Avusturya'da Şirket Kurmak

2023’te Avusturya'da Şirket Kurmak Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Avusturya Cumhuriyeti, Avrupa’daki merkezi konumu, küçük ve orta ölçekli işletmeler için pazar imkanları ve şirket kurma prosedürünün hızlı olması nedenleriyle yabancı yatırımcıların iş kurmak için tercih ettiği ülkeler arasındadır.

Avusturya, 2022 yılı Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Endeksinde 27. sırada yer almaktadır. Avusturya ekonomisinde küçük ve orta ölçekli işletmeler büyük öneme sahiptir. Avusturya iş ekonomisinin %99’unu oluşturan küçük ve orta ölçekli işletmeler, yaklaşık 2.000.000 kişiye iş imkanı sunmaktadır.

Avusturya Şirket Türleri Nelerdir?

Avusturya’da kurulabilecek şirket türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Limited şirket
 • Anonim şirket
 • Avrupa şirketi
 • Şahıs şirketi
 • Ortaklık şirketi

Avusturya Limited Şirketi

Avusturya limited şirket, sahiplerinden bağımsız sayılan bir şirket türüdür. Avusturya’da limited şirket kuran kişiler, şirket kurarken ortaya konan başlangıç sermayesi dışında kalan hiçbir şeyden sorumlu değildir. Yasal olarak bağımsız bir varlık olarak tanımlanan limited şirket, Avusturya’daki en yaygın şirket türüdür. Avusturya’da limited şirket kurmak için ana sözleşme gibi birçok evrak işi yapmak ve en az 35.000 euro sermaye gerekmektedir.

Avusturya Anonim Şirketi

Avusturya anonim şirket, büyük şirketler tarafından tercih edilen bir şirket türüdür. Limited şirket yapısına benzeyen anonim şirket, kuruluş aşamasında daha büyük sermaye gerektirmektedir. Avusturya’da kurulacak anonim şirketin büyük sermayelerle kurulması, büyük şirketler açısından daha ideal hale gelmesine neden olmaktadır.

Avusturya Ortaklık Şirketi

Avusturya ortaklık şirketi, genel ortaklık ve sınırlı ortaklık olmak üzere iki türe ayrılmaktadır. Avusturya’da kurulan genel ortaklık şirketi, işi kayıt ettirmek dışında formalite gerektirmemektedir. Kurumsal şirket özelliği taşımayan genel ortaklık şirketi, kuruluş aşamasında başlangıç sermayesine de ihtiyaç duymamaktadır. Ancak Avusturya'da genel ortaklık şirketi kuracak ortaklar, şirketin tüm sorumluluğunu üstlenmek zorundadır.

Avusturya sınırlı ortaklık şirketi ise ortaklardan birine sınırlı sorumluluk yüklerken, diğerine sınırsız sorumluluk yüklemektedir. Sınırsız sorumluluk sahibi ortak, şirket müdür veya yöneticisi gibi konumlarda bulunmaktadır.

Avusturya Şahıs Şirketi

Avusturya şahıs şirketi, serbest çalışan ve kendi işini yapan kişilerin kurduğu şirket türüdür. Avusturya’da en küçük şirket türü olan şahıs şirketi, Avusturya İşletmeler için Sosyal Sigorta Kurumu tarafından sigortalı olmalıdır. Şahıs şirketinde, şirketi kuran kişi sınırsız sorumluluk ile şirketi tek başına yürütmektedir.

T.C. Vatandaşları Avusturya'da Şirket Kurabilir Mi?

Evet, belirli kriterleri karşılayan T.C vatandaşları Avusturya’da şirket kurabilmektedir.

Avusturya'da Şirket Kurmak İçin Gereken Koşullar

Avusturya’da şirket kurmayı planlıyorsanız, öncelikle aşağıda sıralanan koşulları karşılamanız gerekmektedir.

 • Yabancı yatırımcıların oturum izni veya vize alması gerekmektedir.
 • 18 yaşından büyük olmanız gerekir.
 • Şirket kurmak isteyen kişinin sabıka kaydının olmaması gerekir.
 • Avusturya’da ikamet edeceğiniz bölgenin yerel idaresine ticaret ruhsatı için başvurmanız gerekmektedir.
 • Şirketinizi Avusturya Ticaret Siciline kaydetmeniz gerekmektedir.

Avusturya'da İş Kurma Süreci

Avusturya’da iş kurmak için öncelikler uygun vize türü ve oturum izni alınması gerekmektedir. Avusturya oturum izni aldıktan sonraki ilk adım, şirketi Avusturya Ticari Sicil Dairesine kayıt ettirme ve onaylatma işlemidir. Avusturya Ticari Sicil Dairesine kayıt işlemi çevrimiçi olarak yapılabilmektedir. Şirket kurmak için bir sonraki adım şirketin yasal belgelerinin hazırlanması ve noter tarafından tasdik edilmesidir. Tasdik edilen şirket belgeleri, ticaret siciline gönderilerek onaylanmaktadır.

Avusturya’da iş kurmak için Avusturya bankalarından bir hesap açtırmanız gerekmektedir. Avusturya bankalarından hesap açılması transfer ve dönüştürme maliyetlerinin azalması için gerekli bir adımdır. Bir sonraki adımda Avusturya’da kurulan şirket için Ekonomi Odasından izin almak gerekmektedir. Son aşamada şirketi/ işletmeyi vergi dairesine kayıt ettirmek ve yerel bölge yetkilisinden işletmenin lisansını almak gerekmektedir.

Avusturya'da Online Şirket Kurmak

Avusturya’da online şirket kurmak için normal şirket kurma sürecini takip etmek ve şirketin Avusturya yasalarına uygun olması gerekmektedir. Online şirketin Veri Koruma Kanunlarına uyması zorunludur. Avusturya’daki şirketlerin fazladan korumaya sahip olması istenir ise, şirket Ticari Marka Ofisine kayıt edilmelidir.

Avusturya'da Şirket Kurma İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Avusturya’da şirket kurma işlemleri, şirket kurmak için gerekli belgelerin temin edilmesi ve koşulların sağlanması durumunda en fazla 30 gün sürmektedir. Avusturya’da şirket adının rezervasyonu online olarak birkaç saatte yapılırken, yasal belgelerin hazırlanması ve noter tarafından tasdik edilmesi iki gün sürmektedir.

Avusturya’da kurulacak şirketin ticari sicilinin belgelenmesi için gerekli süre 6 gün, kurumsal banka hesabının açılması ise 1 gün sürmektedir. Kurulan şirketin işletme ruhsatının çıkarılması için başvuru birkaç saat sürmektedir. Avusturya’da şirket kurarken yapılan işlemlerden en uzun süreli olan iki hafta süre ile vergi dairelerine kayıt sürecidir.

Avusturya'da Şirket Kurma Maliyeti Ne Kadardır?

Avusturya'da şirket kurma maliyeti, şirket türlerine göre değişmektedir. Avusturya’da limited şirket kurmak için gerekli sermaye 35.000 euro iken, anonim şirket için gerekli sermaye en az 70.000 eurodur.

Avusturya’da limited şirket kurmak için sermayenin yanı sıra ticari lisans için 47,30 euro, iş yeri kaydetme bedeli olarak 32 euro, toplum sözleşmesi için 102 euro ödemek gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Avusturya’da şirket kurmak ve Avusturya şirketleri hakkında merkezimize en sık sorulan sorular ve cevapları aşağıda verilmiştir.

Avusturya'da İş Kurmak İçin Hangi Vizeyi Almalıyım?

Avusturya’da iş kurmak için, kırmızı-beyaz-kırmızı kart veya yatırımcı vizesi alabilirsiniz. Avusturya’da yatırım yapmak isteyen kişiler, Avusturya kırmızı beyaz kırmızı kart ile 2 yıla kadar çalışma ve ikamet etme hakkına sahip olmaktadır. Avusturya kırmızı-beyaz-kırmızı kart başvurularında kişinin iş deneyimi, mesleki başarıları, dil becerileri gibi özellikleri puanlanır ve toplam puan sonucunda kırmızı-beyaz-kırmızı kart çalışma izni hakkı belirlenir.

Avusturya’da şirket kurmak isteyen kişiler için bir diğer seçenek yatırımcı vizesidir. İkamet edilen ülkedeki Avusturya dış temsilciliklerine başvurarak alınan Avusturya yatırımcı vizesi, gerekli koşulların sağlanması durumunda yatırım yapma ve belirli bir süre Avusturya’da ikamet etme imkanını sunmaktadır.

Şirket Kurarak Avusturya'ya Yerleşebilir Miyim?

Evet, Avusturya'ya şirket kurarak yatırım yapacak yabancı ülke vatandaşları oturum izni uygulamasından faydalanabilmektedir.

Şirket kurarak Avusturya'ya yerleşmek isteyen kişilerin oturum izni alması durumunda gerekli şartları sağlayarak Avusturya vatandaşlığı alma imkanı da bulunmaktadır. Avusturya hükümeti, oturum izni alan yatırımcıların 6-10 yıl sonra Avusturya vatandaşlığı için başvuru yapmalarını sağlayan bir uygulama yürütmektedir.

Avusturya'daki Şirketler İçin Vergilendirme Sistemi Nasıldır?

Avusturya’daki üm işletmelerin katma değer vergisi ödemesi zorunludur. Avusturya’da bulunan ve yıllık 30.000 euro üzerinde geliri olan şirketler, gelirlerinin %20'sini katma değer vergisi olarak ödemekle yükümlüdür.

Yıllık geliri 30.000 eurodan daha düşük olan şirketler, katma değer vergisi ödemek zorunda değildir, ancak gelir vergisine tabidirler. Avusturya’da şirketlerin ödemesi gereken gelir vergisi %23 ile %50 arasında değişmektedir.

Avusturya’da kurulan şirketler, her 3 yılda bir kurumlar vergisi ödemek zorundadır. Avusturya’daki kurumlar vergisi, %25 oranındadır; bununla birlikte Avusturya’da kurulan şirketler, %25 oranında kâr vergisine de tabiidir.

En Büyük Avusturya Şirketleri Hangileridir?

En büyük Avusturya şirketleri aşağıda listelenmiştir.

 • OMV Grup
 • Erste Grup
 • Raiffeisen Bank
 • Voestalpin
 • Vitane Insurance Grup
 • Strabag
 • Verbund
 • BAWAG PSK
 • Uniqa Insurance Grup

Avusturya’daki Türk Firmaları Nelerdir?

Avusturya’da faaliyet gösteren Türk firmaları aşağıda listelenmiştir.

 • Do & Co
 • Kara Gastro
 • Onmaz Car Wrapping
 • Maas Möbel
 • Armin Handels Gmbh
 • GMS Food & Drink Handels Gmbh
 • Tulpe Restaurant
 • Kamu-Parts Autoteile & Zubehör
 • Handy Wien
 • Kiler Kuruyemiş
 • Op. Dr. Can İşler

Avusturya’ya yapılan Türk yatırımları, yiyecek, inşaat gibi sektörlere yoğunlaşmıştır. Türk vatandaşları tarafından 2002-2019 yılları arasında Avusturya’ya yapılan yatırım miktarı, 552 milyon dolardır. Avusturya’da yaşayan Türk vatandaşları, Avusturya’da 6.500 işletme kurmuştur.

Avusturya'da İş Kurmanın Avantajları Nelerdir?

Avusturya'da iş kurmanın avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Avusturya’da kurulan şirketin faaliyete geçişi hızlıdır. Kurulan şirket, ortalama bir hafta içerisinde tescil edilmektedir.
 • Avusturya’da şirket kurmak basittir. Tek bir genel müdür, vergi beyannamesi, yıllık mali tablolar ve kayıtlı bir adres ile şirket kurmak mümkündür.
 • Avusturya’da yeni kurulan şirketler için daha düşük sermaye ile şirket kurma gibi imtiyazlar bulunmaktadır.
 • Avusturya, Avrupa’nın merkez bölgelerinden birinde yer almaktadır. Yeni bir şirketin kurulacağı Avusturya'da bulunan Viyana Uluslararası Havalimanı, 40 ülkeye ulaşım sağlamaktadır.
 • Avusturya’da çalışan işçiler ile elemanlar yüksek eğitimli ve çalışkandır.
Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: