Avusturya Vize Reddi

Avusturya Vize Reddi Maddeleri ve İtiraz İşlemleri

Avusturya vizesi başvuru sahiplerinin; vize işlemleri için eksik veya hatalı belge sunması, başvurulan vize türünün şartlarını sağlamaması veya seyahat bitişinde ülkesine döneceğini ispatlayamaması gibi hallerde, Avusturya dış temsilcilikleri tarafından vize ret kararı verilmektedir. Vize reddi kararı, Türkiye’de Avusturya vize başvurularını değerlendirmekle yetkili olan İstanbul Avusturya Başkonsolosluğu tarafından verilmektedir.

Avusturya vize başvurunuzun onaylanıp onaylanmadığını ancak pasaportunuzu iade aldığınızda öğrenebilirsiniz. Avusturya vize başvurusu için ret kararı ile karşılaşmanız durumunda, karara itiraz edebileceğiniz gibi yeni bir vize başvurusu da yapabilirsiniz.

Avusturya Vize Ret Oranları

Son altı yıl için (2016-2021) Avusturya İstanbul Başkonsolosluğuna yapılan vize başvuruları için ret oranları aşağıda verilmiştir.

YılToplam Başvuru SayısıRet SayısıRet Onayı
20214.321609%14,09
20204.421533%12,06
201918.6233.549%19,05
201813.2022.382%18,04
201711.927975%8,2
201613.263377%2,8

Avusturya Schengen Vizesi Ret Nedenleri

2023 yılı itibariyle Avusturya Schengen vizesi başvurularında en sık karşılaşılan ret nedenleri aşağıda verilmiştir.

  • Avusturya seyahatine yönelik beyan edilen amacın anlaşılır ve inandırıcı olmaması
  • Seyahat için yeterli maddi kaynağa sahip olunmaması
  • Kişinin Avusturya seyahatinden sonra kendi ülkesine dönme niyeti olmadığına kanaat getirilmesi
  • Seyahat sağlık sigortasının teminat tutarı ve kapsayıcı kriterler açısından yeterli olmaması
  • Avusturya vize başvuru evraklarında yanıltıcı veya eksik belge olması
  • Vize başvuru sahibinin geçmişte Schengen vize ihlali yapmış olması
  • Vize başvuru sahibinin Avusturya halk sağlığı ve toplum güvenliği açısından tehdit oluşturması

Schengen üye ülkeleri için vize uygunluk kriterleri, Avusturya’nın da üyesi olduğu Schengen Alanı vize politikası doğrultusunda belirlenmektedir. Schengen vizesi başvuruları için verilen ret kararlarında ortak bir form kullanılır ve bu formda vize reddi gerekçesi olarak listelenen 16 maddeden başvurunun reddedilmesine neden olan ilgili olan madde işaretlenir.

Avusturya Ulusal Vize Ret Nedenleri

Avusturya ulusal vize ret kararları, genellikle başvuru sahiplerinin başvurulan vize türüne uygun olmaması nedeniyle verilmektedir. Avusturya öğrenci vizesi başvuruları genellikle eğitim sonrasında öğrencinin yasal olmayan şartlarda ülkede kalmaya devam edeceği şüphesinin bulunması sebebiyle reddedilebilmektedir. Avusturya çalışma vizesi başvuruları kişinin yapılacak işe uygun olmaması, aile birleşimi vizesi başvuruları ise evliliğin gerçek olmadığı kanısına varılması halinde reddedilmektedir.

Avusturya Vize Reddine İtiraz

Avusturya Vize Reddine İtiraz
Avusturya Vize Reddine İtiraz

Avusturya vize reddi alınması halinde başvuru sahiplerinin, Türkiye Avusturya Başkonsolosluğu’na itiraz etme veya Avusturya Yüksek İdare Mahkemesi’ne şikayette bulunma hakkı vardır.

Avusturya vize reddine itiraz etme prosedürü ile ilgili bilgiler ret kararının açıklandığı formda ve Avusturya Yüksek İdare Mahkemesi’nin web sitesinde yer almaktadır. Avusturya vize reddi kararı açıklandıktan itibaren en geç 1 ay içerisinde vize başvuru sahibinin ilgili makama Avusturya vize reddi itiraz dilekçesi ile işlem başlatması gerekmektedir.

Avusturya Vize Reddi İtiraz Dilekçesi

Avusturya vize reddi itiraz dilekçesi, ret kararının neden yanlış olduğunu ve iptal edilmesi gerektiğini hukuki dayanaklarla açıklamalıdır. Dilekçede; başvuru sahibinin adı, soyadı, pasaport numarası, adresi, doğum tarihi ile yeri, e-posta adresi ve telefon numarası mutlaka bulunmalıdır.

Vize reddine itiraz dilekçesi içeriğinde, başvurunun ne zaman yapıldığı, seyahat amacı, ret kararının tebliğ tarihi, eğer bildirilmiş ise vize başvurusunun ret nedenleri bulunmalıdır ve detaylı olarak ret kararının neden hatalı olduğu belirtilmelidir. Dilekçenin sonunda başvuru sahibinin imzası mutlaka yer almalıdır.

Sık Sorulan Sorular

Avusturya vize reddi ile ilgili Vizem.net uzmanlarına en sık yöneltilen soruların yanıtlarına aşağıda yer verilmiştir.

Avusturya Vize Reddi Aldığımı Nasıl Anlayabilirim?

Avusturya vize reddi kararı verilmeden önce, tarafınıza başvurudaki sorunlar ve şüpheler ile ilgili bir yazılı açıklama olan Stellungnahme gönderilir. 1 Ocak 2014 tarihinden beri uygulanan bu düzenleme kapsamında, başvuru sahiplerinin 7 gün içerisinde bu sorunlara dair cevap vermeleri gerekir. 7 gün içinde istenen cevap verilmemiş ise, Avusturya vize başvurusu doğrudan reddedilir.

Avusturya vize reddi sürecine dair tüm yazışmalar Almanca dilinde yapılmaktadır ve vize ret kararı da Almanca dilinde bildirilmektedir.

Avusturya Vize Reddi Alanlara Başvuru Ücreti İade Edilir Mi?

Hayır, Avusturya vize reddi aldıktan sonra başvuru ücreti iade edilmemektedir. Avusturya vize başvurusu için ödenen vize harcı ve vize başvuru merkezi servis ücreti, vize reddi durumunda geri ödenmemektedir.

Avusturya Vize Reddi Aldım, Yeniden Başvuru Yapabilir Miyim?

Avusturya vize reddinden sonra, başvuru sahipleri ret nedenlerini ortadan kaldırarak yeniden vize başvurusu yapabilir. Yeni başvuru için herhangi bir bekleme süresi yoktur; ancak başvurunun aynı evraklar ile yapılması halinde vizenin verilmeyeceği unutulmamalıdır.

Vize reddinden sonra yeniden başvuru yapacak kişilerin, vize ret nedenlerini mutlaka incelemesi ve bu nedenlerin ortadan kalktığına dair yeni belgeler sunarak Avusturya vize başvurusu yapması gerekmektedir.

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: