Avusturya Onaylanmış Vize

Avusturya Onaylanmış Vize Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Türkiye’deki Avusturya dış temsilciliklerine oturma izni başvurusunda bulunduysanız ve başvurunuz onay aldıysa, Avusturya’da bulunan yetkili makamdan oturma izni kartı almanız gerekmektedir. Oturum kartınızı almak amacıyla Avusturya’ya seyahat etmek için Avusturya onaylanmış vize adı verilen seyahat iznine sahip olmanız gerekir.

Onaylanmış vize sadece Avusturya oturma izni sahipleri için tek girişli olarak düzenlenen bir D tipi vize türüdür ve onaylanmış oturum izni vizesi olarak da bilinir.

Avusturya Onaylanmış Vize Başvurusu Ne Zaman Yapılır?

Avusturya onaylanmış vize başvurusunu, oturma izni onayını aldıktan sonraki 3 ay içerisinde yapabilirsiniz.

Avusturya Onaylanmış Oturum İzni Vize İşlemleri

Avusturya onaylanmış oturum izni vizesi almak için, Avusturya oturma iznine başvuran kişilerin başvurularının olumlu sonuçlandığında dair bilgilendirme alması ve daha sonra onaylanmış oturma izni vizesi için gerekli evrakları hazırlaması gerekmektedir.

Avusturya onaylanmış oturma izni vizesi başvurusu için yetkili aracı kurum üzerinden vize randevusu oluşturulmalıdır. Vize başvuru merkezinden randevu alan Avusturya oturma izni onaylanmış kişilerin, randevu sırasında vize evraklarının teslimi, biyometri işlemleri ve vize ücretinin ödenmesi işlemlerini yerine getirdikten sonra başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

Avusturya Onaylanmış Vize Başvurusu İçin Gerekli Evraklar

Avusturya onaylanmış vize başvurusu için dış temsilciliğe beyan etmeniz gereken evraklar aşağıda sıralanmıştır.

  • Geçerli pasaport aslı ve fotokopisi
  • Avusturya D tipi vize başvuru formu
  • 2 adet güncel fotoğraf
  • Uçak rezervasyonu
  • Seyahat sağlık sigortası
  • Geçmiş vize fotokopileri

Pasaport Kriteri

Avusturya onaylanmış vize başvuru işlemleri için pasaportunuz güncel ve hasar görmemiş olmalıdır.

Avusturya dış temsilcilikleri tarafından belirlenen kriterler doğrultusunda 16 ay geçerli pasaport içinde yeterli sayıda boş sayfa bulunması gerekir.

Ulaşım Belgeleri

Tek girişli onaylanmış oturum izni vizesi sahiplerinin, Avusturya’ya karayolu ile giriş yapmasına izin verilmemektedir.

Bu sebeple onaylanmış vize başvuru dosyasında ulaşım şekline dair kanıt olarak Avusturya vizesi için uçak rezervasyonu belgesi sunmanız beklenmektedir.

Sağlık Sigortası

Avusturya onaylanmış vize için sağlık sigortasının Schengen bölgesinin tamamında geçerli olması ve en az 30.000 euro teminatlı olması gerekir.

Onaylanmış vize için Avusturya seyahat sağlık sigortası poliçenizi en az 2 aylık süre için yaptırmalısınız.

Sık Sorulan Sorular

Avusturya Konsolosluğundan oturum izni onayı almış ve onaylanmış vize başvurusu yapacak kişilerin danışmanlarımıza en sık sorduğu sorular aşağıda cevaplanmıştır.

Onaylanmış Avusturya Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Avusturya onaylanmış vize harcı 150 eurodur ve ödeme işlemi başvuru esnasında nakit ve euro cinsinden yapılmaktadır.

Avusturya onaylanmış vize masrafları 2023 yılı için tüm vize harcı, seyahat sigortası, uçak rezervasyonu, gerekli durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil ortalama 245 euro tutmaktadır.

Avusturya Onaylanmış Vize Başvurum Kaç Günde Sonuçlanır?

Avusturya dış temsilciliklerinde onaylanmış vize başvuruları için işlem süresi ortalama 2 iş günüdür.

Onaylanmış Oturum İzni Vizesi Aldıktan Sonra Ne Yapmalıyım?

Avusturya onaylanmış oturum izni vizesi aldıktan sonra, Avusturya’ya seyahat edebilirsiniz. Avusturya’da bir konuta taşındıktan sonra, en geç 3 gün içerisinde ilgili resmi makama ikamet adresinizi bildirmeniz gerekmektedir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: