VFS Global Bulgaristan

Bulgaristan Romanya Sınırı ve Vize İşlemleri

Bulgaristan’ın Kuzeyinde bulunan komşusu Romanya ile arasında 5 adet kara yolu sınır kapısı bulunmaktadır. Türkiye’den kara yolu ile Romanya’ya gitmek isteyen T.C vatandaşları Bulgaristan üzerinden transit geçiş yapmak zorundadır. Kullanılacak vasıta türüne göre geçilebilecek Bulgaristan Romanya sınırı aşağıdaki tabloda verilmiştir.

Bulgaristan Tarafı
Sınır Kapısı
Romanya Tarafı
Sınır Kapısı
Araç
VidinCalafatKarayolu
OryahovoBechetFeribot
NikopolTurnu MăgureleFeribot
SvishtovZimniceaFeribot
RuseGiurgiuKarayolu / Demir Yolu
SilistraOstrovKarayolu
KaynardzhaLipnitaKarayolu
KardamNegru VodăKarayolu / Demir Yolu
DurankulakVama VecheKarayolu

Yukarıdaki tabloda Bulgaristan Romanya sınır geçiş kapılarının isimleri Latin harflerle yazılmıştır. Bulgaristan’da Kiril alfabesi kullanılmakta olduğundan karışıklıkların önüne geçmek için sınır kapılarına yapılacak olan seyahatlerde eğer Bulgaristan telefon aplikasyonları kullanılıyorsa Bulgarca bilmeyen T.C vatandaşları için alfabe seçiminin değiştirilmesi gerekebilir.

Vidin – Calafat sınır kapısı Yeni Avrupa Köprüsü Olarak da bilinmektedir. Bu köprünün daha önceki ismi Tuna 2 Köprüsü olarak bilinmektedir.

Romanya Bulgaristan Haritası

Bulgaristan-Romanya arası sınırı, Avrupa Birliği’nin iç sınırıdır. Tuna Nehri’nin Kuzey Güney hattı boyunca oluşmakta ve Bulgaristan’daki Silistre kentinden Romanya’ya doğru kıvrımlar yapacak şekilde ilerlemektedir. Romanya Bulgaristan sınır haritası aşağıda görülebilir.

Romanya Bulgaristan Haritası

Vize Ön Başvuru Formu

Sık Sorulan Sorular

Romanya ve Bulgaristan’a yapılacak seyahatler için internette birçok hatalı bilgi bulunmaktadır. Merkezimize bu iki ülkeye seyahat ya da birinden diğerine geçiş yapacak kişilerin en sık sorduğu soruların cevaplarına aşağıda yer verilmiştir.

Bulgaristan ve Romanya Schengen Üyesi Mi?

2021 yılı itibariyle İki ülkenin de Schengen üyeliği bulunmamaktadır. Ancak multi özellikli Schengen vizesi ile iki ülkeye de gidilebilir ya da transit geçişler yapılabilir. Tek girişlik Schengen vizesi hangi ülkeden alındıysa sadece o ülke girişi için kullanılabilir.

Bulgaristan Vizesi ile Romanya’ya Gidilir Mi?

Multi özellikli Bulgaristan vizesi ile Romanya’ya giriş yapabilirsiniz. Ancak Mart 2020 yılında Covid – 19 salgını sebebiyle Bulgaristan vizesi ile Romanya’ya girişlerde çeşitli kısıtlamalara gidilmiştir. Yasak Haziran ayında kaldırılmış olsa da gümrük kapılarında hala çeşitli mağduriyetler oluşabilmektedir. Bulgaristan vizesi ile Romanya’ya gitmeden önce güncel durum için 0850 241 1868’den bilgi alınabilir.

Bulgar Pasaportu ile Romanya’ya Gidebilir Miyim?

Evet. Bulgaristan pasaportuna sahip bir kişi 90 güne kadar yapacağı seyahatler için Romanya vizesi almadan giriş yapabilirsiniz.

Bulgaristan Romanya Gümrük Kapılarının İsimleri Nedir?

Karayolu ile geçiş yapılabilecek gümrük kapıları aşağıda verilmiştir.

  • Vidin - Calafat
  • Ruse - Giurgiu
  • Kaynardzha - Lipnita
  • Kardam - Negru Vodă
  • Durankulak - Vama Veche

Türkiye’den çıkarak Bulgaristan üzerinden Bükreş’e gitmek için en sık kullanılan ve en kısa mesafedeki gümrük kapıları Ruse - Giurgiu sınır kapılarıdır.

Romanya Bulgaristan Sınırı

Romanya Vizesi ile Bulgaristan’a Giriş Yapılabilir Mi?

Multi özellikli Romanya vizesi ile Bulgaristan’a giriş yapılabilmektedir. Tek girişli Romanya vizesi ile Bulgaristan üzerinden Romanya’ya giriş sağlanamaz. Bu kişilerin ayrıca Bulgaristan için vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Romanya’ya Türkiye’den kara yolu ile gidecek bordo pasaport sahibi T.C vatandaşları Romanya multi vizesi almalıdır. Multi vize alamadığı durumlarda ayrıca gerekli evraklar sağlanarak Bulgaristan transit vizesi alınıp bu ülkeden transit geçiş sağlayabilir.

Romanya pasaportuna sahip T.C vatandaşları Romanya üzerinden vize almandan ülkemize seyahat edebilir.

Romanya Vizesi ile Bulgaristan’da Kaç Gün Kalınır?

Transit geçişler için Covid-19 önlemleri kapsamında Romanya vizesi ile Bulgaristan sınır kapısından geçiş sağlandığında 24 saat içerisinde ülkeyi terk etmek zorunludur. Aksi durumlarda gümrük çıkışlarında para cezası uygulanmaktadır.

Multi özellikli Romanya vizesi, ya da ulusal vize ile vize süresince Bulgaristan’da 90 günekadar kalınabilir.

Bulgaristan D Vizesi ile Romanya ve Bulgaristan Arasında Seyahat Edebilir Miyim?

Avrupa Parlamentosu ve Avrupa Konseyi’nin 15 Mayıs 2014 tarihli 565/2014 / EC sayılı Kararı uyarınca, Bulgaristan, Hırvatistan, Kıbrıs ve Romanya’nın ulusal vizelerini (uzun süreli) bulundura kişiler için transit geçiş ve 90 günü geçmeyen konaklamalar için karşılıklı olanak sağlanmıştır. Tüm vize türleri ve oturma izni, Schengen müktesebatını tam olarak uygulayan dört ülke tarafından verilmiş olması koşuluyla, vize hamilinin uyruğuna bakılmaksızın kabul eder. Bulgaristan vizesi sahipleri, herhangi bir 180 günlük süre içinde 90 gün süreyle vizesiz olarak Romanya, Hırvatistan ve Kıbrıs’a yasal olarak seyahat edebilirler.

Bulgaristan Vatandaşı Romanya’ya Vizesiz Gidebilir Mi?

Gidebilir. Romanya’da yapılacak 90 güne kadar olan konaklamalar için vizeden muaftır. Bulgaristan Cumhuriyeti’nden oturum izni alan T.C vatandaşları da bu haktan faydalanabilir. Ayrıca bu kişiler transit vize başvurusu yapmadan Romanya aktarmalı uçuş ya da kara/tren yoluyla transit geçiş gerçekleştirebilir.

Bulgaristan Vizesi ve Schengen Vizesi Arasında Ücret Farkı Var Mıdır?

Bulgaristan Schengen vize ücretleri Konsolosluk harçları, Schengen ülke vize ücretleri Konsolosluk harçlarından 20 EUR daha düşüktür. Ayrıca Bulgaristan Konsolosluğu 0-12 yaş arası çocuklar için vize muafiyeti uygular.

Romanya Bulgaristan Sınırı

Bulgaristan Romanya Sınır Kapıları Açık Mı?

06.06.2020 tarihinde yayınlanan kararnameye göre Bulgaristan Romanya sınır kapıları açılmıtır. Güncel durum için Romanya ve Bulgaristan Konsolosluğunu arayarak bilgi alabilirsiniz.

Bulgaristan ve Romanya Hangi Yıl AB’ye Katılmıştır?

Bulgaristan ve Romanya 1 Ocak 2007 tarihi itibariyle AB ülke birliğine tam üyelikle katılmışlardır. Bordo pasaporta sahip T.C vatandaşları her iki ülke için de vizeye tabidir.

Vize başvurunuzu vizem.net üzerinden yapabilir veya sadece vize başvuru formu ve randevu alımı hizmetlerinden faydalanabilirsiniz.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Tuğçe Çaldıran Yazan: Tuğçe Çaldıran

Tuğçe Çaldıran graduated from University of Abant İzzet Baysal in 2018 with bachelor’s degre in Translation and Interpreting and is working as Senior Immigration and Visa Consultant at Vizem.net since March 2022.

Paylaş: