Norveç'in Başkenti Oslo

Norveç Başkenti Oslo Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Oslo Norveç’in başkenti ve en kalabalık şehridir. Oslo, Norveç'in ticaret, bankacılık, sanayi, lojistik, ekonomik ve hükümet merkezidir. Oslo aynı zamanda Avrupa'da denizcilik endüstrileri ve deniz ticareti için önemli bir destinasyondur. Oslo denizcilik sektöründe, dünyanın en büyük denizcilik şirketleri, gemi brokerleri ve denizcilik sigorta brokerleri arasında yer alan birçok şirkete ev sahipliği yapmaktadır.

Oslo, Avrupa Konseyi ve Avrupa Komisyonu kültürlerarası şehirler programının pilot şehridir. Oslo’nun yüzölçümü 480 kilometrekaredir ve nüfusu 1.071.062 kişidir. Oslo Avrupa'nın en hızlı büyüyen şehridir.

Oslo, Munch Müzesi, Vigeland Müzesi, Viking Gemi Müzesi, Oslo Şehir Müzesi gibi

birkaç büyük müze ve galeriye ev sahipliği yapmaktadır. Oslo'da, son 25 yıldır her yıl ağustos ayında düzenlenen altı günlük bir caz festivali olan Oslo Caz Festivali gibi birçok festival düzenlenmektedir.

Oslo, Norveç Tiyatrosu ve Karl Johan Caddesi'ndeki Ulusal Tiyatro gibi 20'den fazla tiyatroya sahiptir. Oslo, Holmenkollen Ulusal Arenası ve ülkenin ana biatlon ve Nordik kayak mekanları olan Holmenkollbakken ile dikkat çekmektedir. Soğuk iklimi ve şehri çevreleyen büyük ormanlara yakınlığı nedeniyle kayak yapmak, Oslo'da turistler arasında popüler bir eğlence etkinliğidir.

Norveç'in Başkenti Oslo Hakkında 10 İlginç Bilgi Nedir?

Norveç’in başkenti Oslo hakkında 10 ilginç bilgi aşağıda listelenmiştir.

 • Oslo ilinde yaşayan kişilerin Norveç nüfusu içerisindeki en sağlıklı kesim oldukları tespit edilmiştir.
 • Oslo'nun çoğu ormanlardan oluşmaktadır.
 • Oslo’nun ilk adı Christiania’dır.
 • Oslo her sonbaharda Nobel Barış Ödülü'nün ödül törenine ev sahipliği yapmaktadır.
 • Oslo, Norveç'in etnik açıdan en çeşitli şehridir.
 • Oslo’nun takma adı Tiger City'dir.
 • Oslo'da diğer tüm şehirlerden daha fazla elektrikli araba bulunmaktadır.
 • Cinsiyet eşitliği, Oslo merkezli birçok işletmenin gündeminde üst sıralarda yer almaktadır.
 • Oslo, atıklarının neredeyse yarısını geri dönüştüren bir sisteme sahiptir.
 • Oslo’da atıkların geri kalanı; başkentteki birçok evi, okulu ve işletmeyi ısıtmak için kullanılan enerjiye dönüştürülmektedir.

Oslo Ne Demektir?

Orta Çağ'da Oslo'nun adının ilk versiyonları Ánslo ve Áslo olarak kullanılmıştır. Norveç dilinde as kelimesi, sırt veya tepe anlamına gelmektedir. Orta Çağ’da Oslo'nun orijinal adının tepenin altındaki çayır anlamına geldiği düşünülmektedir.

Oslo Nerededir?

Oslo Nerededir?
Oslo Nerededir?

Oslo, Norveç'in güneydoğu kesiminde coğrafi olarak ormanlar ve dağlarla çevrili olan Oslo Fiyordu'nun başında yer almaktadır. Oslo sınırları içinde ve çevresinde yaklaşık 40 ada vardır, en önemlisi Oslofjord'a en yakın olan Malmøya adasıdır.

Oslo yüzölçümü olarak Norveç'in önemli bir bölümünü kaplamaktadır. Oslo'nun karşısındaki Nesodden yarımadası tarafından neredeyse ikiye ayrılan fiyort, güneyde yer almaktadır ve diğer tüm yönlerde Oslo, yeşil tepeler ve dağlarla çevrilidir. Oslo, en büyüğü Maridalsvannet olan 343 göle sahiptir. Oslo, Drammen’e 42 kilometre, Fredrikstad’a 90 kilometre, Flam’a 311 kilometre mesafede bulunmaktadır.

Oslo İklimi Nasıldır?

Oslo'da iklim özellikleri, ılık sular taşıyan Meksika Körfezi sayesinde enleminin gerektirdiğinden çok daha ılımandır. Oslo nemli bir karasal iklime sahiptir. Yaz ayları, özellikle mayıs ve temmuz ayları arasında yükselen güneşi seven ziyaretçiler için Oslo'ya gitmek için en iyi zaman olan mayıstan ağustosa kadar olan süredir. Oslo, genellikle haziran veya temmuz aylarında ortaya çıkan ünlü gece yarısı güneşi ile neredeyse 24 saat gün ışığı almaktadır.

Oslo’da kış mevsimi; kayak yapma, buzda balık tutma, buz pateni ve kros kayağı gibi diğer kış aktivitelerini seven turistler için en ideal zamandır. Oslo’da kış mevsiminin eylül ayından nisan ayına kadar sürmesi kayak tutkunları için oldukça faydalıdır. Oslo fiyortlarında buz oluşmakta ve sıcaklıklar -6°C'nin altına düşmektedir. Oslo’da ortalama olarak, 25 santimetreden fazla kar örtülü gün sayısı yılda 30’dur ve Oslo yıllık ortalama 763 milimetre yağış almaktadır.

Norveç Oslo’da Hava Durumu Nasıldır?

Oslo'da yazlar oldukça sıcak, kışlar ise soğuktur. Oslo’da en kurak mevsim kış ve ilkbahar iken, en yağışlı mevsim yaz ve sonbahardır. Hava durumu Oslo Norveç’te en soğuk ay olan ocakta en yüksek -1.8 °C ve en düşük -6.8 °C’dir. Oslo’da en sıcak ay olan temmuzda en düşük sıcaklık 12.2 °C iken, en yüksek ortalama sıcaklık 21.5°C olmuştur.

27 Temmuz 2018'de, Oslo'da en yüksek sıcaklık 34.6 °C ölçülmüştür. Oslo’da kaydedilen en düşük sıcaklık 21 Ocak 1841'de -29.6 °C iken, ocak 1941'de -26 °C dolaylarındadır. Oslo kayıtlarındaki en soğuk ay ortalama -12.9 °C ile geçmiştir. Oslo’da sonbahar mevsiminde ilk don olayı görülmesinin ortalama tarihi 17 ekimdir.

Norveç Oslo Haritası Nasıldır?

Norveç Oslo haritası aşağıda verilmiştir.

Norveç Oslo Haritası Nasıldır?
Norveç Oslo Haritası Nasıldır?

Norveç Oslo’nun Nüfusu Kaçtır?

Birleşmiş Milletler nüfus projeksiyonları 2022 yılı verilerine göre Oslo'nun nüfusu 1.071.000 kişidir.

Norveç Oslo Yaşam Standartları Nasıldır?

Teleport tarafından yapılan 2022 yılı şehir sıralamasına göre Oslo güvenlik, sağlık ve çevre kalitesinde yüksek puanlara sahip olan yaşamak için ideal bir yerdir. Oslo, kaliteli bir iş ortamına sahip en iyi şehirler arasındadır. Oslo, iyi tıbbi standartlara sahip, neredeyse ücretsiz bir sağlık sistemine sahiptir. Oslo, her yaş için evrensel eğitim sağlayan hem Norveç hem de uluslararası okulların bir karışımını bünyesinde barındırmaktadır.

Oslo'da Yaşam Masrafları Ne Kadardır?

Oslo’da ortalama yaşam giderleri, özellikle konut piyasasında diğer şehirlere göre oldukça yüksektir. Oslo'da yaşamanın maliyeti dünyadaki şehirlerin %91'inden daha pahalıdır. Oslo’da tek kişinin tahmini aylık masrafları kirasız 12.063 Norveç kronudur. Numbeo sitesinin 2022 yılı değerlendirmelerine göre Oslo, İstanbul'dan %181.56 daha pahalıdır. Oslo yaşam masrafları bazında Norveç’in en pahalı şehridir.

Norveç Oslo Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Norveç Oslo ev kiraları şehir merkezinde 1 yatak odalı daire için ortalama 10.000 - 16.000 Norveç kronu iken, merkez dışında 9.500 - 14.000 Norveç kronu arasında değişmektedir.

Norveç Oslo kiralık evler şehir merkezinde 3 yatak odalı daire için 18.000 - 29.684 Norveç kronu civarındayken, merkez dışında 15.000 - 23.000 Norveç kronu tutarındadır.

Norveç Oslo satılık evler için şehir merkezinde metrekare başına 80.000 - 115.000 Norveç kronu talep edilirken, merkez dışında 50.000 - 90.000 Norveç kronu talep edilmektedir. Oslo emlak piyasası son derece rekabetçi olduğu gibi aynı zamanda Norveç ev fiyatları içerisinde en pahalı seçenekleri sunan şehirdir.

Norveç Oslo'da Market Fiyatları Nasıldır?

Norveç Oslo’da temel gıda ürünlerini içeren market fiyatları aşağıda verilmiştir.

 • Oslo’da 1 litre süt 20 Norveç kronudur.
 • Oslo’da 500 gram taze beyaz ekmek 32.5 Norveç kronudur.
 • Oslo’ da 1 kilogram pirinç 31.97 Norveç kronudur.
 • Oslo’da 12’li yumurta 39.42 Norveç kronudur.
 • Oslo’da 1 kilogram peynir 113.32 Norveç kronudur.
 • Oslo’da 1 kilogram kırmızı et 267.92 Norveç kronudur.
 • Oslo’da 1 kilogram tavuk eti 139.06 Norveç kronudur.
 • Oslo’da 1 kilogram domates 37.66 Norveç kronudur.
 • Oslo’da 1 kilogram patates 22.36 Norveç kronudur.
 • Oslo’da 1.5 litrelik şişe su 22.71 Norveç kronudur.

Oslo'da market fiyatları Drammen'den %10.61 daha düşükken, Bergen'den %2.39 daha yüksektir. Oslo, temel gıda ürünleri için market fiyatları baz alındığında diğer şehirlere göre Norveç market fiyatları içerisinde üst sırada konumlanmaktadır.

Oslo'da Eğitim Olanakları Nasıldır?

Norveç'te işgücünde eğitim ve verimlilik düzeyi yüksektir. Norveç'te yükseköğretim düzeyinde eğitim görenlerin yaklaşık yarısı Oslo bölgesinde yaşamaktadır. Oslo eğitimle ilgili olarak Avrupa'nın ilk üç bölgesi arasında yer almaktadır. Oslo'da 187 eğitim programı sunan 24 üniversite bulunmaktadır. Oslo dünya eğitim sıralamasında 4. sırada yer alırken, dünyada iş yapma kolaylığı sıralamasında 14. sıradadır.

Oslo, yabancı öğrenciler için sunduğu fırsatlar açısından Norveç'in en iyi şehridir. Norveç'te suç oranlarının oldukça düşük olması yabancı öğrenciler tarafından Oslo’yu cazip bir eğitim merkezi konumuna taşımaktadır. Norveç’te uluslararası öğrenciler de dahil olmak üzere öğrenciler, özel bir üniversitede okumadıkları sürece harç ödemek zorunda değildirler. Norveç halkı rahat, yabancılara karşı hoşgörülü ve LGBTQ+ dostu olma eğilimindedir.

Oslo'da Bulunan Üniversiteler Nelerdir?

Oslo'da Bulunan Üniversiteler Nelerdir?
Oslo'da Bulunan Üniversiteler Nelerdir?

Oslo’da bulunan en iyi üniversiteler Oslo Üniversitesi, Norveç Yaşam Bilimleri Üniversitesi, Oslo Mimarlık ve Tasarım Okulu, Kristiania University College, Oslo Metropolitan Üniversitesi ve Norveç Bilgi Teknolojisi Okulu’dur.

Oslo, 1811'de Norveç'in hala Danimarka yönetimi altında olduğu zaman kurulan, her yıl önemli sayıda uluslararası kayıtlı kişiyi ağırlayan, dünyaca tanınan Oslo Üniversitesi'ne ev sahipliği yapmaktadır. Norveç Oslo Üniversitesi, 27.400 öğrencisi ve toplamda 7.028 çalışanı ile Norveç'teki en büyük yükseköğretim kurumudur. Oslo Üniversitesi, Norveç'in Oslo kentindeki en iyi devlet üniversitelerinden biridir.

Oslo Üniversitesi QS World University Rankings 2023'te 101. sırada yer almaktadır. Norveç Oslo Üniversitesi bölümleri arasında ilahiyat, hukuk, tıp, beşeri bilimler, matematik, doğa bilimleri, diş hekimliği, sosyal bilimler ve eğitim alanlarında araştırma yapan ve eğitim veren sekiz fakülte yer almaktadır. Norveç Oslo Üniversitesi kabul şartları farklı ülkelere göre değişiklik gösterdiğinden gerekli belgelerin bir listesini doğrudan üniversiteden istemek gerekmektedir.

Norveç Oslo'da Bulunan En İyi Dil Okulları Nelerdir?

Norveç Oslo’da bulunan en iyi dil okulları aşağıda sıralanmıştır.

 • EF Språkreiser
 • Lingu Nordic
 • Alfaskolen
 • New 2 Norway
 • Atlantis Utveksling
 • A Cup of French
 • Spanskskolen Habla Espanol
 • Scuola D'italiano
 • Oslo Internasjonale Språkskole
 • The Minority Guides

Norveç Oslo'da Sağlık Hizmetleri Nasıldır?

Oslo'daki sağlık sistemi hem kamu hem de özel hizmet veren tesislerden oluşmaktadır. Her Norveç vatandaşının sağlık hizmeti alma hakkı bulunmaktadır. Ulusal Sigorta Programı’na katkıda bulunan yabancılar, Oslo'nun kamu sağlık sistemine erişim hakkına sahiptir.

Oslo’da hemen hemen her bölgede sakinlerin muayene olmak için randevu alabilecekleri bir kamu sağlık kliniği yer almaktadır. Norveç kamu sağlık hizmetleri tamamen ücretsiz olmasa da hükümet tarafından büyük ölçüde sübvanse edilmektedir.

Norveç Oslo'da Gezilmesi Gereken Yerler Nelerdir?

Norveç Oslo'da Gezilmesi Gereken Yerler Nelerdir?
Norveç Oslo'da Gezilmesi Gereken Yerler Nelerdir?

Norveç Oslo’da gezilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • VigelandOslo Heykel Parkı
 • Akershus Kalesi
 • Norveç Halk Müzesi
 • Munch Müzesi
 • Kraliyet Sarayı
 • Kültür Tarihi Müzesi
 • Oslofjord
 • Fram Müzesi
 • Norveç Denizcilik Müzesi
 • Oslo Opera Binası
 • Kon-Tiki Müzesi
 • Oslo Katedrali
 • Doğa Tarihi Müzesi ve Botanik Bahçeleri

Oslo'da Ne Yapılır?

Oslo’da yapılabilecek aktiviteler aşağıda sıralanmıştır.

 • Akerselva, Frysja’da yüzmek
 • Grünerløkka'yı ziyaret etmek
 • Oslo'nun ormanlarında yürüyüş yapmak
 • Oslo’da bisiklet sürmek
 • Oslo kayak merkezive Holmenkollen çevresinde kros kayağı yapmak
 • Vålerenga’da futbol maçı izlemek
 • Sessiz ve sakinOslo Fiyord turugezisi yapmak

Oslo'da Kuzey Işıkları Görülebilir Mi?

Oslo'da Kuzey Işıkları Görülebilir Mi?
Oslo'da Kuzey Işıkları Görülebilir Mi?

Oslo'dan Kuzey Işıkları çok nadir ve çok belirsiz bir şekilde görülebilmektedir. Kuzey ışıkları, Oslo'ya göre daha kuzeyde yer alan Tromso'dan daha net bir biçimde gözlemlenebilmektedir.

Norveç Oslo Kuzey Işıkları görülmek isteniyorsa Oslo’dan Tromso'ya tren, uçak, otobüs, gece otobüsü, vapur veya araba ile ulaşmanın 6 farklı yolu bulunmaktadır. Oslo'dan Kuzey Işıkları için Tromso'ya ulaşmanın en ucuz yolu, 1.200 - 12.000 Türk lirası arasında değişen ve 3 saat 41 dakika süren tren ve uçak ile ulaşımdır.

Norveç Oslo Gece Hayatı Nasıldır?

Oslo gece hayatı gösterişli kokteyl barlardan yenilikçi müzik mekanlarına kadar oldukça geniş yelpazede alternatifler sunmaktadır. Oslo gece hayatının merkezi birçok pub veya bardan birinde akşam yemeği sonrası içki veya bira ile başlamaktadır.

Canlı müzik ortamıyla tanınan Oslo'nun barları ve kulüpleri sabah 3'e kadar açıktır. Oslo’da alkol pahalıdır ve birçok kulüp için minimum yaş sınırı 23’tür. Oslo’daki en iyi gece kulüpleri arasında Blå, The Villa, Skaugum, Tilt ve Revolver yer almaktadır.

Norveç Oslo'ün Neyi Meşhurdur?

Norveç Oslo’nun ünlü olduğu şeyler aşağıda listelenmiştir.

 • Viking tarihi
 • Somon
 • Nigiri
 • Kraliyet Sarayı
 • Fiyortlar
 • Morina
 • Kayak merkezleri
 • Nobel Barış Ödülü
 • Edvard Munch
 • Kahve dükkanları
 • Freia çikolata
 • Nordmarka ormanları

Oslo'dan Ne Alınır?

Oslo’dan alınabilecek eşyalar aşağıda sıralanmıştır.

 • Norveç örme kazakları
 • Troller ve küçük figürler
 • Norveç kahverengi peyniri
 • Klasik peynir dilimleyici
 • Cloudberry reçeli
 • Viking mücevheri
 • Kurutulmuş elk veya Ren geyiği eti
 • Norveç geleneksel kıyafeti bunadlar
 • Çikolata
 • Aquavit veya akvavit

Oslo'da Ne Yenir?

Oslo bol miktarda taze deniz ürünü, beğenilen yeni İskandinav restoranları ve gelişen sokak yemeği hareketi ile yemek tutkunları için ideal bir destinasyondur. Oslo’da doğrudan limanda balık yemek ve diğer deniz ürünlerinin tadını çıkarmak mümkünken, şeflerin bünyesinde Vulkan arı bahçesi veya Losæter gibi yeşil kentsel noktalarda yer alan yemek mekanları da tercih edilebilmektedir.

Oslo aynı zamanda Tayland merkezli Plah, İtalyan Baltazar, Japon Alex Sushi ve Alex Cabiao'nun Omakase'si, Fransız odaklı À l'aise gibi restoranlara ev sahipliği yapan kozmopolit bir dünya yemekleri şehridir.

Norveç halkı yılda kişi başına yaklaşık 100 sosisli sandviç tükettiğinden Oslo’da ucuz yemek seçeneklerinden en dikkat çekici olanı sandviçlerdir. Oslo’da yemek fiyatları açısından en uygun yerler sokak satıcılarının büfeleridir. Oslo Norveç mutfağı en popüler yemeklerinden biri yerel söğüş veya balıkla doldurulmuş tereyağlı çavdar ekmeğinden oluşan smørrebrøddur. Oslo’da diğer popüler ürünler arasında kuzu ve lahana ile yapılan bir güveç olan fårikål, somon füme yemeği røkt laks ve kjøttkaker adı verilen kızılcık sosu ve bezelye veya kremalı lahana ile servis edilen dana köfte bulunmaktadır.

Oslo Hakkında Hakkında Bilinmesi Gereken Faydalı Bilgiler

Oslo'ya gitmeden önce bilinmesi gereken pratik bilgilere aşağıda yer verilmiştir.

Oslo Para Birimi Nedir?

Oslo Para Birimi Nedir?
Oslo Para Birimi Nedir?

Oslo para birimi Norveç kronudur ve NOK veya kr olarak sembolize edilmektedir.

Oslo Türkiye Saat Farkı Kaçtır?

Oslo Türkiye arası saat farkı 1 saattir. Türkiye saati Oslo saatinden 1 saat ileridir.

En Popüler Norveç Oslo Otelleri Nelerdir?

En popüler Norveç Oslo otelleri aşağıda listelenmiştir.

 • Amerikalinjen
 • Thon Hotel Rosenkrantz
 • Grand Hotel
 • Hotel Bristol
 • Radisson Blu Plaza Otel
 • Citybox Oslo

Norveç Oslo’da Otel Fiyatları Nasıldır?

Norveç Oslo otel fiyatları gecelik ortalama 135 USD civarındadır.

Oslo'ya Ne Zaman Gidilir?

Oslo'yu ziyaret etmek için en iyi zaman, sıcaklıkların yükseldiği ve uygun fiyatlı odaların bulunduğu mayıs ve ağustos ayları arasıdır.

Oslo'dan Bergen'e Nasıl Gidilir?

Oslo Bergen arası mesafe 430 kilometredir. Bergen'den Oslo'ya seyahat etmenin en hızlı ve en uygun yolu, direkt hızlı tren kullanmaktır. Oslo Bergen tren yolculuğu yaklaşık 6 saat 30 dakika sürmektedir. Oslo Bergen arası tren, muhteşem manzaralardan geçmekte ve yol üzerindeki geziler için birçok seçenek sunmaktadır.

Oslo Bergen tren biletlerinin fiyatı, tercih edilen seyahat sınıfına ve biletlerin ne kadar önceden rezerve edildiğine bağlı olarak değişiklik gösterse de, tek yön ekonomi sınıfı bilet maliyeti 97 USD’den başlamaktadır. Oslo'dan binilen tren, yolcuları doğrudan Norveç Bergen şehir merkezine götürmektedir. Oslo'dan Bergen'e uçak yolculuğu bir saatten az sürmekte ve Bergen Oslo uçak bileti alınabilecek ve aralarından tercih yapılabilecek 20'den fazla uçuş seferi düzenlenmektedir.

Türkiye'den Oslo'ya Nasıl Gidilir?

Türkiye'den Oslo'ya ulaşmanın en hızlı yolu, 3.300 - 11.000 Türk lirasına mal olan ve 4 saat 51 dakika süren uçak ve tren ulaşım araçlarını kullanmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Oslo’ya gitmek isteyen umuma mahsus pasaport hamilleri vizeye tabi iken, diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla, yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır. Oslo Gardermoen Havalimanı üzerinden üçüncü ülkelere seyahat edecek Türk vatandaşlarının Norveç temsilciliklerinden transit vize alması gerekmektedir.

Norveç Oslo'ya Gitmek için Vize Nasıl Alınır?

Türkiye'den yapılan Norveç vizesi başvuruları için yetkilendirilmiş aracı kurum VFS Global’dir. Türkiye vatandaşları tarafından turistik Norveç vizesi başvurularının VFS Global'e yapılması gerekmektedir.

Norveç Göçmen Bürosu'nun internet sitesi https://www.udi.no/en/ adresinde yer alan başvuru formunun doldurulması ve Oslo vize ücretinin ödenmesi, sonrasında VFS Global’den randevu alınması gerekmektedir. VFS Global’e randevu tarihinde şahsen gidilip gerekli evraklar teslim edilerek ve biyometri işlemleri yapılarak Norveç vize başvurusu tamamlanmaktadır.

Norveç Oslo vize başvuru durumu çevrimiçi olarak takip edilebilmektedir. Vize başvuru merkezi tarafından verilen fatura veya makbuzda bulunan referans numarası ve soyad kullanılarak takip işlemi gerçekleştirilmektedir.

Oslo Havaalanları Nelerdir?

Oslo Havaalanları Nelerdir?
Oslo Havaalanları Nelerdir?

Oslo havaalanları aşağıda listelenmiştir.

 • Oslo Torp Havaalanı
 • Oslo Gardermoen Havalimanı

Oslo Arlanda Havaalanından Yapılacak Aktarmalar için Transit Vize Gerekir Mi?

Evet, Oslo Arlanda Havaalanı’ndan yapılacak aktarmalar için transit vize alınması gerekmektedir.

Oslo'da bulunan havaalanlarından aktarma yapacak Türk vatandaşlarının transit Norveç vizesi almaları zorunlu tutulmaktadır. Türk vatandaşlarına uygulanan Norveç transit vize zorunluluğu Türkiye'den Norveç'e yapılan iltica başvurularındaki artış nedeniyle 24 Ağustos 2018 tarihinde Norveç Adalet ve Kamu Güvenliği Bakanlığı tarafından kararlaştırılmış ve uygulamaya konmuştur.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: