğrenciler, 20.000 Norveç kronu tutarında Bergen Üniversitesi bursu alabilmektedir. Bergen Üniversitesi uluslararası öğrencilerin Erasmus bursu hakkı bulunmaktadır.

Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde Eğitimi Nasıldır?

Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde Eğitimi Nasıldır?
Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nde Eğitimi Nasıldır?

Trondheim kentinde bulunan Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi dünyada 266. sıradadır ve Norveç’in en büyük üniversitesidir. Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi beşeri bilimler, girişimcilik, sanat disiplinleri, mimari gibi birçok alandan eğitim programı bulundurmaktadır. Toplam 42.000 öğrenci bulunduran Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, 2.520 uluslararası öğrenciye sahiptir.

Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesinin herhangi bir eğitim ücreti yoktur fakat öğrencilerin kendi masraflarını karşılayabilmeleri gerekmektedir. Avrupa Birliği öğrencileri için Erasmus Mundus, yüksek lisans derecesindeki en nitelikli kabul edilen İngiliz vatandaşı için 25.000 Norveç kronu gibi Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi burs imkanları bulunmaktadır.

Tromsø Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Tromsø Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?
Tromsø Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Dünyanın en kuzeyde bulunan üniversitesi olan Tromso Üniversitesi, Norveç’in Tromso kentinde bulunmaktadır ve uluslararası üniversiteler arasında 445. sıradadır. Tromso Üniversitesi’nde toplam 17.982 öğrenci ve 1.800 uluslararası öğrenci bulunmaktadır. Tromso Üniversitesi’nin ana eğitim uzmanlığı; kutup ekolojisi, iklim araştırmaları, teletıp, tıbbi biyoloji gibi programlardır fakat hukuk, ekonomi ve güzel sanatlar gibi programlarda da öğrenim vermektedir.

Tromso Üniversitesi’nin her dönem 625 Norveç kronu tutarında kayıt ücreti vardır fakat uluslararası öğrencilerden ödeme alınmamaktadır. Tromso Üniversitesi’nin herhangi bir eğitim ücreti yoktur fakat kitaplar, akademik materyaller gibi ihtiyaçlarla toplam 61.760 Norveç kronu masrafı bulunmaktadır. Tromso Üniversitesi’nin uluslararası öğrencileri için Erasmus, Nordplus gibi burslar dışında herhangi bir burs imkanı bulunmamaktadır.

Stavanger Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Stavanger Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?
Stavanger Üniversitesi Eğitimi Nasıldır?

Norveç’in Stavanger kentinde bulunan ve dünyada 401. sırada olan Stavanger Üniversitesi’nde 300’den fazla program bulunmaktadır. Sahne sanatları, bilim ve teknoloji, sosyal bilimler, eğitim bilimleri, beşeri bilimler, işletme ve sağlık bilimleri Stavanger Üniversitesi’nin programları arasındadır. Yaklaşık 11.000 öğrencisi olan Stavanger Üniversitesi’nde toplam 1.320 uluslararası öğrenci bulunmaktadır.

Stavanger Üniversitesi’ndeki uluslararası öğrencilerin dönem ücreti de dahil olmak üzere herhangi bir eğitim ücreti ödemesi gerekmemektedir. Stavanger Üniversitesi’nin Erasmus Mundus dışında burs imkanı yoktur.

En Çok Tercih Edilen Norveç Üniversite Bölümleri Nelerdir?

Norveç’te üniversite bölümleri arasından en çok tercih edilenler aşağıda listelenmiştir.

 • Uygulamalı bilimler ve uzmanlıklar
 • Görsel sanatlar
 • Ekonomi
 • Hukuk
 • Enerji kaynakları mühendisliği
 • Kamu yönetimi
 • Girişimcilik
 • Tıp
 • Çevre bilimleri
 • Endüstri mühendisliği

En Popüler Norveç Yüksek Lisans Programları Nelerdir?

En popüler Norveç yüksek lisans programları aşağıda listelenmiştir.

 • Beşeri bilimler
 • Bilgisayar ve matematik bilimi
 • Eğitim ve öğretim
 • Hukuk
 • Mimarlık ve yapı
 • Mühendislik
 • Sağlık ve tıp
 • Sosyal çalışmalar ve medya
 • Tarım ve veteriner çalışmaları
 • Uygulamalı ve kuramsal bilimler

Norveç eğitim sisteminde yüksek lisans programları çoğunlukla 2 yıl sürmektedir fakat daha uzun süren programlar da bulunmaktadır.

Norveç’te devlet üniversitelerinin herhangi bir eğitim ücreti bulunmamaktadır. Norveç yüksek lisans başvurusunda bulunabilmek için 3 yıllık lisans derecesi veya eşiti bir dereceye sahip olmak gerekmektedir.

Norveç'te Üniversite Fiyatları Ne Kadardır?

Devlet üniversitelerine giden tüm öğrenciler Norveç’te ücretsiz üniversite eğitimi almaktadır. Norveç’teki özel üniversiteler programları için çoğu ülkeye kıyasla daha düşük eğitim ücreti almaktadır. Özel üniversitelerde Norveç lisans derecesi ücreti aylık ortalama 70.115 ile 90.000 Norveç kronu arasındadır. Norveç üniversite fiyatları yüksek lisans derecesi için aylık ortalama 150.000 Norveç kronudur. Norveç’te herkes eşit olarak görüldüğü için uluslararası öğrencilerden daha yüksek ücret alınmamaktadır.

Norveç'te Üniversite Eğitimi Nasıl Alınır?

Norveç ve üniversite eğitimi hakkında detaylı bir araştırma yapılmalıdır. Başvurulmak istenen üniversitenin ve programın seçilmesi halinde üniversite sitesinden Norveç üniversite başvurusu için gerekli bilgiler alınmalıdır. Norveç’te üniversite okumak için yeterli derecede İngilizce bilgisini kanıtlayan belgeler ibraz edilmelidir. Norveç lisans programı için lise derecesine eşdeğer, yüksek lisans programı için en az 3 yıllık lisans derecesine eşdeğer diploma veya sertifikalar hazırlanmalıdır. Gerekli evrakların hazırlanması halinde Norveç üniversite eğitimine başlamak için başvuru yapılmalıdır.

Norveç Üniversite Kabul Şartları Nelerdir?

Norveç üniversite başvurularının direkt olarak üniversiteye yapılması sebebiyle Norveç’te üniversite okuma şartları değişiklik gösterebilmektedir. Norveç’te lisans derecesinde üniversite okumak için Norveç lise sonu sınavına eşdeğer bir dereceye sahip olmak temel şarttır. Bazı ülkelerden gelen öğrenciler için üniversite düzeyinde en az bir yıllık eğitimin tamamlanmış olması da Norveç lisans derecesi şartları arasındadır.

Yüksek lisans için Norveç üniversite şartları; en az 3 yıllık bir lisans derecesine sahip olmak, başvurulan programla ilgili derslere eşdeğer en az 1 yıllık tam zamanlı çalışmalarda bulunmak ve yeterli İngilizce bilgisine sahip olmaktır. Bazı ülkelerde alınan 1 yıllık eğitim Norveç’teki yükseköğretime eşdeğer bulunmayabilmektedir.

Norveç'te Üniversite Okumak için Gerekenler Nelerdir?

Norveç’te üniversite okumak için gerekenler aşağıda listelenmiştir.

 • Diploma: Norveç’te üniversite okumak isteyenlerin uluslararası kabul görmüş bir yükseköğretim kurumunda tamamlanan bölümün sertifikasını veya diplomasını ibraz etmesi gerekmektedir.
 • Transkript: Başvuru sahibinin tamamladığı bölümdeki derslerin ve notların her dönem için kaydedilmiş transkripti gerekmektedir.
 • İngilizce yeterlilik kanıtı: Başvuru sahibinin yeterli seviyede İngilizce bilgisi olduğunu kanıtlayan belgeler sunulmalıdır.
 • Pasaport: Başvuru sahibinin geçerli pasaportunda kişisel bilgilerinin ve fotoğrafının bulunduğu sayfanın bir kopyası gerekmektedir.

Yukarıda belirtilenler Norveç üniversite başvurusu için gerekli belgelerdir ve üniversite okumak için Norveç’e gitmek isteyen Türk vatandaşlarının ayrıca Norveç öğrenci vizesi alması gerekmektedir.

Norveç'te Üniversite Okumak İçin Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Türkiye’den yapılan Norveç vizesi başvuruları için yetkilendirilmiş vize başvuru merkezi VFS Global’dir ve Norveç öğrenci vizesi başvurusu da VFS Global’e yapılmaktadır.

Norveç öğrenci vizesine başvuruda bulunabilmek için Türkiye vatandaşı olunması veya en az 6 aylık Türkiye oturma izninin bulunması gerekmektedir. Norveç Göçmen Bürosu’nun internet sitesi https://www.udi.no/en/ adresi üzerinden başvuru formu doldurulmalı ve vize ücreti ödenmeli; VFS Global’den başvuru randevusu alınmalı, vize randevusunda biyometri bilgileri verilmeli ve Norveç öğrenci vizesi için gerekli evraklar teslim edilmelidir. Norveç öğrenci vizesi Norveç Büyükelçiliği tarafından değerlendirildikten sonra uygun bulunması halinde onaylanmaktadır. Öğrenci vizesi onaylandıktan sonra Norveç polisinden oturma kartı için randevu alınması gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Norveç’te üniversite eğitimi hakkında merkezimize en sık sorulan sorular cevapları ile birlikte aşağıda verilmiştir.

Norveç'te Üniversite Eğitimi Almanın Avantajları Nelerdir?

Norveç’te üniversite eğitimi almanın en önemli avantajı kaliteli bir eğitim alınması sebebiyle gelecekteki iş imkanlarının fazla olmasıdır. İngilizce bilgisinin gelişmesi, eğitimin ücretsiz olması ve çeşitli Norveç doğal güzelliklerini ziyaret edebilme imkanı Norveç’te üniversite eğitiminin avantajları arasında değerlendirilmektedir. Norveç halkının modern ve eşitlikçi olması uluslararası öğrenciler için büyük bir rahatlık olarak görülmektedir.

Norveç'te Üniversite Öğrencilerinin Aylık Masrafları Ne Kadardır?

Norveç’te konaklama masrafları oda sayısına ve konuma göre değişmektedir. Norveç şehir merkezinde tek odalı bir apartman dairesinin aylık kira ücreti ortalama 8.000 ile 15.000 Norveç kronu arasındadır. Norveç’te restorantta tek kişilik bir yemek ortalama 200 Norveç kronu tutmaktadır. Norveç ulaşım masrafı tek yönlü bilet için 39 Norveç kronu iken aylık bilet 752 Norveç kronu tutmaktadır. Norveç’te bir çift spor ayakkabısı ortalama 963 Norveç kronu, tek kişilik bir sinema bileti 135 Norveç kronudur.

Norveç’te birçok ürün ve hizmet insan emeği içermesi sebebiyle fiyatların artmasına sebep olmaktadır. Norveç’te yaşamın yüksek maliyetli olmasının diğer sebebi yüksek vergilerin uygulanmasıdır. 2022’de Norveç yaşam masrafları kira dışında toplam ortalama 11.231 Norveç kronudur.

Norveç Ev Kiraları Ne Kadardır?

Norveç’te şehir merkezindeki 1 odalı apartman dairesinin aylık kirası ortalama 10.404 Norveç kronu iken şehir merkezi dışındaki 1 odalı apartman dairesinin aylık kirası ortalama 8.437 Norveç kronudur.

Norveç ev kiraları şehirler arasında değişiklik göstermektedir. Oslo’da ortalama ev kirası 11.240 Norveç kronu ve Bergen’de ortalama ev kirası 8.880 Norveç kronu tutmaktadır. Norveç’te ev kiraları Tromso’da ortalama 8.100 Norveç kronu ile 12.000 Norveç kronu arasındadır. Stavanger’de aylık ev kirası ortalama 7.785 Norveç kronudur.

Norveç'te Üniversite Okurken Çalışılabilir Mi?

Norveç’te öğrenci oturma izni çalışma hakkını kapsamamaktadır ve çalışabilmek için çalışma izni gerekmektedir. Avrupa Birliği vatandaşlarının Norveç’te üniversite okurken çalışabilmesi için yalnızca polise kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

Avrupa Birliği vatandaşı olmayan öğrencilerin, Norveç’te öğrenimlerinin ilk yılında haftada 20 saat çalışma hakkı bulunmaktadır. Öğrencilerin Norveç çalışma iznini yenileyebilmeleri için işlerinde gelişme göstermeleri gerekmektedir.

Mezun Olduktan Sonra Norveç'te Nasıl Kalınır?

Norveç’te eğitimini tamamlayan kişiler iş arama vizesi ile 1 yıl daha Norveç’te kalabilmektedir.

Norveç iş arama vizesinin şartları; vize ücretinin ödenmesi, eğitimin tamamlanmış olduğuna dair belgenin ibraz edilmesi, oturma iznine sahip olunması ve Norveç’te kalınacak süreyi karşılayacak aylık en az 23.224 Norveç kronu olacak şekilde maddi yeterliliğin bulunmasıdır. Uluslararası öğrenciler, Norveç eğitimini tamamladıktan sonra bir yıl boyunca Norveç’te kalma hakkına sahiptir. Norveç iş arama vizesi başvurusunda bulunmak için mevcut oturma izninin süresinin dolmamış olması ve eğitimin tamamlanmış olması gerekmektedir.

Elif Güzhan Yazan:

Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: