Norveç Vizesi İçin Uzatma, Yenileme ve İptali İşlemleri

Norveç Vizesi İçin Uzatma, Yenileme ve İptali Hakkında

Norveç vizesi için uzatma, yenileme veya iptal etme işlemleri başvuru sahibi tarafından belli şartlara bağlı olarak talep edilen ve vize durumunda değişiklik yapılmasını öngören işlemlerdir. Norveç vizeleri için süre uzatma, yenileme ve iptal şartları ile ilgili danışmanlarımıza sıklıkla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda verilmiştir.

Ücretsiz danışmanlık hattı: 0850 241 1868

Kısa Süreli Norveç Vizeleri İçin Uzatma İşlemi

Kısa süreli Norveç vizesinin geçerlilik süresinden daha uzun süre Norveç veya Schengen bölgesinde kalmak istiyorsanız, vize uzatma işlemi yapabilirsiniz; Schengen bölgesinden çıkıp tekrar girilmek istiyorsanız yeni vize başvurusu yapmalısınız. Bir Schengen vizesi 90 günlük süre için verilmektedir ve daha uzun kalmak isteyen kişilerin oturum izni başvurusu yapması gerekmektedir.

Ancak, doğal afet veya bir hastalık gibi özel ve gerekli sebeplerin sunulması halinde, kısa süreli Norveç vizesi için uzatma işlemleri yapılabilir.

Norveç Schengen Vizesi İçin Uzatma Uygunluğu

Norveç Schengen vizesi için uzatma başvurusunda bulunacaksanız aşağıdaki hususlara dikkat ediniz.

 • Başvuru ücretin.
 • Vize başvurusu için aranan şartlar sağlanmalıdır.
 • Schengen bölgesi veya Norveç’te 90 günden uzun süre bulunulmamalıdır.
 • Uzatma başvurusu için özel ve beklenmedik, bir kaza, aile üyesinin hastalığı veya iş görüşmesinin ertelenmesi gibi bir gerekçe bulunmalıdır ve gerekçe kişi Norveç’e girdikten sonra gerçekleşmelidir.

Uzatma Başvurusu Ücreti

Norveç uzatma başvurusunun ücreti 30 eurodur.

Uzun Süreli Norveç Vizeleri İçin Uzatma Prosedürü

Çalışma, eğitim ve aile birleşimi gibi amaçlarla verilen uzun süreli Norveç vizeleri için uzatma başvurusu prosedürü değişmektedir.

Vize türüne bağlı olarak Norveç ulusal vize gereklilikleri de farklılaşmaktadır.

Norveç Çalışma Vizesi İçin Uzatma Başvuru Uygunluğu

Norveç çalışma vizesi için uzatma başvurusunda bulunmak için aşağıdaki koşullar değerlendirilmektedir.

 • 6.300 NOK başvuru ücreti ödenmelidir.
 • İş veya araştırma durumunun değişmemiş olması gereklidir.
 • İlk defa vizeye başvuruluyormuş gibi tüm gereklilikler karşılanmalıdır.
 • Oturum izni yenilenebilir olmalıdır; yenileme süresi dolmuş ise uzatma başvurusu yapılamamaktadır.

Hangi Norveç Çalışma Vizesi Türleri İçin Uzatma Talep Edilebilir?

Uzatma talep edilebilecek Norveç çalışma vizesi türleri aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Çalışma Vizesi TürüUzatma Durumu
Nitelikli çalışanEvet
Sezonluk işçilerEvet (12 ayda en fazla 6 ay olmak üzere)
Uluslararası şirketlerin çalışanlarıEvet (En fazla 6 yıl için, sonrasında yenileme için 2 yıl Norveç dışında bulunulmalı)
Yurt dışında faaliyet gösteren şirketlerin çalışanlarıEvet (En fazla 6 yıl için, sonrasında yenileme için 2 yıl Norveç dışında bulunulmalı)
Offshore çalışanlarEvet
Sporcular ve antrenörlerEvet
Dini liderler ve eğitmenlerEvet
Norveç’te iş sahibi olan kişilerEvet
Norveç dışında iş sahibi olan kişilerEvet (En fazla 6 yıl için, sonrasında yenileme için 2 yıl Norveç dışında bulunulmalı)
İş aramaEvet (En fazla 1 yıl)
StajyerHayır
AraştırmacıEvet
Denizci (Yabancı bir gemide Norveç limanları arasında seyredenler)Evet

Norveç Öğrenci Vizesi İçin Uzatma Başvuru Uygunluğu

Norveç öğrenci vizesi için uzatma başvurusu şartları aşağıda verilmiştir.

 • 5.900 NOK başvuru bedeli ödenmelidir. (18 yaşından küçükler için ücret alınmaz.)
 • Bir üst orta okul veya üniversite, kolej veya mesleki okul öğrencisi olunmalıdır. (Dini okullar veya halk liseleri öğrencileri kabul edilmez.)
 • Eğitimin normal seviyesinde olunmalı ve 1 yıldan fazla bir seviye için geride kalınmamış olmalıdır.
 • Halen bir üst orta okul, üniversite, kolej ya da meslek okulunda kayıtlı olunmalıdır.
 • Tam zamanlı eğitim alınmalıdır.
 • Yıllık en az 128.887 NOK tutarında finansal gelire (burs, hibe, nakit para veya maaş gibi) sahip olunmalıdır. (Tek dönemlik eğitimler için 58.585 Nok yeterli görülmektedir.)

Norveç Aile Birleşimi Vize Uzatma Süreci

Norveç aile birleşimi vizenizi uzatmak istitorsanız yerine getirmeniz gereken koşullar, durumunuza göre farklılık göstermektedir.

Aile durumu değişmeyen kişilerin, önceki başvuru ile aynı durumda olması ile Norveç’te bulunan kişinin yıllık vergi öncesi 300 988 NOK geliri olması, başvuru sahibinin de aynı düzeyde gelirinin bulunması veya son 12 ay içinde finansal yardım alınmamış olması şartlarının yerine getirilmesi gerekir.

Başvuru sahibi ve eşi/partneri ayrılmış ancak birlikte çocuk sahibi ise başvuru sahibinin ya Norveç vatandaşı çocuğun velayetine sahip olarak çocukla birlikte Norveç’te yaşıyor olması ya da geçmiş yılda Norveç oturum iznine sahip olması ve Norveç’teki çocuğun ortak velayetine sahip olması (en azından haftada bir yarım gün, her iki haftada bir hafta sonu, Noel ve Paskalya tatilleri ile yazın iki hafta) gerekmektedir.

Norveç oturum iznine sahip ve sürekli olarak çocuk ile yaşayan başvuru sahiplerinin ayrıldıkları eşi/partneri çocuğun ortak velayetine sahipse bu kişiler de uzatma başvurusu yapabilir.

Eşi/partneri vefat etmiş başvuru sahipleri ise aile birleşimi sonrası Norveç’e gelindikten sonra vefatın gerçekleştiği hallerde uzatma işlemleri yapabilir.

Tüm başvuru sahiplerinin ayrıca başvuru harcını ödemesi gerekmektedir; yetişkinler için yenileme ücreti önceki izin sona ermeden başvuru yapılırsa 2.600 NOK ve önceki izin sona erdikten sonra başvuru yapılırsa 10.500 NOK olarak belirlenmiştir.

Norveç Au Pair Vizesi Uzatma Süreci

Norveç au pair vizesinizi uzatmak istiyorsanız yerine getirmeniz gereken koşullar aşağıdaki gibidir.

 • 9.100 NOK başvuru ücreti ödenmelidir.
 • En fazla 2 yıl süreyle au pair olunabildiği için 2 yıl dolmamış olmalıdır.
 • 30 yaşına girilse dahi uzatma başvurusu yapılabilir.
 • Mevcut iznin sona ermesinden en az 1 ay önce uzatma başvurusu yapılmalıdır.
 • Ev sahibi ailede en az bir kişi ev sahipleri için elektronik ortamdaki eğitimi tamamlamış olmalıdır.

Norveç Vize Yenileme İşlemleri Nasıl Yapılır?

Norveç vizesi yenileme işlemlerini, mevcut Schengen vizesinizin geçerliliğinin sona ermesi ile yapabilirsiniz; hala geçerli bir vizenizin olması durumunda mevcut vizenizden sonra süresi başlayacak şekilde yeni vize başvurusu yapabilirsiniz.

Örnek vermek gerekirse 18.04.2023 tarihine kadar geçerli bir vizesi olan kişiler, ancak 19.04.2023 tarihinde başlayacak seyahat planları için vize yenileme işlemleri yapabilir. Vize giriş sayısı tamamlanan kişiler için sürelere bakılmadan yenileme işlemleri yapılabilir.

Seyahatinin başlangıç tarihi için geçerli bir vizesi bulunan kişiler ise mevcut vizelerini iptal ederek, planlı seyahat tarihleri için yeni vize başvurusu yapabilir.

Norveç Vize Yenileme Süreci

Norveç vize yenileme işlemleri, dana önceden parmak izi kaydı sistemde bulunan başvuru sahipleri için vize randevusu alınıp başvuru merkezine gidilmeden tamamlanabilir; bu halde dahi vize değerlendirme süresinde bir değişiklik olmaz ve 45 günde vize başvurusu sonuçlanır.

Norveç Vizesi Hangi Durumlarda İptal Edilir?

Norveç vizesi, başvuru sahibinin talebi üzerine dış temsilcilik üzerinden iptal edilebilir. Bir iptal dilekçesi yazılarak Elçiliğe iptal talebi sunulabilir.

Norveç Büyükelçiliği veya Norveç pasaport polisi tarafından da vizenin iptal edilmesi mümkündür. Norveç vize ihlali yapılması, Schengen ülkeleri için tehdit olarak görülmesi veya başvuru sahibinin aranıyor olması gibi hallerde Norveç vizesi iptal edilebilir.

Norveç Vizesi İptal Edilenler Tekrar Vize Alabilir Mi?

Norveç vizesi iptal edilmiş olan kişiler, tekrar Norveç veya Schengen vizesi alabilir; yeni vize başvurularında önceki vizenin ne gerekçe ile iptal edildiğine vize dilekçesinde yer verilmelidir.

Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: