Avusturya Erasmus Vizesi

2022'de Avusturya Erasmus Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avusturya Erasmus vizesi, Türkiye’de öğrenciliğine devam eden ve Erasmus programıyla Avusturya’da eğitim almak isteyen kişilerin başvurması gereken kısa veya uzun dönemli Avusturya vizesidir. Erasmus eğitimi için Avusturya'nın tercih edilmesinin en önemli sebepleri ülkenin eğitim ücretlerinin birçok ülkeye göre daha uygun olması, öğrencilere yüksek kalitede eğitim vermesi ve çok çeşitli bir sosyal ortam sunmasıdır.

Avusturya’da birçok farklı üniversite ve programın bulunması öğrencilere kendi üniversitelerine döndüklerinde dönem kaybı yaşamadan, yurtdışında bir dönem eğitim alma olanağı tanımaktadır. Yabancı öğrenciler tarafından en çok tercih edilen Avusturya üniversiteleri Viyana Üniversitesi, Viyana Teknik Üniversitesi, Webster Üniversitesi, Central European Üniversitesi’dir.

Vizem.net, Türkiye'den Avusturya'ya Erasmus programı kapsamında gidecek öğrencilere vize işlemlerinde danışmanlık hizmeti veren akredite acentedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Avusturya Erasmus Vizesi Türleri Nelerdir?

Avusturya Erasmus vizesinin kısa süreli ve uzun süreli olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Kısa süreli (C Tipi) Avusturya Erasmus vizesinin 90 günden az sürecek eğitimler için alınması ve uzun süreli (D tipi) Avusturya Erasmus vizesinin 90 günün üzerinde sürecek eğitimler için alınması gerekmektedir.

Erasmus Vizesi Avusturya için Nasıl Alınır?

Erasmus vizesi Avusturya için almak isteyen öğrencilerin öncelikle okullarının düzenledikleri sınava girmeleri gerekmektedir. Öğrenciler, gerekli şartları sağladıkları takdirde okullarının anlaşmalı olduğu bir Avusturya üniversitesine başvurabilmektedir; Avusturya’da başvurdukları kurumdan kabul almaları halinde Erasmus vize başvurusunda bulunabilmektedir.

Avusturya Erasmus vize başvurusunda bulunabilmek için aracı kurum üzerinden vize randevusu alınması gerekmektedir. Vize randevu tarihinde, Avusturya’daki eğitim kurumundan gelen kabul mektubu ve diğer gerekli evraklarla vize başvuru merkezine gidilmesi gerekmektedir.

Vize başvuru merkezinde kabul mektubu ve gerekli evrakların teslimi, biyometri işlemlerinin yapılması ve vize ücretinin ödenmesi ile Avusturya Erasmus vize başvuru işlemleri tamamlanmaktadır.

Avusturya Erasmus Vizesi için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Avusturya Erasmus vizesi için gerekli belgeler aşağıdaki listede verilmiştir.

 • Avusturya Erasmus vize başvuru formu: Başvuru sahibi tarafından eksiksiz ve geçerli bilgilerle doldurulması, güncel iletişim bilgilerini içermesi gerekmektedir.
 • Pasaport: Pasaportun veriliş tarihinin son 10 yıl içerisinde olması, geçerlilik süresinin planlanan ülkeden çıkış tarihinden 3 ay daha uzun olması ve en az iki sayfasının boş olması gerekmektedir.
 • Biyometrik fotoğraf: Bir tanesi başvuru formunda yer almak üzere; genişliği 3,5 cm, yüksekliği 4,5 cm olan 2 adet biyometrik fotoğraf gerekmektedir.
 • Davet mektubu : Avusturya’da başvuru yapılan okuldan gönderilen davet mektubunun ibraz edilmesi gerekmektedir.
 • Gidiş ve dönüş rezervasyonu: Gidiş ve dönüş tarihlerini belirten uçak, otobüs veya tren rezervasyonlarının yapılması gerekmektedir. Dönüş tarihi, eğitim süresinin bitiminden sonraki 10 gün içerisinde planlanmış olmalıdır.
 • Kalış süresi için konaklama kanıtı: Öğrenci yurdunda kalınması halinde yurttan onay belgesi, arkadaş veya akraba ile kalınması durumunda ev sahibinden dilekçe, ev tutulması halinde kira sözleşmesi, otelde kalınması halinde otel rezervasyonunun belgelerin arasında bulunması gerekmektedir.
 • Seyahat sigortası: Tüm Schengen ülkelerinde geçerli, en az 30.000 Euro teminatlı olan kaza ve seyahat sigortası olması gerekmektedir.
 • Öğrenci belgesi: Başvuru sahibine ait QR kodlu öğrenci belgesi gerekmektedir.
 • Mali durum belgeleri: Avusturya’da kalınacak sürede masrafların karşılanması için yeterli bakiyesi bulunan banka hesap dökümü veya masraflar başkası tarafından karşılanıyor ise sponsor belgeleri sunulmalıdır.
 • Geçmiş pasaport bilgileri: Geçmiş vizelerin ve pasaportların veri sayfalarının kopyalarının belgeler arasına eklenmesi gerekmektedir.

Avusturya Erasmus vizesi türüne göre, teslim edilmesi gereken vize evrakları değişiklik göstermektedir.

Avusturya Erasmus Vizesi için Banka Hesabında Ne Kadar Olmalıdır?

Avusturya Erasmus vizesi için banka hesabında; 24 yaşın altında olan kişilerin her ay 569,11 euro, 24 yaş ve üzeri kişilerin her ay 1,030,49 Euro bulundurmaları gerekmektedir. Avusturya’da ödenecek konaklama bedelinin 309,93 eurodan fazla olması durumunda, aradaki fark banka hesabında bulunmalıdır.

Erasmus Vizesi için Avusturya Seyahat Sağlık Sigortası Nasıl Olmalıdır?

Erasmus vizesi için Avusturya seyahat sağlık sigortasının; en az 30.000 Euro teminatlı, her türlü olayı kapsayan ve tüm Schengen ülkelerinde geçerliliği olan seyahat ve kaza sigortası olması gerekmektedir. Avusturya Erasmus vizesi uzun süreli ise ve ülkeye birden fazla giriş hakkı sağlıyor ise, ilk seyahat süresini kapsayan bir seyahat ve kaza sigortası yeterli olmaktadır.

Erasmus Avusturya Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Erasmus Avusturya vize başvurusu, ikamet iline yetkili aracı kurumun vize başvuru merkezine yapılması gerekmektedir.

Erasmus Avusturya Vizesi için Randevu Nasıl Alınır?

Erasmus Avusturya vizesi için randevu, yetkili aracı kurumun resmi internet sitesi kullanılarak online olarak alınabilmektedir. Avusturya Erasmus vizesi için yetkili aracı kurumun resmi internet sitesinde kişisel hesap oluşturularak uygun vize türü seçilmekte ve randevu alma işlemi gerçekleştirilmektedir.

Vizem.net danışmanlığında yapılan Avusturya Erasmus vizesi başvurularında randevu alma işlemi başvuru sahibi adına danışmanlar tarafından yapılmaktadır.

Daha fazla bilgi için: 0850 241 1868

Avusturya Erasmus Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Avusturya Erasmus vizesi ücreti, 25 yaşın altındaki öğrenciler için ücretsizdir; 25 yaşın üstündeki öğrenciler için 150 Euro olarak belirlenmiştir. Avusturya Erasmus vize harcı başvurusu yalnızca nakit olarak ve Euro cinsinden ödenmektedir; vize ödemesi başka bir para birimiyle veya kredi kartıyla yapılmamaktadır.

2022 yılı için Avusturya vizesi masrafları; vize harcı, seyahat sigortası, otel ve ulaşım rezervasyonları, ihtiyaç duyulduğu durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık ücretleri dahil olmak üzere ortalama 185 Euro tutmaktadır.

Avusturya için Erasmus Vize Başvurusu Kaç Günde Sonuçlanır?

Avusturya için Erasmus vize başvurusu ortalama 6 ila 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır; bu süre yoğunluk, tatil ve benzeri durumlar nedeniyle uzayabilmektedir.

Avusturya Erasmus Vizesi Ret Nedenleri Nelerdir?

Avusturya Erasmus vizesinin reddedilme nedenleri aşağıdaki listede sıralanmıştır.

 • Eğitim almak üzere kayıt yaptırılan Erasmus programının akredite eğitim kurumu olmaması
 • Kayıt yaptırılan eğitim kurumuna, eğitim ücretinin ödenmemiş olması
 • Kişinin yurtdışı eğitimini mali olarak karşılayabileceğine dair yeterli kaynağının veya desteğinin bulunmaması
 • Kişinin eğitimi bittikten sonra Türkiye’ye döneceğine dair yeterli güveni oluşturmaması
 • Yanlış veya eksik belge sunulması
 • Seçilen şehir, üniversite veya bölümün neden tercih eildiğine dair yeterli açıklamanın yapılmamış olması

Avusturya’dan Erasmus vize reddi almamak için yukarıda listelenen maddelere dikkat edilmesi gerekmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Avusturya'da Erasmus eğitimi almak isteyen kişilerin merkezimize sıkça sorduğu sorular cevapları ile birlikte aşağıda verilmiştir.

Avusturya'da Erasmus Eğitimi Alınabilecek Üniversiteler Hangileridir?

Avusturya’da Erasmus eğitimi alınabilecek üniversiteler aşağıda listelenmiştir.

 • Viyana Üniversitesi
 • Viyana Teknik Üniversitesi
 • Viyana Ekonomi ve İşletme Üniversitesi
 • MUW- Viyana Tıp Üniversitesi
 • Viyana Webster Üniversitesi
 • Central European Üniversitesi
 • Viyana Eğitim Üniversitesi
 • Viyana Uygulamalı Sanatlar Üniversitesi
 • Viyana Veterinerlik Üniversitesi

Avrupa’daki birçok ülke ile karşılaştırıldığında Avusturya’da üniversite eğitimi Türk öğrenciler için ulaşılabilir olmakta ve yüksek eğitim seviyesi sunmaktadır.

Avusturya Erasmus Stajı Nedir?

Avusturya Erasmus stajı üniversite öğrencilerinin, üniversitelerinin işbirliğiyle Avusturya’da staj yapmalarını sağlayan programdır. Erasmus stajının hibeli ve hibesiz olmak üzere 2 türü bulunmaktadır.

Avusturya Erasmus staj hakkı kazanmak için öğrencilerin üniversitelerindeki sınavlarda başarılı olmaları ve not ortalamalarının belirli bir notun üzerinde olması gerekmektedir. Avusturya’da Erasmus stajı en az 2 ay en fazla 12 ay olmak üzere birden fazla kez yapılabilmektedir.

Avusturya'da Erasmus Eğitiminin Avantajları Nelerdir?

Avusturya'da Erasmus eğitiminin avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Avusturya’da ikamet hakkı
 • Schengen ülkelerinde serbest dolaşım hakkı
 • Avusturya’da eğitim hakkı

Avusturya Erasmus Vizesi ile Hangi Ülkelere Gidilebilir?

Avusturya Erasmus vizesi ile 180 gün içerisine 90 günü aşmamak kaydıyla bütün diğer Schengen ülkeleri ziyaret edilebilmektedir. Almanya, Fransa, İtalya, İspanya, İsviçre, Hollanda, Danimarka, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Estonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan, Letonya, Litvanya, Malta, Lüksemburg ve Macaristan Schengen üyesi ülkelerdir.

Avusturya'da Erasmus Öğrencilerinin Yaşam Masrafları Nasıldır?

Avusturya’da Erasmus öğrencilerinin yaşam masrafları ortalama 450 Euro konaklama, 250 Euro yeme- içme masrafları ve kişisel masraflar ile birlikte aylık ortalama 1000 Euro civarında tutmaktadır.

Avusturya’da üniversite öğrencileri için birçok imkan bulunmakta, öğrenciler indirimli olarak çok çeşitli kültürel faaliyetlere katılabilmektedir. Avusturya’da öğrenciler için yaşam maliyetlerinin en uygun olduğu şehirler Graz ve Klagenfurt’tur. Özellikle öğrenciler için, Avusturya’da yaşam maliyetleri birçok Avrupa ülkesine göre uygun olmaktadır.

Erasmus Öğrencileri için Avusturya Yurt Ücretleri Ne Kadardır?

Erasmus öğrencileri için Avusturya’da yurt ücretleri yaklaşık olarak 280 Euro ile 450 Euro arasındadır; yurt fiyatları odanın özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir.

Avusturya’da yurt ücretlerinin en pahalı olduğu şehirler Viyana ve Innsbruck iken, konaklama masraflarının en uygun olduğu şehirler Graz ve Klagenfurt’tur.

Erasmus Vizesi ile Avusturya'da Çalışılabilir Mi?

Erasmus vizesi ile Avusturya’da yarı zamanlı çalışmak mümkündür.

Erasmus Öğrencilerinin Avusturya Oturma İzni Alması Gerekir Mi?

Erasmus öğrencilerinin Avusturya oturma izni alması uzun süreli Erasmus vize sahibi öğrencileri için gerekmektedir. Uzun süreli Erasmus vizesi ile Avusturya’da bulunan öğrencilerin gittikleri ilk 3 gün içerisinde pasaportları ve yurt sözleşmeleri ile birlikte ilgili bölgenin yetkili yabancılar şubesine gidip oturma izni kaydı yaptırması gerekmektedir.

Eğitim için gidilen üniversitenin kendi içindeki uygulamalarına bağlı olarak, oryantasyon haftasında konu ile ilgili yetkili memurlar okula gelip yabancı öğrencilerin Avusturya geçici oturma izni kaydını yapabilmektedir.

Paylaş: