Küba İklimi

Küba İklimi ve Bitki Örtüsü

Karayiplerde bir ada olan Küba, kuzeyde Amerika Birleşik Devletleri ve Bahamalar, batıda Meksika, güneyde Cayman Adaları ve Jamaika ve güneydoğuda Haiti ve Dominik Cumhuriyeti ile çevrelenmektedir.

Küba’nın iklimi tropikaldir. Küba iklim özellikleri, yazları sıcak ve yağışlı, kışları ise ılık ve kurudur. Küba’nın ova alanlarında yıllık yağış miktarı 1016 mm ile 1524 mm arasında değişiklik göstermektedir. Küba’nın başkenti olan Havana ise bir yılda 1219,2 mm yağış almaktadır. Küba, dünyada metrekareye en fazla yağış alan 69. ülkedir.

Küba’da Görülen İklim Tipleri Nelerdir?

Küba’da görülen iklim tipleri aşağıda sıralanmıştır.

 • Tropikal yağmur ormanları
 • Tropikal muson
 • Tropikal savan
 • Kurak, bozkır, sıcak
 • Ilıman, kurak kış, sıcak yaz
 • Ilıman, kurak kış, ılık yaz
 • Ilıman, kurak mevsimin olmadığı sıcak yaz
 • Ilıman, kurak mevsimin olmadığı ılık yaz
Küba'da Görülen İklim Türleri
Küba'da Görülen İklim Türleri

Küba Mevsimleri Nelerdir?

Küba’nın mevsimleri yıl içerisinde ikiye ayrılır. Nisan-Kasım arasında yağışlı bir mevsim yaşanırken, Kasım-Nisan arası kurak bir mevsim yaşanmaktadır. Küba’daki yağışların %80’i Nisan ve Kasım ayları arasındaki yağışlı mevsimde gerçekleşmektedir. Küba’da ortalama sıcaklıklar Ocak ayında 21°C ve Temmuz ayında 27°C’ye ulaşmaktadır.

Küba’da Kasırga Mevsimi Ne Zamandır?

Küba kasırga mevsimi Temmuz ayından Kasım ayına kadar sürer ve Eylül-Ekim aylarında kasırganın şiddeti artar.

2017 yılında meydana gelen Irma Kasırgası’nın Küba’yı saatte 260 km hızla vurması sonucunda bir milyondan fazla insan ülkenin kuzey kıyılarından tahliye edilmiş ve Küba’nın hastaneleri, depoları ve fabrikaları ağır hasar almıştır.

Küba’nın En Fazla Yağış Alan Ayları Hangileridir?

Küba’nın en fazla yağış alan ayları aşağıda listelenmiştir.

 • Mayıs
 • Haziran
 • Temmuz
 • Ağustos
 • Eylül
 • Ekim

Küba’da aylara göre ortalama yağış grafiği aşağıda verilmiştir.

Küba'da Aylara Göre Yağış Miktarları
Küba'da Aylara Göre Yağış Miktarları

Mayıs ayında Küba’da en az 101,6 mm ile 127 mm yağış alır. Haziran ayında Küba’nın başkenti Havana ve ülkenin kuzeybatısı en fazla yağış alan alanlardır. Küba, Haziran ayında 152,4 mm ile 177,8 mm arasında yağış alır. Eylül ayında Küba 127 mm ile 177,8 mm yağış alır. Yılın en yağışlı ayı olan Ekim ayında Küba’nın çoğu yerlerinde yağışlar 152,4 mm ile 203,2 mm arasındadır. Kasım ayı ise Küba’da yılın son yağışlı aydır. Küba, Kasım ayında 60,2 mm ile 101,6 mm yağış alır.

Küba’da Kışın Hava Durumu Nasıldır?

Küba’da kışın hava durumu sıcak, kuru ve güneşlidir. Küba’da kışın hava durumu ortalama 18,9°C olmasına rağmen Aralık, Ocak ve Şubat ayları diğer aylara göre yılın en soğuk ayları olarak bilinmektedir.

Küba’da Kar Yağışı Görülür Mü?

Küba’da kar yağışı görülmemektedir.

Küba’da Yazın Hava Durumu Nasıldır?

Küba’da yazın hava durumu sıcak, nemli ve bol yağışlıdır. Küba’da Haziran ve Ağustos ayları arasında sıcaklıklar 38°C’ye kadar ulaşmaktadır. Küba’da yaz aylarında sıcaklığın yanı sıra yoğun yağışlar da yaşanmaktadır.

Küba’da Yıllık Sıcaklık Ortalaması Nedir?

Küba’da yıllık sıcaklık ortalaması 25°C’dir. Yaz mevsiminde sıcaklık ortalaması 27,2°C ve kış mevsimi ortalaması ise 21°C’dir.

Küba’da Görülen En Yüksek Hava Sıcaklığı Nedir?

Küba’da görülen en yüksek sıcaklık, 2020 yılında Veguitas kasabasında 39,3°C olarak ölçülmüştür.

Küba’da Görülen En Düşük Hava Sıcaklığı Nedir?

Küba’da görülen en düşük sıcaklık 18 Şubat 1996 tarihinde Bainoa, Havana’da 0,6°C olarak ölçülmüştür.

Küba’da Deniz Suyu Sıcaklığı Nedir?

Küba’da deniz suyu sıcaklığı 23,9°C ile 29,4°C arasında değişmektedir. Ocak ve Şubat aylarında deniz suyu sıcaklıkları 21-23°C seviyesindeyken, denizlerin en sıcak olduğu Ağustos ve Eylül aylarında deniz suyu sıcaklığı 30°C’nin üstüne çıkabilmektedir.

Küba’da Denize Ne Zaman Gidilir?

Küba’da denize yılın her dönemi gidilebilir. Küba’da özellikle Aralık-Şubat aylarında havanın serin olması ve denizin sakin olması, denize girilmesi açısından daha elverişlidir. Ayrıca Küba’nın kuzeybatı sahillerinde Mart-Nisan ayları arasında denize girmek uygunken, kış aylarında ülkenin güneydoğu kesimlerinde denize girmek daha uygundur.

Küba İklimi ve Bitki Örtüsü İlişkisi Nasıldır?

Küba İklimi ve Bitki Örtüsü
Küba İklimi ve Bitki Örtüsü

Küba’nın ikliminin tropik olmasından dolayı ülkede yetişen bitki türü genellikle iğne yapraklı ormanlar, savanlar ve bataklıklardır. Ülkenin güneydoğu bölgesinde sıcağa dayanıklı olan kaktüs türleri yetişmektedir. Günümüzde Küba’da şeker kamışı, muz ve kakao gibi ağaçlar da yetişmektedir.

Tropikal iklimin özelliklerine uygun olarak yetişen bitkilerin yanı sıra Küba’nın zengin bir bitki çeşitliliği de bulunmaktadır. 8.000’den daha fazla bitkiye ev sahipliği yapan Küba coğrafyası yerli bitki örtüsüne sahip birkaç ülkeden biridir. Küba kral palmiyesi ise ülkenin en tipik bitki türlerinden biridir.

Küba’ya Hangi Mevsimde Gidilmeli?

Küba’ya havanın kuru ve güneşli olduğu Aralık ve Nisan ayları arasında gidilmelidir.

Haziran-Ekim ayları arasında Küba’da tropik yağmur dönemi yaşanmaktadır. Temmuz ayından Kasım ayının ortasına kadar ise Küba’nın kasırga dönemi başlamaktadır. Eylül-Ekim ayları arasında kasırga fırtınaları şiddetini arttırdığı için Aralık ve Nisan ayları Küba seyahati için en uygun mevsimdir. Küba’ya seyahat etmek isteyenlerin, Küba vizesi almak için gerekli evrakları toplayarak vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: