Fransa Marsilya Şehir Rehberi

Fransa Marsilya Hakkında Bilinmesi Gerekenler

M.Ö. 600 yıllarında Foçalılar tarafından kurulan Marsilya’nın nüfusu 2017 yılında yapılan nüfus sayımına göre 869.815’tir. Marsilya Fransa'nın en büyük 2. kenti olarak 2021 yılında 5 milyon turist ağırlamıştır.

Turistlerin Marsilya’yı tercih etme nedenleri Afrika ve Fransız kültürünün karışımı olması ve temiz plajlarının bulunmasıdır.

Marsilya’nın önemli yapıları Château d'If, Notre Dame de la Garde, Aziz Jean Kalesi, Marsilya Katedrali, Aziz Victor Manastırı, Roman Docks Müzesi ve Marsilya Tarih Müzesi’dir.

Marsilya Ne Demektir?

Marsilya, Latince kökenli Massilia kelimesinden gelmekte olup denizin uzak ucundaki şehir anlamına gelmektedir.

Fransızcada Marsilya olarak bilinse de Latincede Massilia, Antik Yunan’da bahar anlamına gelen Massalía ve Arapçada liman anlamına gelen Marsā kelimesinden de türediği düşünülmektedir.

Marsilya Nerededir?

Marsilya Nerededir?
Marsilya Nerededir?

Marsilya, Fransa’nın Provence-Alpes-Côte d'Azur sınırları içinde olup Calanques Dağı’nın da bulunduğu sıradağlarla çevrilidir.

Marsilya Liman Şehri Midir?

Marsilya Liman Şehri Midir?
Marsilya Liman Şehri Midir?

Evet, Marsilya liman şehridir. Marsilya, Roma ve Antik Yunan dönemlerinden günümüze uzanan önemli bir liman şehridir.

Marsilya'ya Yakın Şehirler Nelerdir?

Marsilya’ya yakın şehirler St. Tropez, Nice ve Cannes’dır.

Marsilya Paris Arası Kaç Km?

Marsilya ve Paris arası kara yolu ile 749 kilometredir. Marsilya’dan Paris’e araba, otobüs, uçak ve tren yoluyla gidilmektedir.

Marsilya Şehrinde Yaşam Standartları Nasıldır?

Teleport Şirketi’ne ait yaşam kalitesi anketi verilerine göre Marsilya, yaşam masrafları konusunda 248 şehir arasında 112. sırada, sağlık alanında 265 şehir içinde 25. sırada ve güvenlikte 266 ülke içinde 225. sırada yer almaktadır.

Marsilya Tehlikeli Midir?

Marsilya'ya seyahat etmek güvenlidir, ancak ziyaretçiler hırsızlık ve yankesicilik gibi suçlara karşı dikkatli olmalıdır.

Dünyadaki tüm büyük şehirlerde olduğu gibi, Fransa suç oranları kapsamında küçük şehirlere göre daha tehlikeli olabilecek Marsilya şehrinde güvende kalabilmek için çevre farkındalığı içerisinde olmak gerekmektedir.

Marsilya'da Ortalama Yaşam Masrafları Ne Kadardır?

Marsilya’da şehir merkezinde kiralık 1 yatak odalı dairenin fiyatı 678,75 euro iken şehir merkezi dışındaki dairenin fiyatı 533 eurodur. Marsilya şehir merkezinde 3 yatak odalı daire 1.333 euro iken şehir merkezi dışında 975 eurodur.

Marsilya’da şehir merkezinde satılık ev fiyatları metrekare başına 4.733 euro iken şehir merkezi dışında satılık daire fiyatı metrekare başına 3.400 eurodur.

Marsilya’da 1 litre süt 1,09 euro, 500 gr beyaz ekmek 1,80 euro, 1 kg beyaz pirinç 1,94 euro,12’li yumurta 3,40 euro ve 1 kg muz 1,70 eurodur. Marsilya’da şehir içi tek yön bilet 1,90 euro, aylık bilet 50 euro ve taksi açılış ücreti 3,75 eurodur; 60 Mbps ve üzeri sınırsız ADSL fiyatı 30,14 eurodur.

Marsilya’da bir kişinin 1 aylık ortalama masrafları aylık kira ücreti olmadan 818 eurodur.

Marsilya'da Ev Fiyatları Nasıldır?

Fransa Marsilya satılık ev için ödenecek ortalama fiyat 3.747 euro (metrekare fiyatı) olup Fransa Marsilya kiralık evler için kira ücreti yıllık ortalama 204 eurodur.

Marsilya'da Gezilecek Turistik Noktalar Nelerdir?

Marsilya'da Gezilecek Turistik Noktalar Nelerdir?
Marsilya'da Gezilecek Turistik Noktalar Nelerdir?

Fransa Marsilya'da gezilecek yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Marsilya Eski Limanı
 • Château d'if
 • Notre Dame de La Garde Bazilikası
 • MuCEM Avrupa ve Akdeniz Medeniyetleri
 • Marsilya Tarih Müzesi
 • Cours Julien
 • L'Ombrière de Norman Foster Marseille
 • Musee Cantini
 • Frioul Takımadaları
 • Pomegues ve Tonneau

Marsilya, 2013 yılında Avrupa’nın kültür başkenti seçilmiştir. Bir Roma Katolik katedrali olan Marsilya Katedrali Fransa gezilecek yerler arasında en başlarda yer almaktadır.

Marsilya'da Ne Yapılır?

Marsilya’da yapılacak aktiviteler aşağıda listelenmiştir.

 • Vieux Port’da gezmek
 • Notre-Dame de la Garde’ı ziyaret etmek
 • Le Panier’de yürümek
 • Chateau d’If’ı feribotla görmek
 • MuCEM’ı ziyaret etmek
 • Marsilya Katedrali’ne gitmek
 • Palais Longchamp’ı görmek
 • Calanques Ulusal Park’ı ziyaret etmek

Marsilya'da Denize Girilir Mi?

Marsilya'da Denize Girilir Mi?
Marsilya'da Denize Girilir Mi?

Evet, Marsilya’da denize girilmektedir. Marsilya’nın ünlü plajları Prado, Scale Borely, Prophet, Catalan, Malmousque, Prophète’s ve Pointe-Rouge plajıdır.

Türkiye'den Marsiya'ya Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Marsilya’ya uçak, araba ve gemi yoluyla gidilmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabi iken diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamilleri 180 gün içinde 90 günü aşmamak koşuluyla, Fransa’nın Marsilya şehrine yapacakları seyahatlerinde vizeden muaftır.

İstanbul Marsilya Arası Kaç Km'dir?

İstanbul Marsilya arası 2.479 km’dir.

İstanbul Marsilya Uçakla Kaç Saat Sürer?

İstanbul Marsilya uçakla aktarmasız 3 saat 20 dakika sürmektedir.

Marsilya Havaalanı Nerededir?

Marsilya Provence Havaalanı, Marsilya'nın 27 km kuzeybatısında yer almaktadır.

Marsilya Havaalanından Merkeze Ulaşım Nasıldır?

Marsilya havalimanı ulaşım seçenekleri taksi, servis ve trendir.

Marsilya havalimanı ulaşım seçeneği ilk olarak taksi olup gündüz tarifesi 50 euro ve gece tarifesi 60 euro olmaktadır. Marsilya havalimanı şehir merkezine 27 km uzaklıkta olup yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

Marsilya havalimanından servis otobüsüne tek yön için sadece 8,30 euro ödeyerek şehir merkezine gidilmektedir. Son ulaşım seçeneği olan tren yolculuğu ise Saint Charles tren istasyonuna yaklaşık 23 dakika sürmekte olup tek yön bilet fiyatı 5,10 euro tutarındadır.

Marsilya Araç Kiralama Fiyatları Nasıldır?

Araç kiralama Marsilya şehri için günlük ortalama olarak 86 euro iken haftalık 457 eurodur.

Fransa'da araba sahibi olmanın yıllık ortalama maliyeti 5.883 ila 6.063 euro arasında olup Fransa araba fiyatları 2. el arabalarda 3.000 eurodan başlamaktadır.

Marsilya'ya Gitmek için Hangi Vize Alınmalıdır?

Marsilya’da 90 günden az süre ile kalacak olan vatandaşların turistik, iş, kültürel, tedavi ve aile ziyareti gibi seyahat amaçları doğrultusunda kısa süreli Fransa vizeleri almaları gerekmekte iken eğitim, çalışma ve aile birleşimi gibi amaçlar doğrultusunda 90 günden uzun süre kalacak kişilerin uzun süreli Fransa vize başvurusu yapması gerekmektedir.

Türkiye’den yapılacak Fransa vize işlemleri VFS Global başvuru merkezlerinden veya akredite acenteler aracılığıyla yapılmaktadır.

Marsilya Havaalanından Transit Geçiş için Vize Gerekir Mi?

Evet, Fransa Marsilya havaalanından transit geçiş için vize gerekmektedir.

Transit vize, bir ülkeye giderken başka bir ülkeden aktarma yapılması durumunda ülkenin sınırlarından geçebilmek için gerekli olan kısa süreli vize türüdür.

03 Temmuz 2022 tarihi itibariyle başka bir ülkeye gitmek için Fransız havalimanının uluslararası bölgesini transit geçiş amacıyla kullanacak Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Fransa transit vize talep edilmektedir.

Vizem.net, seyahatlerinde Marsilya'dan aktarma yapacak kişilerin Fransa transit vize başvuruları için danışmanlık ve takip hizmeti sunmaktadır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Utku Urfa Yazan: Utku Urfa

Utku Urfa graduated from Trakya University in 2020 with a bachelor's degree in Translation and Interpreting. After taking the role of both the copywriter and content editor at vizem.net in July 2021, Utku is currently working as EU Area Senior Consultant since July 2022.

Paylaş: