Norveç Evleri

Norveç Evleri: 2023'te Norveç Kiralık ve Satılık Ev Fiyatları

Norveç’te salgınla ilgili kısıtlamalar nedeniyle 2020'nin ilk çeyreğinde geçici bir yavaşlamanın ardından konut talepleri yükselmiştir. Norveç genelinde konut fiyat endeksi 2020 yılında %7,11 artmıştır. Bergen'de konut fiyat endeksi %7,42, Oslo'da %7,83, Stavanger'da %10 ve Trondheim'da yıllık %6,43 artmıştır.

Norveç’te konut fiyatları 2021 yılında %5,2 yükselmiştir. Oslo %2,2'lik bir artışla en zayıf gelişme gösteren şehir olmuştur. Bodø’da %13,3, Kristiansand %9 ve Trondheim %8,7 oranlarında konut fiyatlarında artış yaşanmıştır.

IMF'ye göre, Norveç ekonomisinin 2022’de %3,6 oranında büyümesi beklenmektedir. Norveç evleri fiyatları açısından Oslo, Avrupa'nın sekizinci en pahalı başkenti olup Norveç'te işlem maliyetleri düşüktür. Norveç’te ev fiyatları bakımından en pahalı şehirler Oslo, Tromso, Bergen iken en ucuz şehirler Stavanger, Trondheim’dır.

Norveç'te Ev Kiraları Ne Kadardır?

Norveç kiralık ev fiyatları aşağıda verilen tabloda gösterilmiştir.

EvKira
Şehir merkezinde 1 yatak odalı daire10.415 Norveç kronu
Şehir merkezinden uzak 1 yatak odalı daire8.401 Norveç kronu
Şehir merkezinde 3 yatak odalı daire18.403 Norveç kronu
Şehir merkezinden uzak 3 yatak odalı daire13.961 Norveç kronu

Dünyadaki birçok şehirde olduğu gibi çok sayıda faktör Norveç’te kiralama maliyetlerini etkilemektedir. Şehir merkezine yakınlık, iş yerlerine yakınlık, park yeri, toplu taşıma erişilebilirliği, konum (örneğin deniz kıyısı) ve bir şehirdeki öğrenci sayısı Norveç’te ev kira ücretlerini belirleyen etkenlerdir.

Norveç’te kiraların en yüksek olduğu yerler Oslo, Bærum, Bergen iken en düşük olduğu yerler Trondheim ve Stavanger‘dır.

Norveç Oslo’da Ev Kiraları Ne Kadardır?

Norveç Oslo’da Ev Kiraları Ne Kadardır?
Norveç Oslo’da Ev Kiraları Ne Kadardır?

Norveç Oslo’da 1 odalı dairenin kira ücreti şehir merkezinde 13.972, şehir merkezi dışında 11.242 Norveç kronu iken, 3 odalı daire fiyatı şehir merkezinde 22.596, şehir merkezi dışında 18.060 Norveç kronudur.

Norveç Oslo kiralık evler mülkün büyüklüğüne ve şehir merkezine olan yakınlığına göre değişirken kiralar metrekare başına yaklaşık 74.750 ila 82.750 NOK arasındadır.

Oslo’da kiraların en yüksek olduğu yerler Ski, Drammen, Jessheim ve Askim iken en düşük olduğu yerler Kongsberg, Honten, Sandefjord, Larvik ve Porsgrunn’dur.

Norveç Bergen Kiralık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Norveç Bergen Kiralık Ev Fiyatları Ne Kadardır?
Norveç Bergen Kiralık Ev Fiyatları Ne Kadardır?

Norveç Bergen’de 1 odalı dairenin kira fiyatı şehir merkezinde 10.346, şehir merkezi dışında 7.861 Norveç kronu iken; 3 odalı daire fiyatı şehir merkezinde 17.727, şehir merkezi dışında 14.708 Norveç kronudur.

Norveç Bergen’de kiralık evler mülkün büyüklüğüne ve şehir merkezine olan konumuna bağlı olarak değişmektedir. Bergen’in Haugesund bölgesinde kira ücreti nispeten düşüktür.

Norveç'te Ev Kiralama Prosedürü Nasıldır?

Norveç’te ev kiralamak için önce depozito bedeli ödenmelidir. Norveç’te depozito ücreti üç aylık kiraya eşittir ve altı aylık kirayı geçmemesi gerekmektedir. Norveç’te güvenlik depozitosu ayrı bir hesaba yatırılır ve kiracılık sözleşmesi boyunca kiracı ve ev sahibinin depozitoyu çekme yetkisi bulunmamaktadır.

Norveç’te kiracılar ev sahibinden üç yıldan az olmayan yazılı bir kira sözleşmesi talep edebilir. Kira sözleşmesinde tarafların adları ve adresleri, kiralanacak mülk, ödenecek kira tutarı ve mevduat koşulları yer alır.

Norveç’te kiracı herhangi bir sebep göstermeden herhangi bir zamanda bir kira sözleşmesini feshedebilir. Sözleşmede aksi bir süre belirtilmediği sürece kiracı evi boşaltmak isterse yazılı olarak üç ay önce ev sahibine bildirilmelidir.

Norveç'te Satılık Ev Fiyatları Nasıldır?

Norveç satılık ev fiyatları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

EvÜcret
Şehir merkezinde 1 odalı daire10.415 Norveç kronu
Şehir merkezi dışında 1 odalı daire8.401 Norveç kronu
Şehir merkezinde 3 odalı daire18.403 Norveç kronu
Şehir merkezi dışında 3 odalı daire13.961 Norveç kronu

Norveç’te satılık ev fiyatları dairenin büyüklüğüne ve şehre olan uzaklığına göre değişmektedir. Norveç’te satılık ev fiyatlarının en yüksek olduğu şehirler Oslo, Tromso, Bergen iken en ucuz şehirler Stavanger ve Trondheim’dır.

Norveç Oslo'da Satılık Evler Ne Kadardır?

Şehir merkezinde daire satın almak için metrekare başına fiyat 94.812, merkez dışında daire almak için metrekare fiyatı 70.166 Norveç kronudur.

Norveç Oslo’da ev fiyatlarının artmasına neden olan faktörler dairenin büyüklüğü ve şehre olan uzaklığıdır. Ski, Drammen, Jessheim ve Askim Norveç başkenti Oslo genelinde ev fiyatlarının en yüksek olduğu yerler iken en düşük olduğu yerler Horten, Sandefjord, Larvik ve Porsgrunn’dur.

Bergen Norveç'te Satılık Evler Ne Kadardır?

Bergen Norveç'te Satılık Evler Ne Kadardır?
Bergen Norveç'te Satılık Evler Ne Kadardır?

Norveç’te şehir merkezinde bir daire satın almak için metrekare başına ödenmesi gereken ücret 57.087 Norveç kronu iken şehir merkez dışında bir daire için ödenecek tutar metrekare başına 33.750 Norveç kronudur.

Norveç Bergen’de ev fiyatları dairenin büyüklüğü ve şehre olan uzaklığına göre değişebilmektedir. Haugesund, Norveç Bergen genelinde satılık ev fiyatlarının en yüksek olduğu semt özelliği taşırken Stavanger’de satılık ev fiyatları düşüktür.

Yabancılar Norveç'te Ev Satın Alabilir Mi?

Evet, yabancı vatandaşlar Norveç’te ev satın alabilmektedir. Norveç'te ikamet etmeyen vatandaşlar için mülk satışında uygulanan bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Yabancılar, Norveç’te ev fiyatlarının kendi ülkelerindeki ev fiyatlarından çok daha fazla olduğunu görünce oldukça şaşırabilmektedir. Norveç’te ev fiyatlarının yüksek olmasının sebepleri evlerin yüksek yalıtım maliyetleri, yüksek yaşam standartları ve inşaat maliyetlerinin yüksek olmasıdır.

Ev Satın Alarak Norveç'e Göç Edilebilir Mi?

Hayır, ev satın alarak Norveç’e göç edilememektedir.

Norveç’e göç etmek için oturum izni alınması gerekmektedir. Eğitim, çalışma, evlilik, iş kurma gibi amaçlarla Norveç göçmenlik başvurusu yapan yabancı vatandaşlar oturum izni elde etmektedir.

Norveç'te Ev Almak için Hangi Adımlar İzlenmelidir?

Norveç’ten ev almak için izlenecek ilk adım mali durumu saptamak için bankaya danışmaktadır. Norveç’te ev sahibi olmak için ev satın alma süreci emlakçı asistanı ile yapılır. Norveç’ten ev satın almak isteyen kişilerin tercih edeceği bölgelere göre satın alma süreci devam eder ve evin yapısı ve teknik alanları ile ilgili bilgiler toplanır.

Norveç'te ev teklifleri yasal olarak bağlayıcı olup teklif onaylandıktan sonra emlakçı, alıcı ve satıcı arasında bir satış sözleşmesi yapılır. Norveç’te satış sözleşmesi imzalandıktan sonra alıcıya tapu düzenlenir ve alıcı, nihai satın alma fiyatının %10'u kadar bir depozito öder. Norveç’te emlakçı, yeni mülk sahibinin isminin yazılı olduğu resmi bir sicil belgesi düzenler ve emlakçıya mülkün tescili için damga vergisi verilip kalan para da satıcıya ödendikten sonra satın alma süreci tamamlanır.

Norveç Emlak Siteleri Nelerdir?

Norveç emlak siteleri aşağıda listelenmiştir.

  • Finn.no
  • Hybel.no
  • Svartskard.no
  • AllYouCanRead.com
  • Utleiemegleren.no
  • Thoneiendom.no
  • Ankerstudentbolig.no

Norveç Mimarisi Nasıldır?

Norveç Mimarisi Nasıldır?
Norveç Mimarisi Nasıldır?

Norveç'in mimari eğilimi, siyasi ve toplumsal değişimlere göre şekillenerek ekonomik koşullar, teknolojik atılımlar ve demografik dalgalanmalara göre gelişmiştir. Norveç tipi ev stillerinde dış mimari etkiler belirgin olsa da çoğunlukla sert geçen kışlar ve şiddetli rüzgarlara dayanıklı olacak şekilde tasarlanmaktadır.

Norveç'te tuğla evler yaygın değildir ve hemen hemen tüm evlerin çatılarında kiremitli ahşaplar kullanılır. Norveç teknolojisinin kullanıldığı evler tek katlı ve iki katlı, kare veya dikdörtgen şeklinde inşa edilir.

Norveç ev dekorasyonu modern ve şık olacak şekilde tasarlanmaktadır. Norveç evleri içi yalıtımlı ve modern özelliklere sahip olup Norveç'te evlerin ortalama alanı 160 ila 200 metrekare arasındadır.

Norveç Dağ Evleri Nasıldır?

Norveç Dağ Evleri Nasıldır?
Norveç Dağ Evleri Nasıldır?

Norveç dağ evleri başlangıçta, yürüyerek geçilen kıyı boyunca balıkçıları barındırmış ve yaz aylarında dağ çiftliği olarak gezginler tarafından kullanılmıştır. Norveç dağ evleri, 1800'lerin ortalarında popülerleşmiş ve bugün bilinen Norveç kabin kültürüne zemin hazırlamıştır.

Norveç Köy Evleri Nasıldır?

Norveç Köy Evleri Nasıldır?
Norveç Köy Evleri Nasıldır?

Norveç köy evleri metropol hayatından sıkılıp kendine yeni alternatif arayanların tercihiyle popüler hale gelmiştir. Norveç köy evlerinde yerli halkın geleneksel çiftçilik faaliyetlerini sürdürmesinin yanı sıra az nüfuslu köyler tatil sezonunda binlerce kişiyi ağırlamaktadır.

Norveç’te popüler olan köy evleri Reine, Flam, Geiranger, Kristiansand ve Skibyen’de yer almaktadır.

Norveç Ahşap Evleri Nasıldır?

Norveç Ahşap Evleri Nasıldır?
Norveç Ahşap Evleri Nasıldır?

Norveç’te inşaatçılar evlerde genelde ahşap kullanmaktadır. Norveç ahşap evleri, ana cephelerinde büyük pencereler ve dikey ahşap kaplamalar, yanlarda ise paneller ve daha ölçülü eklemeler içeren bir grup uzun ahşap bloklardan inşa edilmiştir.

Dayanıklı, çevre dostu, ısı yalıtımına yatkın, sağlam ve güvenilir olması Norveç ağaç ev özellikleridir. Ahşap evlerde yatak odaları küçük olup odaların ısınması kolaydır.

Norveç İglo Evleri Nasıldır?

Norveç İglo Evleri Nasıldır?
Norveç İglo Evleri Nasıldır?

Norveç iglo evleri doğaya uyum sağlayarak dekore edilerek fazla renk kullanılmamıştır. Norveç iglo evlerinde gri, beyaz ve siyah göze çarpan renkler arasındadır. Norveç cam evler sayesinde Kuzey Işıkları direkt olarak izlenebilmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: