Avusturya Turist Vizesi

Avusturya Turist Vizesi Başvuru Süreci 2023

Avusturya turist vizesi; Avusturya Cumhuriyeti vize politikası gereğince vizeye tabi olan yabancı ülke vatandaşlarının Avusturya'ya yapacakları turistik gezi, tatil ve balayı gibi seyahatlerden önce alınması gereken seyahat iznidir.

C tipi vize kategorisinde yer alan Avusturya turist vizesi ile 180 gün içerisinde en fazla 90 gün boyunca Avusturya'da bulunma ve diğer Schengen ülkelerine seyahat etme hakkınız bulunur.

2023 yılında Avusturya turistik vize başvuru sürecine dair bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken hususları yazının devamında bulabilirsiniz.

Avusturya'ya Turist Olarak Gitmek için Vize Gerekir Mi?

Umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi T.C. vatandaşlarının turistik Avusturya seyahatleri için vize alması gerekmektedir.

Diplomatik (siyah), hizmet (gri) ve hususi (yeşil) pasaport sahibi T.C. vatandaşları 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartı ile Avusturya seyahatlerinde vizeden muaftır.

Avusturya Turist Vizesine Ne Zaman Başvurmalısınız?

Avusturya turist vizesi için başvurunun seyahat başlangıcından en erken 6 ay önce ve en geç 15 gün önce yapılması mümkündür.

2023 yılında dış temsilciliklerde yaşanan yoğunluklar nedeniyle Avusturya turist vizesine planlı seyahat tarihinden en az 4 hafta önce başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

Avusturya Turistik Vize Başvuru Süreci

Avusturya Turistik Vize Başvuru Süreci
Avusturya Turistik Vize Başvuru Süreci

Avusturya turist vizesi almak için aşağıda sıralanan adımları takip etmelisiniz.

 • Avusturya Schengen vize başvuru formunu doldurun.
 • Turist vizesi için gerekli belgeleri hazırlayın.
 • Vize başvuru merkezinden randevu alınır.
 • Randevu gününde evraklarınızı teslim edin.
 • Parmak izi ve fotoğraftan oluşan biyometri kaydınızı verin.
 • Avusturya vize ücretini ve aracı kurum hizmet bedelini ödeyin.

Avusturya Turist Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Avusturya turist vizesi için gerekli belgeler başvuru sahibinin yaşına ve çalışma durumuna bağlı olarak değişmekle birlikte, tüm başvurularda sunulması gereken ortak evraklar aşağıdaki gibidir.

 • Güncel ve hasarsız pasaport
 • Avusturya Schengen vize başvuru formu
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • QR kodlu vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Konaklama ve ulaşım rezervasyonları
 • Vize talep dilekçesi
 • Avusturya seyahat sağlık sigortası

Turistik vize başvurunuz için hangi belgeleri hazırlamanız gerektiğini, Avusturya vizesi için gerekli evraklar sayfasından turist vizesi ve çalışma durumunuzu seçerek listeleyebilirsiniz.

Avusturya Turistik Vize Talep Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Avusturya vize talep dilekçesinde; seyahatinizin amacını, tarihlerini ve seyahat boyunca yapacağınız turistik aktiviteleri açıklamanız gerekmektedir. Aynı zamanda seyahat masraflarınızın nasıl karşılanacağı ve başvuruda buna yönelik hangi belgeleri sunduğunuzu da dilekçe içeriğinde belirtmelisiniz.

Avusturya vize talep dilekçesi 18 yaşından küçükler için ebeveynler tarafından yazılmalı ve kişinin Avusturya’da yapacağı masrafların kim tarafından karşılanacağı bilgisine dilekçede verilmelidir.

Avusturya turist vizesi için sunulabilecek bir niyet mektubu örneği aşağıda verilmiştir.

Avusturya Turistik Vize Talep Dilekçesi Nasıl Yazılır?
Avusturya Turistik Vize Talep Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Avusturya dış temsilciliği tarafından belirlenen vize evrakları kriterlerine uygun olarak hazırlanmış bir Avusturya vize talep dilekçesi, başvuru dosyanızın bir özeti olması nedeniyle önem taşıyan bir belgedir.

Avusturya Turistik Vize İçin Randevu Alma İşlemi

Avusturya turistik vize randevusunu, yetkili aracı kurum olan VFS Global'in resmi web sitesi üzerinden almanız gerekmektedir.

VFS Global web sitesinde kullanıcı hesabı oluşturduktan sonra gerekli Avusturya vize randevu oluşturma adımlarını tamamlamalısınız.

Avusturya Turist Vizesi Başvuru Ücreti

2023 yılında Avusturya turist vizesi ücreti; vize başvuru harcı, seyahat sağlık sigortası ve danışmanlık hizmeti gibi harcama kalemleri dahil edildiğinde ortalama 185 euro tutmaktadır.

Vize başvuru sahibinin yaşına bağlı olarak Avusturya vize harcı için indirimli ücret uygulamasından faydalanmak mümkündür.

Avusturya Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Avusturya turist vizesi; genellikle başvuru dosyasının İstanbul Avusturya Başkonsolosluğuna gönderilmesini takip eden 15 iş gününde çıkmaktadır. Ancak konsolosluğun yoğunluğuna, ek evrak talep etmesine veya resmi tatil günlerine bağlı olarak Avusturya turist vizesi sonuçlanma süresi değişebilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Avusturya turistik vize işlemleri ve vize hamiline tanınan haklar ile ilgili olarak en sık aldığımız soruları aşağıda cevapladık.

Avusturya turist vizesi başvuru takip ve sorgulama işlemi VFS Global'in online takip sistemi üzerinden yapılmaktadır. Vize randevusu sırasında aldığınız referans numarası ve soyadınız ile VFS web sitesinden başvuru takibini yapabilirsiniz.

Avusturya Turist Vizesi Başvurum Hangi Nedenlerle Reddedilebilir?

2023 yılı itibariyle Türkiye’den yapılan Avusturya turist vizesi başvurularında en çok karşılaşılan vize reddi nedenleri; başvuru sahibinin seyahat için yeterli finansal kaynağa sahip olmaması veya seyahat sonunda Türkiye’ye geri döneceğine dair yeterli kanıt sunmamasıdır. Avusturya turist vizesi başvurusunda, özellikle bu iki nedene bağlı ret ihtimalini düşürmek için, Türkiye ile bağlarınızı kanıtlayan ve mali gücünüzü gösteren evrakların hazırlığına dikkat etmelisiniz.

Başkonsolosluk tarafından Avusturya vize reddi bildirimi alırsanız, bu karara itiraz etme veya yeniden başvuru yapma hakkınız bulunmaktadır.

Viyana'ya Gitmek İçin Hangi Vizeyi Almalıyım?

Viyana'ya Gitmek İçin Hangi Vizeyi Almalıyım?
Viyana'ya Gitmek İçin Hangi Vizeyi Almalıyım?

Avusturya’nın başkenti Viyana’ya gezi ve tatil gibi amaçlarla gitmek istiyorsanız, Avusturya turist vizesi almanız gerekmektedir.

Turistik Avusturya Vizesi İle Hangi Ülkelere Gidebilirim?

Turistik Avusturya vizesi ile Schengen bölgesine üye olan ülkelerin tümüne gidebilirsiniz.

Schengen Alanı kuralları ve Avusturya vize politikası doğrultusunda, diğer Schengen ülkelerine seyahat süreniz 180 gün içerisinde 90 günü aşmamalıdır.

2023’te Turistler İçin Avusturya Covid Kısıtlamaları Neler?

16 Mayıs 2022 tarihinden itibaren Avusturya’ya turist olarak girecek kişiler için tüm Covid-19 kısıtlamaları kaldırılmıştır.

Avusturya Başkonsolosluğu, 2023’te ülkeye giriş için Covid düzenlemelerinde değişiklik yapılabileceğini duyurmaktadır. Bu nedenle, seyahatinizden önce Avusturya Başkonsolosluğu duyurular sayfasını kontrol etmenizi öneririz.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: