Norveç Vatandaşlık Başvurusu

Norveç Vatandaşlığı için Başvuru Süreci 2023

Norveç vatandaşı olmak, “jus sanguinis” ilkesine dayanmaktadır. Norveç vatandaşlığı, kişinin ebeveynlerinden birinin Norveçli olması durumunda ya da Norveç vatandaşlığına geçiş yoluyla gerçekleşmektedir.

Daimi ikamet için gerekli şartları taşıyan, sabıka kaydı bulunmayan, son 11 yıl içerisinde 8 yıl boyunca Norveç D tipi vize türlerinden biriyle oturum izni alarak Norveç’te ikamet ediyorsanız Norveç vatandaşlığına geçmek üzere başvuru yapabilirsiniz.

Norveç vatandaşlık başvurusunu, Norveç vatandaşlık ve göçmenlik bürolarına (UDI) online olarak yapabilirsiniz. Vatandaşlık başvurularında karar verme yetkisi Norveç İçişleri Bakanlığı’ndadır.

Norveç Vatandaşlığı İçin Başvuru Şartları Nelerdir?

Norveç vatandaşlık başvurusunda bulunmak için aşağıdaki şartları karşılıyor olmanız gerekmektedir.

 • Norveç'te ikamet etmeniz ve gelecekte Norveç’te yaşama niyetinde olmanız gereklidir.
 • Norveç vatandaşlığına başvuru yapıldığında ve başvuru işleme konulduğunda Norveç’te kalıcı oturuma sahip olmanız gerekir.
 • En az B1 düzeyinde Norveççe sözlü sınavı geçmelisiniz.
 • Norveççe sosyal bilimler sınavından veya vatandaşlık sınavından geçmiş olmanız gerekir.
 • 15 yaşından büyük kişilerin belgeleri ile beraber, 3 aydan eski olmayan adli sicil kaydını teslim etmesi gerekmektedir.
 • 1 Ocak 2020'den itibaren, Norveç vatandaşı olmak için asıl vatandaşlıktan vazgeçmek gerekmez ve Norveç vatandaşlığına ek olarak bir veya daha fazla vatandaşlığa sahip olunabilir. Halihazırda vatandaşı olunan ülke birden fazla vatandaşlığa sahip olunmasına izin vermiyorsa, Norveç vatandaşı olunduğunda önceki vatandaşlık kaybedilebilir.
 • UDI vatandaşlık başvurusuna dair karar verdiğinde kalıcı oturum izninin tüm şartlarını sağlıyor olmanız gereklidir.
 • Son 11 yılda toplam 8 yıl boyunca, en az 1 yıl süreli oturum izinleri ile Norveç’te kalmış olmanız gerekmektedir.

Yukarıda belirtilenler oturum izni ile Norveç Krallığı'nda ikamet eden 18 yaşından büyük başvuru sahipleri için öngörülen şartlardır; ancak başvuru sahibinin içinde bulunduğu duruma göre Norveç kalıcı oturum izni başvuru şartları farklılık gösterebilmektedir.

Norveç Vatandaşlığı İçin Norveççe Dil Yeterlilik Şartı

Norveç vatandaşlığı için normal şartlarda 18 ile 67 yaş arasındaki başvuru sahiplerinin minimum B1 seviyesinde Norveççe dil yeterliliğine sahip olması gerekir; ancak istisnai durumlarda A1 seviyesi de yeterli olabilmektedir.

Vatansız kişiler, 55 yaşının üzerindeki koruma başvurusu temelinde veya yeniden yerleştirilmiş bir mülteci olarak Norveç'e gelmiş veya 55 yaşının üzerinde engellilik ödeneği alan kişilerin, A1 seviyesinde yeterliliğe sahip olması yeterli kabul edilir.

Norveç Sosyal Bilgiler ve Vatandaşlık Testi

Norveç sosyal bilgiler ve vatandaşlık testi, Norveç vatandaşlığı için başvuran 18 ile 67 yaşları arasındaki başvuru sahiplerinin geçmesi gereken sınavdır.

Vatandaşlık başvuruları için gerekli şartlardan biri olan sosyal bilgiler testi ve vatandaşlık testi hakkında Skills Norway websitesinden bilgi alınabilir.

Norveç Vatandaşlık Testi Muafiyeti

Norveç vatandaşlık testinin zorunlu olmadığı kişiler aşağıda sayılmıştır.

 • Ortaokul veya lisede sosyal bilgiler dersini tamamlayan ve bir final değerlendirme notu veya sınav notu alan kişiler
 • Lisede sosyal bilgiler dersini tamamlayan ve yarıyıl değerlendirmesi, final değerlendirme notu veya sınav notu alan kişiler
 • Modüler ve mesleki eğitimde Modül 1'i tamamlayan ve modülün onaylandığını gösteren bir yeterlilik sertifikasına sahip olan kişiler
 • En az 10 krediye karşılık gelen, üniversite veya üniversite koleji düzeyinde Norveç hakkında bilgi veren sosyal bilimler dersini okuyan kişiler (Eğitim, yeterlilik ve çalışma hayatı, aile, sağlık ve günlük yaşam ile önce ve şimdi Norveç gibi Yetişkin Göçmenler İçin Sosyal Bilgiler Müfredatında yer alan konuları kapsayan bir ders olmalıdır.)
 • Norveç'te üniversite veya üniversite koleji düzeyinde Norveççe veya Sami dilinde eğitimi tamamlayan ve kredi kazanıldığını gösteren belgeye sahip kişiler
 • Sağlıkla ilgili nedenlerle veya diğer zorlayıcı veya kişisel koşullar nedeniyle testi geçemeyen kişiler
 • Belediye tarafından zorunlu Norveç sosyal bilgiler eğitimi ve/veya Norveç sosyal bilgiler sınavından muaf tutulan kişiler

Norveç Vatandaşlığı İçin İkamet Şartı

Norveç vatandaşlığı için ikamet şartı olarak son 11 yıl içinde toplam 8 yıl boyunca en az 1 yıl süreli oturma izinleri ile Norveç’te bulunmuş olmanız gerekmektedir.

Bazı kişiler için daha kısa ikamet şartları düzenlenmiştir. Sığınmacı olarak oturum iznine sahip kişilerin, son 10 yılda toplam 7 yıl boyunca her biri en az bir yıl geçerli olan oturma izinlerin ile Norveç’te bulunması yeterlidir. Yeterli geliri bulunan kişilerin son 10 yılda toplam 6 yıl Norveç'te ikamet etmiş olması yeterli iken; Norveç'te doğan veya 18 yaşından önce norveç’e gelen kişilerin son 7 yılda toplam 5 yıl boyunca her biri en az bir yıl geçerli olan oturma izinleri ile ikamet etmesi yeterlidir.

Bir Norveç vatandaşının eşi, kayıtlı partneri veya birlikte yaşayan partneri olan kişilerin, son 10 yılda her biri en az 1 yıl geçerli oturum izinleri ile en az 5 yıl Norveç’te kalması ikamet şartını karşılamaktadır.

İkamet Süresi Nasıl Hesaplanır?

Norveç’te ikamet süresi, Norveç'e gelmeden önce oturum izni aldıysanız Norveç'e geldiğiniz tarihte başlar. Norveç'e seyahat edildiği belgelenemiyorsa ikamet süresi polis tarafından veya Ulusal Nüfus Kütüğüne (Folkeregister) kayıt olunan tarihte başlar. Norveç'e giriş yaptıktan sonra oturma izni alınmış ise ikamet süresi, oturum iznine başvuru yaptığınız tarihte başlar.

Oturma izninin sona ermesi ve yeni başvuru yapılması arasında geçen süre, Norveç’te yasa dışı olarak ikamet edilen süre ve her takvim yılında iki aydan uzun süre yurt dışında kalınan süre, ikamet süresinden sayılmaz.

Bir takvim yılı içinde iki ay ve daha az yurt dışında kalırsanız ikamet süresini etkilemez;, yurtdışında kalışınız sırasında Norveç'te ikamet etmiş sayılırsınız. Bir takvim yılı içinde iki aydan fazla yurt dışında kalmanız veya yurt dışında çalışmanız halinde, yurt dışında geçirilen sürenin tamamı ikamet süresinden düşülür.

Norveç Vatandaşlık Başvurusu Nereye Yapılır?

Norveç vatandaşlık başvurusunu, Norveç Göçmenlik Müdürlüğü'nün resmi internet sitesi https://www.udi.no üzerinden online olarak yapabilirsiniz.

Norveç Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?

Norveç vatandaşlık başvurusu için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Vatandaşlık başvuru formu https://www.udi.no/en/ adresinden online olarak doldurulur.
 • Vatandaşlık başvuru harcı ödemesi yapılır.
 • Başvuru için gerekli evraklar kurallara uygun olarak hazırlanır.
 • Başvuru belgelerinin tümü yerel polise teslim edilir.

Norveç Vatandaşlık Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Norveç vatandaşlık başvuru formunu doldurmak için aşağıdaki süreci takip edin.

 • https://www.udi.no adresinden "Want to apply" kısmına giriş yapın.
Norveç Vatandaşlık Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 1
Norveç Vatandaşlık Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 1
 • Açılan sayfadan "Citizenship" seçeneğine tıklayın.
Norveç Vatandaşlık Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 2
Norveç Vatandaşlık Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 2
 • Açılan sayfada kişisel duruma uygun seçeneklerden uygun olanı tercih edin.
Norveç Vatandaşlık Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 3
Norveç Vatandaşlık Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 3
Norveç Vatandaşlık Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 4
Norveç Vatandaşlık Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 4
Norveç Vatandaşlık Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 5
Norveç Vatandaşlık Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 5
 • Sonraki sayfada “Citizenship for people who hold a residence permit on Norway” kısmına tıklayın.
Norveç Vatandaşlık Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 6
Norveç Vatandaşlık Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 6
 • Kişisel duruma göre grup seçimi yapın.
Norveç Vatandaşlık Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 7
Norveç Vatandaşlık Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 7
 • Açılan sayfada “Go to the application form” butonuna tıklanarak başvuru formuna gidin.
Norveç Vatandaşlık Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 8
Norveç Vatandaşlık Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 8
 • UDI sistemine giriş yapın.
Norveç Vatandaşlık Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 9
Norveç Vatandaşlık Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 9
 • Başvuru formunu doldurun.
Norveç Vatandaşlık Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 10
Norveç Vatandaşlık Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 10

Norveç Vatandaşlık Başvuru Formu İçeriği

Norveç vatandaşlık başvuru formunda, başvuru sahibinin kişisel bilgileri, iletişim bilgileri, pasaport bilgileri, seyahat detayları, aile bilgisi, Norveççe ve sosyal bilgiler sınavları ve başvuru yeri başlıkları altında çeşitli bilgiler talep edilir.

Başvuru sahibinin kişisel bilgileri başlığında; isim, soyisim, cinsiyet, isim değişikliği durumu, doğum tarihi, doğum yeri, Norveç kimlik numarası, milliyet ve kalıcı oturum izni durumuna dair bilgiler talep edilir.

Norveç Vatandaşlık Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 11
Norveç Vatandaşlık Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 11

Başvuru sahibinin iletişim bilgileri başlığında, telefon numarası ve mail adresi talep edilir; gelecekte Norveç’ten taşınma planının olup olmadığı hakkında seçim yapın.

Norveç Vatandaşlık Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 12
Norveç Vatandaşlık Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 12

Başvuru sahibinin pasaport bilgileri başlığında, ilk olarak pasaportunuzun olup olmadığı bilgisi işartlenir. Pasaportu olan başvuru sahiplerinden pasaport türü, pasaport numarası, pasaportu düzenleyen yer, pasaportun veriliş tarihi ve pasaportun geçerlilik tarihi bilgileri istenir.

Norveç Vatandaşlık Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 13
Norveç Vatandaşlık Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 13

Başvuru sahibinin seyahat bilgileri başlığında, Norveç’e taşınma tarihi, son takvim yılında 60 günden uzun süre ülke dışında bulunulup bulunulmadığı bilgisi ve hangi yıllarda 60 günden uzun süre Norveç dışında bulunulduğu bilgileri girilir.

Norveç Vatandaşlık Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 14
Norveç Vatandaşlık Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 14

Başvuru sahibinin aile bilgileri başlığında, başvuru sahibinin birlikte yaşadığı ve evli olmadığı bir kişinin bulunup bulunmadığı sorulur ve varsa kişinin isim, soyisim ve Norveç kimlik numarası bilgileri talep edilir.

Norveç Vatandaşlık Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 15
Norveç Vatandaşlık Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 15

Norveççe ve sosyal bilgiler sınavları başlığında, başvuru sahibinin Norveççe dil bilgisini ve sosyal bilgiler düzeyini doğru gösteren seçenekler seçilir.

Norveç Vatandaşlık Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 16
Norveç Vatandaşlık Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 16

Başvuru yeri başlığında, kişinin nerede yaşadığı bilgisi istenir. Başvuru formunda yer alan “Place of application" başlığında başvuru yapılacak polis merkezi seçilir; bu kısımda kişinin yaşadığı yeri seçmesi gereklidir ve farklı bir yerden başvurunun yapılması mümkün değildir.

Norveç Vatandaşlık Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 17
Norveç Vatandaşlık Başvuru Formu Nasıl Doldurulur 17

Formdaki tüm başlıkların doldurulması ile en sonda bulunan “Summary” başlığından girilen bilgilerin doğruluğu kontrol edilir ve başvuru kaydedilir.

Norveç Vatandaşlık Başvurusu Harcı

Norveç vatandaşlık başvuru harcı, yetişkinler için 6.500 NOK’tur. Yetişkinler için Norveç vatandaşlığını geri alma başvurusu ücreti ise 3.200 NOK’tur. İskandinav vatandaşları için Norveç vatandaşlığının bildirimi başvurusu için yetişkinler 2.700 NOK ödemelidir.

18 yaşından küçük çocuklar için Norveç vatandaşlığı başvurusu, 18 yaşından küçük çocuklar için Norveç vatandaşlığının bildirimi, Norveç vatandaşlığını koruma başvurusu ve Norveç vatandaşlığından çıkma başvurusu ise ücretsizdir.

Norveç Vatandaşlık Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Norveç vatandaşlık başvurusu için hazırlanız gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru portalından alınan imzalanmış imza formu
 • Pasaportun aslı ve önceki ile şimdiki pasaporttaki kullanılan tüm sayfaların bir kopyası
 • Doğum belgesi veya kimlik kartı
 • Yurt dışında geçirilen zamanın bir listesi
 • İki aydan daha uzun süreli planlanan yurt dışı gezilerine dair bilgi
 • 15 yaşında veya daha büyükler için Norveç polisi tarafından verilen adli sicil belgesi
 • Söz konusu ise yukarıda belirtilen belgelerden bir veya birkaçının neden sunulamayacağına dair yazılı bir açıklama
 • Doldurulmuş ve imzalanmış UDI kontrol listesi
 • Kalıcı oturma izniniz olmadan Norveç vatandaşlığına başvuran kişiler için kalıcı oturma izni veya kalıcı oturma hakkı başvuruları için kontrol listelerindeki başvuru formu hariç tüm belgeleri
 • Sözlü bir Norveççe sınavının en az B1 seviyesinde geçildiğini gösteren sertifika
 • Norveççe sosyal bilgiler sınavının veya vatandaşlık sınavının geçildiğini gösteren sertifika
 • Norveçli bir eşi, partneri veya birlikte yaşadığınız kişi olan kişiler için ilişki beyanı formu
 • Norveç'e taşındıktan sonra isim değişikliği olduysa duruma dair kapsamlı bir açıklama
 • 18 yaşının altındakiler için çocuğun velayeti ve her iki ebeveynin imzası ve kimliğine ilişkin resmi bir makamdan alınan belgeler

Sık Sorulan Sorular

Aşağıda norveç vatandaşlığı ile ilgili danışmanlarımıza sıklıkla sorunlan sorulara yanıtlar verilmiştir.

Norveç Vatandaşlık Başvurusu Ne Kadar Sürede Sonuçlanır?

Norveç vatandaşlık başvurusu, genellikle belgelerin teslim edilmesinden itibaren 17 ay içerisinde sonuçlanır.

Norveç Vatandaşlık Başvurusu Sonucu Nasıl Öğrenilir?

Norveç vatandaşlık başvurusu sonucu, UDI tarafından gönderilen bir mektup ile veya varsa

Digipost aracılığıyla öğrenilir.

Norveç Vatandaşlık Başvurusu Kabul Edildikten Sonra Ne Olur?

Norveç vatandaşlık başvurusu kabul edildikten sonra, 12 yaşından büyük kişiler kaymakam tarafından gönüllü vatandaşlık törenine katılmak üzere bir davet almaktadır.

Vatandaşlık töreni, Norveç vatandaşlığına geçişi simgeler; törende bir hükümet yetkilisi konuşma yapar, bağlılık yemini edilir, milli marş çalınır ve bir kitap hediye edilir. Tören kaymakam tarafından düzenlenir ve kişiye postayla bir davet gönderilir. Tören ücretsizdir ve misafir katılabilir.

Norveç Pasaportu Nasıl Alınır?

Vatandaşlığın alınmasından sonra Norveç pasaportu, UDI'den alınan kararı içeren yazı başvuru sahibine ulaştıktan 1 hafta geçmesi ile Norveç vatandaşı olunduğu Ulusal Nüfus Kütüğüne kaydedildikten sonra, pasaport dairesinden randevu alınarak başvuru yapılması ile alınır.

Norveç pasaportu almak için yapılan başvurularda aşağıdaki belgeler başvuru sahibinde bulunmalıdır.

 • UDI gelen karar mektubu
 • İkamet kartı
 • Pasaport veya diğer seyahat belgesi
 • Pasaport yoksa geçerli bir kimlik belgesi
 • Pasaport veya seyahat belgesi kayıp ise kayıp raporu

Norveç Vatandaşı Olmanın Avantajları Nelerdir?

Norveç vatandaşı olmanın avantajları aşağıda açıklanmıştır.

 • Norveç pasaportuna sahip olunur.
 • Temmuz 2019 itibariyle Norveç pasaportu ile 183 ülkeye vizesiz veya varışta vizeyle seyahat edilebilir.
 • Norveç vatandaşları çok iyi şartlarda sosyal bakım ve yardımlardan yararlanır.
 • NAV (Norveç Çalışma ve Refah İdaresi) tarafından vatandaşlara işsizlik yardımları, mali yardımlar, iş kazası sigortası, hastalık yardımları, sağlık hizmetleri, aile ile ilgili yardımlar, istihdam planları ve emekli maaşları gibi hizmetler sunulur.
 • 18 yaşını dolduran Norveç vatandaşları belediye, ilçe meclisi ve parlamento seçimlerinde oy kullanabilir.
 • 1 Ocak 2020 itibariyle, Norveç çifte vatandaşlığa izin vermektedir.
Damla Yolbaz Güler Yazan: Damla Yolbaz Güler

Damla Yolbaz Güler holds a Bachelor’s degree in International Relations and a Master’s degree in European Union. She is the schengen area advisory director at Vizem.net and is the author of many articles.

Paylaş: