Avusturya'da Şirket Kurmak

Avusturya'da Şirket Kurmak İçin Şartlar ve Danışmanlık Hizmetleri

Avusturya’da iş kültürü, nezaket kurallarına özen göstermenin, resmiyetin ve planlı iş yapmanın çok önemli olduğu bir yapıya sahiptir. Avusturya’da iş yapmak için iş kurallarına ve dakikliğe çok önem verildiğini kavramak gerekmektedir.

Avusturya iş ekonomisinde küçük ve orta ölçekli işletmeler büyük öneme sahiptir. Avusturya iş ekonomisinin %99’unu oluşturan küçük ve orta ölçekli işletmeler, yaklaşık 2.000.000 kişiye iş imkanı sunmaktadır. Yabancı yatırımcılar Avusturya’nın Avrupa’nın merkezinde bulunması, küçük ve orta ölçekli işletmeler için fazla iş imkanı bulunması, şirket kurma ve tescil ettirmenin hızlı olması, Avusturya’nın Dünya Ticaret Örgütü, Dünya Bankası gibi kuruluşlara üye olması gibi pek çok nedenle yatırım için bu ülkeyi tercih etmektedir. Avusturya, 2022 yılı Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Endeksinde 27. sırada yer almaktadır.

Vizem.net, Avusturya’da şirket kurmak isteyen kişilere iş kurma, yatırım yapma gibi konularda uzman olan danışmanlar ile danışmanlık hizmeti veren bir akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için : 0850 241 1868

T.C. Vatandaşları Avusturya'da Şirket Kurabilir Mi?

T.C vatandaşları Avusturya’da şirket kurabilir. Avusturya’da şirket kurmak için belirli kriterlerin sağlanması gerekmektedir.

Avusturya'da Şirket Kurmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Avusturya’da şirket kurmak için gereken şartlar aşağıda listelenmiştir.

 • Yabancı ülkeden gelen kişilerin öncelikle oturum izni veya vize alması gerekmektedir.
 • Şirket kurmak isteyen kişinin en az 18 yaşında olması gerekir.
 • Şirket kurmak isteyen kişinin sabıka kaydının olmaması gerekir.
 • Avusturya’da ikamet edilen bölgede bulunan yerel bölge idaresine ticaret ruhsatı için başvurmak gerekmektedir. Sonrasında şirketin Avusturya Ticaret Siciline kaydını yaptırmak gerekmektedir.

Avusturya Şirket Türleri Nelerdir?

Avusturya şirket türleri aşağıda listelenmiştir.

 • Limited şirket
 • Anonim şirket
 • Avrupa şirketi
 • Şahıs şirketi
 • Ortaklık şirketi

Avusturya Limited Şirket Nedir?

Avusturya limited şirket, sahiplerinden bağımsız sayılan bir şirket türüdür. Avusturya’da limited şirket kuran kişiler, şirket kurarken ortaya konan başlangıç sermayesi dışında kalan hiçbir şeyden sorumlu değildir. Yasal olarak bağımsız bir varlık olarak tanımlanan limited şirket, Avusturya’daki en yaygın şirket türüdür. Avusturya’da limited şirket kurmak için ana sözleşme gibi birçok evrak işi yapmak ve en az 35.000 Euro sermaye gerekmektedir.

Avusturya Anonim Şirket Nedir?

Avusturya anonim şirket, büyük şirketler tarafından tercih edilen bir şirket türüdür. Limited şirket yapısına benzeyen anonim şirket, kuruluş aşamasında daha büyük sermaye gerektirmektedir. Avusturya’da kurulacak anonim şirketin büyük sermayelerle kurulması, büyük şirketler açısından daha ideal hale gelmesine neden olmaktadır.

Avusturya Ortaklık Şirketi Nedir?

Avusturya ortaklık şirketi, genel ortaklık ve sınırlı ortaklık olmak üzere iki türe ayrılmaktadır. Avusturya’da kurulan genel ortaklık şirketi, işi kayıt ettirmek dışında formalite gerektirmemektedir. Kurumsal şirket özelliği taşımayan genel ortaklık şirketi, kuruluş aşamasında başlangıç sermayesine de ihtiyaç duymamaktadır. Ancak Avusturya'da genel ortaklık şirketi kuracak ortaklar, şirketin tüm sorumluluğunu üstlenmek zorundadır.

Avusturya sınırlı ortaklık şirketi ise ortaklardan birine sınırlı sorumluluk yüklerken, diğerine sınırsız sorumluluk yüklemektedir. Sınırsız sorumluluk sahibi ortak, şirket müdür veya yöneticisi gibi konumlarda bulunmaktadır.

Avusturya Şahıs Şirketi Nedir?

Avusturya şahıs şirketi, serbest çalışan ve kendi işini yapan kişilerin kurduğu şirket türüdür. Avusturya’da en küçük şirket türü olan şahıs şirketi, Avusturya İşletmeler için Sosyal Sigorta Kurumu tarafından sigortalı olmalıdır. Şahıs şirketinde, şirketi kuran kişi sınırsız sorumluluk ile şirketi tek başına yürütmektedir.

Avusturya'da İş Kurma Aşamaları Nelerdir?

Avusturya iş kurma aşamaları, AB/AET vatandaşı olmayan kişiler için oturum izni veya vizesi almaları ile başlamaktadır. Avusturya’da yatırım yapmak isteyen kişiler kırmızı-beyaz-kırmızı kart veya yatırımcı vizesine başvuru yapabilmektedir.

Avusturya’da şirket kurmak için oturum izni aldıktan sonraki ilk adım, şirketi Avusturya Ticari Sicil Dairesine kayıt ettirme ve onaylatma işlemidir. Avusturya Ticari Sicil Dairesine kayıt işlemi çevrimiçi olarak da yapılabilmektedir. Şirket kurmak için bir sonraki adım şirketin yasal belgelerinin hazırlanması ve noter tarafından tasdik edilmesidir. Tasdik edilen şirket belgeleri, ticaret siciline gönderilerek onaylanmaktadır.

Avusturya’da iş kurmak için Avusturya bankalarından bir hesap açtırmak gerekmektedir. Avusturya bankalarından hesap açılması transfer ve dönüştürme maliyetlerinin azalması için gerekli bir adımdır. Bir sonraki adımda Avusturya’da kurulan şirket için Ekonomi Odasından güvenli izin almak gerekmektedir. Avusturya’da iş kurmak için son adım olarak şirketi/işletmeyi vergi dairesine kayıt ettirmek ve yerel bölge yetkilisinden işletmenin lisansını almak gerekmektedir.

Avusturya'da Online Şirket Kurulur Mu?

Avusturya'da online şirket kurulabilmektedir. Avusturya’da online şirket kurmak için normal şirket kurma sürecini takip etmek ve şirketin Avusturya yasalarına uygun olması gerekmektedir. Online şirketin Veri Koruma Kanunlarına uyması zorunludur. Avusturya’daki şirketlerin fazladan korumaya sahip olması istenir ise, şirket Ticari Marka Ofisine kayıt edilmelidir.

Avusturya'da Şirket Kurma İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Avusturya’da şirket kurma işlemleri, şirket kurmak için gerekli belgelerin temin edilmesi ve koşulların sağlanması durumunda en fazla 30 gün sürmektedir. Avusturya’da şirket kurma işlemleri sırasında her işlemin ortalama bir süresi bulunmaktadır.

Avusturya’da şirket adının rezervasyonu online olarak birkaç saatte yapılırken, yasal belgelerin hazır edilmesi ve noter tarafından tasdik edilmesi iki gün sürmektedir.

Avusturya’da kurulacak şirketin ticari sicilinin belgelenmesi için gerekli süre 6 gün, kurumsal banka hesabının açılması ise 1 gün sürmektedir. Kurulan şirketin işletme ruhsatının çıkarılması için başvuru birkaç saat sürmektedir. Avusturya’da şirket kurarken yapılan işlemlerden en uzun süreli olan iki hafta süre ile vergi dairelerine kayıt yaptırmaktır.

Avusturya'da Şirket Kurma Maliyeti Ne Kadardır?

Avusturya'da şirket kurma maliyeti, şirket türlerine göre değişmektedir. Avusturya’da limited şirket kurmak için gerekli sermaye 35.000 Euro iken, anonim şirket için gerekli sermaye en az 70.000 eurodur.

Avusturya’da limited şirket kurmak için sermayenin yanı sıra ticari lisans için 47,30 euro, iş yeri kaydetme bedeli olarak 32 euro, toplum sözleşmesi için 102 Euro ödemek gerekmektedir.

Avusturya'da İş Kurmanın Avantajları Nelerdir?

Avusturya'da iş kurmanın avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Avusturya’da kurulan şirketin faaliyete geçişi hızlıdır. Kurulan şirket, ortalama bir hafta içerisinde tescil edilmektedir.
 • Avusturya’da şirket kurmak basittir. Tek bir genel müdür, vergi beyannamesi, yıllık mali tablolar ve kayıtlı bir adres ile şirket kurmak mümkündür.
 • Avusturya’da yeni kurulan şirketler için daha düşük sermaye ile şirket kurma gibi imtiyazlar bulunmaktadır.
 • Avusturya, Avrupa’nın merkez bölgelerinden birinde yer almaktadır. Yeni bir şirketin kurulacağı Avusturya'da bulunan Viyana Uluslararası Havalimanı, 40 ülkeye ulaşım sağlamaktadır.
 • Avusturya’da çalışan işçiler ile elemanlar yüksek eğitimli ve çalışkandır.

Sık Sorulan Sorular

Avusturya’da şirket kurmak ve Avusturya şirketleri hakkında Vizem.net danışmanlarına en sık sorulan sorular ve cevapları aşağıda verilmiştir.

Avusturya'da İş Kurmak İçin Hangi Vize Alınmalıdır?

Avusturya’da iş kurmak için, kırmızı-beyaz-kırmızı kart veya yatırımcı vizesi almak gerekmektedir. Kırmızı-beyaz-kırmızı karta veya yatırımcı vizesine sahip olan kişiler, belirli bir süre boyunca Avusturya’da kalabilmekte, çalışabilmekte ve yatırım yapabilmektedir.

Avusturya’ya yatırım yapmak isteyen kişiler, kırmızı beyaz kırmızı kart uygulamasından faydalanabilmektedir. Avusturya’da çalışmak ve yatırım yapmak isteyen kişiler, Avusturya kırmızı beyaz kırmızı kart ile 2 yıla kadar çalışma ve ikamet etme hakkına sahip olmaktadır. Avusturya kırmızı-beyaz-kırmızı karta başvuran kişilerin, uygun olup olmadığı puan sistemi ile ölçülmektedir. Başvuru yapan kişinin iş deneyimi, mesleki başarıları, dil becerileri gibi özellikler puanlanır ve toplam puan sonucunda kırmızı-beyaz-kırmızı kart alıp almadığı belirlenir.

Avusturya’da şirket kurmak, yatırım yapmak isteyen kişiler için bir diğer seçenek yatırımcı vizesidir. İkamet edilen ülkedeki Avusturya dış temsilciliklerine başvurularak alınan Avusturya yatırımcı vizesi, gerekli koşulların sağlanması durumunda yatırım yapma imkanını ve belirli bir süre Avusturya’da bulunma imkanını sunmaktadır.

Şirket Kurarak Avusturya'ya Yerleşilebilir Mi?

Evet, şirket kurarak Avusturya'ya yerleşilebilir. Avusturya'ya şirket kurarak yatırım yapacak yabancı ülke vatandaşları, oturum izni uygulamasından faydalanabilmektedir. Avusturya'ya şirket kurarak yerleşmek isteyen kişilerin, şirket kurma prosedürünü tamamladıktan sonra oturum iznine başvurma hakkı vardır.

Şirket kurarak Avusturya'ya yerleşmek isteyen kişilerin oturum izni alması durumunda gerekli şartları sağlayarak Avusturya vatandaşlığı alma imkanı da bulunmaktadır. Avusturya hükümeti, oturum izni alan yatırımcıların 6-10 yıl sonra Avusturya vatandaşlığı için başvuru yapmalarını sağlayan bir uygulama yürütmektedir.

Avusturya'da Kurulan Şirket İçin Personel Alımı Nasıl Yapılır?

Avusturya’da kurulan şirket için personel alımı, online olarak iş arama sitelerinden, gazete ilanlarından ve iş fuarlarından yapılmaktadır. İşçi alımı yapan şirketlerin, Avusturya işçi yasasına uyması gerekmektedir. Avusturya’da personel alacak şirketlerin, işçilere din, dil, cinsiyet ve yaşa dayalı ayrımcılık yapması yasaktır. Ayrımcılığa uğrayan işçilerin, yasal işlem başlatma hakkı bulunmaktadır. Avusturya’da şirket bünyesine 5 taneden fazla personel alacak şirketlerin, çalışanlar konseyi veya diğer adı ile çalışma konseyi kurması gerekmektedir.

Avusturya'daki Şirketler İçin Vergilendirme Sistemi Nasıldır?

Avusturya’daki şirketler için vergilendirme sistemi, tüm işletmelerin katma değer vergisi ödemesini zorunlu tutmaktadır. Avusturya’da bulunan ve yıllık 30.000 Euro üzerinde geliri olan şirketler, gelirlerinin %20'sini katma değer vergisi adı altında ödemek zorundadır.

Yıllık geliri 30.000 eurodan daha düşük olan şirketler, katma değer vergisi ödemek zorunda değildir. Katma değer vergisi ödemeyen şirketler, gelir vergisine tabidir. Avusturya’da şirketlerin ödemesi gereken gelir vergisi %23 ile %50 arasında değişmektedir.

Avusturya’da kurulan şirketler, her 3 yılda bir kurumlar vergisi ödemek zorundadır. Avusturya’daki kurumlar vergisi, %25 oranındadır; bununla birlikte Avusturya’da kurulan şirketler, %25 oranında kâr vergisine de tabiidir.

En Büyük Avusturya Şirketleri Hangileridir?

En büyük Avusturya şirketleri aşağıda listelenmiştir.

 • OMV Grup
 • Erste Grup
 • Raiffeisen Bank
 • Voestalpin
 • Vitane Insurance Grup
 • Strabag
 • Verbund
 • BAWAG PSK
 • Uniqa Insurance Grup

Avusturya’daki Türk Firmaları Nelerdir?

Avusturya’da faaliyet gösteren Türk firmaları aşağıda listelenmiştir.

 • Do & Co
 • Kara Gastro
 • Onmaz Car Wrapping
 • Maas Möbel
 • Armin Handels Gmbh
 • GMS Food & Drink Handels Gmbh
 • Tulpe Restaurant
 • Kamu-Parts Autoteile & Zubehör
 • Handy Wien
 • Kiler Kuruyemiş
 • Op. Dr. Can İşler

Avusturya'ya Yapılan Türk Yatırımları Nelerdir?

Avusturya’ya yapılan Türk yatırımları, yiyecek, inşaat gibi sektörlere yoğunlaşmıştır. Türk vatandaşları tarafından 2002-2019 yılları arasında Avusturya’ya yapılan yatırım miktarı, 552 milyon dolardır. Avusturya’da yaşayan Türk vatandaşları, Avusturya’da 6.500 işletme kurmuştur.

Avusturya'da İş Kurmak İçin Danışmanlık Hizmeti Nereden Alınır?

Avusturya’da iş kurmak için danışmanlık hizmeti, Vizem.net tarafından alınabilmektedir. Vizem.net, Avusturya’ya şirket kurmak yoluyla yatırım yapacak ve oturum izni alacak kişilere danışmanlık hizmeti veren bir akredite kuruluştur.

Bilgi ve başvuru: 0850 241 1868

Paylaş: