Küba Coğrafyası

Küba Coğrafyası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Küba Kuzey Atlantik Okyanusu’nun batısında, Meksika Körfezi’nin doğusunda, Florida Boğazı’nın güneyinde, Windward Geçidi’nin kuzeybatısında ve Yucatán Kanalı’nın kuzeydoğusunda yer almaktadır. Ana Küba adası, 104.556 kilometrekare kara alanının çoğunu oluşturmaktadır ve Karayip denizindeki adalar arasında en büyüğüdür.

Ana Küba adası çoğunlukla düz ovalardan oluşmaktadır ve ülkenin güneydoğu ucunda, en yüksek noktası 1.974 metre olan Pico Real del Turquino dağı bulunmaktadır. Küba adasının yaklaşık dörtte birini dağ ve tepeler oluşturmaktadır. Küba nehirleri genellikle kısadır ve yetersiz akışa sahiptir; Küba’da bulunan yaklaşık 600 nehir ve akarsuyun beşte ikisi kuzeye, geri kalanı güneye akmaktadır.

Küba, Kuzey Atlantik yüksek atmosferik basınç bölgesinin güneybatı çevresinde yer aldığından, iklimi kışın kuzeydoğu rüzgarlarından ve yazın doğu kuzeydoğu rüzgarlarından etkilenmektedir ve ülke genelinde tropikal iklim görülmektedir.

Küba Hangi Kıtada Yer Alır?

Küba, Kuzey Amerika kıtasında yer almaktadır ve Yengeç Dönencesi’nin hemen güneyinde, Atlantik Okyanusu, Meksika Körfezi ve Karayip Denizi’nin kesiştiği noktada bulunmaktadır.

Küba’nın en yakın komşuları Amerika Birleşik Devletleri, Bahamalar, Meksika, Cayman Adaları, Jamaika, Haiti ve Dominik Cumhuriyeti’dir. Küba denizi olarak bilinen Karayip denizi, Güney Amerika’nın kuzey, Orta Amerika’nın doğu kıyıları ile Meksika kıyılarının bir bölümü boyunca uzanmaktadır ve dünyanın en geniş tuzlu su denizlerinden biridir.

Küba’nın Yüzölçümü Nedir?

Dünya Haritası Üzerinde Küba
Dünya Haritası Üzerinde Küba

Küba’nın yüzölçümü 109.884 kilometrekaredir ve Küba yüzölçümü bakımından dünyanın 8. büyük ada ülkesidir. Küba’nın kıyı şeridi ise 5.746 kilometredir. Küba sahilleri düzensizdir ve yüzlerce koy, dar ve sığ nehirlerle bölünmüştür.

Küba’daki toplam orman alanı 21.400 kilometrekaredir ve ülkenin yaklaşık %20’sini oluşturmaktadır. Küba’nın sulak alanları 5.631 kilometrekaredir ve ülkenin yaklaşık %4’ünü oluşturmaktadır.

Küba’nın Komşu Ülkeleri Hangileridir?

Küba’nın komşuları, kuzeyinde Amerika Birleşik Devletleri ve Bahamalar, batısında Meksika, güneyinde Cayman Adaları, Jamaika ve güneydoğusunda Haiti, Dominik Cumhuriyeti’dir.

Küba’nın en yakın komşusu olan 77 kilometre uzaklıktaki Haiti’dir ve uzak komşusu ise 240 kilometre uzaklıktaki Cayman Adaları’dır.

Küba Türkiye Arası Kaç Km’dir?

Küba ile Türkiye arası toplam 10.334 kilometredir ve uçuş mesafesi 12 saat 55 dakikadır.

Coğrafi Küba Haritası Nasıldır?

Küba Coğrafi Haritası
Küba Coğrafi Haritası

Coğrafi Küba haritasına göre Küba’nın yüzölçümü 110.860 kilometrekaredir ve ana ada 5.746 kilometre kıyı şeridine sahiptir. Küba’nın en yüksek noktası 1.974 metre olan Pico Turquino dağı ve en alçak noktası 0 metre olan Karayip denizidir. Küba’nın güneyinde 21, kuzeyinde ise 13 olmak üzere toplam 34 tane nehir bulunmaktadır. Küba coğrafi özellikler açısından yarı tropikal bir iklime sahiptir ve yıllık ortalama sıcaklık 26 derecedir.

Küba Adaları Hangileridir?

Küba Adaları
Küba Adaları

Küba ada ülkesi olmasının yanı sıra birkaç küçük takım adaya, 4.000’den fazla adacık ve adaya sahiptir. Küba’nın güney kıyılarında iki ana takımada olan Jardines de la Reina ve Canarreos Takımadaları bulunurken, kuzey kıyısında Sabana- Camagüey Takımadaları ve kabaca 2.517 ada bulunmaktadır.

Dünyanın en büyük 17. adası olan Küba ve çevreleyen binlerce adasının, turistler tarafından popüler gezi noktası olmasının en önemli nedenlerinden biri 1960’larda hissettiren görüntüsü, kültürü ve tarihidir.

Küba Dağları Hangileridir?

Küba Dağları
Küba Dağları

Küba’nın genel olarak arazisi düz veya engebeli ovalardan oluşmaktadır ancak ülkenin güneydoğusunda tepeler ve dağlar bulunmaktadır. Küba’nın en popüler ve en yüksek dağı Sierra Maestra sıradağlarının bir parçası olan Pico Turquino’dur ve 1.974 metredir.

Küba’nın Nehirleri Nelerdir?

Küba Nehirleri
Küba Nehirleri

Küba nehirleri en büyük turistik cazibe merkezlerinden biridir. Küba’nın en popüler nehirleri; Cauto, Toa, Guama ve Yumuri’dir. Cauto Nehri, Küba’nın en büyük nehridir ve Sierra Maestra’dan Guacanayabo Körfezi’ne akmaktadır. Cauto nehri toplam 230 mil uzunluğundadır ancak sadece 70 mili gezilebilir alanı bulunmaktadır.

Küba Bitki Örtüsü Nasıldır?

Küba Bitki Örtüsü
Küba Bitki Örtüsü

Küba, Karayip Okyanusu’nun kuzeyinde bulunan bir subtropik adadır ve nemli ormanlar, kuru ormanlar, çam ormanları, sulak alanlar, kaktüs çalılıkları ve Küba bitki örtüsü mangrov ormanları dahil olmak üzere altı ana ekolojik bölgeden oluşmaktadır.

Küba çam ormanları, adanın doğu ve batı taraflarında, Isla de la Juventud ve Pinar del Rio eyaletinde yer almaktadır. Küba çam ormanları 6.400 kilometrekare, Küba’daki toplam orman alanı ise 21.400 kilometrekaredir. Tropikal Küba iklimi, ülke geneline homojen dağılımı nedeniyle hemen hemen her bölgede yetişen palmiye ağaçlarına neden olmaktadır ve ülkenin ulusal ağacıdır. Küba’nın diğer önemli ağaç türleri arasında; Küba manolyası, Küba ejderha ağacı, Küba çamı, cüce kaktüsü ve Küba epifiti bulunmaktadır.

Küba’da Yaban Hayatı Nasıldır?

Küba çeşitli vahşi yaşamla doludur ve 17.800 tür ile ülkede, Karayipler’deki diğer hayvanlardan daha fazla hayvan türü bulundurmaktadır.

Küba’da bulunan vahşi yaşamın iyi huylu olduğu bilinmektedir ve Küba’da bilinen hiçbir zararlı hayvan bulunmamaktadır.

Küba’daki en popüler hayvan türlerinden bazıları, şahin gagalı kaplumbağa, denizayısı, sinekkuşu, Küba muhabbet kuşu, Fransız melek balığı ve Küba timsahıdır. Küba’ya özgü canlılar ise Küba yer iguanası, kara yengeç, Küba timsahı, Küba ispinozu, Küba ağaç kurbağası, Küba solenodonu ve Küba’nın ulusal hayvanı Küba ağaç sıçanıdır.

Küba’nın Doğal Kaynakları Nelerdir?

Küba zengin topraklar ve doğal kaynaklarla dolu, nikel, ahşap ve petrol zenginliğine sahip bir ülkedir. Küba’nın açık denizlerindeki petrol yatakları, ülkenin petrol ithal etmesine gerek kalmayacak kadar yeterlidir. Küba’nın maden zenginliğinin yanı sıra, dış pazarlara ve turistik otellere hitap eden, güçlü bir balıkçılık endüstrisi de bulunmaktadır.

Nikel, Küba’nın gelir kaynakları açısından en önemli maden ekonomik kaynağıdır ve diğer önde gelen maden kaynağı, nikel madenciliği operasyonlarının bir yan ürünü olan kobalttır. Küba, dünyanın en büyük 5. rafine kobalt üreticisidir.

Küba Yeraltı Kaynakları Nelerdir?

Küba yeraltı kaynakları aşağıda listelenmiştir.

 • Kobalt
 • Krom
 • Nikel
 • Demir
 • Bakır
 • Manganez
 • Tuz
 • Kereste
 • Silika
 • Petrol

Küba Deprem Ülkesi Midir?

Evet, Küba deprem ülkesidir. Küba’da günümüzde aktif olan 12 fay ve Cauto- Nipe, Cochinos ve Nortecubana fayları bulunup, her yıl ortalama 2.000 sismik olay gerçekleşmektedir. Küba’daki kayıtlı sismik aktivitelerin çoğu fark edilmesede ülkede 7.0 büyüklüğünde bir dizi yıkıcı deprem yaşanmıştır. Küba’daki sismik aktivitenin yaklaşık %70’i, Küba’nın güneydoğu kıyısı boyunca uzanan ve Kuzey Amerika Plakası ile Karayip Plakası arasındaki tektonik sınırı belirleyen Bartlett- Cayman fay sisteminde bulunan Oriente fay zonundan kaynaklanmaktadır.

Küba’da en son yaşanan deprem 28 Ocak 2020 tarihinde gerçekleşen Karayip depremidir ve 7.7 şiddeti ile ülke tarihinde kaydedilen en büyük depremdir.

Küba’da Gezilmesi Gereken Doğal Alanlar Nelerdir?

Küba turizminde öne çıkan ve en sık ziyaret edilen doğal alanlar aşağıda listelenmiştir.

 • Guanahacabibes Ulusal Parkı
 • Valle de Viñales Ulusal Parkı
 • Cayos de San Felipe Ulusal Parkı
 • Punta Frances Ulusal Parkı
 • Ciénaga de Zapata Ulusal Parkı
 • Ciénaga de Lanier Ulusal Parkı
 • Caguanes Ulusal Parkı
 • Los Caimanes Ulusal Parkı
 • Jardines de la Reina Ulusal Parkı
 • Alejandro de Humboldt Ulusal Parkı
 • Desembarco del Granma Ulusal Parkı
 • Turquino Ulusal Parkı
 • Pico Bayamesa Ulusal Parkı
 • Mensura- Pilotos Milli Parkı
 • Pico Cristal Ulusal Parkı

Ada ülkesi Küba’da gezilecek yerler arasında en popüler şehirler Havana, Santiago de Küba, Camagüey ve Guantanamo’dur.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: