Avusturya Vize Randevu İşlemleri

Avusturya Vize Randevusu Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Avusturya vize başvurunuzun tamamlanması için aracı kurum VFS Global başvuru merkezinde evrak teslimi, parmak izi kaydı ve vize ücreti ödemesi gibi işlemleri gerçekleştirmeniz gerekir. Avusturya vize merkezinde başvurunuzu tamamlamak için seyahat tarihinize uygun şekilde önceden randevu almanız gerekir. Vize merkezlerine randevu almadan giden kişilerin başvuruları kabul edilmemektedir.

Avusturya Vize Randevusu Ne Zaman Alınmalıdır?

Avusturya vize başvuruları, planlı seyahat tarihinden en erken 6 ay önce ve en geç 15 iş günü önce yapılabilmektedir. 2023 yılı itibariyle artan vize başvuru sayıları ve randevu bekleme süreleri göz önüne alınırsa, Avusturya vize randevunuzu seyahatinizden en geç 3 hafta önce almanızı tavsiye etmekteyiz.

İkamet İline Göre Avusturya Vize Randevu Yeri Değişir Mi?

Hayır, VFS Global Avusturya vize başvuru merkezlerinin illere göre bir bölge ayrımı yoktur.

İkamet ettiğiniz ilden bağımsız olarak VFS Global’in tüm Avusturya vize merkezleri için randevu alabilirsiniz.

Avusturya Konsolosluğu Vize Randevusu Veriyor Mu?

Hayır, güncel olarak Ankara Avusturya Büyükelçiliği ve İstanbul Avusturya Başkonsolosluğu üzerinden vize başvuru yapılamamaktadır. Avusturya vize başvurunuz için sadece VFS Global üzerinden randevu oluşturabilirsiniz.

VFS Global Üzerinden Avusturya Vize Randevusu Alma Süreci

Avusturya vize randevusu almak için, öncelikle VFS Global aracı kurumunun resmi web sitesinden kişisel hesap oluşturmanız gerekir. Kullanıcı hesabınıza giriş yaptıktan sonra, “Yeni Rezervasyon Başlat” butonuna tıklayarak işleme başlayabilirsiniz. İlk aşamada talep ettiğiniz vize türünü ve başvuru yapmak istediğiniz merkezi seçmelisiniz.

VFS Global Üzerinden Avusturya Vize Randevusu Alma Süreci 1
VFS Global Üzerinden Avusturya Vize Randevusu Alma Süreci 1

Sonraki ekranda isim, soyisim, pasaport numarası gibi kişisel bilgilerinize dair alanları ve iletişim bilgileri kutularını eksiksiz olarak doldurun.

VFS Global Üzerinden Avusturya Vize Randevusu Alma Süreci 2
VFS Global Üzerinden Avusturya Vize Randevusu Alma Süreci 2

Sonraki ekranda randevu için görüntülenen tarihler arasından size uygun olan bir gün ve ardından saati belirlemeniz gerekir.

VFS Global Üzerinden Avusturya Vize Randevusu Alma Süreci 3
VFS Global Üzerinden Avusturya Vize Randevusu Alma Süreci 3
VFS Global Üzerinden Avusturya Vize Randevusu Alma Süreci 4
VFS Global Üzerinden Avusturya Vize Randevusu Alma Süreci 4

Sonraki ekranda randevu bilgilerinizi gözden geçirdikten sonra “Onayla” butonuna tıklayarak Avusturya vize randevusu işlemini tamamlamış olursunuz. Randevu alma işlemini tamamladıktan sonra mail adresinize, randevu onayı konulu bir e-posta ile randevu mektubunuz gönderilecektir.

Sık Sorulan Sorular

Avusturya vize randevuları hakkında Vizem.net uzmanlarına sıklıkla sorulan soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Avusturya Vize Randevusu Ücretli Mi?

Avusturya vize randevusu alma işlemi, ek hizmet alınmadığı sürece ücretsizdir.

Avusturya Vizesi İçin Hangi Gün ve Saatlerde Randevu Alabilirim?

Avusturya vize randevu günleri hafta içi pazartesiden cumaya kadardır. Ancak resmi tatillerde vize randevusu alınamamaktadır. Randevu saatleri ise başvurunun yapılacağı merkeze göre değişmekte olup genellikle 08:30-15:00 arasındadır. Bazı vize merkezlerinde saat 12:00 ila 13:00 arasında öğle tatili verilmektedir.

Avusturya Vize Randevusu Aldım, Erteleyebilir Miyim?

Evet, VFS Global üzerinden kişisel hesabınıza giriş yaparak daha önceden oluşturulan Avusturya vize randevusu için erteleme veya iptal etme işlemini yapabilirsiniz.

Randevu Gününde Yapılan İşlemler Nelerdir?

Avusturya vize randevu gününde başvuru evraklarının teslim edilmesi, biyometri bilgilerinin verilmesi, vize harcı ve aracı kurum servis bedelinin ödenmesi işlemleri gerçekleştirilir.

Biyometri bilgilerinin verilmesi konusunda detaylı bilgi ve muafiyet durumlarını, Avusturya vizesi için parmak izi sayfasında bulabilirsiniz.

Avusturya Vize Randevusuna Geç Kalırsam Ne Olur?

Avusturya vize randevusuna 15 dakikayı aşan bir süre için geç kalındığında, randevu iptal edilmektedir. Randevuyu kaçırmanız halinde, ilk randevudan en az 24 sonrasında uygun bir zaman için yeni bir randevu oluşturabilirsiniz.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: