Avusturya Vize Uzatma, Yenileme ve İptal İşlemleri

Avusturya Vize Uzatma, Yenileme ve İptal İşlemleri

Avusturya vizesini uzatma, yenileme ve iptal işlemleri, istenen şartların sağlanması halinde başvuru sahiplerinin talebi üzerine yapılabilen, vize durumunda ve süresinde değişiklik yapılmasına imkan tanıyan işlemlerdir.

Uzatma, yenileme ve iptal gibi Avusturya vize işlemleri hakkında detaylı bilgiler, metnin devamında açıklanmıştır.

Avusturya Vize Geçerlilik Süresi Uzatma İşlemi

Avusturya vize geçerlilik süresi uzatma işlemi, bazı istisnai durumlar dışında yapılamamaktadır. Başvuru sahibinin vize başvurusu esnasında Avusturya’da ne kadar süre için kalacağını biliyor olması gerekmektedir; kalış süresinin uzatılması için tekrar şartların sağlanarak yeni bir vize başvurusu yapılmalıdır.

Avusturya Schengen Vizesi Hangi Durumlara Uzatılabilir?

Avusturya Schengen vizesi, ancak belirlenmiş istisnai durumlarda Avusturya’daki yerel polis müdürlüklerine başvurularak uzatılır. Mücbir sebepler veya insani ya da ciddi kişisel gerekçelerle vize süresi içerisinde Schengen bölgesinden ayrılamayacak durumda iseniz, vizenizin uzatılması için bulunduğunuz Schengen ülkesindeki yetkili birime başvurmanız gerekmektedir.

Avusturya vizesini uzatmak için; bir mücbir sebep veya insani ya da ciddi kişisel sebeplerin bulunması, Schengen bölgesine yasal yollardan giriş yapılmış ve yasal olarak kalınıyor olunması, vize şartlarının karşılanması ve Schengen bölgesindeki 180 gün içinde en fazla 90 günlük kalış süresinin aşılmamış olması gereklidir.

Avusturya Schengen vizesi uzatma başvurusunu şahsen veya bir temsilci aracılığıyla, mevcut vize süresi dolmadan önce yapmanız gerekir. Başvurular için tüm işlemler Almanca dilinde yapılır ve gereken hallerde Almanca konuşan bir kişinin başvuruda bulunması gerekir.

Uzun Süreli Avusturya Vizesi Uzatılabilir Mi?

Uzun süreli Avusturya vizesi uzatılamamaktadır. Avusturya'da 6 aydan fazla kalacak yabancı ülke vatandaşlarının oturma izni alması gerekmektedir.

D tipi vize ile Avusturya’ya giden kişilerin, D tipi vize yerine sahip olunan Avusturya oturum izni süresini uzatma imkanları bulunmaktadır.

Avusturya Cumhuriyeti Vize Yenileme İşlemi

Avusturya Cumhuriyeti vize yenileme işlemi, sahip olunan Avusturya Schengen vizesinin geçerliliğini yitirmesi durumunda yapılır. Halihazırda geçerli bir Schengen vizeniz varsa, sadece planlı seyahat tarihinizi mevcut vizenin bitiş tarihinden sonra başlayacak şekilde beyan ederek, vize başvurusunda bulunabilirsiniz.

Örneğin 08.08.2023 tarihine kadar geçerli bir Schengen vizesi bulunanların, planlı seyahat tarihlerinin en erken 09.08.2023 olması gerekir. Mevcut vizenin tek girişli veya çift girişli olması halinde giriş hakları tamamlandı ise vize geçerlilik süresine bakılmadan vize yenileme başvurusu yapılabilir.

Seyahat başlangıç tarihini kapsayan bir vizeye sahip olmanız halinde ise mevcut vizenizin iptalini istedikten sonra, seyahat tarihlerine uygun yeni vize başvurusu yapabilirsiniz.

Avusturya Vizesi Yenileme İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Avusturya vizesi yenileme işlemleri, başvuru sahibinin parmak izi VIS üzerinde kayıtlı ise başvuru merkezine gidilmeden yapılabilir. Yenileme işlemlerinde vize başvurusunun değerlendirme süresinde ise bir değişiklik olmaz.

Avusturya Vize İptali İşlemi

Avusturya vize iptal işlemi, Avusturya Büyükelçiliğine hitaben gerekçeli bir iptal dilekçesi yazılması ile yapılır. Vize iptalleri vize onayından itibaren 1 ay içerisinde, randevu alınmaksızın yapılabilir. İptal talebi kabul edilen başvuru sahiplerine mail ile bilgi verildikten sonra, bazı hallerde ek olarak iptal kaşesinin basılması için pasaport talep edilir.

Avusturya Vizesi Hangi Durumlarda İptal Edilebilir?

Avusturya vizesi, Avusturya dış temsilcilikleri veya Avusturya sınırında bulunan pasaport polisleri tarafından, başvuru sahibinin kişisel durumu değerlendirilerek iptal edilebilir.

Daha önce Avusturya vize ihlali yapılması, kişinin Schengen alanındaki ülkelerden biri için risk teşkil etmesi veya bir ülke tarafından aranıyor olması hallerinde vize iptal edilebilir.

Vize İptal İşleminden Sonra Tekrar Avusturya Vizesine Başvurulabilir Mi?

Evet, vize iptal işleminden sonra başvuru sahipleri tekrar Avusturya Schengen vizesine başvuru hakkına sahiptir. Ancak yeni vize başvurusunda önceki vizenin ne gerekçe ile iptal edildiği bilgisine vize dilekçesinde yer verilmelidir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: