Avusturya Çalışma Vizesi

Avusturya Çalışma Vizesi Bilgi İşlem Merkezi

Avusturya çalışma vizesi, hamiline Avusturya’da çalışma hakkı sunan D tipi (uzun süreli) bir vize türüdür. Avusturya; sağlık, mühendislik ve inşaat sektörü gibi alanlarda oldukça gelişmiştir ve sunduğu iyi çalışma şartları ve geniş iş imkanları ile yabancı vatandaşlar tarafından çalışmak için tercih edilen bir ülkedir.

Vizem.net, Avusturya'da faaliyet gösteren bir şirket ya da kurumdan iş teklifi almış kişilerin çalışma vizesi başvuru işlemleri için danışmanlık hizmeti sunan akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

T.C Vatandaşları Avusturya'da Çalışabilir Mi?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Avusturya’da çalışabilmektedir. Avusturya’da çalışmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, kendilerine uygun olan bir iş bulup bu işe başvuruda bulunmaları ve Avusturya’da faaliyet gösteren bir işverenden iş teklifi almış olmaları gerekmektedir.

Avusturya’da faaliyet gösteren bir işveren ile anlaşmış olan kişiler, Avusturya çalışma vizesi şartlarını eksiksiz bir şekilde yerine getirdikten sonra çalışma vizesi ve çalışma izni başvurusunda bulunabilmektedir.

Çalışma İzni Veren Avusturya Vize Türleri Nelerdir?

Çalışma izni veren Avusturya vize türleri aşağıda listelenmektedir.

 • Kırmızı-beyaz-kırmızı kart ile çalışma izni
 • Altı aylık oturma vizesi ile çalışma izni
 • Öğrenci çalışma izni
 • AB Mavi kart ile çalışma izni
 • Avusturya iş arama vizesi

Avusturya Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Avusturya çalışma vizesi, Avusturya'da bir işe başvurmuş ve iş teklifi almış kişilerin gerekli vize evraklarını eksiksiz ve doğru bir biçimde hazırlaması ve yetkili aracı kurumdan alınan vize randevusunda teslim etmesi ile alınabilmektedir.

Avusturya çalışma vizesi almak için randevu tarihinde belirlenmiş olan vize başvuru merkezine müracaat eden başvuru sahiplerinin randevu sırasında; gerekli evrakların vize memurlarına teslimi, biyometri işlemleri ve vize ücretinin ödenmesi aşamalarını tamamlamaları gerekmektedir.

Avusturya çalışma vizesi için vize ücretinin ödenmesi ile kişilerin vize başvuru işlemleri sonlanmaktadır.

Avusturya Çalışma Vizesi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Avusturya çalışma vizesi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Avusturya çalışma vizesi başvurusunda bulunan kişiye ait, son 10 yıl içerisinde alınmış ve kişinin Avusturya’dan ayrılması planlanan tarihten sonra en az 3 ay daha geçerlilik süresi bulunan bir pasaportun vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir. Avusturya çalışma vizesi başvuru dosyası içerisinde sunulan pasaport ile birlikte, pasaportun ve kişinin daha önceden almış olduğu vizelerin fotokopilerinin de ibraz edilmesi gerekliliği bulunmaktadır.
 • Avusturya çalışma vizesi başvuru formu: Avusturya çalışma vizesi başvuru formu, vize başvuru sahibi tarafından büyük harfler kullanılarak elle ya da daktilo ile eksiksiz bir biçimde doldurulmalı ve ıslak imzalı olarak vize başvuru dosyası içerisinde diğer belgeler ile birlikte ibraz edilmelidir. Avusturya çalışma vizesi başvuru formu, yetkili aracı kurumun internet sitesi üzerinden ya da başvuru işlemlerinin yapıldığı vize merkezinden temin edilebilmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Avusturya çalışma vizesi başvurusunda bulunan kişiye ait, biyometrik standartlara uygun olarak son 6 ay içerisinde çekilmiş, 35 mm genişlik ile 45 mm uzunluğa ve açık renkli fona sahip, başvuru sahibinin yüzünün net olarak görünür olduğu, renkli ve rötuşsuz 2 adet biyometrik fotoğrafın vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekliliği bulunmaktadır. Avusturya çalışma vizesi başvuru dosyasında sunulan biyometrik fotoğraflardan birinin, Avusturya çalışma vizesi başvuru formunun sağ üst köşesinde yer alan ilgili bölüme yapıştırılması gerekmektedir.
 • AMS kurumundan alınmış çalışma belgesi: Avusturya çalışma vizesi başvuru sahibi için AMS kurumundan alınmış olan çalışma belgesinin 1 adet fotokopisinin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • İş sözleşmesi: Avusturya çalışma vizesi başvuru sahibi ile Avusturya’da faaliyet gösteren bir işveren arasında imzalanmış olan ve kişinin aylık ücret bilgisini içeren iş sözleşmesi vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gereken belgeler arasında yer almaktadır.
 • Araç ile ilişkili belgeler: Avusturya çalışma vizesi başvuru sahibinin Avusturya’ya özel araç ile seyahat edeceği durumlarda; ruhsat fotokopisi, uluslararası sürücü belgesi ve yol güzergâhının detaylı beyanı evraklarının vize başvuru işlemleri için sunulması gereklidir.
 • Ulaşım rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Avusturya çalışma vizesi başvuru sahibi adına planlanan Avusturya seyahati için alınmış olan ve gidiş ile dönüş tarihleri bilgilerini içeren uçak, tren ya da otobüs rezervasyonlarıi gibi belgelerin vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmesi gerekliliği bulunmaktadır.
 • Konaklama durumu ile ilişkili belgeler: Avusturya çalışma vizesi başvuru sahibinin yapacağı Avusturya seyahatinin tümü boyunca konaklayacağı yerlere dair detayları içeren; kira kontratı ya da yanında kalınacak bir işveren, arkadaş ya da akraba olduğu durumda bu kişi tarafından yazılmış olan dilekçe, yanında kalınacak kişinin pasaport fotokopisi, kira kontratı, tapu fotokopisi ve ikamet sureti gibi konaklama durumu ile ilişkili belgeler ile birlikte vize başvuru dosyası içerisinde sunulmalıdır
 • Seyahat ve kaza sigortası poliçesi: Avusturya çalışma vizesi başvuru sahibi adına düzenlenmiş, en az 30.000 Euro teminatlı, yapılması planlanan Avusturya seyahatinin tamamı süresince geçerliliği bulunan, tüm Schengen bölgesinde geçerli olan ve seyahat sırasında gerçekleşebilecek tüm tıbbi temelli sorunların masraflarını kapsayacak nitelikte düzenlenmiş olan bir seyahat ve kaza sigortası poliçesinin vize başvuru işlemleri için ibraz edilmesi gerekliliği bulunmaktadır.
 • Sabıka kaydı belgesi: Avusturya çalışma vizesi başvuru sahibinin e-devlet sisteminde yer alan kullanıcı hesabı üzerinden alınabilecek olan sabıka kaydı belgesi, Almanca dilinde olacak şekilde ve QR kodlu olarak oluşturularak vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Askerlik durum belgesi: Vize başvurusunda bulunacak erkek başvuru sahipleri için askerlik durum belgesi, Avusturya çalışma vizesi başvuru sahibinin e-devlet sisteminde yer alan kullanıcı hesabı üzerinden alındıktan sonra vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.

Avusturya'da Çalışma Vizesi için İş Sözleşmesi Nasıl Olmalıdır?

Avusturya’da çalışma vizesi için iş sözleşmesi, başvuru sahibinin iş teklifi aldığı ve Avusturya'da faaliyet gösteren işveren ya da söz konusu kurumun yetkilileri tarafından hazırlanmış olmalıdır.

Avusturya’da çalışma vizesi için iş sözleşmesi içerisinde; başvuru sahibinin kimlik bilgileri, kişinin şirkette çalışacağı pozisyon, alacağı maaş bilgisi ve sözleşmenin geçerlilik tarihi gibi bilgilerin yer alması gerekliliği bulunmaktadır. Avusturya çalışma vizesi başvuru işlemleri için sunulacak iş sözleşmesinin tüm taraflarca imzalanmış olması gerekmektedir.

Avusturya Çalışma Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Avusturya çalışma vizesi başvuru ücreti 150 Euro olarak belirlenmiştir. Avusturya çalışma vizesi başvuru işlemlerinin tamamlanması için ödenmesi gereken vize harcının, başvuru esnasında Euro cinsinden ve nakit olarak ödenmesi şartı bulunmaktadır. Avusturya çalışma vizesi başvuru ücretinin ödeme işlemi, Euro dışında bir para birimi ya da kredi kartı ile yapılamamaktadır.

2022 yılı için Avusturya çalışma vizesi başvuru işlemleri için; vize harcı, seyahat sigortası, otel ve ulaşım rezervasyonları, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık hizmetlerinin ücreti dahil olmak üzere tüm masraflar ortalama 185 Euro tutmaktadır.

Avusturya için Çalışma Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır?

Avusturya için çalışma vizesi başvurusu, vize başvuru sahibi tarafından şahsen yetkili aracı kurumun vize başvuru merkezine müracaat edilerek ya da akredite acenteler aracılığıyla yapılmaktadır.

Avusturya Çalışma Vizesi Randevusu Nasıl Alınır?

Avusturya çalışma vizesi randevusu, tüm Avusturya vize başvuru işlemleri için yetkilendirilmiş olan aracı kurumun resmi internet sitesi üzerinden yapılmaktadır.

Avusturya çalışma vizesi başvuru işlemleri için randevu almak isteyen kişilerin, yetkili aracı kurumun resmi web sitesi üzerinden kullanıcı hesabı oluşturmaları gerekmektedir. Avusturya çalışma vizesi işlemleri için yetkili aracı kurumun web sitesi üzerinden başvuru sahibinin kullanıcı hesabına giriş yapılarak; başvuruda bulunulacak vize türü, vize randevusu tarihi ve randevu alınacak vize başvuru merkezi gibi tercihler yapılarak Avusturya vize randevu işlemleri tamamlanabilmektedir.

Avusturya Çalışma İzni Ne Kadar Sürede Çıkar?

Avusturya çalışma izni, ortalama 8 hafta içerisinde çıkmaktadır. Avusturya çalışma izni başvurularının sonuçlanma süresi; vize başvurularını değerlendirme sürecinin Avusturya ya da Türkiye Cumhuriyetinin resmi tatil günlerine denk gelmesi, ilgili dış temsilciliklerde yoğunluk durumu olması ya da ilgili kurumlar tarafından ek belge talebi olması gibi nedenlere bağlı olarak uzayabilmektedir.

Avusturya Çalışma Vizesi için Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Avusturya çalışma vizesi için takip işlemi, yetkili aracı kurumun online takip sistemi üzerinden vize randevusu sırasında başvuru sahibine verilmiş olan referans numarası ve soyisim bilgileri girilerek yapılmaktadır.

Akredite acenteler aracılığıyla yapılmış olan Avusturya çalışma vizesi başvuruları için takip işlemleri danışmanlık hizmeti kapsamında yer almaktadır.

Avusturya çalışma vizesi için yetkili aracı kurumun web sitesinde yer alan vize takip ekranı için örnek bir görsel aşağıda verilmektedir.

Avusturya Çalışma Vizesi için Takip İşlemi Nasıl Yapılır?
Avusturya Çalışma Vizesi için Takip İşlemi Nasıl Yapılır?

Vizem.net'ten danışmanlık hizmeti alınarak başvuruda bulunulan Avusturya çalışma vizesi için takip ve sorgulama işlemi hem online hem de 5 aşamalı SMS bilgilendirme servisi ile yapılmaktadır.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Avusturya Çalışma Vizesi Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Avusturya çalışma vizesi, iş sözleşmesinin uzunluğuna göre genellikle 6 ay ile 12 ay arası bir süre ile geçerli olmaktadır.

Avusturya çalışma vizelerinin geçerlilik süresi, başvuruda bulunulan vize türüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Gerekli şartları sağlayan ve talep edilen belgeleri hazırlamış olan başvuru sahipleri, kendileri için uygun olan Avusturya'da çalışma izni türüne başvuruda bulunabilmektedir.

Avusturya Çalışma Vizesi Uzatılabilir Mi?

Evet, Avusturya çalışma vizesi uzatılabilmektedir. Avusturya çalışma vizesi süresini uzatmak isteyen kişilerin, kırmızı-beyaz-kırmızı kart ile vize süresi uzatma başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Kırmızı-beyaz-kırmızı kart ile vize süresi uzatma başvurusu yapan kişilerin vize süreleri 2 yıl kadar uzatılabimektedir. 2 yıl boyunca kırmızı-beyaz-kırmızı kart ile Avusturya’da kalmış olan kişiler 3 yıl süre ile tekrar vize uzatma hakkına sahip olmaktadır. Avusturya çalışma vizesi uzatma başvurularının, kişinin güncel vizesinin bitiş tarihinden 3 ay önce yapılması gerekliliği bulunmaktadır.

Sık Sorulan Sorular

Avusturya çalışma vizesi ve Avusturya'da çalışmak konularında merkezimize en sık iletilen sorular cevapları ile birlikte aşağıda verilmiştir.

Avusturya Kırmızı-Beyaz-Kırmızı Kartı Nedir?

Avusturya kırmızı-beyaz-kırmızı kartı, hamiline Avusturya’da 2 yıla kadar yaşama ve çalışma hakkı sunan bir çalışma ve oturum izni türüdür. Avusturya kırmızı-beyaz-kırmızı kartı almak isteyen kişilerin belirli şartları karşılaması ve uygulanan puan sisteminde yeterli düzeyde puan almasrı gerekmektedir. Avusturya kırmızı-beyaz-kırmızı kartı, kendi alanında vasıflı olan yabancı ülke vatandaşlarına verilmektedir.

Avusturya kırmızı-beyaz-kırmızı kartı için örnek bir görsel aşağıda verilmektedir.

Avusturya Kırmızı-Beyaz-Kırmızı Kartı Nedir?
Avusturya Kırmızı-Beyaz-Kırmızı Kartı Nedir?

Kimler Avusturya İş Arama Vizesi Alabilir?

Avusturya iş arama vizesi, yalnızca kendi alanında yüksek vasıflı olan Avrupa Birliği üyesi olmayan ülke vatandaşları kişiler tarafından alınabilmektedir.

Avusturya iş arama vizesi almak isteyen kişilerin, puan sisteminde 100 puan üzerinden ; kişinin deneyim seviyesi, eğitim düzeyi, yabancı dil becerileri, yaşı, Avusturya’da gerçekleştirmiş olduğu projeler ve almış olduğu ödüller gibi kriterlerden en az 70 puan almaları gerekmektedir. Puan sisteminde yeterli puanı almış kişiler, gerekli belgeleri hazırladıktan sonra Avusturya iş arama vizesi başvurusu yapabilmektedir.

Avusturya Çalışma Vizesi Aldıktan Sonra İşveren Değiştirilebilir Mi?

Avusturya çalışma vizesi aldıktan sonra işveren değiştirilememektedir. Avusturya çalışma vizesi hamillerine verilen kırmızı-beyaz-kırmızı kart yalnızca belirli bir işveren için verilmektedir. Avusturya çalışma vizesi aldıktan sonra işveren değiştirmek isteyen kişilerin yeniden çalışma vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Kırmızı-beyaz-kırmızı plus kart sahiplerinin işveren değiştirmek için yeniden Avusturya çalışma vizesi başvurusunda bulunmalarına gerek yoktur.

Avusturya Çalışma Vizesi ile Aile Üyeleri Avusturya'ya Gelebilir Mi?

Avusturya çalışma vizesi ile aile üyeleri Avusturya’ya gelebilmektedir. Avusturya çalışma vizesi ile Avusturya’ya gelebilecek olan aile bireyleri; kişinin eşi, kayıtlı partneri ya da 18 yaşın altındaki çocuklarıdır. Avusturya kırmızı-beyaz-kırmızı kartı hamili kişilerin aile bireyleri için kırmızı-beyaz-kırmızı kart başvurusu yapılabilmektedir.

Avusturya'da İş İmkanları Nasıldır?

Avusturya’da iş imkanları birçok sektörde geniştir. Avusturya’nın işsizlik oranı, Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanlığının verilerine göre 2021 yılında %9,4 olmuştur.

Avusturya’nın en gelişmiş sektörleri; kimya sanayi, demir ve çelik, hizmet ve petrol sektörüdür. Avusturya’da iş fırsatlarının en fazla olduğu meslekler; inşaat sektörü ile ilişkili meslekler, sağlık alanı meslekleri, mühendislik alanları ve veri işleme alanındaki mesleklerdir. Viyana, Innsbruck ve Salzburg şehirlerinde Avusturya'da çalışmak için iş bulma imkanı oldukça geniştir.

Paylaş: