Avusturya Göçmenlik Başvurusu

Avusturya’ya Yerleşmek İçin 2023 Göçmenlik Prosedürleri

İşgücü açığını kapatmaya yönelik bir göç politikası izleyen Avusturya Cumhuriyeti, nitelikli göçmenlere çeşitli kolaylıklar sağlayan uygulamalar yürütmektedir. Avusturya, 2010 yılından bu yana, daha çok Almanca dil eğitimine, işgücü piyasasını ve Avusturya değerlerini tanımaya odaklı göçmen entegrasyonu için çeşitli çalışmalar yürütmektedir.

Statistics Austria verilerine göre Avusturya Cumhuriyeti 2020 yılında 136.343 göçmen almıştır ve ülke nüfusunun %24,4’ünü göçmenler oluşturmaktadır. Avusturya’nın en çok göç aldığı ülkeler Almanya, Macaristan, Suriye, Romanya ve Hırvatistan; göçmen nüfusun ülkede yoğunlaştığı bölgeler ise Viyana, Styria ve Tirol’dur.

Gerekli yeterlilik kriterlerini sağlıyorsanız Avusturya’ya yerleşmek üzere Türkiye’de bulunan Avusturya dış temsilciliklerine oturum izni başvurusu yapmanız gerekmektedir.

Avusturya’ya Göç Etmek İçin Yeterlilik Kriterleri

Avusturya göçmenlik başvurusu için aşağıda sıralanan kriterleri sağlamanız gerekmektedir.

  • İş arama, çalışma, yatırım, eğitim veya aile birleşimi gibi bir amaçla Avusturya D tipi vize almış olmalısınız.
  • Temiz bir adli sicil kaydına sahip olmalısınız.
  • Avusturya’da yaşayabilmek asgari düzeyde finansal yeterliliğe sahip olmalısınız.
  • Belirli seviyede Almanca anlama, yazma ve konuşma beceriniz olduğunu kanıtlamalısınız.

Avusturya'ya Göç Etme Yolları Nelerdir?

Avusturya'ya Göç Etme Yolları Nelerdir?
Avusturya'ya Göç Etme Yolları Nelerdir?

Yabancı ülke vatandaşları için Avusturya’ya göç etme yolları aşağıda listelenmiştir.

  • Avusturya’ya eğitim vizesi ile göç etmek
  • Avusturya’ya aile birleşimi yoluyla göç etmek
  • Çalışma yoluyla Avusturya’ya göç etmek
  • İş arama yoluyla Avusturya’ya göç etmek
  • İş kurma yoluyla Avusturya’ya göç etmek

Avusturya’ya göç etmek ve yerleşmek için oturum izni alınması gerekmektedir. Avusturya Cumhuriyeti; çalışma, iş kurma, iş arama, eğitim alma veya aile birleşimi gibi amaçlarla başvuru yapan yabancı ülke vatandaşlarına belirli şartları karşılamaları halinde Avusturya oturum izni vermektedir.

Aile Birleşimi Yoluyla Avusturya Göçmenlik Kriterleri

Aile birleşimi yoluyla Avusturya göçmenlik başvurusu, Avusturya’da oturum izni bulunan veya Avusturya vatandaşı olan eş, ebeveyn veya partner ile birlikte yaşamak için aile birleşimi vizesi ile yapılabilir. Avusturya vatandaşı olan veya oturum izni bulunan ebeveyn gösterilerek aile birleşimi vizesi alınması için çocukların bekar olması şartı vardır. Avusturya aile birleşimi vizesi alınması için oturum izni veya vatandaşlığı bulunan kişilerin de en az 21 yaşında olması gerekmektedir.

Eğitim Yoluyla Avusturya Göçmenlik Kriterleri

Eğitim yoluyla Avusturya göçmenlik başvurusu öğrenci vizesi alınarak yapılabilmektedir. Yabancı uyruklu öğrencilerin öğrenci vizesi alabilmesi için Avusturya’daki bir eğitim kurumunda 3 aydan uzun süreli bir eğitim programına kabul edilmeleri gerekmektedir.

Avusturya’da alınan eğitim süresi boyunca veya sonrasında Avusturya’da bulunan bir şirketten iş teklifi alınması durumunda göçmenlik sürecine başlanabilir.

Çalışma Yolu İle Avusturya Göçmenlik Kriterleri

Çalışma yolu ile Avusturya göçmenlik başvurusu için çalışma izni ve çalışma vizesi alınması gerekmektedir. Avusturya çalışma vizesi Avusturya’daki bir işe başvurmayı ve kabul almayı gerektirir. İş başvurusu kabul edildiği takdirde iş sözleşmesi ve işverenin Avusturya Kamu İstihdam Servisi’nden (AMS) aldığı çalışma izni vize başvurusu yapılmalıdır.

Yüksek Nitelikli İşçi Olarak Avusturya'ya Nasıl Göç Edilir?

Yüksek nitelikli işçi olarak Avusturya’ya, kırmızı-beyaz-kırmızı kart uygulaması ile göç edilebilmektedir. Avusturya, kırmızı beyaz kırmızı kartın verilmesi için bazı meslekleri öncelik listesine almaktadır ve bu meslekler ihtiyaca göre her sene güncellenir.

Kırmızı beyaz kırmızı kart için 2023 yılında Avusturya’da aranan meslekler çeşitli mühendislik ve teknisyenlik alanlarında yoğunlaşmaktadır.

İş Arama Yoluyla Avusturya Göçmenlik Kriterleri

İş arama vizesi ile Avusturya’ya gitmek, Avusturya’ya çalışma yoluyla göç etmek isteyen, ancak herhangi bir iş bulamayan ve çalışma vizesi alamayan kişiler için alternatif bir seçenektir.

Vize sahibine 6 ay boyunca Avusturya’da ikamet etme ve iş arama hakkı tanıyan Avusturya iş arama vizesi, iş arama yoluyla Avusturya’ya gitmek ve orada iş bularak çalışma vizesine başvurmanın da önünü açmaktadır. Avusturya’da 6 ay içinde iş bulduktan sonra işverenden alınan belgeler ile çalışma iznine başvurmak ve bu şekilde oturum iznini uzatmak mümkündür.

Avusturya İçin Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avusturya için göçmenlik başvurusunun, alınacak vize türüne göre, yetkili aracı kurum merkezlerine şahsen yapılması gerekmektedir. Göçmenlik başvurusu için öncelikle hangi vize türüne başvurulacağı belirlenmeli ve vize başvurularını kabul eden VFS Global vize başvuru merkezinden randevu alınmalıdır.

Avusturya İçin Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?
Avusturya İçin Göçmenlik Başvurusu Nasıl Yapılır?

Sık Sorulan Sorular

Avusturya’ya göç konusunda Vizem.net danışmanlarına en sık yöneltilen sorular ve yanıtlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Evlilik Yoluyla Avusturya’ya Yerleşebilir Miyim?

Evet, Avusturya vatandaşı veya Avusturya’da yasal oturma iznine sahip bir yabancı ülke vatandaşı ile evli olmanız halinde sizinde oturum izni alma hakkınız bulunmaktadır.

Evlilik yoluyla Avusturya’ya yerleşmek için, evlilik işlemleri tamamlandıktan sonra gerekli prosedürü izleyerek Avusturya evlilik vizesi için başvuru yapabilir ve ardından oturum izni alabilirsiniz.

Avusturya'da Göçmenlere Ne Kadar Süre İçin Oturma İzni Verilir?

Avusturya’da göçmenlere verilen oturma izni süreleri, başvurulan vize türüne göre değişiklik gösterir. Avusturya’ya aile birleşimi vizesi ile gidenlere 1 yıllık süreyle oturma izni verilirken, çalışma vizesi alarak gidenlerin oturma izni süresi 2 yıldır. Vizeler ve oturma izinleri, Avusturya’da bulunulan süreler içerisinde gerekli kurumlara gidilerek uzatılabilmektedir.

Avusturya'ya Göçmen Olarak Gidenler Vatandaşlık Alabilir Mi?

Evet, Avusturya’ya göç eden kişiler gerekli kriterleri karşıladıkları takdirde vatandaşlık alabilmektedir.

Vatandaşlık başvurusu için Avusturya’da 5 yılı oturma izni ile olmak koşuluyla en az 10 yıl boyunca ikamet etmek gerekmektedir. İstenilen kriterleri sağlamaları halinde başvuru sahipleri Avusturya vatandaşlık başvurusu yapabilmektedir.

Avusturya Göçmenlik Başvurusu İçin Nereden Danışmanlık Alabilirim?

Avusturya göçmenlik başvurusu için danışmanlık hizmeti, Vizem.net üzerinden alınabilmektedir. Vizem.net, Avusturya D tipi vize başvuru işlemlerinde evrakların kontrolünden başlayarak vize takip işlemlerine kadar tüm sürecin yürütülmesinde danışmanlık hizmeti veren akredite kuruluştur.

Vizem.net’in İstanbul, Ankara, Bursa, Mersin ve Kocaeli ofisleri ziyaret edilerek veya çağrı merkezi üzerinden Avusturya vize danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Avusturya vizesi ücretsiz bilgi hattı: 0850 241 1868

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: