Avusturya Transit Vize

Avusturya Transit Vize İşlemleri

Avusturya transit vizesi, Schengen ülkeleri dışında 3. bir ülkeye giderken Avusturya üzerinden aktarma yapabilmek için alınması gereken kısa süreli vize türüdür. Avusturya, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları da dahil olmak üzere pek çok ülke vatandaşından, Avusturya’dan yapacağı aktarmalı uçuşlarda uluslararası transit bölgesinden ayrılmamak şartıyla transit vize talep edilmemektedir.

Türkiye’de ikamet eden yabancı kişilere, Avusturya’dan yapacakları aktarmalı uçuşları için almaları gereken Avusturya transit vizesi için akredite acente Vizem.net vize danışmanlık hizmeti vermektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Avusturya Transit Vize İstiyor Mu?

Avusturya transit vize, pasaport türü farketmeksizin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşından, uluslararası transit bölgesinden ayrılmama koşuluyla istenmemektedir.

Hangi Ülke Vatandaşları Avusturya Transit Vizesi Almak Zorundadır?

Avusturya transit vizesini; Afganistan, Bangladeş, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Eritre, Etiyopya, Gana, İran, Irak, Nijerya, Pakistan, Somali, Sri Lanka ve Suriye vatandaşlarının almaları zorunludur.

Avusturya için Transit Vize Nasıl Alınır?

Avusturya için transit vize gerekli olan evrakların hazırlanması ve vize randevusunun alınmasından sonra yetkili aracı kurumun vize başvuru merkezinde yapılacak randevu sırasında evrakların teslim edilmesi, biyometri işlemlerinin yapılması ve vize ücretinin ödenmesi ile alınabilmektedir.

Avusturya Havaalanından Transit Vize Alınabilir Mi?

Avusturya havaalanından transit vize, hiçbir gerekçe ile alınamamaktadır.

Avusturya Transit Vize Başvurusu için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Avusturya transit vize başvurusu için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

  • Avusturya transit vize başvuru formu: Avusturya transit vize başvuru formunun eksiksiz, İngilizce ya da Almanca dillerinden biri ile doldurulması ve ıslak imzalı olması gerekmektedir.
  • Pasaport ve fotokopileri: En az 3 ay daha geçerli olan orijinal pasaport ve pasaportun 2 adet fotokopisi gerekmektedir.
  • Biyometrik fotoğraf: Arka fonu beyaz olan, 35 mm genişliğinde, 45 mm uzunluğunda, güncel, 2 adet biyometrik fotoğraf gereklidir.
  • İşyeri izin belgesi: Başvuru sahibinin çalıştığı işteki pozisyonunu, maaş bilgisini ve çalışma tarihlerini içeren bir izin belgesi alınarak sunulmalı ve başvuran iş sahibi ise ticari kayıtlarının birer adet kopyası hazırlanmalıdır.
  • Avusturya seyahat sağlık sigortası: Tüm Schengen üyesi ülkelerde geçerli olan, seyahat süresinin tamamını kapsayan, en az 30.000 Euro teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırılarak fotokopisi sunulmalıdır.
  • Ulaşım belgeleri: Gidiş ve dönüş uçak bileti bilgileri ya da rezervasyonları sunulmalıdır.

Avusturya Havaalanı Transit Geçiş Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Avusturya havaalanı transit geçiş vizesi ücreti 12 yaş ve üstü kişiler için 80 euro, 6-12 yaş aralığındaki çocuklar için 40 Euro ve 6 yaşından küçük çocuklar için ücretsizdir. Transit geçiş vize harcı ödemeleri başvuru sırasında sadece nakit ve Euro cinsi ile yapılabilmekte ve başka para birimleri ile kredi kartı, ödemelerde geçerli olmamaktadır.

2022 yılı için tüm vize harcı, seyahat sağlık sigortası, otel ve ulaşım rezervasyonları, gerekli olan durumlarda yeminli tercüme ve danışmanlık hizmetleri ücreti dahil Avusturya vizesi masrafları ortalama 205 Euro tutmaktadır.

Avusturya Aktarmalı Uçuşlar için Transit Vize Kaç Günde Çıkar?

Avusturya aktarmalı uçuşlar için transit vize ortalama 15 gün içerisinde sonuçlanmaktadır; ancak bu süre konsolosluğun yoğunluk durumuna, vize değerlendirme sürecinin resmi tatil günlerine denk gelmesine ya da başvuru sahibinden ek belge talep edilmesine bağlı olarak uzayabilmektedir.

Avusturya transit vizesi almak için gerekli evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanarak teslim edilmesi gerekmektedir; Avusturya vize işlemleri eksik evrak ya da yanlış bilgi beyan edilmesi gibi durumlarda uzayabilmektedir.

Avusturya Transit Vizesi ile Yapılamayacak Faaliyetler Nelerdir?

Avusturya transit vizesi hamiline yalnızca havaalanının aktarma bölgesinde aktarma yapılacak uçuşu bekleme hakkını vermektedir ve transit vize ile bekleme süresi içerisinde Avusturya sınırından geçme, gezme ya da otellerde konaklama gibi faaliyetler yapılması mümkün değildir.

Paylaş: