Avusturya Vize İhlali

Avusturya Vize İhlali ve Uygulanan Cezai Yaptırımlar

Yabancı bir ülke vatandaşının, Avusturya vize geçerlilik süresi dolduktan sonra Avusturya topraklarından ayrılmaması ya da çalışma izni olmamasına rağmen ülkede çalışmaya başlaması ve maddi kazanç sağlaması durumu Avusturya vize ihlali olarak adlandırılır. Avusturya’da herhangi bir nedenle vize ihlali yapmanız halinde, çeşitli yaptırımlarla karşılaşma ihtimaliniz bulunmaktadır.

Avusturya Vize İhlalinde Bulunmanın Cezası Nedir?

Avusturya vize ihlalinin tespiti halinde uygulanan cezai yaptırımlar; sınır dışı kararı, para cezası veya Schengen bölgesine giriş yasağıdır. Avusturya’ya kaçak girişin cezası 100 euro ile 1.000 euro arasında değişmektedir, para cezasının ödenmemesi halinde ise 2 hafta hapis cezası verilir.

Avusturya'da Kaçak Yaşamak

Avusturya'da kaçak yaşayanların tespit edilmesi durumunda; para, hapis veya sınır dışı edilme cezaları verilmektedir. Avusturya’da kaçak yaşayan kişilere 500 euro ile 2.500 euro arasında para cezası uygulanmaktadır ve bu miktarın karşılanmaması halinde 2 hafta hapis cezası uygulaması bulunmaktadır.

Avusturya'da Kaçak Çalışmak

Avusturya’da kaçak çalışmanın cezai yaptırımları olarak para cezası veya gerekli görülmesi halinde hapis cezası uygulanmaktadır. Avusturya’da kaçak çalışan kişilerin tespit edilmesi durumunda verilen para cezasının ödenmesi ya da hapis cezasının uygulanmasının ardından yabancı uyruklu kişi ülkeden sınır dışı edilmektedir.

Avusturya'da maddi kazanç elde etmek için, Avusturya çalışma vizesi ve çalışma izni bulunmayan kişilerin yaptıkları tüm aktiviteler kaçak çalışma olarak değerlendirilir.

Avusturya Vize İhlalinde Bulunan Kişilere Yeniden Vize Verilir Mi?

Avusturya vize ihlalinde bulunan kişiler yeniden Avusturya vizesine başvurarak vize alabilmektedir.

Vize ihlalinden sonra yapılan yeni başvurularda, ihlale dair geçerli bir sebep sunulması gerekmektedir, aksi takdirde Avusturya vize ret kararı alınma olasılığı yüksektir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: