Avusturya Turist Vizesi

Avusturya Turist Vizesi Bilgi ve Başvuru Merkezi

Avusturya turist vizesi, yabancı ülke vatandaşlarının Avusturya’ya kısa süreli yapacakları ziyaretlerinde sahip olmaları gereken vize türüdür. Avusturya turist vizesi ve diğer geçici giriş izni sahipleri Avusturya’da en fazla üç ay kalabilmektedir.

Avusturya, resmi verilere göre 2019 yılında 32 milyonu uluslararası turist olmak üzere 46,2 milyon turisti ağırlamıştır. Avusturya Ulusal Turizm Ofisi 2017 verilerine göre Avusturya’nın turistler tarafından tercih edilme nedenleri arasında içme suyu kalitesine sahip nehir ve gölleri, görkemli Alpler ve Tuna gibi doğal güzelliklerin yanı sıra Avusturya’nın kadim tarihini ve kültürel zenginliğini yansıtan şehirleri ile mutfak sanatındaki zenginliği ön plana çıkmaktadır.

Son 4 yılda Vizem.net danışmanlığında yapılan 568 Avusturya turist vizesi başvurusundan 551'i onaylanmıştır.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Avusturya Turist Kabul Ediyor Mu?

Avusturya turist kabulü için 22 Şubat 2022’den itibaren hafifleyen Covid-19 kısıtlamaları kapsamında 3-G kanıtı şartı koşmaktadır.

Tüm ülkelerden gelen turistlerin Avusturya’ya girişleri için aşılanmış, iyileşmiş ya da test edilmiş olduklarını belgeleyen 3-G kanıtı gerekmektedir. 3-G kanıtı Almanca veya İngilizce olmayan turistlerin, gerekli sertifika için resmi formları kullanmaları gerekmektedir. Güncel durum için bilgi alınmalıdır.

Avusturya'ya Turist Olarak Gitmek için Vize Gerekli Mi?

Umuma mahsus (bordo) pasaport sahibi T.C. vatandaşları için Avusturya vize istemektedir. Diplomatik (siyah), hizmet (gri) ve hususi (yeşil) pasaport sahibi T.C. vatandaşları 180 gün içinde 90 günü aşmamak şartı ile Avusturya seyahatlerinde vizeden muaftır.

Turist Vizesi Avusturya için Nasıl Alınır?

Avusturya turist vizesi için gerekli olan vize evraklarının hazır edilmesinden sonra ikamet iline göre yetkili vize başvuru merkezi VFS Global şubelerinden randevu alınmalıdır. Avusturya vizesi için randevu sırasında gerekli evrakların teslimi, biyometri işlemleri ve vize ücretinin ödenmesi gibi aşamalar gerçekleştirildikten sonra başvuru tamamlanmaktadır.

Avusturya Turist Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Avusturya turist vizesi için gerekli belgeler aşağıda verilmiştir.

 • Pasaport: Dönüş tarihinden sonra en az üç ay daha geçerli olan, 10 yıldan önce alınmamış, en az iki sayfası boş olan geçerli bir pasaport
 • Avusturya Schengen vize başvuru formu: Türkçe, İngilizce ya da Almanca dillerinden birinde, eksiksiz olarak doldurulmuş, tarih atılmış ve imzalanmış başvuru formu
 • Biyometrik fotoğraf: Açık renkli fonda, gözlüksüz ve son altı ay içinde çekilmiş, 35x45 mm ölçülerinde 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Nüfus kayıt örneği: QR kodlu tam tekmil vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Konaklama ve ulaşım rezervasyonları: Özel araçlı seyahatlerde ruhsat fotokopisi, uluslararası sürücü belgesi ve yol güzergahının detaylı beyanı veya uçak/tren/otobüs seyahatlerinde gidiş ve dönüş olmak üzere rezervasyon belgesi ve tüm seyahat tarihini kapsayan otel rezervasyonu
 • Avusturya seyahat sağlık sigortası: Tüm Schengen ülkelerinde geçerli ve en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sigortası
 • Vize harcı dekontu: Schengen vizesi için ödenmesi gereken vize ücretinin (6- 12 yaş arası çocuklar için 40 euro, 12 yaş ve üstündeki bireyler için 80 euro) ödendiğine dair kanıtlayıcı belge

Avusturya turist vizesi için gerekli olan standart evrakların yanı sıra, başvuru sahibinin mesleki durumuna göre talep edilen ek belgeler bulunmaktadır.

Avusturya Turist Vizesi için Fotoğraf Ölçüleri Nasıldır?

Avusturya turist vizesi fotoğraf ölçüsü 35 mm genişliğe ve 45 mm yüksekliğe sahip olmalıdır.

Avusturya turist vizesi için örnek görsel aşağıda verilmiştir.

Avusturya Turist Vizesi için Fotoğraf Ölçüleri Nasıldır?
Avusturya Turist Vizesi için Fotoğraf Ölçüleri Nasıldır?

Avusturya Schengen Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Avusturya Schengen vizesi başvuru formunda istenen ad, soyad, mevcut uyruk gibi kimlik bilgileri, seyahat nedeni, pasaport bilgileri ve talep edilen giriş sayısı bilgileri başvuran tarafından eksiksiz doldurulmalıdır. Avusturya Schengen vizesi başvuru formu, online olarak veya formun çıktısı alınarak elle yazılabilmektedir.

Avusturya Schengen vizesi başvuru formu doldurulurken bilgilerde herhangi bir eksiklik olması durumunda ya da başvuranın vize almak için uygun kriterlere sahip olmaması durumunda, söz konusu başvuru ilgili kurum tarafından reddedilebilmektedir. Talep edilen vize için Avusturya başvuru formu İngilizce, Türkçe ya da Almanca dillerinde yazılmaktadır.

Avusturya Schengen vizesi başvuru formu görseli aşağıda verilmiştir.

Avusturya Schengen Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Avusturya Schengen Vizesi Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Avusturya Turistik Vize Talep Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Avusturya turistik vize talep dilekçesi başvuru sahibi tarafından ve konsolosluğa hitaben resmi bir dille yazılmalıdır.

Kişisel bilgiler, konaklama detayları, kalış süresi, seyahat masraflarının karşılanma şekli ve ulaşım şekli gibi bilgiler, Avusturya turistik vize dilekçe örneği içinde yer almalıdır. Avusturya vize talep dilekçesi 18 yaşından küçükler için tüm yasal ebeveynler tarafından yazılmalı ve kişinin Avusturya’da yapacağı masrafların kim tarafından karşılanacağı bilgisi dilekçede verilmelidir.

Turistik Avusturya Vizesi için Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Turistik Avusturya vizesi için gerekli olan seyahat sağlık sigortası tüm Schengen ülkelerinde geçerli olmalı, Avusturya’ya gerçekleştirilecek seyahatin tamamını karşılamalı ve en az 30.000 Euro teminatlı olmalıdır.

Avusturya Turist Vizesine Ne Zaman Başvurulmalıdır?

Avusturya turist vizesine planlanan seyahat tarihinden en az 4 hafta öncesinden başvurulması gerekmektedir. Avusturya turist vizesi için başvurunun seyahat başlangıcından en erken 6 ay önce ve en geç 15 gün önce yapılması mümkündür.

Avusturya Turist Vizesi için Başvuru Nereye Yapılır?

Avusturya turist vizesi için başvurunun yetkili aracı kurumun vize başvuru merkezine yapılması gerekmektedir.

Son 5 yıl içinde alınmış bir Schengen vizesi bulunan başvuru sahipleri, gerekli vize evraklarını Vizem.net’in İstanbul’daki ofisine göndererek vize başvuru merkezine gitmeden Avusturya turist vizesi başvurularını yapabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Avusturya için Turistik Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Avusturya için turistik vize randevusu, yetkili aracı kurum olan VFS Global’in resmi internet sitesi üzerinden kullanıcı hesabı oluşturulması yolu ile alınabilmektedir.

Avusturya Turist Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Avusturya turist vizesi ücreti, 6- 12 yaş arasındaki çocuklar için 40 euro, 6 yaşından küçükler için ücretsiz, 12 yaş ve üzerindeki bireyler için 80 eurodur. Avusturya turist vizesi için ödeme başvuru sırasında nakit ve Euro cinsinden yapılmalıdır; başka para birimi ya da kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir.

2022 yılı için vize harcını, seyahat sigortasını, otel ve ulaşım rezervasyonlarını ve gerekli görülen durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücretini içeren Avusturya vizesi masrafları ortalama 185 Euro tutmaktadır.

Avusturya Turistik Vize Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Avusturya Turistik Vize Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?
Avusturya Turistik Vize Başvuru Takibi Nasıl Yapılır?

Avusturya turistik vize başvuru takibi, aracı kurum olan VFS Global’in online takip sistemi üzerinden yapılmaktadır. VFS Global vize takip işlemi referans numarası ve soyisim bilgileri girilerek yapılabilmektedir.

Akredite acenteler üzerinden Avusturya vize takip hizmetlerine erişim mümkün olmaktadır.

Vizem.net danışmanlığında başvurulan Avusturya turist vizeleri için takip işlemi 5 aşamalı SMS servisi ile yapılmaktadır.

Avusturya Turist Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Avusturya turist vizesi ortalama olarak 15 günde çıkmaktadır. Resmi tatil ya da talep yoğunluğu gibi nedenler Avusturya vize sonuç sürecinin uzamasında etkili olabilmektedir.

Avusturya'dan Turist Vizesi Almak Zor Mudur?

Avusturya’dan turist vizesi almak gerekli vize şartlarının karşılanması, evrakların eksiksiz ve doğru bilgiler içerecek şekilde hazırlanması durumunda zor bir işlem değildir.

Turist Vizesi ile Avusturya'da Ne Kadar Süre Kalınabilir?

Turist vizesi ile Avusturya’da 180 gün içinde en fazla 90 gün kalma izni verilmektedir.

Avusturya Turist Vizesi Uzatılabilir Mi?

Avusturya turist vizesi genellikle uzatılmamakla birlikte bazı istisnai durumlar söz konusu olduğunda ve bu istisnai durumlar kanıtlandığı takdirde uzatılabilmektedir.

Avusturya Turist Vizesi Hangi Durumlarda Uzatılabilir?

Avusturya turist vizesi süresi, ciddi bir hastalık ya da kontrol dışında gelişen doğal afet gibi Avusturya’dan ayrılmanın mümkün olmadığı durumlarda nedenlerin açıkça belirtilmesi, Avusturya’da kalabilmek için yeterli paraya ya da sponsora sahip olunduğunun kanıtlanması, seyahat sigortasının geçerliliğinin devam etmesi, pasaportun yeni planlanan hareket tarihinden sonra en az 3 ay geçerliliği olması gibi koşulların sağlanması durumunda uzatılabilmektedir.

Avusturya vize uzatma işleminden önce 90 gün vize süresine hak kazanılması durumunda en fazla 90 gün daha vize süresi uzatılabilmektedir. Schengen Bölgesi’nde kısa süreli vize kapsamında 180 günden fazla kalınmamaktadır.

Avusturya Turist Vizesi Schengen Özellikli Midir?

Avusturya turist vizesi, Avusturya’nın Schengen Bölgesi üye ülkesi olması nedeniyle Schengen vizesi özelliklidir.

Turistik Avusturya Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilebilir?

Turistik Avusturya vizesi ile 180 gün içerisinde 90 günü aşmamak şartı ile Schengen bölgesi ülkelerinin tümüne gidilebilmektedir. Schengen ülkeleri; Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İspanya, İsveç, İtalya, Macaristan, Letonya, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya ve Yunanistan’dır.

Avusturya'daki En Popüler Turistik Yerler Hangileridir?

Avusturya'daki En Popüler Turistik Yerler Hangileridir?
Avusturya'daki En Popüler Turistik Yerler Hangileridir?

Avusturya’daki en popüler turistik yerler aşağıda listelenmiştir.

 • Hofburg Sarayı
 • Krimmler Ache
 • Schönbrunn Sarayı
 • Admont Manastırı Kütüphanesi
 • İspanyol Binicilik Okulu
 • Getreidegasse 9 Numara
 • Eisriesenwelt
 • İmparator Birinci Maximilian’ın Mezarı
 • Schlegeis Gölü
 • Landeszeughaus
 • Melk Manastırı
 • Kitzbüheler Horn
 • Burg Hochosterwitz
 • Hallstatt
 • National Theater
 • Maria Saal Kilisesi
 • Grossglockner Yolu
 • Klagenfurt
 • Klosterneuburg Manastırı
 • Gurk Katedrali
 • Franz-Josefs-Höhe
 • Kuzey Bohemya Ormanı
 • Alpenzoo
 • Linz Kalesi
 • Arlberg
 • Bad Gastein

Dünyaca ünlü Schönbrunn Sarayı’nı içeren Avusturya gezilecek yerler listesi kültürel, doğal ve tarihi açıdan ziyaretçilere zengin seçenekler sunmaktadır.

Avusturya Viyana'ya Gitmek için Hangi Vize Alınmalıdır?

Avusturya Viyana'ya Gitmek için Hangi Vize Alınmalıdır?
Avusturya Viyana'ya Gitmek için Hangi Vize Alınmalıdır?

Avusturya Viyana’ya gitmek için Avusturya turist vizesi alınmalıdır.

Avusturya’nın bir şehri olan Viyana vize uygulamalarında Avusturya devletinin belirlediği kurallara tabidir; bu nedenle Avusturya turist vizesinden ayrı bir Viyana turist vizesi bulunmamaktadır.

Avusturya turist vizesi almak için öncelikle gerekli vize evraklarının hazır edilmesi, sonrasında yetkili vize başvuru merkezi olan VFS Global’den randevu alınması, randevu sırasında gerekli evrakların eksiksiz ve doğru bilgileri içerecek şekilde teslim edilmesi, biyometri işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve vize ücretinin ödenmesiyle başvurunun tamamlanması gerekmektedir.

Paylaş: