Avusturya D Tipi Vize

2023'te Avusturya D Tipi Vize Türleri ve Başvuru Süreçleri

Avusturya D tipi vize, Avusturya’ya çalışma, eğitim, araştırma ve aile birleşimi amaçlarıyla giriş yapmaya olanak sağlayan ulusal mevzuata tabi uzun süreli bir vize türüdür.

Avusturya Cumhuriyeti’nde uzun süreli olarak çalışmak ya da eğitim almak istiyorsanız, aile üyeleriniz ile birlikte Avusturya ulusal vize başvurusunda bulunabilirsiniz. D tipi ulusal vize ile Avusturya’da 90 günden 6 aya kadar kalma hakkınız olur. Ayrıca vizeniz tek veya çok girişli olarak düzenlenebilmektedir.

Avusturya D Tipi Vize Türleri

Avusturya’da bulunma amacınıza göre farklılaşan D tipi vize türleri aşağıda verilmiştir.

Avusturya Ulusal Vizesi Nereden Alınır?

Avusturya ulusal vizesi, Avusturya dış temsilciliği tarafından aracı kurum olarak yetkilendirilmiş VFS Global vize başvuru merkezlerinden alınmaktadır. Ulusal vize başvurularında değerlendirme ve vize onayında tek yetkili makam Avusturya İstanbul Başkonsolosluğu’dur.

Avusturya Uzun Süreli Vize İçin Başvuru Süreci

Avusturya Uzun Süreli Vize İçin Başvuru Süreci
Avusturya Uzun Süreli Vize İçin Başvuru Süreci

Avusturya uzun süreli vize başvurusu için aşağıda verilen işlemleri tamamlamalısınız.

 • Avusturya ulusal vize başvuru formunu doldurun.
 • Başvuracağınız D tipi vize türüne göre gerekli belgeleri hazırlayın.
 • Aracı kurum vize başvuru merkezinden randevu alın.
 • Randevu tarihinde vize ücreti ödeme ve biyometri işlemlerini tamamlayın.

İşlemlerin tamamlanmasından sonra Avusturya ulusal vize başvuru dosyanız değerlendirilmek üzere Avusturya Başkonsolosluğuna iletilir. Vize değerlendirme sürecinin sonunda pasaportunuzu, başvuru yaptığınız aracı kurum ofisinden teslim alabilirsiniz.

Avusturya Ulusal Vize Başvuru Formu

Avusturya ulusal vize başvuru formunda yer alan tüm alanların eksiksiz ve gerçeğe uygun doldurulmuş olması, ilgili kısımların ıslak imza ile imzalanması gerekmektedir.

Dış temsilcilik tarafından belirlenen biçim ve içerik kurallarına göre doldurulması gereken Avusturya vize başvuru formu, sunulan diğer evraklarla tutarlı olmalıdır.

Avusturya D Tipi Vize İçin Gerekli Evraklar

Avusturya D tipi vize başvurusu için hazırlamanız gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Avusturya D tipi vize başvuru formu
 • Hasarsız ve güncel pasaport
 • 3,5 x 4,5 mm ebatlarında biyometrik fotoğraf
 • Avusturya seyahat sağlık sigortası
 • QR kodlu adli sicil kaydı
 • Askerlik durum belgesi
 • Ulaşım rezervasyonu
 • Konaklama belgeleri

Avusturya D tipi vize başvurusu için yukarıda verilen evrakların yanı sıra başvurulan vize türüne göre ek belgeler sunmanız gerekmektedir. Avusturya vize evrakları sayfasından ilgili D tipi vize türünü seçerek detaylı listeye ulaşabilirsiniz.

Avusturya Ulusal Vize Randevusu İşlemleri

Avusturya vize başvurusunu tamamlamak için yetkili aracı kurum merkezinden randevu almanız gerekmektedir. Ulusal vize randevusunu VFS Global resmi internet sitesinden online olarak alabilirsiniz.

D tipi Avusturya vizesi için VFS Global üzerinden kullanıcı hesabı oluşturulduktan sonra randevu alma seçeneğini işaretleyin ve vize türü ile vize başvuru merkezi seçimlerini tamamlayın.

Avusturya ulusal vizesi için randevu alma ekranı aşağıdaki gibidir.

Avusturya Ulusal Vize Randevusu İşlemleri
Avusturya Ulusal Vize Randevusu İşlemleri

Avusturya Uzun Süreli Vize Harcı ve Başvuru Masrafları

Avusturya ulusal vize ücreti, 6 yaşını doldurmamış çocuklar için 75 euro, 6 yaş ve üzeri kişiler için 150 euro olarak belirlenmiştir. Vize harcı ödemeleri başvuru esnasında nakit ve euro cinsinden yapılmaktadır; farklı bir para birimi ve kredi kartı ile ödeme geçersizdir.

Avusturya aile birleşimi vizesi, yanına gidilecek olan aile bireyinin Avusturya vatandaşı olması durumunda ücretsizdir. Avusturya erasmus ve öğrenci vizesi başvuruları için 25 yaş altı başvuru sahiplerinden ücret talep edilmemektedir.

2023 yılı için tüm vize harcı, seyahat sigortası, ulaşım rezervasyonları, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüman ve danışmanlık ücreti dahil Avusturya D tipi vize masrafları ortalama 225 euro tutmaktadır.

Avusturya D Vizesi Başvuruları Ne Zaman Sonuçlanır?

Avusturya D tipi vize başvuruları, dosyanın Avusturya Başkonsolosluğu’na iletilmesinden itibaren en fazla 6 ay içinde sonuçlanmaktadır. Ancak bu süre konsolosluğun yoğunluğuna, ek belge talebine veya resmi tatil günlerine bağlı olarak daha uzun veya daha kısa sürebilir.

Sık Sorulan Sorular

Avusturya uzun süreli vizeler hakkında Vizem.net uzmanlarına en sık yöneltilen soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Avusturya D Tipi Vize Başvurumu Nasıl Takip Ederim?

Avusturya D tipi vize başvurusu takip işlemleri, yetkili aracı kurumun vize takip sistemi üzerinden yapılmaktadır.

Randevu esnasında verilen referans numarası ve soyisim bilgileriniz girerek Avusturya vize takip işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

VFS Global Avusturya vize takip ekran görseli aşağıda verilmiştir.

Avusturya D Tipi Vize Başvurumu Nasıl Takip Ederim?
Avusturya D Tipi Vize Başvurumu Nasıl Takip Ederim?

Vizem.net danışmanlığında yapılan D tipi Avusturya vize başvurularında vize takip ve sorgulama işlemi hem online olarak hem de 5 aşamalı SMS servisi ile yapılmaktadır.

Avusturya Ulusal Vize Başvurusu Neden Reddedilir?

Avusturya D tipi vize başvurusunun reddedilme nedenleri aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru sırasında eksik veya sahte evrak sunulması; pasaport, kimlik kartı ve nüfus cüzdanındaki bilgilerin tutarlı olmaması durumunda vize talebi ret ile sonuçlanmaktadır.
 • Avusturya D tipi vize başvurusu esnasında belirtilen finansal yeterliliğin karşılanamaması nedeniyle vize talebi reddedilebilmektedir.
 • E-devletten onaylı olarak istenen sicil kaydında suç bulunması halinde vize talebi ret ile sonuçlanmaktadır.
 • Avusturya vizesi için dil yeterliliğin karşılanmaması vizenin reddine yol açmaktadır.

Uzun süreli Avusturya vizesi için koşulların uygunluğu Başkonsolosluk tarafından denetlenmekte olup ilk kez vize başvurusunda bulunan kişilere uzun süreli vize verilmemektedir. Başvuru sahiplerinin önceki Avusturya vizelerinin uygun bir şekilde kullanılıp kullanılmadığı da Başkonsolosluk tarafından denetlenmektedir.

Avusturya ulusal vize başvurusunun reddedilmesi durumunda, ret kararı bildirimini aldıktan sonraki 30 gün içerisinde dilekçe ile Avusturya Başkonsolusluğu’na itiraz edilebilmektedir.

Ulusal Vize İle Avusturya Oturum İzni Alabilir Miyim?

Ulusal vize ile Avusturya’da 6 aydan fazla kalmanız gerekiyorsa oturum izni almalısınız. 6 aydan daha kısa süreler için oturum izni almanız gerekmemektedir.

Avusturya’da vizesiz izin verilen ikamet süresi sona ermeden önce, Avusturya oturma izni başvurusunun işleme alınması için ülkeye girişten hemen sonra, ikametten sorumlu yetkili makama şahsen gidilmelidir. Oturum izni başvurusunu yapmanız gereken adrese Avusturya göçmenlik platformu üzerinden ulaşabilirsiniz.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: