Avusturya D Tipi Vize

2022'de Avusturya D Tipi Vize Başvuru ve Takip İşlemleri

Avusturya D tipi vizesi, Avusturya’ya çalışma, eğitim gibi amaçlarla giriş yapmaya olanak sağlayan ulusal mevzuata tabi uzun süreli bir vize türüdür. Avusturya D tipi vizesi, sahibine 90 günden 6 aya kadar ülkede kalma hakkı vermektedir ve tekli veya çoklu giriş olarak düzenlenebilmektedir.

Vizem.net, Türkiye'den yapılan D tipi Avusturya vize başvurularında başvuru sahiplerine gerekli evrakların hazırlanmasından vize takip işlemlerine kadar tüm süreç için danışmanlık hizmeti sunan akredite kuruluştur.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Avusturya D Tipi Vize Türleri Nelerdir?

Avusturya D tipi vize türleri aşağıda verilmiştir.

 • Avusturya aile birleşimi vizesi
 • Avusturya dil okulu vizesi
 • Avusturya öğrenci vizesi
 • Avusturya çalışma vizesi
 • Avusturya iş arama vizesi
 • Avusturya erasmus vizesi
 • Avusturya onaylanmış vize
 • Avusturya sezonluk işçi vizesi

Avusturya Ulusal Vize için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Avusturya ulusal vize için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Avusturya D tipi vize başvuru formu: Doğru ve eksiksiz bilgilerle doldurulmalıdır.
 • Pasaport: Veriliş tarihi itibariyle 10 yılı aşmayan ve seyahat sonrası en az 3 ay geçerli olan pasaport eklenmelidir.
 • Biyometrik fotoğraf: 3,5 x 4,5 mm ebatlarında 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir. Avusturya vizesi için fotoğrafın arka planı aydınlık olmalı, kişinin yüzü açık ve net bir şekilde görünmelidir.
 • Avusturya seyahat sağlık sigortası: Avusturya seyahat süresini kapsayan ve tıbbi masraflar için en az 30.000 euro teminatlı olması gereken seyahat sağlık sigortası gerekmektedir.
 • Sabıka kaydı: E- devletten alınmış QR kodlu olmalıdır.
 • Askerlik durum belgesi: Başvuru sahibinin askerlik yapma durumunu gösteren belge eklenmelidir.
 • Uçak rezervasyonu: Avusturya’ya gerçekleştirilecek seyahat için tarih bilgilerini içeren uçuş rezervasyonu başvuruya eklenmelidir.
 • Konaklama belgeleri: Tüm konaklama süresini kapsayacak şekilde düzenlenmelidir.

Avusturya ulusal vizesi için gerekli belgeler başvuru amacına ve başvuru sahibinin yaşına göre farklılık göstermektedir.

Avusturya Ulusal Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Avusturya ulusal vize başvuru formu; İngilizce, Almanca ve Türkçe dillerinde doldurulmalıdır. Avusturya ulusal vize başvuru formunun el ile büyük harflerle veya bilgisayarda ile yazılmış, eksiksiz, gerçeğe uygun doldurulmuş ve başvuru sahibi tarafından imzalanmış olması gerekmektedir. Avusturya ulusal vize başvuru formunda, kimlik, iletişim, ikametgah, konaklama, geçim kaynağı ile ilgili bilgiler talep edilmektedir.

Avusturya ulusal vize başvuru formu doldurulurken doğru ifadelerin kullanılmasına ve gerçeğe uygun beyanların verilmesine dikkat edilmelidir; evraklar arasında bulunan çelişkili, hatalı ya da sahte bilgiler başvuru işlemlerinin geçersiz olmasına neden olmaktadır.

Avusturya ulusal vize başvuru formu örneği aşağıda verilmiştir.

Avusturya Ulusal Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Avusturya Ulusal Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Avusturya Uzun Süreli Vize Nasıl Alınır?

Avusturya uzun süreli vize, gerekli evrakların hazırlanmasından sonra yetkili aracı kurumdan vize randevusu alınması ve başvuru merkezinde alınan randevu sırasında evrakların teslimi, biyometri işlemlerinin tamamlanması ve vize ücretinin ödenmesi ile alınabilmektedir.

Avusturya Çalışma Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avusturya için çalışma vizesi; bireyin Avusturya’dan bir iş teklifi alması veya kendisinin bizzat iletişime geçtiği kurumlarla Avusturya’da bir iş bulması halinde alınabilmektedir.

Avusturya’da iş teklifi alınan firma ile iş sözleşmesi imzalanmış olması gerekmektedir. Aracı kurum üzerinden vize randevusu alınarak Avusturya çalışma vizesi almak için başvuru yapılmaktadır. Avusturya çalışma vizesi almak için iş sözleşmesinin aslı ve diğer vize evrakları ile birlikte, randevu tarihinde yetkili aracı kurumun vize başvuru merkezine gidilmelidir. Vize başvuru merkezinde evrakların teslimi, biyometri işlemleri ve vize ücretinin ödenmesi aşamalarından sonra başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

Avusturya Öğrenci Vize Başvuru İşlemleri Nasıl Yapılır?

Öğrenci vizesi Avusturya başvuru işlemlerinden önce Avusturya’daki bir eğitim kurumuna başvuru yapılmış ve onay alınmış olması gerekmektedir.

Yetkili aracı kurum üzerinden Avusturya öğrenci vizesi başvurusu için vize randevusu alınmalıdır. Avusturya’daki eğitim kurumundan gelen kabul mektubu ve Avusturya öğrenci vizesi için gerekli belgeler ile birlikte randevu tarihinde vize başvuru merkezine gidilmelidir. Evrakların teslim edilmesi, biyometri işlemleri ve vize ücretinin ödenmesi aşamalarından sonra başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

Avusturya Aile Birleşimi Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avusturya aile birleşimi vize başvurusu için aracı kurum üzerinden vize randevusu alınması gerekmektedir. Avusturya aile birleşimi vizesi başvuru evrakları ile birlikte vize randevusu tarihinde yetkili aracı kurumun vize başvuru merkezine gidilmelidir.

Evrakların teslimi, biyometri işlemleri ve vize ücretinin ödenmesi işlemlerinin yapılmasından sonra Avusturya aile birleşimi vizesi için başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

Avusturya Ulusal Vizesi Nereden Alınır?

Avusturya ulusal vizesi, Avusturya dış temsilciliği tarafından aracı kurum olarak yetkilendirilmiş VFS Global vize başvuru merkezlerinden alınmaktadır. Avusturya ulusal vizesi başvurularında Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu, başvuru değerlendirme ve vize onayında tek yetkili makamdır.

Avusturya D Tipi Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Avusturya D tipi vize randevusu yetkili aracı kurumun resmi internet sitesi üzerinden e-mail adresi ve belirlenecek şifre ile kişisel hesap oluşturularak alınabilmektedir. Avusturya D tipi vize randevusu için hesap oluşturulduktan sonra randevu detaylarının bulunduğu sayfa üzerinden randevu alınmaktadır.

Avusturya Ulusal Vize Ücreti Ne Kadardır?

Avusturya ulusal vize ücreti, 6 yaşını doldurmamış çocuklar için 75 euro, 6 yaş ve üzeri kişiler için 150 euro olarak belirlenmiştir. Avusturya ulusal vize için ödemeler başvuru esnasında nakit ve euro cinsinden yapılmaktadır; farklı bir para birimi ve kredi kartı ile ödeme geçersizdir.

Avusturya aile birleşimi vizesi, yanına gidilecek olan aile bireyinin Avusturya vatandaşı olması durumunda ücretsizdir. Avusturya erasmus ve öğrenci vizesi başvuruları için 25 yaş altı başvuru sahiplerinden ücret talep edilmemektedir.

2022 yılı için tüm vize harcı, seyahat sigortası, otel ve ulaşım rezervasyonları, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüman ve danışmanlık ücreti dahil Avusturya vizesi masrafları ortalama 225 euro tutmaktadır.

Avusturya D Tipi Vize Başvurusu Nasıl Takip Edilir?

Avusturya D tipi vize başvurusu takip işlemleri, yetkili aracı kurumun vize takip sistemi üzerinden yapılmaktadır.

Randevu esnasında verilen referans numarası ve soyisim bilgileri girilerek Avusturya vize takip işlemi gerçekleştirilmektedir. Akredite acenteler aracılığıyla başvurulan Avusturya D tipi vizesi başvuruları, acentelerin vize takip ve sorgulama hizmetleri ile takip edilebilmektedir.

VFS Global Avusturya vize takip ekran görseli aşağıda verilmiştir.

Avusturya D Tipi Vize Başvurusu Nasıl Takip Edilir?
Avusturya D Tipi Vize Başvurusu Nasıl Takip Edilir?

Vizem.net danışmanlığında yapılan D tipi Avusturya vize başvurularında vize takip ve sorgulama işlemi hem online olarak hem de 5 aşamalı SMS servisi ile yapılmaktadır.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

D Tipi Vize Avusturya için Ne Zaman Çıkar?

D tipi vize Avusturya sonuçlarının açıklanması için azami süre 6 aydır ancak vize başvurularını sonuçlandırma süresi konsolosluğun yoğunluğuna, ek belge talep edilmesine veya resmi tatil günlerine bağlı olarak daha uzun veya daha kısa olabilmektedir.

Uzun Süreli Avusturya Vizesi Ne Kadar Süreliğine Verilir?

Uzun süreli Avusturya vizesi en fazla 12 aylık bir süreyi kapsayacak şekilde verilmektedir.

Avusturya D Tipi Vize Başvurusu Neden Reddedilir?

Avusturya D tipi vize başvurusunun reddedilme nedenleri aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru sırasında eksik veya sahte evrak sunulması; pasaport, kimlik kartı ve nüfus cüzdanındaki bilgilerin tutarlı olmaması durumunda vize talebi ret ile sonuçlanmaktadır.
 • Avusturya D tipi vize başvurusu esnasında belirtilen finansal yeterliliğin karşılanamaması nedeniyle vize talebi reddedilebilmektedir.
 • E-devletten onaylı olarak istenen sicil kaydında suç bulunması halinde vize talebi ret ile sonuçlanmaktadır.
 • Avusturya vizesi için dil yeterliliğin karşılanmaması vizenin reddine yol açmaktadır.

Avusturya D Tipi Vize Reddine İtiraz Edilir Mi?

Avusturya vize başvuruları ret ile sonuçlanan kişiler, Avusturya D tipi vize reddi kararına itiraz etme hakkına sahiptir. Avusturya vize ret cevabı alan kişiler eksik ya da yanlış beyan edilmiş evraklarını tamamlayarak Avusturya dış temsilciliğine reddedilen vize başvurularının yeniden değerlendirilmesi talebi ile başvuruda bulunmalıdır.

Ulusal Vize ile Avusturya Oturum İzni Nasıl Alınır?

Ulusal vize ile Avusturya oturum izni, ülkede 6 aydan fazla kalma amacıyla gidildiği takdirde alınmalıdır; 6 aydan daha kısa süreler için belge talep edilmemektedir.

Avusturya’da vizesiz izin verilen ikamet süresi sona ermeden önce, Avusturya oturma izni başvurusunun işleme alınması için ülkeye girişten hemen sonra, ikametten sorumlu yetkili makama şahsen gidilmelidir. Avusturya oturma izni başvurusu, izin verilen ikamet süresinden daha fazla vizesiz şekilde ülkede kalmak için yeterli gelmemektedir.

Paylaş: