Norveç Vizesi için Parmak İzi İşlemleri

Norveç Vizesi için Parmak İzi (Biyometri) İşlemleri

Norveç vize başvurularınız için vize türü fark etmeksizin parmak izi ve fotoğraftan oluşan biyometri bilgilerini vermeniz gerekir. Biyometri bilgileriniz, vize randevusu esnasında Norveç vize başvuru merkezleri tarafından toplanmaktadır.

Biyometri İşlemi Nedir?

Norveç vizesi için biyometri işlemleri parmak izi taraması ve yüz taramasını kapsamaktadır. Biyometri işlemleri kapsamında başvuru sahibinin 10 parmağının dijital parmak izi tarayıcısı ile resmi kaydedilir ve dijital fotoğrafı çekilir.

Norveç Vizesi Almak İçin Biyometri Bilgileri Nerede Verilir?

Norveç vizesi almak için biyometri bilgileri Norveç Ankara Büyükelçiliği tarafından yetki verilen VFS Global vize başvuru merkezi aracılığı ile toplanmaktadır.

VFS Global'in Ankara, İstanbul, Antalya ve İzmir'de bulunan vize başvuru merkezleri üzerinden Norveç vize randevusu alındıktan sonra ranvedu sırasında biyometri bilgileri alınmaktadır.

Bölge ayırımı olamadığı için ikamet iline göre başvuru merkezi zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Dilediğiniz merkez üzerinden randevu alarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Biyometri İşlemi Öncesi İçin Önemli Hususlar

Biyometri işlemi öncesinde aşağıdaki durumlara dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

  • Sunacağınız fotoğrafta yüzünüzün tamamının görünmesi ve güneş gözlüğü, renkli gözlük, dini veya ahlaki sebepler hariç başörtüsü kullanmamanız gerekir.
  • Parmaklarınızda geçici yaralar olması halinde yaralar iyileştikten sonra başvuru yapmalısınız.
  • Parmak uçlarınızda kına dahil geçici dövmeler olmaması gerekir.

Kimler Norveç Vizesi İçin Parmak İzi Vermekten Muaftır?

Aşağıdaki durumalr için Norveç parmak izi işlemlerinden muaf turulursunuz.

  • 12 yaşından küçük çocuklar
  • Son 59 ay içinde Schengen vizesi almış VIS kaydı bulunan kişiler
  • Parmak izi vermesi mümkün olmayan engelli kişiler

12 Yaşından Küçük Çocuklar

12 yaşından küçük çocukların Norveç vizesi için parmak izi kaydı vermelerine gerek yoktur ancak şahsen vize merkezinde bulunmaları gerekir. Norveç vizesi için 12 yaşından büyük tüm başvuru sahipleri parmak izi vermek durumundadır.

VIS Kaydı Bulunan Kişiler

Son 59 ay içinde Norveç veya başka bir Schengen vizesi alan kişilerin VIS kaydı oluşmaktadır ve bu nedenle tekrar parmak izi vermelerine gerek yoktur. Geçerlilik süresi dolmuş Norveç kısa süreli vizenin yenilenmesi için de son 59 ay içinde alınmış olması halinde tekrar parmak izi kaydı verilmesine gerek yoktur.

Parmak İzi Vermeye Engel Durumu Bulunan Kişiler

Norveç vizesi için parmak izi vermeye engeli bulunan kişilerin alınabilecek maksimum parmak izi kaydı alınır. Ancak engel teşkil eden durum geçici bir durum ise Norveç vizesi için parmak izi kaydı daha sonraki başvuruya ertelenir.

Sık Sorulan Sorular

Norveç vizesi için parmak izi vermek hakkında danışmanlarımıza en fazla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Norveç Vizesi İçin Biyometri İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Norveç vizesi için biyometri işlemleri 10-15 dakika arasında sürer ve veriler kontrol edilirken kısa süreli bekleme yaşanabilir.

Toplanan Biyometri Bilgileri Ne Kadar Süre Saklanır?

Norveç vizesi için toplanan biyometri bilgileri vizenin sona erdiği, başvurunun reddedildiği veya verilen vizenin değiştirildiği tarihten itibaren beş yıl boyunca VIS sisteminde saklanır.

Hangi Kişi ve Kurumlar Norveç Vizesi İçin Verilen Biyometri Bilgilerine Erişebilir?

Norveç vizesi için verilen biyometri bilgilerine erişebilen kişi ve kurumlar aşağıda verilmiştir.

  • Vize yetkilileri
  • Sınır kontrol personeli ve polis
  • Sığınma yetkilileri
  • Diğer ulusal makamlar ve Europol

Başvuru Sahibi VIS'te Saklanan Bilgilere Erişebilir Mi?

Evet, başvuru sahibi VIS’te saklanan bilgilere ve hangi Schengen ülkesinin bilgileri sağladığına erişme hakkına sahiptir.

Başvuru sahipleri haklarında hangi bilgilerin kayıtlı olduğunu öğrenmek için VIS sistemindeki bilgilere erişim talebi formunu doldurmalı ve kimlik fotokopisi ile UDI'ye posta (Postboks 2098, Vika, NO-0125 Oslo, Norway) veya e-posta (visumservice@udi.no) yoluyla göndermelidir.

Vize Bilgi Sistemindeki Bilgilere Erişim Talebi Formu Nedir?

Vize Bilgi Sistemindeki bilgilere erişim talebi formu aşağıda gösterilmiştir.

Vize Bilgi Sistemindeki Bilgilere Erişim Talebi Formu Nedir?
Vize Bilgi Sistemindeki Bilgilere Erişim Talebi Formu Nedir?
Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: