Norveç'te Yaşam

Norveç'te Yaşam Şartları ve 2022 Yılı Maliyetleri

Norveç’te yaşam standartları diğer Avrupa ülkelerine göre daha yüksektir. Norveç’te doğumdan sonra beklenen yaşam süresi 83 yıldır ve kadınlar ortalama 83, erkekler 81 yıl yaşamaktadır. Norveç halkının 25-64 yaş arasındaki yetişkinlerinin %82’si lise eğitimini tamamlamıştır. Norveçlilerin %98’i yerel su kalitesinden memnun olduklarını belirtmektedir.

Türkiye’de kira dışındaki aylık masraflar, Norveç’teki aylık masraflardan %68,39 daha düşüktür. Norveç şehir merkezindeki tek odalı bir apartman dairesinin aylık kira ücreti ortalama 10.362 Norveç kronu iken Türkiye’de kira ortalama 2.284 Norveç kronuna denk gelmektedir. İsveç’te ise satın alma gücü, Norveç’teki satın alma gücünden %5,70 oranında daha yüksektir.

Ücretsiz sağlık sistemi, düşük işsizlik oranı, sağlıklı yemek kültürü ve aktif yaşam tarzı gibi faktörler yabancıların yerleşmek için Norveç’i tercih etme nedenleri arasındadır.

Norveç'te Yaşam Hakkında Dikkat Çeken 10 Bilgi Nedir?

Norveç’te yaşam hakkında dikkat çeken 10 bilgi aşağıda listelenmiştir.

 • Norveç, temiz hava ve su konusunda dünyanın önde gelen ülkelerinden biridir.
 • 2011 ile 2015 yılları arasında Norveç’teki yoksulluk oranı %7.2’den %9.3’e yükselmiştir.
 • 2018 yılında Norveç Gayri Safi Milli Gelir, 68.012 dolar ile dünya çapında birinci sırada yer almıştır.
 • Norveç, %74.4 oranla dünya çapında en yüksek istihdam oranına sahip ülkelerden biridir.
 • Norveçli kadınlar anne olduktan sonra tam ücretle 35 hafta doğum izni veya %80 ücretle 45 hafta doğum izni hakkına sahiptir. Norveçli erkeklerin baba olduktan sonra 10 haftaya kadar babalık izni alma seçeneği bulunmaktadır.
 • Gaz, alkol, gıda ve giyim gibi ürünlere uygulanan vergiler nedeniyle Norveç yüksek yaşam maliyetine sahiptir.
 • Norveç’te her vatandaşı ve ikameti kapsayan evrensel ve tek ödemeli sağlık sistemi bulunmaktadır.
 • Birleşmiş Milletler İnsani Gelişme Raporu, 15 yıl üst üste Norveç’i yaşamak için dünyanın en iyi ülkesi olarak değerlendirmiştir.
 • Norveçli yetişkinlerin %35’inin dört yıllık veya daha yüksek bir diploması bulunmaktadır.
 • Norveç’te cinayet %0,5 oranındadır ve Norveç vatandaşlarının yaklaşık %88’i kendini güvende hissetmektedir.

Norveç'te Yaşam Standartları Nasıldır?

Norveç yaşam standartları OECD verilerine göre diğer ülkelere kıyasla birçok alanda ortalamanın üzerindedir. Norveç’te kişi başına ortalama 2 oda düşmektedir ve aileler gelirlerinin yaklaşık %18’ini barınma giderlerine harcamaktadır.

İstihdam açısından Norveç’te 15 ile 64 yaş arasındaki vatandaşların %75’i ücretli işe sahiptir ve kişi başına yıllık hane geliri ortalama 39.144 dolar ile OECD ortalaması 30.490 dolardan fazladır. Norveç’te 25-64 yaş arası yetişkinlerin %82’si lise eğitimini tamamlamıştır.

Norveç’te doğumda beklenen yaşam süresi yaklaşık 83 yıldır ve Norveçli kadınlar ortalama 83, erkekler 81 yıl yaşamaktadır. Norveç’teki çalışanların %1’i işlerinde uzun mesai çalışmaktadır ve günün ortalama 15,7 saatini iş dışındaki kişisel yaşamlarına ve dinlenmelerine ayırmaktadır.

Norveç, İnsani Gelişmişlik Endeksine göre birinci sıradadır. Norveç refah seviyesi OECD değerlendirmelerine göre, OECD ülkeleri ortalamasından yüksektir; Norveçliler yaşam memnuniyetini ortalama 7.3 olarak değerlendirirken OECD ortalaması 6.7’dir.

Norveç'te Yaşamak Güvenli Midir?

Gallup Kanun ve Düzen Endeksi’nin 2018 yılında yaptığı küresel güvenlik algılarına ilişkin yıllık güncellemesine göre Norveç, dünyada ikinci güvenli ülkedir.

Norveç Suç Oranları Nasıldır?

Statista sitesinin 2022 yılı istatistiklerine göre Norveç’te 1000 kişi başına gerçekleşen suç oranı %52’nin altına düşmüştür. Norveç’te en çok işlenen hırsızlık, soygun gibi suçların sayısı 2021 yılında 85.000’in altında hesaplanmıştır.

Norveç’te rapor edilen toplam suç sayısı yaklaşık 280.000’dir. 2011 ile 2021 yılları arasında Norveç’te gerçekleşen toplam 29 adet cinayet vakası bulunmaktadır. 2016 ile 2021 yılları arasında Norveç’te toplam 2.581 adet tecavüz vakası rapor edilmiştir.

Norveçlilerin Yaşam Tarzı Nasıldır?

Norveçlilerin Yaşam Tarzı Nasıldır?
Norveçlilerin Yaşam Tarzı Nasıldır?

Norveç; yaşam tarzı, iş hayatı ve çeşitli farklı kültürler ile modernleşmesine rağmen birçok geleneksel özelliğini korumayı başarmıştır. Hikaye anlatımı ve folklör gibi geleneksel aktiviteler Norveç’te hala büyük bir öneme sahiptir.

Norveç’te 17 Mayıs Anayasa Günü gibi şenlikler halk kostümleri giyilerek ve halk şarkıları söylenerek kutlanmaktadır. Yaz Ortası Arifesi, Aziz Olaf Günü ve Noel gibi birçok Norveç özel günü bulunmaktadır. Norveç’in doğal tabiatı olan kutup ortamı nedeniyle başlıca somon ve morina balığı gibi balık yemekleri Norveç yemek kültürünü oluşturmaktadır. Norveç halkı fermente tahıl veya patatesten yapılan ve akevitt adı verilen likörü yemeklerde yaygın olarak tüketmektedir.

2022'de Norveç Yaşam Masrafları Ne Kadardır?

Norveç Oslo’da 1 odalı apartman dairesinin aylık kira ücreti ortalama 11.240 Norveç kronudur. Norveç’te tek başına yaşayan bir kişinin kira ücreti dışındaki aylık masrafları ortalama 11.233 Norveç kronu iken dört kişilik bir ailenin aylık masrafları ortalama 40.420 Norveç kronu tutmaktadır.

Norveç sağlık hizmetleri, 16 yaş ve altı çocuklar ile hamile veya emziren kadınlar için ücretsizdir. Norveç halkı, ücretsiz sağlık hizmeti almalarını sağlayan sağlık kartına yıllık ortalama 2.040 Norveç kronu ödemektedir. Norveç yerel ulaşımında; tek gidiş ücreti 39 Norveç kronu ve aylık bilet ücreti 750 Norveç kronu tutmaktadır. Norveç’te ortalama bir restorantta iki kişilik bir yemek ortalama 180 Norveç kronudur. Norveçliler, tek kişilik bir sinema bileti için ortalama 135 Norveç kronu ödemektedir.

Norveç'te Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Norveç'te Ev Fiyatları Ne Kadardır?
Norveç'te Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Norveç şehir merkezinde 1 odalı bir dairenin aylık kira ücreti ortalama 10.362 Norveç kronu ve Norveç’te şehir dışındaki 1 odalı bir dairenin aylık kira ücreti ortalama 8.356 Norveç kronu tutmaktadır. Norveç şehir merkezindeki 3 odalı bir dairenin aylık kira ücreti 14.000 ile 25.000 Norveç kronu arasındadır. Norveç şehir merkezinde bulunan bir evin metrekare başına fiyatı ortalama 59.846 Norveç kronudur. Norveç şehir dışındaki bir evin metrekare başına fiyatı 25.000 ile 80.000 Norveç kronu arasında değişmektedir.

Norveç'te Aylık Faturalar Ortalama Ne Kadardır?

Norveç’te tek yaşayan bir kişi için kira ücreti dahil edilmeksizin aylık fatura ücreti ortalama 11.233 Norveç kronudur. Norveç’te dört kişilik bir ailenin kira ücreti dışındaki aylık fatura masrafı ortalama 40.420 Norveç kronudur.

Norveç'te Market Fiyatları Ne Kadardır?

2022 yılı için Norveç’te temel gıda ürünlerinin market fiyatları aşağıda listelenmiştir.

 • Norveç’te 1 litre süt 21.70 Norveç kronudur.
 • Norveç’te 12 adet yumurta 46.10 Norveç kronudur.
 • Norveç’te 1 kg un 16.90 Norveç kronu tutmaktadır.
 • Norveç’te 1 kg beyaz pirinç 99 Norveç kronudur.
 • Norveç’te 1 kg şeker 22.90 Norveç kronudur.
 • Norveç’te 1 kg tuz 10.90 Norveç kronudur.
 • Norveç’te 1 litre yağ 36.40 Norveç kronudur.
 • Norveç’te 500 gram ekmek 30 Norveç kronu tutmaktadır.
 • Norveç’te 1 kg patates 29.90 Norveç kronudur.
 • Norveç’te 1 kg soğan 19.90 Norveç kronudur.
 • Norveç’te 1,5 litre şişe su 10 Norveç kronudur.
 • Norveç’te 1 kg derisiz ve kemiksiz tavuk göğsü 93.70 Norveç kronudur.
 • Norveç’te 1 kg elma 34.90 Norveç kronudur.

Norveç'te Ulaşım Masrafları Ne Kadardır?

Norveç'te Ulaşım Masrafları Ne Kadardır?
Norveç'te Ulaşım Masrafları Ne Kadardır?

Norveç’te 4 bölge arasında yolculuk yapan otobüslerin ücreti gidilen bölge sayısına göre değişmektedir. Norveçli yetişkinler için tek bölge biletinin ücreti 36 Norveç kronu iken çok bölgeli biletlerin ücreti 59 ile 105 Norveç kronu arasındadır. Norveç’te bölge otobüslerinin 67 yaş ve üstü yaşlılar ile 6 yaşından küçük çocuklar için indirimleri bulunmaktadır.

Norveç feribot seferleri yetişkinler için; tek yön bileti 50 Norveç kronu ve gidiş dönüş bileti 75 Norveç kronu tutmaktadır. Norveç’te günlük ortalama 550 Norveç kronu vererek araba kiralanabilmektedir. Norveç’te bisiklet sürerek de ulaşım sağlanmaktadır ve yedi vitesli bir bisikletin günlük ücreti 120 ile 200 Norveç kronu arasındadır. Norveç’teki şehirlerin çoğunda yürüyerek ulaşım sağlanabilmektedir.

Norveç'te Benzin Fiyatları Ne Kadardır?

22 Ağustos 2022 tarihi itibariyle Norveç’te benzin fiyatı litre başına 22.68 Norveç kronu ve dizel fiyatı litre başına 23.09 Norveç kronu tutmaktadır.

Norveç'in Eğitim Sistemi Nasıldır?

Norveç'in Eğitim Sistemi Nasıldır?
Norveç'in Eğitim Sistemi Nasıldır?

Norveç, 6 ile 16 yaş arasındaki kişiler için okula gitmeyi zorunlu tutmaktadır. Norveç eğitim sisteminde yabancı dil dersleri dışında tüm dersler Norveççe öğretilmektedir. Norveçli öğrenciler ortaokuldan itibaren not sistemine geçmektedir. Norveç eğitim sistemi; 6-13 yaş arası ilkokul, 13-16 yaş arası ortaokul ve 16-19 yaş arası lise olmak üzere üç seviyeye ayrılmaktadır.

Norveç’te üniversite eğitimi alınabilmesi için 3 yıl lise eğitimi almak, asgari not ortalamasına sahip olmak, yeterli seviyede Norveççe veya İngilizce bilmek ve zorunlu olması durumunda öğrenci vizesi sahibi olmak gerekmektedir. Norveç halkının modern ve farkındalık sahibi olması, İngilizce diline önem verilmesi, derslerin okul dışında da verilebilmesi gibi faktörler sebebiyle Norveç eğitim sistemi oldukça gelişmiştir.

Norveç'te Eğitim Masrafları Ne Kadardır?

Norveç’te devlet kurumlarında eğitim üniversiteler de dahil olmak üzere hem Norveç vatandaşları için hem de uluslararası öğrenciler için ücretsizdir.

Norveç’te uluslararası okullarda eğitim ücretlidir ve okullara göre değişiklik göstermektedir. Norveç’te Alesund Uluslararası Okulu yıllık ortalama 24.720 Norveç kronu iken Arnedal Uluslararası Okulu yıllık ortalama 21.000 Norveç kronu tutmaktadır. Norveç’te öğrenci birliği üyeliklerine, sağlık hizmetlerine ve öğrenci kartı gibi imkanlara erişim sağlayabilmek için 300 ile 600 Norveç kronu yarıyıl ücreti ödemek gerekmektedir.

Norveç'te Çalışma Koşulları Nasıldır?

Norveç’te istihdam süresine bakılmaksızın hem kalıcı hem de geçici işler için geçerli olan ve tüm istihdam ilişkilerinde yazılı sözleşme yapılmasını zorunlu kılan Çalışma Ortamı Yasası bulunmaktadır. Norveç Çalışma Ortamı Yasasına göre haftada 40 saat çalışma saati olarak belirlenmiştir fakat Norveç’te standart çalışma saati haftada 37,5 saattir. Norveç’te çalışanlar sağlık, sosyal veya refah sebepleriyle çalışma saatlerini azaltma hakkına sahiptir. Norveç’te fazla mesai ücreti ödenmelidir ve müdürler ile bağımsız görevlerde çalışan personeller hariç tüm çalışanlar fazla mesai için en az %40 oranında ek ücret alma hakkına sahiptir.

Norveç halkının ortalama maaş ücreti 2021 yılı itibariyle 50.790 Norveç kronudur. Norveç’te merkezi hükümette çalışanlar için aylık ortalama maaş ücreti 54.710 Norveç kronu, yerel yönetim çalışanları için aylık maaş ücreti 46.070 Norveç kronu ve kamu ve özel sektör çalışanları için maaş ücreti 51.460 Norveç kronudur.

Norveçli çalışanlar her yıl dört hafta ve bir gün ücretli tatil hakkına sahiptir fakat standart uygulanan tatil hakkı beş haftadır. Norveç’te 60 yaş ve üzerindeki çalışanlara ek bir hafta tatil hakkı sunulmaktadır. Norveç halkı cumartesi günlerini de iş günü olarak kabul etmektedir. Norveç’te hasta olan çalışanlar art arda 3 gün izin kullanabilmektedir. Norveç Ulusal Sigorta Planında hastalık yardımından faydalanmak isteyen çalışanların sağlık raporu ibraz etmesi gerekmektedir. Norveç'te hastalık yardımları ilk 16 gün boyunca işveren tarafından ve sonrasında Ulusal Sigorta Planı tarafından ödenmektedir.

Norveç'in İşsizlik Oranı Nedir?

Trading Economics isimli sitenin verilerine göre 2022 yılında Norveç işsizlik oranı %3,3’tür.

Norveç'te Ortalama Maaş Ne Kadardır?

2021 yılında Norveç’te ortalama maaş 50.790 Norveç kronudur.

Norveç'te Asgari Ücret Ne Kadardır?

Norveç’te ortak asgari ücret uygulaması yoktur ve farklı sektörlerdeki çalışanlar için farklı minimum ücret tarifeleri bulunmaktadır. 2022 yılında Norveç’te turizm çalışanları için asgari maaş saatlik 175 Norveç kronu iken temizlik çalışanları için asgari maaş saatlik 187 Norveç kronudur.

Norveç’te farklı ücret tarifelerinin uygulandığı sektörler; temizlik, inşaat, deniz inşaat sektörü, tarım ve bahçecilik, balık işleme endüstrisi, elektrikçiler, karayoluyla yük taşımacılığı, tur otobüsü ile yolcu taşımacılığı ve otel, restoran ve yemek servisidir.

2022 yılı için inşaat sektöründeki tecrübeli çalışanların Norveç asgari ücret tutarı saat başına 220 Norveç kronu iken tecrübesiz ve inşaat endüstrisi bilgisi olmayan çalışanların saat başına asgari ücret tutarı 198.30 Norveç kronudur. Norveç deniz inşaat sektöründe çalışan tecrübeli elemanlar saat başına 189.39 Norveç kronu asgari ücret almaktadır. Norveç’te tur otobüsü ile yolcu taşımacılığı yapan kişilerin asgari ücreti saat başına 174.12 Norveç kronudur.

Norveç'in Sağlık Sistemi Nasıldır?

Norveç'in Sağlık Sistemi Nasıldır?
Norveç'in Sağlık Sistemi Nasıldır?

Norveç’te 16 yaş ve altındaki çocuklar ile hamile veya emziren kadınlar sağlık sisteminden ücretsiz faydalanmaktadır. Norveç halkı her yıl ortalama 2.040 Norveç kronu ödeyerek sağlık hizmetlerinden ücretsiz faydalanma hakkı veren muafiyet kartı almaktadır.

Avrupa Birliği vatandaşları ülkelerinde olduğu gibi Norveç’te de aynı sağlık hizmetlerine erişebilmektedir; diğer ülke vatandaşları Norveç sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için ücret ödemek zorundadır. Ulusal Sigorta Planı, tüm Norveçlileri kapsayan kamu sağlık hizmetidir.

Norveç Ulusal Sigorta Planı acil servis ve ulaşım, iş ile ilgili yaralanmaların tıbbi tedavisi ile hamilelik ve doğum gibi masrafları kapsamaktadır. Tüm vatandaşların Ulusal Sigorta Planı tarafından kapsanması, hastaların kendi pratisyenlerini seçebilmesi ve yüksek kaliteli bakım gibi faktörler Norveç sağlık sistemi avantajları arasındadır. Ekstra malzeme ve tıbbi ekipmanın hasta tarafından ödenmesi, estetik cerrahinin kapsam dışı olması gibi faktörler Norveç sağlık sistemi dezavantajları arasında değerlendirilmektedir.

Sağlık Hizmetleri Norveç'te Ücretli Midir?

Norveç’te sağlık hizmetinden faydalanmak için yıllık 2.040 Norveç kronu ödenerek muafiyet kartı alınması gerekmektedir. Muafiyet kartı alınması halinde Norveç sağlık hizmetleri yılın geri kalanı için ücretsiz olmaktadır. Sağlık hizmetleri Norveç’te 16 yaş ve altındaki çocuklar ile hamile veya emziren kadınlara ücretsizdir.

Yabancılar Norveç'te Tedavi Olabilir Mi?

Evet, yabancılar Norveç’te tedavi olabilmektedir. Norveç’te tedavi olmak isteyen yabancı ülke vatandaşlarının tedavi vizesi alması gerekmektedir.

Yabancı uyruklu bir vatandaşın, çeşitli sağlık sorunları için tedavi görmek amacıyla Norveç’e seyahat etmesi gereken durumlarda verilen vizeye Norveç tedavi vizesi adı verilmektedir. Norveç tedavi vizesi; sağlık vizesi, medikal vize gibi isimler ile de almaktadır.

90 günden daha uzun sürecek bir tedavi için Norveç’e seyahat edilmesi durumunda önceden oturma iznine başvurulması gerekmektedir. Başvuru sahibine Norveç seyahati ve tedavisi boyunca eşlik eden kişiler için de Norveç oturma izni çıkarılabilmektedir.

Norveç'te Yaşamanın Avantajları Nelerdir?

Norveç’te yaşamanın avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Oslo ve bazı Norveç şehirleri, şehrin büyük bölümlerini birbirine bağlayan ve sık seferleri olan konforlu tramvay sistemine sahiptir.
 • İngilizce ikinci dil olarak Norveç’te sık kullanılarak Norveççe bilmeyen kişiler için iletişim kolaylığı sağlamaktadır.
 • Norveç’in doğa açısından zengin olması sebebiyle manzara çeşitliliği, Norveç’te yaşamayı cazip hale getirmektedir.
 • Norveç’te devlet kurumlarında üniversite eğitimi ücretsizdir ve geçmişe bakılmaksızın bütün uluslararası öğrencilere açıktır.
 • Norveç’te din, dil, ırk ve cinsiyet ayrımı gibi ayrıştırmalar yapılmamaktadır.

Norveç’in dağlık arazisi sebebiyle posta ve teslimat sürelerinin zaman alması ile Norveç dışından alınan birçok ürüne ek vergi ve harçların eklenmesi Norveç yaşamının dezavantajlarından biridir. Norveç’in yüksek yaşam maliyetine ve soğuk iklime sahip olması diğer dezavantajları arasında değerlendirilmektedir.

Norveç'te Yaşamak için Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Norveç’e göç etmek ve yerleşmek için oturum izni alınması gerekmektedir. Norveç çalışma, iş kurma, eğitim alma veya aile birleşimi gibi çeşitli nedenlerle başvuru yapan yabancı ülke vatandaşlarına birtakım şartları karşılamaları halinde oturma izni vermektedir. İlgili yollardan biri izlenerek koşullara uygun olan uzun süreli Norveç vize türüne başvuru yapılmalıdır.

Norveç vizesi için; Norveç Göçmen Bürosu’nun internet sitesi olan https://www.udi.no/en/ adresi üzerinden başvuru formu doldurulmalı ve vize ücreti ödenmelidir. Aracı kurum başvuru merkezi olan VFS Global’den Norveç vize randevusu alınmalıdır. Norveç vizesi randevusunda biyometri bilgileri verilmeli ve gerekli evraklar teslim edilmelidir.

Norveç Göçmen Bürosu tarafından değerlendirilerek vizenin onaylanması halinde pasaport, başvurunun yapıldığı yerden teslim alınmalıdır. Vize onaylandıktan sonra oturma kartı almak için Norveç polisinden randevu alınmalıdır. Türk vatandaşı olmak, Türkiye’de oturma izni sahibi olmak veya en az 6 ay Türkiye’de bulunmak gibi faktörler Türkiye’den vize başvurusu yapabilmek için gereken Norveç göçmenlik şartları arasındadır.

Vizem.net Türkiye'den yapılan ulusal Norveç vizesi başvurularında tüm işlemler için danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Paylaş: