Avusturya Yatırımcı Vizesi

Avusturya Yatırımcı Vizesi (Oturum İzni) Bilgi ve Başvuru Merkezi

Avusturya’da yatırımcılara özel Avustuya yatırımcı vizesi uygulaması bulunmamaktadır ancak Avusturya’da ülke ekonomisine önemli finansal yatırımlar yapan vatandaşlara oturma izni verilmektedir. Yabancı ülke yatırımcılarına avantajlar sağlayan oturma izni uygulaması, içinde Avusturya’nın bulunduğu iki ülkede uygulanmaktadır. Kazançlı istihdam istisnası olarak bilinen Avusturya oturma izni uygulaması, vatandaşlık için ilk adım niteliği taşımaktadır.

Vizem.net, Türkiye'den yatırım yolu ile Avusturya oturma iznine başvuracak kişilere başvuru işlemlerinde danışmanlık hizmeti sunan akredite kuruluştur.

Detaylı bilgi için: 0850 241 1868

Yatırımcılar için Avusturya Oturum İzni Şartları Nelerdir?

Yatırımcılar için Avusturya oturum izni şartları aşağıda listelenmiştir.

.

 • Başvuru sahibininbanka hesabında en az 40.000 Euro bulunmalıdır.
 • Başvuru sahibinin düzenli gelire sahip olması gerekmektedir.
 • Konut amaçlı kullanılan gayrimenkulün kanıtının sağlaması gerekmektedir.
 • Tam kapsamlı sağlık sigortasına sahip olmak gerekmektedir.
 • En az A1 seviye Almanca dil yeterlilik belgesine sahip olmak gerekmektedir.

Avusturya Yatırımcı Oturma İzni için Minimum Gelir Şartı Nasıldır?

Avusturya yatırımcı oturma izni için minimum gelir, Genel Sosyal Sigortalar yasası tarafından belirlenen standart oranların iki katından az olmamalıdır.

Avusturya yatırımcı oturma izni için bekar yatırımcıların 1.744 euro, evli yatırımcıların 2.615 Euro minimum gelire sahip olması gerekmektedir. Çocuk sahibi olan yatırımcıların, Avusturya oturma izni için çocuk başına 269 Euro ek ücret vermesi gerekmektedir.

Yabancı Yatırımcılar için Avusturya Oturum Vizesi Başvuru Evrakları Nelerdir?

Yabancı yatırımcılar için Avusturya oturum vizesi başvuru evrakları aşağıda listelenmiştir.

 • Geçerli seyahat belgesi
 • Doğum belgesi
 • Aile bağlarını gösteren belge
 • Varsa aile ya da akrabalarının ölüm belgesi
 • Avusturya’daki konaklama yerinin yasal mülkiyet kayıt belgesi
 • Sağlık sigortası kanıtı
 • Maaş bordrosu veya eşdeğer gelir belgeleri
 • Almanca yeterlilik belgesi

Avusturya Yatırımcı Oturma İzni Başvurusu Nereye Yapılır?

Avusturya yatırımcı oturma izni başvurusu, ikamet edilen yere bağlı olarak yetki alanında bulunan İstanbul Avusturya Başkonsolosluğu’na ya da Ankara Avusturya Büyükelçiliği’ne yapılmaktadır.

Avusturya Konsolosluğu Yatırımcı Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avusturya konsolosluğu yatırımcı vizesi başvurusu için, gerekli evraklar hazırlandıktan sonra ilgili dış temsilcilikten oturma izni randevusu alınmaktadır. Randevu tarihinde ilgili konsolosluğa gidilerek Avusturya yatırımcı vizesi için gerekli olan evrakların teslimi yapıldıktan sonra biyometri işlemleri ve başvuru ücretinin ödenmesi ile başvuru tamamlanmaktadır.

Avusturya yatırımcı vize başvurusu, evrakların eksiksiz ve doğru bulunması halinde Avusturya il valiliğine veya usulüne uygun olarak yetkilendirilmiş kaymakamlığa iletilmektedir.

Avusturya Yatırımcı Oturma İzni için Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Avusturya yatırımcı oturma izni için başvuru ücreti toplam 120 Euro tutmaktadır. Başvuru ücreti toplam fiyatı içinde 100 Euro hibe ücreti bulunmaktadır.

Avusturya Yatırımcı Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Avusturya yatırımcı vizesi, genellikle 3 ila 7 ay arasında çıkmaktadır.

Yabancı Yatırımcılar Avusturya'da Şirket Kurarak Oturma İzni Alabilir Mi?

Yabancı yatırımcılar Avusturya’da şirket kurarak oturma izni alabilmektedir. Avusturya’ya yatırım yoluyla yerleşmek isteyen yabancı ülke vatandaşları, red-white-red karta sahip olarak oturma ve çalışma izni alabilmektedir.

Yatırım yoluyla Avusturya’da şirket kurmak ve bu yolla oturum izni almak isteyen AB vatandaşı yatırımcılar için Avusturya oturum kartına sahip olmak gerekmektedir; AB vatandaşı olmayan yatırımcıların adli sicil kaydının temiz olması ve 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Avusturya'da şirket kurmak için gereken şartlar sağlandıktan sonra ikamet edilen bölgenin yerel bölge idaresine ticaret ruhsat başvurusunda bulunmak gerekmektedir.

Yatırımcılar için Avusturya Oturma İzninin Avantajları Nedir?

Yatırımcılar için Avusturya oturma izninin avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Yerleşim izni süresi boyunca Avusturya’da ikamet etme izni verilmektedir.
 • Avrupa Birliği ülkelerine ve diğer pek çok gelişmiş ülkeye sorunsuz seyahat hakkı sunmaktadır.
 • Avusturya’nın eğitim ve sağlık hizmetlerine erişim sağlamaktadır.
 • Mevcut vatandaşlığı bırakma şartı bulunmamaktadır.
 • Avrupa Birliği uzun süreli ikamet statüsüne başvurmaya uygunluğun sağlanması ve ek koşulların yerine getirilmesi durumunda; Avusturya vatandaşlığına başvurma hakkı sağlanmaktadır.

Yatırım Yolu ile Avusturya Vatandaşlık Başvurusu Ne Zaman Yapılabilir?

Yatırım yolu ile Avusturya vatandaşlık başvurusu 5 yılı daimi olmak şartıyla Avusturya'da 10 yıl ikamet ettikten sonra yapılmaktadır. Yatırım yoluyla gerçekleştirilen Avusturya vatandaşlık başvurularında bazı durumlarda ikamet süresi 6 yıl olarak kabul edilmektedir.

Yatırımcı olarak Avusturya vatandaşlığı almak isteyen yabancı ülke vatandaşları; Avusturya’da ikamet edilen süre zarfında, ülkenin iç güvenliğini bozucu bir davranışta bulunmamalı ve finansal özgürlüğe sahip olmalıdır.

Yatırımcılar için Avusturya Vize Danışmanlığı Nereden Alınır?

Yatırımcılar için Avusturya vize danışmanlığı, akredite acente Vizem.net üzerinden alınabilmektedir.

Vizem.net'ten alınan yatırım danışmanlığı paketi kapsamında; vergisel muafiyetler, şirket kurulumu, teşvikler, yurt dışı operasyonları ve oturum izinleri için şahıs ya da kurumsal firmalara yurt dışında şirket kurma ve Avusturya yatırım danışmanlığı verilmektedir.

Vizem.net, doğrudan çalışılan Avusturya hukuk büroları ile tüm yatırım işlemlerini baştan sona takip ederek Avusturya'da gayrimenkul alımı için mevzuata hakim kurumsal emlak danışmanları eşliğinde danışmanlık hizmeti vermektedir.

Paylaş: