Avusturya Aile Birleşimi Vizesi

Avusturya Aile Birleşimi Vizesi Bilgi ve Başvuru Merkezi

Avusturya aile birleşimi vizesi, Avusturya’da yaşayan birinci dereceden aile bireyi bulunan kişilerin başvuruda bulunabileceği D tipi (uzun süreli) bir vize türüdür. Avusturya aile birleşimi vizesi hamiline Avusturya’da yaşayan aile bireyi ile birlikte yaşama ve Avusturya’da çalışma hakkı sunmaktadır.

Vizem.net, Türkiye Cumhuriyeti'nden yapılan Avusturya aile birleşimi vizesi başvuruları için danışmanlık hizmeti sunan ve %93,6 ile en yüksek onay oranına sahip olan akredite acentedir.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Kimler Avusturya Aile Birleşimi Vizesine Başvurabilir?

Avusturya aile birleşimi vizesine, kişinin aile bireyleri başvuruda bulunabilmektedir. Avusturya aile birleşimi vizesi başvuruları için aile bireyi olarak kişinin; eşleri, medeni birliktelik halindeki partnerleri ve evlat edinilmiş ve üvey çocuklar dahil olmak üzere 18 yaşın altındaki bekar çocukları kabul edilmektedir.

Avusturya Aile Birleşimi Şartları Nelerdir?

Avusturya aile birleşimi şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Yaş sınırı şartı: Avusturya aile birleşimi vizesine başvuruda bulunmak isteyen eşlerin 21 yaşının üstünde olması ve çocukların 18 yaşını geçmemiş olması gerekmektedir.
 • Dil yeterlilik şartı: Başvuru sahiplerinin en az A1 düzeyinde Almanca dil becerilerine sahip olmaları gerekmektedir.
 • Finansal yeterlilik durumu şartı: Başvuru sahiplerinin Avusturya’da kalacakları süre boyunca sosyal destek almalarına gerek kalmayacak kadar yeterli düzeyde finansal durumları olması gerekmektedir.
 • Konaklama şartı: Avusturya aile birleşimi vizesi başvuru sahiplerinin, Avusturya’da kalacakları ve tüm aile bireyleri için uygun büyüklükte eve ait kira kontratı ya da tapu belgesi sunmaları gerekmektedir.

Avusturya Aile Birleşimi için Dil Şartı Nedir?

Avusturya aile birleşimi için dil şartı olarak, başvuru sahibinin resmi bir dil kurumundan almış olduğu ve temel A1 düzeyinde Almanca dil becerilerine sahip olduğunu gösteren bir belge talep etmesi beklenmektedir.

Vize başvurusunda bulunan kişiye ait Avusturya aile birleşimi dil sınavı sonucunun, gerekli olan diğer vize belgeleri ile birlikte vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekmektedir.

Avusturya Aile Birleşimi Vizesi için Kimlerin Dil Şartı Muafiyeti Vardır?

Avusturya aile birleşimi vizesi için dil şartı muafiyeti bulunan kişiler aşağıda listelenmiştir.

 • Avusturya aile birleşimi vizesi başvuru işlemleri sırasında 14 yaşına henüz ulaşmamış kişiler
 • Sağlık durumları nedeniyle dil yeterlilik düzeyi talep edilmeyen kişiler
 • Kırmızı-beyaz-kırmızı kart sahibi, araştırmacılar için verilen oturum izni sahibi ya da Avrupa Birliği mavi kartı hamili olan kişiler
 • Başvuru sahibine sponsor olacak aile bireyinin kırmızı-beyaz-kırmızı kart sahibi, araştırmacılar için verilen oturum izni sahibi ya da Avrupa Birliği mavi kartı hamili olan ve uzun süreli Avrupa Birliği vatandaşı kişiler
 • Mültecilerin aile bireyleri
 • Avusturya’da 3 sene içerisinde 24 aydan fazla bir süre ile kalmayacağını ilgili kurumlara yazı ile bildirmiş olan kişiler

Avusturya Aile Birleşimi Yaş Sınırı Nedir?

Avusturya aile birleşimi için yaş sınırı olarak 14 yaş belirlenmiştir.

Avusturya Aile Birleşimi için Gelir Kaynağı Şartı Nedir?

Avusturya aile birleşimi için gelir kaynağı şartı olarak, başvuru sahibinin gelirinin standart gelir tutarına eşit ya da daha yüksek olması beklenmektedir. Avusturya’da 2022 yılı için olan standart gelir tutarı; bekarlar için 1,030.49 euro, evli çiftler için 1,625.71 Euro ve her bir çocuk başına 159.00 Euro olarak belirlenmiştir.

Avusturya Aile Birleşimi için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Avusturya aile birleşimi için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Pasaport: Son 10 yıl içerisinde alınmış ve en az 6 ay daha geçerlilik süresi bulunan pasaportun vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekmektedir.
 • Avusturya aile birleşimi vize başvuru formu: Vizeye başvuruda bulunan kişi tarafından daktilo ile ya da büyük harfler kullanılarak elle doldurulmuş Avusturya aile birleşimi vize başvuru formu, eksiksiz ve doğru bilgiler içerir şekilde vize başvuru dosyası içerisinde sunulmalıdır.
 • Biyometrik fotoğraf: Biyometrik standartlara uygun olarak yeni çekilmiş, 35 mm genişlik ve 45 mm uzunluğa sahip, rötuşu bulunmayan, başvuru sahibinin yüzünün açıkça görünür olduğu ve aydınlık bir arka plana sahip 1 adet biyometrik fotoğraf vize başvuru işlemleri için ibraz edilmelidir.
 • Ulaşım rezervasyonları ile ilişkili belgeler: Yapılması planlanan Avusturya seyahati için alınmış uçak bileti gibi ulaşım rezervasyonları ile ilişkili belgelerin vize başvuru dosyasına eklenmesi gerekir.
 • Seyahat ve kaza sigortası poliçesi: Avusturya’da ve tüm Schengen üyesi ülkelerde geçerliliği kabul edilen, en az 30.000 Euro teminatlı, 6 aylık süresi bulunan ve seyahat sırasında gerçekleşebilecek tıbbi sorunların masraflarını karşılayacak nitelikte düzenlenmiş bir kaza ve seyahat sigortası poliçesinin vize başvurusu için sunulması gerekmektedir.
 • Uluslararası Doğum Belgesi (Formül A): İlçe nüfus müdürlüklerinden temin edilebilecek olan uluslararası doğum belgesi, diğer gerekli belgeler ile birlikte vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Uluslararası Evlenme Belgesi (Formül B): İlçe nüfus müdürlüklerinden alınabilecek olan uluslararası evlenme belgesinin vize başvurusu için sunulması gerekliliği bulunmaktadır.
 • Sabıka kaydı belgesi: Vize başvurusunda bulunan kişinin e-devlet sisteminde yer alan kullanıcı hesabı üzerinden temin edilebilecek olan sabıka kaydı belgesi, QR kodlu ve Almanca dilinde oluşturulmuş olarak vize başvuru dosyası içerisinde ibraz edilmelidir.
 • Avusturya vize talep dilekçesi: Kişinin Avusturya’da çalışmak istediğini belirten ve Almanca dilinde yazılmış bir dilekçenin vize başvurusu için sunulması gerekmektedir.
 • Askerlik durum belgesi: Vize başvurusunda bulunan erkek başvuru sahipleri için, e-devlet sisteminde yer alan kullanıcı hesabı üzerinden alınabilecek olan askerlik durum belgesinin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekmektedir.
 • Avusturya vatandaşı olan eşe ait belgeler: Başvuru sahibinin Avusturya vatandaşı olan eşine ait gerekli belgelerin vize başvuru dosyası içerisinde sunulması gerekmektedir.

Avusturya Aile Birleşimi Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Avusturya aile birleşimi vize başvuru formu, vize başvuru sahibi tarafından büyük harfler kullanılarak elle ya da daktilo ile doldurulabilmektedir. Avusturya aile birleşimi vize başvuru formu doldurulurken tüm bilgilerin doğru ve eksiksiz bir biçimde verilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Avusturya aile birleşimi vize başvuru formu içerisinde talep edilen vize başvuru sahibine ait kişisel bilgiler; ikametgah bilgileri, pasaport bilgileri, çalışma durum bilgileri, kişinin eşine dair bilgiler, finansal yeterlilik durumu belgeleri, başvuruda bulunulan vizenin türü, Avusturya seyahatinin amacı ve planlanan Avusturya seyahatinin öngörülen tarihleri gibi bilgilerin doldurulması gerekmektedir.

Avusturya aile birleşimi vize başvuru formu için örnek görsel aşağıda verilmiştir.

Avusturya Aile Birleşimi Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?
Avusturya Aile Birleşimi Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Aile Birleşimi için Avusturya Vatantaşı Olan Eşin Sunması Gereken Belgeler Nelerdir?

Aile birleşimi için Avusturya vatandaşı olan eşlerin sunması gereken belgeler aşağıda listelenmiştir.

 • Aile birleşimi başvurusunda bulunma niyetini belirten ve Almanca dilinde yazılmış bir dilekçe
 • Avusturyalı eşe ait vatandaşlık belgesi ve pasaport fotokopisi
 • Avusturyalı eşe ait güncel tarihli bir ikamet sureti
 • Kişinin giderlerinin çıkarılmasından sonra en az 1.625,71 Euro tutarında olması gereken maddi gelir belgeleri
 • Avusturyalı eşe ait ve son 3 ayın bilgilerini içeren maaş bordrosu
 • Avusturyalı eşe ait KSV döküm belgesi
 • Avusturyalı eşe ait olan ve içerisinde vatandaşlık durumunun belirtilmiş olduğu tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ile birlikte bu belgenin noter onaylı Almanca diline tercüme edilmiş kopyası
 • Avusturya’da konaklanacak yere ait kira kontratı ya da tapu belgesinin fotokopisi

Avusturyalı eşlerin ve başvuru sahiplerinin sunması gereken belgelerin eksiksiz olarak hazırlandığı durumlarda Avusturya evlilik vizesi başvurusu yapılabilmektedir.

Avusturya Aile Birleşimi Vize Ücreti Ne Kadardır?

Avusturya aile birleşimi vize ücreti Avusturya'da yaşayan aile bireyinin Avusturya vatandaşı olması durumunda ücretsiz olarak uygulanmaktadır. Avusturya'da yaşayan aile bireyinin Avusturya'da oturma izni olan bir yabancı ülke vatandaşı olması durumunda Avusturya aile birleşimi vizesi ücreti; 6 yaş ve üzeri başvuru sahipleri için 150 Euro ve 6 yaşını doldurmamış çocuklar için 75 Euro olarak belirlenmiştir.

2022 yılı için Avusturya aile birleşimi vizesi başvuru işlemlerinde; tüm vize harcı, seyahat sigortası, otel ve ulaşım rezervasyonları, gerekli görüldüğü durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücreti dahil olmak üzere tüm masraflar ortalama 185 Euro tutmaktadır.

Avusturya Aile Birleşimi Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Avusturya aile birleşimi vize başvurusu, vize randevu işlemlerinin tamamlanmasının ardından Avusturya vize işlemleri için yetkilendirilmiş olan aracı kurum VFS Global'in vize başvuru merkezlerine yapılmaktadır. VFS Global Avusturya aile birleşimi vize başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin, vize randevu tarihinden önce gerekli olan belgeleri eksiksiz bir biçimde hazırlamaları gerekmektedir.

Avusturya Aile Birleşimi Vizesine Ne Zaman Başvurulmalıdır?

Avusturya aile birleşimi vizesine, Avusturya’ya gidilmesi planlanan tarihten en az 3 hafta önce başvurulması gerekmektedir. Başvuru sahibi kişinin bir aile bireyinin oturum izni almasının ardından, oturum izni olan ve başvuru sahibine sponsor olacak aile bireyine ait ikamet bilgilerini içeren belgeler ile birlikte Avusturya aile birleşimi vizesi başvurusu yapılabilmektedir. Başvuru sahibi kişinin bir aile bireyinin halihazırda oturum izni ya da vatandaşlık hakkı olduğu durumlarda Avusturya aile birleşimi vizesi başvurusu herhangi bir uygun zamanda yapılabilmektedir.

Avusturya İçin Aile Birleşimi Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Avusturya için aile birleşimi vize randevusu, yetkili aracı kurumun resmi internet sitesi üzerinden alınabilmektedir. Avusturya için aile birleşimi vize randevusu almak isteyen kişilerin öncelikle yetkili aracı kurum resmi web sitesi üzerinde kullanıcı hesabı oluşturmaları gerekmektedir. Avusturya aile birleşimi vizesi için randevu, başvuru sahibinin kullanıcı hesabına giriş yapıldıktan sonra vize başvuru merkezi ve randevu tarihi tercihlerinin yapılması ile alınabilmektedir.

VFS Global Avusturya vizesi randevu ekranı için örnek görsel aşağıda verilmiştir.

Avusturya İçin Aile Birleşimi Vize Randevusu Nasıl Alınır?
Avusturya İçin Aile Birleşimi Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Avusturya Aile Birleşim Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Avusturya aile birleşim vizesi en fazla 6 ay içerisinde çıkmaktadır. Avusturya Konsolosluğu aile birleşimi vize başvurularının değerlendirme süresi; dış temsilcilikte olabilecek yoğunluk durumu, vize başvuru sahiplerinden ek belge talep edilmesi ya da vize değerlendirme sürecinin resmi tatil günlerine denk gelmesi gibi durumlara bağlı olarak ortalama süreye kıyasla daha kısa veya daha uzun sürebilmektedir.

Aile Birleşimi Vizesi Avusturya için Nasıl Takip Edilir?

Aile birleşimi vizesi Avusturya için, yetkili aracı kurumun online takip sistemi üzerinden vize randevusu sırasında verilen referans numarası ve başvuru sahibinin soyisim bilgileri ile takip edilebilmektedir.

Vize başvuru sahipleri, Avusturya vize sorgulama işlemlerini yetkili aracı kurumun online takip sistemi üzerinden İngilizce, Türkçe ya da Almanca dillerinden birini tercih ederek yapabilmektedir.

VFS Global Avusturya vize takip ekranı için örnek görsel aşağıda verilmiştir.

Aile Birleşimi Vizesi Avusturya için Nasıl Takip Edilir?
Aile Birleşimi Vizesi Avusturya için Nasıl Takip Edilir?

Vizem.net danışmanlığı ile yapılan Avusturya aile birleşimi vize başvuruları 5 aşamalı SMS bilgilendirme servisi ile takip edilmektedir.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Avusturya Aile Birleşimi Vizesinin Geçerlilik Süresi Ne Kadardır?

Avusturya aile birleşimi vizesinin geçerlilik süresi genellikle 12 aydır. Avusturya aile birleşimi vizesinin geçerlilik süresi, Avusturya oturum izni bulunan kişinin oturum izninin türüne bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Avusturya Aile Birleşimi Vizesi Uzatılabilir Mi?

Avusturya aile birleşimi vizesi uzatılabilmektedir. Avusturya aile birleşimi vizesi süresini uzamak isteyen kişilerin en az 3 ay öncesinden başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Aile Birleşimi Vizesi ile Avusturya'da Çalışılabilir Mi?

Aile birleşimi vizesi ile Avusturya’da çalışılabilmektedir.

Avusturya Aile Birleşimi Vizesi ile Kalıcı Oturum İzni Alınabilir Mi?

Evet, Avusturya aile birleşimi vizesi ile kalıcı oturum izni alınabilmektedir.

Avusturya’da resmi bir oturum izni belgesi ile 5 yıl süre ile yaşamış kişilerin, gerekli şartları sağladıkları durumlarda, 10 yıl süresi olan Avusturya kalıcı oturma izni başvurusunda bulunma hakları vardır. Avusturya kalıcı oturma izni başvurusunda bulunmak isteyen kişilerin, Avusturya Entegrasyon Sözleşmesi’nin ikinci modülünde yer alan şartları karşılamaları gerekmektedir.

Aile Birleşimi Vizesi ile Avusturya Vatandaşlığı Alınabilir Mi?

Evet, aile birleşimi vizesi ile Avusturya vatandaşlığı alınabilmektedir.

Aile birleşimi vizesi ile Avusturya vatandaşlığı almak isteyen kişilerin, en az 10 yıl süre ile Avusturya’da yaşamış olmaları gerekmektedir. Aile birleşimi vizesi ile Avusturya vatandaşlık hakkı için başvuruda bulunmak isteyen kişilerin; Avusturya Entegrasyon Sözleşmesi’nin birinci ve ikinci modülünde yer alan şartları karşılıyor olmaları gerekmektedir.

Paylaş: