Norveç Turist Vizesi

Norveç Turist Vizesi Başvuru ve Danışmanlık Merkezi

Norveç, sunduğu kültürel ve doğa harikaları ile turistler tarafından sıklıkla ziyaret edilmektedir. Norveç’te turizm mayıs ve ağustos ayları arasında canlanmaktadır. Norveç’in başlıca cazibe merkezleri, Kuzey Kutup Dairesi boyunca uzanan doğal güzelliklerdir. Kuzey ışıkları, Batı ve Kuzey Norveç’teki fiyortlar, dağlar ve şelaleler her yıl birkaç yüz bin yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Norveç’e en çok ziyaretçinin geldiği beş ülke; Danimarka, İsveç, İngiltere, Almanya ve Amerika’dır. Holmenkollen, Bergen ve Oslo şehirlerinde, Vigeland Heykel Parkı ve Bryggen gibi kültürel turistik yerler de vardır.

Norveç turist vizesi, Norveç’e yapılacak olan turistik seyahatler için alınması gereken kısa süreli C tipi bir vizedir. Norveç turistik vize hamiline, 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartıyla Norveç’te bulunma hakkı sağlamaktadır. Norveç Schengen Anlaşması’na taraf ülkelerden biridir, bu nedenle Norveç turist vizesi ile 180 gün içinde 90 günü aşmamak koşuluyla Schengen bölgesindeki diğer ülkeler de ziyaret edilebilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında Türkiye’den yapılan Norveç turist vizesi başvurularında, gerekli evrakların ve başvuru formunun hazırlanmasından başlayarak pasaport iadesine dek tüm süreç uzman vize danışmanları tarafından yürütülmekte ve takip edilmektedir.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Norveç Türk Vatandaşlarından Turistik Vize İstiyor Mu?

Norveç’e yapılacak seyahatlerde Türk vatandaşlarından turistik vize istenmektedir. Türk vatandaşların sahip olduğu pasaport türüne göre vize gereklilik durumu değişiklik göstermektedir.

Umuma mahsus (bordo) pasaport hamilleri, Norveç’e yapacakları ziyaretlerde kısa süreli Norveç vizesi almak zorundadır. Diplomatik (siyah) pasaport, hizmet (gri) pasaportu ve hususi (yeşil) pasaport hamilleri, 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, vizesiz olarak Norveç’e seyahat edebilmektedir.

Norveç Turistik Vize Şartları Nelerdir?

Norveç turistik vize şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Son 10 yıl içinde alınmış, ziyaretin bitiminde sonra en az üç ay geçerliliği olan bir pasaport gereklidir.
 • Geçerli bir seyahat sağlık sigortası olmalıdır.
 • Norveç’te kalınacak her gün için 500 Norveç kronuna sahip olunduğuna dair hesap dökümü gibi maddi yeterlilik belgeleri kanıt olarak sunulmalıdır.
 • Norveç’e veya Schengen’e giriş yasağına tabi olmamak gerekmektedir.
 • Parmak izinin kaydettirilmesi gerekmektedir.
 • Son 90 gün için Schengen bölgesinde bulunulmuş olması durumunda, ne zaman tekrar giriş yapılabileceği ve Schengen bölgesinde kaç gün kalınabileceği kontrol edilmelidir.
 • Parmak izi kaydı verilmesi gereklidir.
 • 18 yaşından küçük kişilerin vize başvurusu, anne, baba veya sorumlu kişiler tarafından imzalanmalıdır.
 • Norveç’te bir kişi ziyaret edilecekse, ziyaret edilecek kişiden bir davetiye almak gerekmektedir.
 • Norveç’te konaklanacak ilk günler için konaklama rezervasyonu yapılmış olmalıdır.
 • Başvuru ücretinin ödenmesi gerekmektedir.
 • Elçilik tarafından istenen tüm belgeler teslim edilmelidir.

Norveç Turist Vizesi Nereden Alınır?

Turistik Norveç vizesi başvurularının VFS Global’e yapılması gerekmektedir. Türkiye’de Norveç vizesi başvuruları için yetkilendirilmiş aracı kurum VFS Global’dir.

Norveç için Turistik Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılmalıdır?

Norveç turistik vize başvurusu, planlanan seyahat tarihinden en fazla altı ay önce yapılmalıdır. Seyahat tarihinden önceki altı aya kadar başvuru teslim edilebilmektedir.

Norveç Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Norveç turist vizesi almak için, Norveç Göçmen Bürosu’nun https://www.udi.no/en/ internet adresinden başvuru formu doldurulmalı ve vize ücreti ödenmelidir, ardından VFS Global’den randevu alınmalı ve randevuda gerekli evraklar teslim edilmeli ve biyometri bilgileri verilmelidir.

Norveç turist vizesi başvuruları için işlem süresi, başvurunun Büyükelçilik veya Konsolosluğa ulaşmasından sonra 15 takvim günüdür. Bazı durumlarda başvurular Norveç Göçmen Bürosu’na gönderilir ve işlem süresi 45 takvim gününe kadar çıkabilir. Vize başvurusunun işlenmesinden sonra, pasaport vize başvuru merkezine iade edilmektedir. Başvuru sahipleri pasaportlarını kargo veya şahsen vize merkezine gelip alabilir. Başvuru reddedilirse, neden reddedildiğine dair gönderilen yazılı açıklama ile karara itiraz edilebilmektedir.

Vize başvuru durumu, vize başvuru merkezi tarafından verilen fatura veya makbuzda bulunan referans numarası kullanılarak online olarak takip edilebilmektedir. Başvuru, vize başvuru merkezine iade edildiğinde e-posta ya da SMS ile bilgilendirme sağlanmaktadır.

Son 59 ay içerisinde Schengen vizesi almış ve VIS bilgi sisteminde parmak izi kaydı bulunan kişilerin, gerekli vize evraklarını merkez ofise iletmesi ile başvuru merkezine gidilmesine gerek kalmadan vize başvuru işlemleri Vizem.net danışmanları tarafından tamamlanabilmektedir.

Turistik Norveç Vizesi için Online Başvuru Nasıl Yapılır?

Norveç turist vizesi başvurusunda ilk olarak vize başvuru formu Norveç Göçmen Bürosu (UDI) https://www.udi.no/en/ adresinden online olarak doldurulmalı ve daha sonra vize ücreti aynı internet sitesi üzerinden online olarak ödenmelidir. UDI https://www.udi.no/en/ adresinden başvuru formu doldurulduktan ve vize ücreti ödendikten, başka bir ifadeyle ön başvuru yapıldıktan sonra VFS Global’den randevu alınarak başvuru tamamlanmaktadır.

Online başvuru işlemlerine ilişkin UDI başvuru sayfasına ait görseller aşağıda verilmiştir.

Turistik Norveç Vizesi için Online Başvuru Nasıl Yapılır?
Turistik Norveç Vizesi için Online Başvuru Nasıl Yapılır?

Turistik Norveç vizesi için başvuru yaparken; başvuru sayfasında Want to apply seçeneğine tıklanır ve başvuru sahibi Türkiye vatandaşı olarak seçilir.

Turistik Norveç Vizesi için Online Başvuru Nasıl Yapılır? 2
Turistik Norveç Vizesi için Online Başvuru Nasıl Yapılır? 2

Başvuru yapan kişi Türkiye vatandaşı olarak seçildikten sonra, ziyaret ve tatil (Visit and holiday) seçeneği seçilir, ardından çıkan sayfada Norveç turist vizesi (Visitor’s visa to Norway) seçeneğine tıklanır ve sonra gelen sayfada ziyaret nedeni olarak turizm ya da başka nedenler (Tourism or visit Norway for other reasons) seçildikten sonra How to apply butonuna tıklanarak başvuru yapılacak ülke olarak Türkiye seçilir.

Turistik Norveç Vizesi için Online Başvuru Nasıl Yapılır? 3
Turistik Norveç Vizesi için Online Başvuru Nasıl Yapılır? 3

Başvuru yapılan ülke seçiminin ardından gerekli evraklar kontrol edilir ve Go to the application form butonuna tıklanarak başvuru formu doldurulur. UDI sisteminden başvuru formunun doldurulabilmesi için varsa önceden açılmış hesaba giriş yapılması, önceden açılmış hesap yoksa yeni bir hesap oluşturulması gerekmektedir.

Turistik Norveç Vizesi için Online Başvuru Nasıl Yapılır? 4
Turistik Norveç Vizesi için Online Başvuru Nasıl Yapılır? 4

Norveç Turist Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Norveç turist vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Norveç’te kalış süresinin bitiminden itibaren en az 3 ay daha geçerli, en az iki sayfası boş ve son 10 yıl içinde alınmış bir pasaport sunulmalıdır.
 • Norveç turist vizesi başvuru formu: Norveç Göçmen Bürosu’nun internet sitesinden başvuru formu doldurulduktan sonra başvuru sahibinin mail adresine gönderilen bir örneğinin çıktısı alınarak VFS Global’e teslim edilmelidir.
 • Norveç turist vizesi kapak mektubu: Norveç Göçmen Bürosu’nun internet sitesinden başvuru formu doldurulduktan sonra gönderilen mail içeriğinde kapak mektubu (ön yazı) belgesinin başvuru sahibi tarafından imzalanarak teslim edilmesi gerekmektedir. Kapak mektubundaki ilgili yere başvuru sahibinin fotoğrafı yapıştırılmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: 35 mm X 45 mm boyutunda, açık renk arka plana sahip, rötuşsuz biyometrik fotoğraf sunulmalıdır.
 • Norveç seyahat sağlık sigortası: Tüm Schengen bölgesini ve başvuru yapılan süreyi kapsayan ve en az 30.000 euro değerinde seyahat sağlık sigortası gerekmektedir.
 • Nüfus kayıt örneği: E-devlet üzerinden veya nüfus müdürlüklerinden alınmış, üzerinde QR kod bulunan tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği sunulmalıdır.
 • Seyahat rezervasyonları: Uçak rezervasyonları ve olması durumunda diğer araçlarla planlanan seyahat belgeleri sunulmalıdır.
 • Konaklama rezervasyonları: Tüm seyahat süresini kapsayan otel rezervasyonları veya diğer konaklama belgesi sunulmalıdır.
 • Maddi yeterlilik kanıtı: Son 3 aya ait maaş bordrosu veya banka hesap dökümü gibi düzenli gelir kaynağının belgelenmesi ve varsa emekliliğe dair belgelerin sunulması gereklidir.
 • Vize harcı dekontu: Norveç Göçmen Bürosu’nun internet sitesi üzerinden başvuru formu doldurulduktan sonra başvuru sahibine mail olarak gönderilen harcın ödendiğine dair dekontun çıktısı alınarak diğer evraklarla birlikte sunulması gerekmektedir.

Yukarıda listede sayılan belgeler, Norveç vizesi başvurularında talep edilen standart belgelerdir; başvuru sahibinin yaşı ile çalışma ve meslek durumuna göre öğrenci belgesi, SGK hizmet dökümü, işyeri izin yazısı, emeklilik belgesi gibi farklı vize evraklarının talep edilmesi mümkündür.

Norveç Turist Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Norveç turist vizesi başvuru formuna, https://www.udi.no/en/ sitesine giriş yapıldıktan sonra, Visa seçeneğinden "Are you going to travel with or visit a close family member who is an EU / EEA/ Swiss citizen?" kısmına No cevabı işaretlenerek ulaşılabilmektedir.

Başvuru formuna ilk olarak başvuru sahibinin ad, soyad, doğum tarihi ve yeri, cinsiyet ve kimlik bilgileri girilmelidir. Başvuru formunda kişisel bilgilerin doldurulmasının ardından; vatandaşlık bilgileri girilmeli, telefon numarası, e-posta adresi, ve güncel adres bilgileri doldurulmalıdır. Medeni durum ve meslek bilgilerinin doldurulmasının ardından pasaport ve seyahat planı bilgileri girilmeli, varsa davetiye bilgileri kısmı doldurulduktan sonra, seyahat giderlerinin nasıl karşılanacağına dair bilgiler girilmeli, başvuru yapılan ülkenin seçilmesinin ardından randevu için gerekli belgeler listesi kontrol edilmeli ve başvuru tamamlanmalıdır.

Kişisel bilgilerin girileceği sayfaya ait görseller aşağıda verilmiştir.

Norveç Turist Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Norveç Turist Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Norveç Turist Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? 2
Norveç Turist Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? 2
Norveç Turist Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? 3
Norveç Turist Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur? 3

Norveç Turistik Vize Kapak Mektubu Nasıl Hazırlanmalıdır?

Başvuru sahibinin kapak mektubu hazırlamasına gerek yoktur. UDI internet sitesi üzerinden başvuru formu doldurulması tamamlandıktan ve akabinde vize ücreti ödendikten sonra başvuru sahibinin mail adresine başvuru formunun bir örneği ve vize harcı dekontu ile birlikte kapak mektubu da gönderilmektedir. Başvuru sahibinin diğer belgeler ile birlikte kapak mektubunun da çıktısını alarak imzalaması ve ilgili kısma fotoğrafını yapıştırması yeterlidir.

Norveç'e Turist Olarak Gitmek için Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Norveç'e turist olarak gitmek için Norveç seyahat sağlık sigortası; Norveç’te veya Schengen bölgesinde kalınacak sürenin tamamını kapsamalı, en az 30.000 euro teminatlı ve Schengen bölgesi genelinde geçerli olmalıdır. Gerekli tıbbi tedaviyi, acil hastane bakımını ve yaralanma veya ölüm nedeniyle ülkeye geri gönderilmeyi kapsamalıdır.

Norveç Turistik Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Norveç turistik vize randevusu, VFS Global websitesi üzerinden alınmaktadır.

UDI üzerinden Norveç turistik vizesi için başvuru formu doldurduktan sonra, VFS Global başvuru merkezinde biyometrik işlemler ve evrak teslimi için randevu alınması gerekmektedir. VFS Global internet sitesinden; başvuru yapılacak vize merkezi, vize türü ve seyahat amacı seçildikten sonra kişisel bilgiler girilerek, ek hizmetler seçilerek ve ödeme yapılarak, vize randevusu alınabilmektedir.

Norveç Turistik Vize Ücreti Ne Kadardır?

Norveç turistik vize ücreti aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Başvuru TürüÜcret
12 yaşından büyük yetişkinler ve çocuklar için (tek veya çok girişli)80 euro
6-12 yaş arası çocuklar için (tek veya çok girişli)40 euro
6 yaşından büyük Azerbaycan ve Rusya vatandaşı olan çocuk ve yetişkinler için (tek veya çok girişli)35 euro
6 yaşından küçük tüm çocuklar için (tek veya çok girişli)Ücretsiz

Vize harcına ek olarak yetkili vize başvuru merkezi VFS Global, her başvuru için 21 euro vize servis harcı talep etmektedir.

Norveç Turist Vizesi Ücreti Nasıl ve Nereye Ödenir?

Norveç vize ücreti, https://www.udi.no/en/ adresinden çevrimiçi olarak vize başvuru formu doldurulması tamamlandıktan sonra kredi ya da banka kartı ile ödenir. Vize servis ücretinin, VFS Global’e randevu esnasında tam, nakit ve euro cinsinden ödenmesi gerekmektedir.

Turistik Norveç Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Turistik Norveç vizesi için işlem süresi, genellikle büyükelçilik veya konsolosluğun başvuruyu almasından sonra 15 takvim günüdür. Başvuruların Norveç Göçmen Bürosu’na gönderildiği durumlarda işlem süresi 45 takvim gününe kadar çıkabilmektedir.

Vize işlem süresine, vize başvuru merkezine başvuru günü ve büyükelçiliğe gidiş-dönüş ulaşım süresi dahil değildir. VFS Türkiye’den, büyükelçiliğe hafta sonları hariç olmak üzere gidiş-dönüş için fazladan 4 gün eklenmektedir.

Norveç Tatil Vizesi Takip ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Norveç tatil vizesi, VFS Global ya da Norveç Göçmen Bürosu (UDI) internet sitesi üzerinden sorgulanabilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan turistik Norveç vizesi başvuruları, Vizem.net internet sitesinden online olarak ya da 09:00 - 18.30 arası telefon ile sorgulanabilmekte ve SMS servisi ile Norveç vize takip işlemleri gerçekleştirilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Norveç Turist Vizesi Başvurusu Hangi Durumlarda Reddedilir?

Norveç turist vizesi başvuruları temelde başvuru şartlarının sağlanamaması veya gerekli evrakların tam olarak sunulamaması durumunda reddedilir. Konsolosluk memuru, adaydan gerekli tüm bilgileri alamadığında ya da eksik veya yanlış bilgiler verildiği tespit edildiğinde başvuru reddedilir. Başvuru sahibinin; sabıka kaydı olması, sahte seyahat belgesi sunması, seyahat amacının açık ve net belirtmemesi, mali yeterliliğini kanıtlayamaması, hasarlı ve geçersiz bir pasaport teslim etmesi, geçersiz seyahat belgesi sunması ve konaklama kanıtı ibraz edememesi gibi nedenlerden vize başvuruları reddedilebilmektedir.

Turistik Norveç Vizesi Reddine Nasıl İtiraz Edilir?

Turistik Norveç vizesi reddine; konsolosluktan ya da UDI internet sitesi üzerinden, başvuru sahibinin vize reddinden haberdar olmasından itibaren 3 hafta içinde itiraz edilebilmektedir.

Vize reddine itiraz etmek için; hangi karara itiraz edildiği ve alınan kararın neden yanlış olduğunun açıklandığı, Norveççe veya İngilizce olarak bir mektup yazılmalıdır. İtiraz mektubu imzalanmalı ve elçiliğe gönderilmelidir.

Norveç Turist Vizesi Ne Kadar Süreyle Verilmektedir?

Norveç turist vizesi genelde 90 gün süreyle verilmektedir; 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla Norveç’te veya diğer Schengen ülkelerinde kalınmasına izin vermektedir.

Turistik Norveç Vizesinin Süresi Uzatılabilir Mi?

Turistik Norveç vizesi, yalnızca ciddi bir hastalık veya doğal afet gibi özel durumlarda uzatılabilmektedir. Uzatma başvurusu için gerekli belgeler ve başvuru formuyla birlikte seyahat edilen şehirdeki Göçmenlik Bürosu’ndan vize süresi uzatma başvurusu yapılmaktadır. Başvuruda bulunabilmek için; özel ve öngörülemeyen bir neden, başvuru ücretinin ödenmesi ve Norveç veya Schengen bölgesinde kalış süresinin 90 günü aşmıyor olması gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Norveç turist vizesi ve hamiline sağladığı haklar ile ilgili uzmanlarımıza en sık yöneltilen sorular aşağıda cevaplanmıştır.

Norveç Turist Vizesi Almak Zor Mudur?

Norveç turist vizesi almak, gerekli vize evraklarının eksiksiz ve doğru hazırlanması ve başvuru sahibinin istenen kriterlere uyması durumunda kolaydır.

Örneğin; istenilen pasaportun Norveç’te kalış süresinin bitiminden itibaren en az 3 ay daha geçerli, en az 2 sayfası boş ve 10 yıl içinde alınmış olması veya Norveç seyahat sağlık sigortasının, tüm Schengen bölgesini ve başvuru yapılan süreyi kapsaması ve en az 30.000 euro değerinde olması gerekmektedir.

Norveç Turist Vizesi Schengen Özellikli Midir?

Evet, Norveç turist vizesi Schengen özelliklidir. Norveç Schengen Anlaşması’na taraf ülkelerden biridir.

Norveç Turist Vizesi ile Gezilebilecek Yerler Nelerdir?

Norveç Turist Vizesi ile Gezilebilecek Yerler Nelerdir?
Norveç Turist Vizesi ile Gezilebilecek Yerler Nelerdir?

Norveç turist vizesi ile gezilebilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Geirangerfjord
 • Bryggen
 • Heddal Stave Kilisesi
 • Viking Gemi Müzesi
 • Jostedalsbreen Buzulu
 • Nordkapp
 • Nidaros Katedrali
 • Voringfossen
 • Urnes Stave Kilisesi
 • Roros

Norveç çok sayıda doğal cazibe merkezine sahiptir ve her sene çok sayıda turisti kültürel ve doğal güzellikleriyle kendine çekmektedir. Fiyortlar, Kuzey ışıkları, Oslo bölgesi ve Trøndelag bölgesi; Norveç gezilecek yerler arasında en popülerleridir.

Turistik Norveç Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilebilir?

Norveç turist vizesi Schengen özelliklidir, bu nedenle Schengen bölgesinin tamamında 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak kaydı ile diğer Schengen ülkelerine giriş yapılabilmektedir. Norveç vizesi ile gidilebilen Schengen ülkeleri; Avusturya, Almanya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, İzlanda, Letonya, Litvanya, Lihtenştayn, Lüksemburg, Malta, Macaristan, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, ve Yunanistan’dır.

Norveç Turistik Vize ile Çalışılabilir Mi?

Hayır, Norveç turistik vize ile çalışılamaz.

Norveç turist vizesi sadece turistik veya resmi ziyaret, kültürel ve sanatsal etkinliğe katılma gibi amaçlarla kısa süreli olarak düzenlenmektedir. Turist vizesi, Norveç’te gelir getiren bir işte çalışma hakkı vermemektedir. Norveç’te çalışabilmek için Norveç çalışma vizesi alınması gerekmektedir. Çalışma vizesi alabilmek için Norveç’teki bir işverenden iş teklifi alınmış olması ve işverenin kişi adına Norveç çalışma izni başvurusu yapmış ve onay almış olması gerekmektedir.

Norveç Turist Vizesi ile Aile Ziyareti Yapılabilir Mi?

Evet, Norveç turist vizesi ile aile ziyareti yapılabilmektedir.

Norveç’te aile üyesi, akrabası ya da arkadaşı bulunan kişiler, Norveç’te bulunan yakınlarından davet mektubu almaları durumunda turist vizesi değil Norveç aile ziyareti vizesi için başvuru yapabilmektedir. Davet mektubu ile yapılan başvurularda vize onay oranı daha yüksek olmaktadır.

Paylaş: