Avusturya Vatandaşlık Başvurusu

2023'te Avusturya Vatandaşlık Başvuru İşlemleri

Avusturya Cumhuriyeti'nde Vatandaşlık Yasası, jus sanguinis ilkesine dayanmaktadır ve ilkeye göre bir ebeveyni Avusturya vatandaşı olan kişilerin doğum yeri ne olursa olsun Avusturya vatandaşlığına hak kazanmaktadır.

Avusturya vatandaşlığı aynı zamanda vatandaşlığa geçiş yoluyla da kazanılabilmektedir. Avusturya’da belirli bir süre için yasal olarak ikamet etmeniz halinde, eyalet hükümet makamlarına vatandaşlık başvurusunda bulunabilirsiniz.

Avusturya vatandaşlığı, Avrupa Birliği’ndeki ülkelerde ikamet etme, çalışma ve okuma gibi haklar sağlamaktadır. Dünyanın en güçlü pasaportlarından birine sahip olan Avusturya vatandaşları, 185 ülkeye vizesiz veya kapıda vize uygulaması ile seyahat edebilmektedir.

Avusturya Vatandaşlık Şartları Nelerdir?

Avusturya vatandaşlığına geçiş için aşağıda listelenen şartları sağlamanız gerekmektedir.

 • Avusturya topraklarında 5 senesi oturma izniyle olmak şartıyla, 10 yıl yasal ve sürekli ikamet etmiş olmalısınız.
 • Adli sicil kaydınızın temiz olması gerekmektedir.
 • Son 6 yıl içinde ortalama 36 aylık bir süre boyunca mal varlığı, gelir, adli nafaka veya sigorta yardımlarından elde edilen sabit ve düzenli kazançların kanıtlanması gerekmektedir.
 • Avusturya Cumhuriyeti'ne karşı olumlu tutum sergilemek; kamu düzeni ve güvenliği için herhangi bir tehlike oluşturmamak gerekmektedir.
 • Almanca dilinde en az B1 seviyesinde yeterliliğiniz olduğunu kanıtlamanız gerekir.
 • Avusturya’nın demokratik sistemine ve kültürüne entegrasyon sürecinden geçmiş olmalısınız.
 • İstisnai haller dışında, Türk vatandaşlığından çıkmanız gerekmektedir.

Avusturya Vatandaşlığı Alma Yolları Nelerdir?

Avusturya Vatandaşlığı Alma Yolları Nelerdir?
Avusturya Vatandaşlığı Alma Yolları Nelerdir?

Avusturya Vatandaşlık Yasası kapsamında tanımlanan vatandaşlık alma yolları aşağıda verilmiştir.

 • Soybağı yoluyla Avusturya vatandaşlığı
 • Vatandaşlığa geçiş yoluyla Avusturya vatandaşlığı lma
 • Yeniden edinme yoluyla Avusturya vatandaşlığı
 • Evlilik yoluyla Avusturya vatandaşlığı

Soybağı İle Avusturya Vatandaşlığı

Soybağı ile Avusturya vatandaşlığı, anne ya da babanın Avusturya vatandaşı olması durumunda doğrudan kazanılmaktadır ancak ebeveynler evli değilse ve baba Avusturya vatandaşı ise babanın 8 hafta içerisinde ebeveynliğini kabul etmesi gerekmektedir. Annenin Avusturya vatandaşı olduğu durumlarda çocuk doğduğu anda Avusturya vatandaşı olmaya hak kazanmaktadır.

Vatandaşlığa Geçiş Yoluyla Avusturya Vatandaşlığı

Vatandaşlığa geçiş yoluyla Avusturya vatandaşlığı, ülke topraklarında sürekli olarak en az 30 yıl ikamet edilmesi veya kalıcı olarak ülkede en az 15 yıl yaşanması, kişisel ve mesleki entegrasyon sağlanması durumunda alınabilmektedir.

Başvuru sahibinin adli sicil kaydının temiz olması, Almanca dil yeterliliğini karşılaması, yeterli finansal kaynağa sahip olması, 5 yılı daimi ikametgah şartıyla en az 10 yıl Avusturya’da sürekli olarak kalması ve Avusturya Cumhuriyeti’ne karşı tutumunun olumlu olması şartlarının tamamının karşılanması halinde Avusturya vatandaşlığı için başvuruda bulunulabilmektedir.

Yeniden Edinme Yoluyla Avusturya Vatandaşlığı

Yeniden edinme yoluyla Avusturya vatandaşlığı, daha önceden Avusturya vatandaşı olan; 1 Eylül 1983 tarihinden önce bir yabancıyla evlenmesi nedeniyle Avusturya vatandaşlığını kaybeden ve eşinin ölümünden veya boşandıktan sonraki beş yıl içinde yeniden vatandaşlık başvurusunda bulunan kadınlara, 9 Mayıs 1945'ten önce Avusturya vatandaşı olarak Avusturya'yı terk etmeye zorlanan veya zulme maruz kalan kişilere, Avusturya vatandaşlığını kaybetmeden önce en az on yıl boyunca Avusturya vatandaşı olan eski Avusturya vatandaşları için basitleştirilmiş bir prosedürle verilmektedir.

Evlilik Yoluyla Avusturya Vatandaşlığı

Avusturya vatandaşlığını evlilik yoluyla alabilmek için başvuru sahibinin, en az 6 yıldır yasal ve sürekli olarak Avusturya'da ikamet etmesi ve eşiyle en az 5 yıldır ortak bir evde evli olarak yaşaması gerekmektedir.

Avusturya vatandaşı ile evlenmek, vatandaşlık almak için tek başına yeterli olmamaktadır; başvuru sahibinin önceki vatandaşlığından vazgeçmesi gerekmektedir. Avusturya vatandaşı ile evlenen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının gerekli kriterleri sağlamasının ardından Avusturya evlilik vizesi alarak ilgili ülke topraklarında oturma ve çalışma izni alma hakkı bulunmaktadır.

Avusturya Vatandaşlık Başvurusu Nereye Yapılır?

Avusturya vatandaşlık başvurusu, Avusturya eyalet hükümet makamlarına şahsen yapılmaktadır.

Başvuru yapacağınız eyalet makamına göre değişebilen vatandaşlık başvuru prosedürleri hakkında Avusturya Hükümeti web sitesinden bilgi alabilirsiniz.

Avusturya Vatandaşlığı Almak İçin Gerekli Evraklar

Avusturya vatandaşlık başvurusunda beyan edilmesi gereken evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Avusturya vatandaşlık başvuru formu
 • Pasaport
 • Kimlik
 • Avusturya daimi ikamet kartı
 • Doğum belgesi
 • Evlilik sertifikası
 • Avusturya'da konut kiralama sözleşmesi veya satın alma sözleşmesi
 • Avusturya sağlık sigortası
 • B1 seviyesinde Almanca dil yeterliliği kanıtı
 • Maddi yeterliliğin kanıtı
 • Avusturya polisinden alınmış adli sicil kaydı
 • Avusturya'daki profesyonel veya ticari faaliyeti onaylayan belgeler

Avusturya vatandaşlığı almak için gerekli evraklar, başvuru yapılacak il hükümet makamına ve başvuru sahibinin kişisel durumlarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Avusturya Vatandaşlık Ücreti

2023 yılında Avusturya vatandaşlığı için başvuru ücreti 130 eurodur. Başvuru sonrasında Avusturya vatandaşlığı almaya hak kazanıldığı takdirde ödenecek ücret, pasaport takibi gibi yapılacak işlemlere göre 1.100 euro ile 1.500 euro arasında değişiklik göstermektedir.

Avusturya Vatandaşlığı Ne Kadar Sürede Çıkar?

Avusturya Vatandaşlığı Ne Kadar Sürede Çıkar?
Avusturya Vatandaşlığı Ne Kadar Sürede Çıkar?

Avusturya vatandaşlığı için işlem süresi, resmi soruşturmaların kapsamı ile tüm belgelerin eksiksiz olup olmamasına bağlıdır ve gerekli belgeler başvuru sahibin kişisel durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Avusturya vatandaşlık başvurusu onaylanırsa, başvuru sahibine onay veya kabul mektubu gönderilmektedir ve Avusturya vatandaşlığına geçiş, onay mektubu geldikten sonraki 2 yıl içerisinde mevcut vatandaşlıktan vazgeçilmesi durumunda tamamlanmaktadır. Mevcut vatandaşlıktan 2 yıl içerisinde vazgeçilmediği takdirde Avusturya vatandaşlık kabulü iptal edilir.

Sık Sorulan Sorular

Avusturya vatandaşlığı hakkında merkezimize sık sorulan sorular yanıtları ile birlikte aşağıda sıralanmıştır.

Avusturya Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu?

Avusturya Vatandaşlık Yasası’na göre doğum esnasında çifte vatandaşlık almış kişiler dışında, genel olarak kimseye çifte vatandaşlık hakkı verilmemektedir.

Avusturya'da Ev Alarak Vatandaşlık Alabilir Miyim?

Avusturya’da ev alarak vatandaşlık almanız mümkün değildir. Avusturya vatandaşlık başvurusuna hak kazanmak için yukarıda verilen şartları karşılamanız ve vatandaşlık alma prosedürüne uygun şekilde Avusturya’da yasal ikamet süresini tamamlamanız gerekmektedir.

Avusturya Vatandaşlığının Avantajları Nelerdir?

Avusturya Vatandaşlığının Avantajları Nelerdir?
Avusturya Vatandaşlığının Avantajları Nelerdir?

Avusturya vatandaşlığının sağladığı avantajlar aşağıda listelenmiştir.

 • Avusturya vatandaşlarının dünya çapında 185 varış noktasına vizesiz veya varışta vize erişimi bulunmaktadır.
 • Avusturya vatandaşlarının Avrupa Birliği’ndeki herhangi bir ülkede ve İsviçre'de ikamet etme hakkı bulunmaktadır.
 • Avusturya vatandaşlarının Avusturya'da ikamet etme zorunluluğu bulunmamaktadır.
 • Avusturya vatandaşları, 2020 Dünya Mutluluk Raporu’na göre dünyanın en mutlu 9. ülkesinde yaşamaktadır.
 • Avusturya, Avrupa Birliği'nin bir parçası olduğu için Avusturya vatandaşları, Avrupa Birliği hukuku uyarınca Avrupa Birliği vatandaşıdır.

Avusturya Pasaportumu Nasıl Alırım?

Avusturya vatandaşlığına geçiş sürecini tamamladıktan sonra Avusturya pasaportu için başvuruda bulunabilirsiniz.

Avusturya pasaportu, 2022 yılı Küresel Pasaport Güç Sıralamasına göre dünyanın en güçlü pasaport grupları içerisinde 3. sırada yer almaktadır.

2023 yılı itibariyle, Avusturya vatandaşları toplam 185 ülke ve bölgeye vizesiz veya varışta vize erişimine sahiptir. Henley Pasaport Endeksi'ne göre seyahat özgürlüğü açısından Avusturya pasaportu 4. sıradadır.

Avusturya Vatandaşlığı Hangi Durumlarda İptal Edilir?

Avusturya vatandaşlığının iptal edilmesine neden olan durumlar aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru yoluyla yabancı vatandaşlığın kazanılması: Başka bir ülkede vatandaşlık başvurusunda bulunan Avusturya vatandaşı, yabancı vatandaşlık elde ettikten sonra Avusturya vatandaşlığını otomatik olarak kaybetmektedir.
 • Başka bir ülkenin silahlı kuvvetlerine katılmak: Avusturya vatandaşı olan kişinin kendi isteğiyle başka bir ülkenin silahlı kuvvetlerine girmesi durumunda Avusturya vatandaşlığını kaybetmektedir.
 • Vatandaşlığın iptali: Başka bir ülke için çalışan ve Avusturya Cumhuriyeti'nin çıkarlarını ve itibarını olumsuz yönde etkileyen Avusturya vatandaşı, vatandaşlığını kaybetmektedir.
 • Önceki vatandaşlıktan çıkmama: Avusturya vatandaşlığına yeni kabul edilen kişilerin iki yıl içerisinde önceki vatandaşlığından vazgeçmediği durumlarda Avusturya vatandaşlığı iptal edilmektedir.
 • Avusturya vatandaşlığından vazgeçme: Avusturya vatandaşı, belirli koşullar altında vatandaşlığından vazgeçmesi durumunda Avusturya vatandaşlığından çıkmaktadır.
Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: