Avusturya Çalışma Vizesi

2023'te Avusturya Çalışma Vizesi ve Çalışma İzni

Avusturya çalışma vizesi; Avusturya'da bir işe başvurmuş ve başvurusu kabul edilmiş yabancı ülke vatandaşlarına verilen D tipi (ulusal) bir vize türüdür. Çalışma vizesi, Avusturya çalışma izni ve Avusturya işçi vizesi olarak da bilinmektedir.

Avusturya Cumhuriyeti'nin AB ve AET ülkeleri dışındaki yabancı ülke vatandaşlarına yönelik farklı Avusturya çalışma izni türleri bulunmaktadır. Avusturya çalışma vizesi almak için, Avusturya’da faaliyet gösteren bir firmada iş bulmanız ve durumunuza uygun çalışma izni şartlarını sağlamanız gerekmektedir.

Avusturya Çalışma İzni Türleri

Avusturya Cumhuriyeti’nde çalışmak üzere alabileceğiniz çalışma izni türleri aşağıda verilmiştir.

 • Avusturya kırmızı-beyaz-kırmızı kart ile çalışma izni
 • Avusturya altı aylık oturma vizesi ile çalışma izni
 • Avusturya öğrenci çalışma izni
 • AB Mavi kart ile Avusturya çalışma izni
 • Avusturya iş arama vizesi çalışma izni

Avusturya Çalışma Vizesi Başvuru Adımları

Avusturya çalışma vizesi almak için aşağıda listelenen adımları takip etmeniz gerekmektedir.

 1. Avusturya’daki bir işverenle iş sözleşmesi imzalayın.
 2. İşveren sizin adınıza Avusturya’da çalışma izni belgesi almalı.
 3. İş sözleşmesi ve AMS sertifikasını aldıktan sonra gerekli çalışma vizesi evraklarını hazırlayın.
 4. Aracı kurum VFS Global başvuru merkezinden D tipi vize randevusu alın.
 5. Randevuda evrak teslimi, parmak izi kaydı ve ücret ödeme işlemlerini tamamlayın.

Avusturya Çalışma İzni Başvurusu (AMS)

Avusturya Çalışma İzni Başvurusu (AMS)
Avusturya Çalışma İzni Başvurusu (AMS)

Avusturya çalışma izni başvurusu işveren tarafından Avusturya Kamu İstihdam Servisi’ne (AMS) yapılabilmektedir.

AMS sertifikası adı verilen Avusturya çalışma izni prosedürü kapsamında; işveren iş sözleşmesi ile başvuru yapmakta, ardından sözleşmede adı geçen pozisyon için Avusturya veya AB vatandaşı bir çalışan istihdam edilip edilemeyeceğini değerlendirilmektedir.

Avusturya Çalışma Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Avusturya çalışma vizesi için dış temsilciliğe sunmanız gereken evraklar aşağıda verilmiştir.

 • Güncel bir pasaport
 • Avusturya çalışma vizesi başvuru formu
 • 2 adet güncel biyometrik fotoğraf
 • İş sözleşmesi
 • AMS kurumundan alınmış çalışma belgesi
 • Avusturya sağlık sigortası
 • Adli sicil kaydı
 • Konaklama belgeleri
 • Ulaşım rezervasyonu
 • Askerlik durum belgesi
 • Mesleki niteliğe dair kanıt içeren belgeler

Çalışma vizesi evrakları için tam ve açıklamalı listeye Avusturya vize evrakları sayfasında size uygun seçimleri yaparak ulaşabilirsiniz.

Avusturya Çalışma İzni Vizesi İçin Randevu

Avusturya çalışma vizesi randevusu, tüm Avusturya vize başvuru işlemleri için yetkilendirilmiş olan aracı kurum VFS Global’in resmi internet sitesi üzerinden alınmaktadır.

Avusturya çalışma vizesi işlemleri için VFS web sitesi üzerinden kullanıcı hesabı oluşturmalısınız. Hesabınıza giriş yaptıktan sonra, vize türü, randevu tarihi ve randevu alınacak vize başvuru merkezi tercihlerini yapabilirsiniz.

Avusturya Çalışma Vizesi Başvuru Ücreti

2023 yılı itibariyle Avusturya çalışma vizesi başvuru ücreti 150 eurodur.

Seyahat sigortası, konaklama ve ulaşım rezervasyonları, vize harcı, tercüme masrafları ve danışmanlık ücreti ile birlikte Avusturya çalışma vizesi için toplam masraflar ortalama 200 euro tutmaktadır.

Avusturya Çalışma Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Avusturya çalışma vizesi başvurusu genellikle 8 haftada sonuçlanmaktadır. İşlem süresi, değerlendirme sürecinin Avusturya ya da Türkiye Cumhuriyetinin resmi tatil günlerine denk gelmesi, ilgili dış temsilciliklerde yoğunluk yaşanması ya da ek belge talebi olması gibi nedenlere bağlı olarak uzayabilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Avusturya çalışma vizesi ve Avusturya'da çalışmak konularında merkezimize en sık iletilen sorular cevapları ile birlikte aşağıda verilmiştir.

Çalışma Vizesi Avusturya’da Ne Kadar Kalabilirim?

Avusturya çalışma vizesi, iş sözleşmenizin uzunluğuna göre genellikle 6 ay ile 12 ay arası bir süre ile geçerlidir.

Avusturya Çalışma Vizemin Süresini Uzatabilir Miyim?

Evet, Avusturya çalışma vizesinin süresini 2 yıl süre için uzatmanız mümkündür. Ayrıca kırmızı-beyaz-kırmızı plus kartı ile Avusturya’da 2 yıl kaldıktan sonra başka bir kart için başvuru yapabilir ve 3 yıl daha Avusturya’da ikamet edebilirsiniz

Çalışma vizenizin süresi bitmeden 3 ay önce Avusturya vize uzatma işlemini tamamlamanız gerekmektedir.

Avusturya Kırmızı-Beyaz-Kırmızı Kart Nedir?

Avusturya kırmızı-beyaz-kırmızı kart, hamiline Avusturya’da 2 yıla kadar yaşama ve çalışma imkanı sağlayan bir izin türüdür.

Sadece yüksek nitelikli çalışanlara verilen bir çalışma izni olan Avusturya kırmızı beyaz kırmızı kart puanlama sistemine dayalı bir değerlendirme süreci sonunda alınabilmektedir.

Avusturya Kırmızı-Beyaz-Kırmızı Kart Nedir?
Avusturya Kırmızı-Beyaz-Kırmızı Kart Nedir?

Avusturya'da İşveren Değiştirebilir Miyim?

Hayır, Avusturya çalışma vizesi hamillerine verilen kırmızı-beyaz-kırmızı kart yalnızca belirli bir işveren için verilmektedir. Avusturya çalışma vizesi aldıktan sonra işveren değiştirmek istiyorsanız, yeniden çalışma vizesi başvurusunda bulunmalısınız.

Kırmızı-beyaz-kırmızı plus kart sahiplerinin işveren değiştirmek için yeniden Avusturya çalışma vizesi başvurusunda bulunmalarına gerek yoktur.

Aile Üyelerim Avusturya'ya Gelebilir Mi?

Evet, kırmızı-beyaz-kırmızı kart sahibi kişilerin eşleri, medeni partnerleri ve reşit olmayan çocukları kırmızı-beyaz-kırmızı kart plus başvurusu ile Avusturya’ya gidebilmekte ve 1-2 yıl süre ile Avusturya’da ikamet etme ve çalışma hakkına sahip olabilmektedir.

Avusturya'da İş İmkanları Nasıldır?

Deneyim ve mesleki altyapıya bağlı olarak, yabancı ülke vatandaşları için Avusturya’daki iş imkanlarının birçok sektörde çeşitlendiği söylenebilir. Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığı verilerine göre Avusturya’nın işsizlik oranı 2021 yılında %9,4 olarak kaydedilmiştir.

Avusturya’da iş fırsatlarının en fazla olduğu meslekler; inşaat, sağlık hizmetleri, mühendislik ve bilişim sektörlerinde yoğunluktadır. Gerekli koşulları sağlamanız halinde Avusturya iş arama vizesi alarak Avusturya Cumhuriyeti’nde belirli bir süre için iş arama ve çalışma imkanına sahip olabilirsiniz.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: