Kübalı Ünlüler

Kübalı Ünlüler ve Eserleri

Küba; film, sanat, spor ve siyaset gibi alanlarda dünyaca ünlü pek çok isme sahiptir. Özellikle siyaset alanında Küba’da yaptıkları devrimlerle anılan Fidel Castro, Che Guevara, Camilo Cienfuegos gibi günümüzde de hala popüler olan siyasetçiler, Gloria Estefan, Camila Cabello gibi Kübalı şarkıcılar ve dünya çapında başarı kazanmış ve ülkesine birçok madalya getirmiş Kübalı boksör Küba’nın önemli kişileri arasında yer almaktadır.

En Ünlü Kübalı Siyasetçiler Kimlerdir?

En ünlü Kübalı siyasetçiler aşağıda listelenmiştir.

 • Fidel Castro
 • Fulgencio Batista
 • Camilo Cienfuegos

Fidel Castro Kimdir?

Fidel Castro Kimdir?
Fidel Castro Kimdir?

Fidel Alejandro Castro Ruz, 13 Ağustos 1926’da Küba’nın Mayari şehrinde dünyaya gelmiş Kübalı devrimci ve siyasetçidir. Sosyalist, Marksist- Leninist görüşü benimseyen Fidel Castro Küba Devrimi’nin önderliğini yapmıştır ve Küba devrim lideri olarak tanımlanmaktadır. Küba devriminin ardından Fidel Castro, sırasıyla 1959 ve 1976 yılları arasında başbakanlık görevini, 1976 ve 2008 yılları arasında da devlet başkanlığı görevini ve 1961 ile 2011 yılları arasında Küba Komünist Partisi birinci sekreterliği görevlerini yürütmüştür.

Küba eski devlet başkanı Fidel Castro’nun esas mesleği avukatlıktır. Fidel Castro, 1950 yılında Havana Üniversitesi’nden mezun olmuş ve bir süre avukatlık mesleğini icra etmiştir. 1961 yılından 2008 yılına kadar Küba siyasetinde aktif olarak görev alan Fidel Castro’nun en bilinen eserleri; Che Guavara ve Devrim için Savaşmayana Komünist Denmez adlı eserleridir. Doğumunda bir katolik olarak vaftiz edilen Fidel Castro sonradan ateistlik inancını benimsemiş ve 25 Kasım 2016 tarihinde çoklu organ yetmezliği sebebiyle vefat etmiştir.

Fulgencio Batista Kimdir?

Fulgenico Batista Kimdir?
Fulgenico Batista Kimdir?

Fulgencio Batista Zaldivar, 16 Ocak 1901’de Küba’nın Banes şehrinde doğmuş Kübalı siyasetçi ve eski askerdir. 1921 yılında orduya katılmış ve çavuşluk mevkiine kadar yükselmiştir. Çavuşluğu döneminde oluşan taraftar çevresinin etkisi ile Carlos Manuel de Céspedes’in yönetimindeki geçici rejim güçlerini bastırarak 1933 yılında başlattığı ayaklanma ile rejim güçlerini devirmiş ve tüm gücü eline almıştır. 1940 yılında resmi olarak Küba devlet başkanı seçilen Fulgencio Batista, eğitim ve kamu hizmetleri alanında önemli adımlar atarak Küba’nın gelişimini hızlandırmıştır.

Fulgencio Batista 1944 yılında kendi isteği ile görevinden ayrılmış ve bir süre yurtdışında yaşamıştır. Batista’nın iktidarda olmadığı süre boyunca Küba yönetiminde yozlaşmalar meydana gelmiş ve Küba ekonomik ve kamu hizmetleri olarak kriz dönemine girmiştir. Fulgencio 1952 yılında Küba’da meydana gelen krizden faydalanarak askeri ayaklanma başlatmış ve yeniden iktidara gelmiştir. İkinci iktidar döneminde üniversiteler, basın- yayın kuruluşları ve kongreyi hakimiyeti altına alan Fulgencio Batista uyguladığı sıkı politikalar sebebi ile diktatör olarak adlandırılmıştır.

İkinci iktidarlık döneminde Küba’nın kumar, fuhuş ve içki merkezi haline gelmesi Küba’da yeni bir devrim hareketinin başlamasına sebep olmuştur. Fulgencio Batista yönetimi 1958 yılında Fidel Castro önderliğindeki Küba devrimi hareketiyle birlikte sona ermiştir. Batista, yönetiminin çökmesinin ardından ailesi ile ilk önce Dominik Cumhuriyeti’ne kaçmış ardından ilk önce Portekiz’in Madeira Adaları’na ve sonra Estoriel’e sürgün edilmiştir. Hayatının geri kalan dönemlerinde yazarlık yapan Batista’nın en çok bilinen eserleri; Küba Cumhuriyeti’nin Büyümesi ve Gerilemesi ve Küba İhanete Uğradı eserleridir. Bir süre İspanyol hayat sigortası şirketinde yöneticilik yapan Fulgencio Batista, 6 Ağustos 1973 tarihinde İspanya’nın Marbella şehrinde kalp krizi sebebiyle vefat etmiştir.

Camilo Cienfuegos Kimdir?

Camilo Cienfuegos Kimdir?
Camilo Cienfuegos Kimdir?

Camilo Cienfuegos Gorriarán, Küba’nın Calabazar de Sagua şehrinde 6 Şubat 1932 tarihinde doğmuş Kübalı devrimcidir. Fidel Castro’nun bailattığı Küba devrim hareketinde aktif yer almıştır. Fidel Castro ve Che Guevara ile birlikte mücadele eden Camilo Cienfuegos Küba Devrimi’nin en önemli gerilla ve komutanlarından biri olmuştur. Zaferle sonuçlanan Küba Devrimi’nin ardından yapılan tarımda kalkınma programlarını desteklemiştir.

Camilo Cienfuegos, 28 Ekim 1959 yılında henüz 27 yaşında bir uçak kazasında hayatını kaybetmiştir. Uçağının nereye ve ne sebeple düştüğü bilinmeyen Cienfuegos’un adı ölümünün ardından Matanzas Üniversitesine verilmiştir ve günümüzde hala 20 Küba pasosunun üzerinde portresi yer almaktadır. Camilo Cienfuegos’un Che Guevara Müzesi’nde bir heykeli mevcuttur.

En Ünlü Kübalı Şarkıcılar ve Müzisyenler Kimlerdir?

En ünlü Kübalı şarkıcılar aşağıda listelenmiştir.

 • Gloria Estefan
 • İbrahim Ferrer
 • Celia Cruz

Latin kültürünü yansıtan ritimleri ile Küba şarkıları başta Latin Amerika olmak üzerine dünyanın pek çok yerinde ilgiyle takip edilmektedir. Dünya çapında ün kazanmış Kübalı müzisyen ve şarkıcılar aracılığı ile tüm dünyaya yayılan Latin ezgilerinin izlerini taşıyan geleneksel Küba şarkıları en popüler Küba şarkıları arasında yer almaktadır.

Gloria Estefan Kimdir?

Gloria Estefan Kimdir?
Gloria Estefan Kimdir?

Gloria María Milagrosa Fajardo Garcia, 1 Eylül 1957 Küba’nın Havana şehrinde doğmuş kübalı pop müzik sanatçısıdır. Küba Devrimi’nin ardından babasının siyasi konumu sebebiyle 1959 yılında henüz 2 yaşında iken ailesiyle birlikte Küba’dan ayrılmıştır. Müzik kariyerine Miami Sound Machine adlı müzik grubunun vokalisti olarak başlamış ve sonrasında solo olarak devam etmiştir. Latin pop müziğinin kraliçesi olarak kabul edilen Gloria Estefan’nın 5 Grammy ödülü bulunmaktadır.

Gloria Estefan, 1976 yılında yapımcı Emilio Estefan ile evlenen şarkıcının 2 çocuğu bulunmaktadır. Yeni dönem salsa müziği üzerine çalışmalar yapan Gloria Estefan şarkıları Latin Amerika başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde oldukça popüler olan bir sanatçıdır. Gloria Estefan’ın dünya çapında en çok bilinen eserleri, Dr.Beat ve Cango’dur.

Ibrahim Ferrer Kimdir?

Ibrahim Ferrer Kimdir?
Ibrahim Ferrer Kimdir?

İbrahim Ferrer, 20 Şubat 1927 tarihinde Küba’nın San Luiz şehrinde doğmuştur. Müzik kariyerine 14 yaşında başlayan İbrahim Ferrer, 1950’li yıllarda Küba’nın önemli orkestralarında müzisyen olarak yer almaya başlamış ardından Buena Vista Social Club adlı müzik grubunda vokalistlik yapmıştır. 1999 yılında Buena Vista Social Club Presents İbrahim Ferrer adındaki kendi solo albümünü çıkaran İbrahim Ferrer, dünya çapında ünlü bir Latin müzik sanatçısı haline gelmiştir.

İbrahim Ferrer hayatı boyunca yoksullukla mücadele etmiş ve uzun yıllar müzisyenliğe ek olarak ayakkabı boyacılığı yapmıştır. 2000 yılında düzenlenen 7. Caz Festivali ve 2003 yılında düzenlenen 10. Caz Festivali kapsamında iki kere Türkiye’ye gelen Ferrer, 2000 yılında Latin Grammy Ödülleri’nde yılın en iyi sanatçısı ödülünü kazanmıştır. Küba müziğinin önemli isimlerinden olan İbrahim Ferrer, 6 Ağustos 2005 yılında Küba’nın Havana şehrinde 78 yaşında vefat etmiştir.

Celia Cruz Kimdir?

Celia Cruz Kimdir?
Celia Cruz Kimdir?

Celia de la Caridad Cruz Alfonso, 21 Ekim 1925 yılında Küba’nın Havana şehrinde doğmuştur. Salsa müziği üzerine önemli eserler veren Celia Cruz yirminci yüzyılın en başarılı müzisyenleri arasında yer almaktadır. Müzik kariyerine ilk olarak yetenek yarışmaları ile başlayan Celia Cruz, ilk resmi müzik .çalışmalarını 1948 yılında yapmaya başlamıştır. 1950’li yıllarda solist olarak katıldığı La Sonora Matancera adlı müzik grubunda bir süre sonra baş vokalist olmuş ve Küba genelinde ünlenmiştir. Küba Devrimi’nin ardından grubu ile Amerika Birleşik Devletleri’ne iltica etmek zorunda kalan Celia Cruz ülkesine geri dönememiş ve ABD vatandaşlığı almıştır.

1962 yılında Pedro Knight ile evlenen Celia Cruz, 1965 yılında La Sonora Matancera grubundan ayrılmış ve kariyerine solo olarak devam etmiştir. Kariyeri boyunca 27 altın plak dolduran ve salsa müziğinin kraliçesi olarak anılan Celia Cruz, 1974 yılında Johnny Pacheco ile birlikte çıkardığı Celia y Johnny albümü ile altın plak ödülünü, 1990 yılında Ray Barretto ile birlikte çıkardığı Ritmo en el Corazon adlı albümü ile Grammy ödülünü kazanmıştır. 16 Temmuz 2003 tarihinde Amerika’nın New Jersey eyaletinde 77 yaşında iken beyin tümörü sebebiyle vefat etmiştir.

En Ünlü Kübalı Sporcular Kimlerdir?

En ünlü Kübalı sporcular aşağıda listelenmiştir.

 • Mijain Lopez
 • Luis Ortiz
 • Teofilo Stevenson

Mijain Lopez Nunez Kimdir?

Mijain Lopez Nunez Kimdir?
Mijain Lopez Nunez Kimdir?

Mijain Lopez Nunez, 28 Ağustos 1982 yılında Küba’nın Pinar del Rio şehrinde dünyaya gelmiştir. Grekoromen güreş dalında yaz olimpiyatlarında toplam 4 altın madalya, Dünya Güreş Şampiyonası’nda 5 birincilik ve Panamerikan Güreş Şampiyonası’nda 5 birinciliği bulunmaktadır.

Spor kariyerine çocukluk yıllarında beyzbol oynayarak başlayan Kübalı Güreşçi Lopez, daha sonraki yıllarda grekoromen güreş alanına yönelmiş ve ilk olarak okullar arasında düzenlenen güreş turnuvalarına katılmıştır. 2002 yılında uluslararası şampiyonalara katılmaya başlayan Lopez, yaz olimpiyatlarına ilk kez 2004 yılında 22 yaşında iken katılmış ve beşinci olmuştur. Mijain Lopez Nunez günümüzde spor hayatına aktif olarak devam etmektedir.

Luis Ortiz Kimdir?

Luis Ortiz Kimdir?
Luis Ortiz Kimdir?

Luis Ortiz, 29 Mart 1979 tarihinde Küba’nın Camagüey şehrinde dünyaya gelmiş ağır siklet boksördür. Kariyerine ilk olarak Amerika’da bölgesel maçlarla başlayan Luis Ortiz daha sonra uluslararası turnuvalara çıkmıştır.

Kariyeri boyunca birçok madalya kazanan Kübalı boksör, 2015 ve 1016 yılları arasında Ulusal Boks Birliği Geçici Ağır Siklet ünvanını kazanmıştır. Boks çevrelerince King Kong olarak adlandırılan profesyonel boksör 2021 yılında Ulusötesi Boks Sıralaması Kurulu tarafından dünyanın en iyi 8’inci ağır siklet boksörü olarak ilan edilmiştir. Luis Ortis günümüzde spor kariyerine devam etmektedir.

Teofilo Stevenson Kimdir?

Teofilo Stevenson Kimdir?
Teofilo Stevenson Kimdir?

Teofilo Stevenson Lawrence, 29 Mart 1952 tarihinde Küba’nın Puerto Padre şehrinde doğmuş Kübalı profesyonel boksördür. 9 yaşında henüz çocukluk yıllarında iken spor eğitimi almaya başlayan Kübalı boksör Stevenson profesyonel boksörler tarafından eğitilmiştir. Profesyonel boks kariyeri 17 yaşında iken başlayan Stevenson performansı ile ulusal takıma girmeye hak kazanmıştır.

1972 Münih Olimpiyatları, 1976 Montreal Olimpiyatları, 1980 Moskova Olimpiyatları ve daha birçok uluslararası turnuvada birçok madalya kazanan Teofilo Stevenson dünya genelinde üç olimpiyat madalyası olan üç boksörden biri olarak tarihe geçmiştir. Teofilo Stevenson, 11 Haziran 2012 tarihinde vefat etmiştir.

En Ünlü Kübalı Sinema Oyuncular Kimlerdir?

En ünlü Kübalı sinema oyuncuları aşağıda listelenmiştir.

 • Ana De Armas
 • Joey Diaz
 • Oscar Nunez

Latin amerika kültürünü ve Küba’nın tarihini yansıtan filmleri ile Küba sinemasının dünya çapında önemi büyüktür. Günümüzde Kübalı birçok oyuncu ve komedyen Küba filmleri ve Hollywood yapımlarında rol almaktadır.

Ana De Armas Kimdir?

Ana De Armas Kimdir?
Ana De Armas Kimdir?

Ana Celia De Armas, 30 Nisan 1988 yılında Küba’nın Havana şehrinde dünyaya gelmiştir. Kariyerinin ilk yıllarında Küba- İspanya yapımı filmlerde yer alan Ana De Armas Los Angeles’a yerleşmiş ve Amerikan yapımı filmlerde rol almaya başlamıştır.

Hollywood’da ilk olarak Knock Knock adlı yapımda Keanu Reeves ile birlikte rol alan Ana De Armas, sonraki yıllarda Blade Runner 2049, Knives Out, Bond 25: Ölmek için Zaman Yok gibi birçok Hollywood yapımında destekleyici roller almıştır. Son olarak 2021 yılında Marilyn Monroe’nun hayatını konu alan Blonde filminde Marilyn Monroe’yu canlandıran Ana De Armas filmleri ile günümüzde oldukça popülerdir. Ana De Armas günümüzde aktif olarak oyunculuğa devam etmektedir.

Joey Diaz Kimdir?

Joey Diaz Kimdir?
Joey Diaz Kimdir?

Jose Antonio Diaz, 19 Şubat 1963 tarihinde Küba’nın Havana şehrinde dünyaya gelmiştir. Gençlik yıllarında ailesi ile birlikte Amerika’ya göç eden Joey Diaz oyunculuk kariyerine Amerika’da başlamıştır. Gençlik yıllarında yasa dışı işlere karışarak hapse giren Diaz, hapisten çıktıktan sonra arkadaş çevresinde başladığı stand up gösterilerini profesyonelleştirmek için bir komedi kursuna yazılmış ve 1991 yılında ilk stand up gösterisini gerçekleştirmiştir. İlk stand- up şovunun ardından sahneye çıkmaya ve komedi yarışmalarına katılmaya devam eden Joey Diaz özel stand- up şovu It’s Ya You or the Priest’in yayınlanması ile geniş kitlelere ulaşmıştır.

Hayatı boyunca iki kez evlenen Joey Diaz 3 kız babasıdır. Kariyeri boyunca birçok sahne şovuna çıkan ve televizyon ve sinema için projeler yapan Diaz günümüzde oyunculuk ve komedyenlik kariyerine devam etmektedir.

Oscar Nunez Kimdir?

Oscar Nunez Kimdir?
Oscar Nunez Kimdir?

Oscar Nunez, 18 Kasım 1958 yılında Küba’nın Colon şehrinde dünyaya gelmiş Kübalı oyuncudur. Ailesi Küba devriminden sonra önce Venezuela’ya ardından Amerika Birleşik Devletleri’ne göç etmiştir. Oyunculuk kariyerine tiyatro ile başlayan Oscar Nunez, 1997 yılında Warner Brothers Komedi Yazarı Atölyesi’nden mezun olmuştur. Özellikle birçok televizyon çalışmasına imza atan Oscar Nunez’in en bilinen rolü, dünya çapında ün kazanan The Office dizisindeki muhasebeci Oscar Martinez rolüdür.

Evli ve iki çocuk babası olan Oscar Nunez kariyeri boyunca birçok yapımda oyuncu ve yapımcı olarak bulunmuştur. Oscar Nunez günümüzde Netflix platformunda oyunculuk kariyerine devam etmektedir.

Elif Güzhan Yazan: Elif Güzhan

Elif Nur Güzhan, 2019 yılında giriş yaptığı Hacettepe Üniversitesi'nde İngiliz Dilbilimi okuyor, 2021 yılından beri Vizemnette yazarlık ve editörlük yapıyor.

Paylaş: