Norveç Turist Vizesi

Norveç Turistik Vizesi Hakkında

Norveç Krallığı'nın vize politikasına göre vizeye tabi kişilerin Norveç'e yapacakları gezi, tatil, balayı gibi amaçlı turistik seyahatler için Norveç turist vizesi alması gerekmektedir.

Kısa süreli Norveç vizesi türlerinden biri olan Norveç turist vizesine başvuracaksanız, seyahat planınız kapsamında Schengen bölgesine ilk giriş yapacağınız ülkenin ya da Schengen bölgesi içinde en fazla zaman geçireceğiniz ülkenin Norveç olması gerekmektedir.

Norveç Turistik Vizesi İçin Başvuru Süreci

Norveç turistik vize başvurusu için aşağıdaki adımları takip edin.

  • Online olarak Norveç vize formu doldurun ve vize harç ödemesini yapın.
  • Turist vizesi için gerekli evrakları hazırlayın.
  • Vize randevusu oluşturulur.
  • Randevuda hazırlanan vize evrakları teslim edilir.
  • Biyometri bilgileri verilir.
  • Vize başvuru merkezi için servis bedeli ödenir.

Gerekli evrakların teslim edilmesi ve biyometri bilgilerinin randevuda toplanması ile Norveç vize başvurusu tamamlanarak, değerlendirme için Norveç Ankara Büyükelçiliğine ulaştırılır.

Norveç Turist Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Norveç turist vizesi başvuru formunun, https://www.udi.no/en/ adresinden online olarak doldurulması gerekir; farklı yöntem ve şekillerde doldurulmuş formlar geçerli kabul edilmez.

Norveç Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Norveç turistik vize için kısa süreli (C Tipi, Schengen) Norveç vizesi başvurularında sunulması gereken standart evraklara ek olarak; başvuru sahibinin detaylı seyahat planını sunması gerekmektedir.

Turistik vize başvurularında sunulması gereken belgeler, Norveç vizesi için gerekli evraklar sayfasında tam ve açıklamalı olarak listelenmiştir.

Norveç Turist Vizesi İçin Randevu

Norveç turist vizesine Türkiye'den yapılan başvurular için yetkili vize merkezi olan VFS Global’in Ankara, İstanbul, Antalya ya da İzmir'de bulunan ofislerinden randevu alınmalıdır.

Aracı kurum VFS Global’in resmi internet sitesinden online olarak Norveç vize randevusu oluşturulabilir.

Norveç Turist Vizesi Başvuru Ücreti

Norveç turist vizesine Vizem.net danışmanlığında yapılan başvurularda; başvuru harcı, vize başvuru için yapılması gereken diğer masraflar ve danışmanlık hizmeti dahil olmak üzere 2022 yılı için ortalama 160-180 euro ödenmesi gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Norveç turistik vizesi ile danışmanlarımıza sık sorulan soruların cevaplarına aşağıda yer verilmiştir.

Norveç Turistik Vize Takip ve Sorgulama İşlemini Nasıl Yapabilirim?

Norveç turistik vize takip ve sorgulama işlemlerini, e-posta ve SMS üzerinden veya online olarak VFS aracı kurumu üzerinden yapılabilirsiniz.

Değerlendirme sonrasında pasaportunuz vize merkezine geri gönderildiğinde, e-posta ile bilgilendirme yapılacaktır. Daha ayrıntılı olarak süreci izlenmek isteniyorsanız vize merkezinden SMS hizmeti almalısınız.

Aracı kurum VFS Global’in websitesi sitesine girerek Norveç vizesi takip ve sorgulama işlemleri takip sayfasından soyadı bilginiz ile başvuruda verilen makbuzda yer alan referans numarasınız yazarak vize sorgulamasını yapabilirsiniz.

Norveç Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Norveç turist vizesi, olağan hallerde başvurunun dış temsilciliğe iletilmesinden itibaren 15 gün içinde çıkar. Bazı hallerde dış temsilcilik karar vermekten çekinerek başvuruları UDI’ye değerlendirme için iletebilir; bu hallerde vizenizin çıkma süresi 45 güne kadar uzayabilmektedir.

Norveç Turistik Vize Başvuruları Nasıl Değerlendirilir?

Norveç turistik vize başvuruları, kişinin seyahat sonrasında ülkesine dönme durumu bakımından, kişinin ülkesindeki durumu da gözetilerek değerlendirilir.

Başvuru sahibinin kendi ülkesi ile olan bağları, ülkesinde çalışma durumu, ülkede bulunan aile üyeleri gibi hususlar değerlendirmede dikkate alınır. Vizeye başvuran kişinin ülkesine dönmeyeceği yönünde şüpheye düşülmesi halinde başvuru reddedilebilir. Ülkesi ile güçlü bağları olduğu değerlendirilen kişilerin vize başvuruları onaylanabilir.

Diğer Kısa Süreli Norveç Vize Türleri Nelerdir?

Diğer kısa süreli Norveç vize türleri aşağıda verilmiştir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: