Avusturya Vatandaşlık Başvurusu

2022'de Avusturya Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avusturya Cumhuriyeti'nde Vatandaşlık Yasası, jus sanguinis ilkesine dayanmaktadır ve ilkeye göre bir ebeveyni Avusturya vatandaşı olan kişilerin doğum yeri ne olursa olsun Avusturya vatandaşlığına hak kazanmaktadır. Avusturya vatandaşlık başvuruları, Avusturya’daki eyalet hükümet makamlarına yapılmaktadır

Avusturya vatandaşı olan kişiler, Avusturya Avrupa Birliği üyesi olduğu için aynı zamanda AB vatandaşıdır ve Avusturya vatandaşlığı Avrupa Birliği’ndeki ülkelerde ikamet etme, çalışma ve okuma gibi haklar sağlamaktadır. Dünyanın en güçlü pasaportlarından birine sahip olan Avusturya vatandaşları, 185 ülkeye vizesiz veya kapıda vize uygulaması ile özgürce seyahat edebilmektedir.

Avusturya Vatandaşlık Şartları Nelerdir?

Avusturya vatandaşı olma şartları aşağıda listelenmiştir.

 • Avusturya vatandaşlığı için ülke topraklarında 5 senesi oturma izniyle olmak şartıyla 10 yıl yasal ve sürekli ikamet etmiş olmak gerekmektedir.
 • Adli sicil kaydının temiz olması gerekmektedir.
 • Avusturya vatandaşlığı başvuru tarihinden önceki son 6 yıl içinde ortalama 36 aylık bir süre boyunca mal varlığı, gelir, adli nafaka veya sigorta yardımlarından elde edilen sabit ve düzenli kazançların kanıtı gerekmektedir.
 • Avusturya Cumhuriyeti'ne karşı olumlu tutum sergilemek; kamu huzuru, kamu düzeni ve güvenliği için herhangi bir tehlike bulundurmamak gerekmektedir.
 • Almanca B1 dil yeterliliğinin kanıtlanması gerekmektedir.
 • Avusturya’nın demokratik sistemine ve kültürüne entegrasyonun tamamlanması gerekmektedir.
 • Önceki ülkenin vatandaşlığından çıkmak gerekmektedir.

Avusturya Vatandaşı Nasıl Olunur?

Avusturya vatandaşlığı alma yolları aşağıda verilmiştir.

 • Soybağı yoluyla Avusturya vatandaşlığı alma
 • Vatandaşlığa geçiş yoluyla Avusturya vatandaşlığı alma
 • Yeniden edinme yoluyla Avusturya vatandaşlığı alma
 • Evlilik yoluyla Avusturya vatandaşlığı alma

Soybağı ile Avusturya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Soybağı ile Avusturya vatandaşlığı, anne ya da babanın Avusturya vatandaşı olması durumunda doğrudan kazanılmaktadır ancak ebeveynler evli değilse ve baba Avusturya vatandaşı ise babanın 8 hafta içerisinde ebeveynliğini kabul etmesi gerekmektedir. Annenin Avusturya vatandaşı olduğu durumlarda çocuk doğduğu anda Avusturya vatandaşı olmaya hak kazanmaktadır.

Vatandaşlığa Geçiş Yoluyla Avusturya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Vatandaşlığa geçiş yoluyla Avusturya vatandaşlığı, ülke topraklarında sürekli olarak en az 30 yıl ikamet edilmesi veya kalıcı olarak ülkede en az 15 yıl yaşanması, kişisel ve mesleki entegrasyon sağlanması durumunda alınabilmektedir.

Başvuru sahibinin adli sicil kaydının temiz olması, Almanca dil yeterliliğini karşılaması, yeterli finansal kaynağa sahip olması, 5 yılı daimi ikametgah şartıyla en az 10 yıl Avusturya’da sürekli olarak kalması ve Avusturya Cumhuriyeti’ne karşı tutumunun olumlu olması şartlarının tamamının karşılanması halinde Avusturya vatandaşlığı için başvuruda bulunulabilmektedir.

Yeniden Edinme Yoluyla Avusturya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Yeniden edinme yoluyla Avusturya vatandaşlığı, daha önceden Avusturya vatandaşı olan; 1 Eylül 1983 tarihinden önce bir yabancıyla evlenmesi nedeniyle Avusturya vatandaşlığını kaybeden ve kocasının ölümünden veya boşandıktan sonraki beş yıl içinde yeniden vatandaşlık başvurusunda bulunan kadınlara, 9 Mayıs 1945'ten önce Avusturya vatandaşı olarak Avusturya'yı terk etmeye zorlanan veya zulme maruz kalan kişilere, Avusturya vatandaşlığını kaybetmeden önce en az on yıl boyunca Avusturya vatandaşı olan eski Avusturya vatandaşları için basitleştirilmiş bir prosedürle verilmektedir.

Avusturya Vatandaşlığı Evlilik Yoluyla Nasıl Alınır?

Avusturya vatandaşlığını evlilik yoluyla alabilmek için başvuru sahibinin, en az 6 yıldır yasal ve sürekli olarak Avusturya'da ikamet etmesi ve eşiyle en az 5 yıldır ortak bir evde evli olarak yaşaması gerekmektedir.

Avusturya vatandaşı ile evlenmek, vatandaşlık almak için tek başına yeterli olmamaktadır; başvuru sahibinin önceki vatandaşlığından vazgeçmesi gerekmektedir. Avusturya vatandaşı ile evlenen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının gerekli kriterleri sağlamasının ardından Avusturya evlilik vizesi alarak ilgili ülke topraklarında oturma ve çalışma izni alma hakkı bulunmaktadır.

Avusturya Vatandaşlık Başvurusu Nereye Yapılır?

Avusturya vatandaşlık başvurusu, Avusturya eyalet hükümet makamlarına şahsen yapılmaktadır.

Avusturya Vatandaşlığı Almak için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Avusturya vatandaşlığı almak için gerekli evraklar aşağıda listelenmiştir.

 • Avusturya vatandaşlık başvuru formu
 • Pasaport
 • Kimlik
 • Avusturya daimi ikamet kartı
 • Doğum belgesi
 • Evlilik sertifikası
 • Avusturya'da konut kiralama sözleşmesi veya satın alma sözleşmesi
 • Avusturya sağlık sigortası
 • B1 seviyesinde Almanca dil yeterliliği kanıtı
 • Maddi yeterliliğin kanıtı
 • Avusturya'dan iyi hal polis belgesi
 • Avusturya'daki profesyonel veya ticari faaliyeti onaylayan belgeler

Avusturya vatandaşlığı almak için gerekli evraklar, başvuru yapılacak il hükümet makamına ve başvuru sahibinin kişisel durumlarına bağlı olarak değişiklik göstermektedir.

Avusturya için Vatandaşlık Başvuru Formu Nasıl Alınır?

Avusturya için vatandaşlık başvuru formu, başvurunun yapılacağı Avusturya ilindeki hükümet yetkililerinden alınmaktadır.

Avusturya Vatandaşlık Ücreti Ne Kadardır?

Avusturya vatandaşlığının başvuru ücreti 130 eurodur ve başvuru sonrasında Avusturya vatandaşlığı almaya hak kazanıldığı takdirde ödenecek ücret, pasaport takip işlemleri gibi yapılacak işlemlere göre 1.100 Euro ile 1.500 Euro arasında değişiklik göstermektedir.

Avusturya Vatandaşlığı Ne Kadar Sürede Çıkar?

Avusturya vatandaşlığı için işlem süresi, resmi soruşturmaların kapsamı ile tüm belgelerin eksiksiz olup olmamasına bağlıdır ve gerekli belgeler başvuru sahibin kişisel durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Avusturya vatandaşlık başvurusu onaylanırsa, başvuru sahibine onay veya kabul mektubu gönderilmektedir ve Avusturya vatandaşlığına geçiş, onay mektubu geldikten sonraki 2 yıl içerisinde mevcut vatandaşlıktan vazgeçilmesi durumunda tamamlanmaktadır. Mevcut vatandaşlıktan 2 yıl içerisinde vazgeçilmediği takdirde Avusturya vatandaşlık kabulü iptal edilmektedir.

Avusturya Çifte Vatandaşlık Veriyor Mu?

Avusturya çifte vatandaşlık şartları önemli ölçüde kısıtlanmaktadır ve Avusturya Vatandaşlık Yasası’na göre doğum esnasında otomatik olarak iki vatandaşlığı olan kişiler dışında, genel olarak kimseye çifte vatandaşlık hakkı verilmemektedir.

Sık Sorulan Sorular

Avusturya vatandaşlığı hakkında merkezimize sık sorulan sorular yanıtları ile birlikte aşağıda sıralanmıştır.

Avusturya'da Ev Alarak Vatandaşlık Alınır Mı?

Avusturya’da ev alarak vatandaşlık alınamamaktadır. Avusturya vatandaşlığına başvurmaya hak kazanmak için gerekli şartların karşılanması ve vatandaşlık alma prosedürüne uygun şekilde Avusturya’da yasal ikametin karşılanması gerekmektedir.

İltica Yolu ile Avusturya Vatandaşlığı Alınabilir Mi?

İltica yolu ile Avusturya vatandaşlığı, iltica prosedürü sırasındaki kalış süresi dahil olmak üzere Avusturya’da 10 yıl yasal ve kesintisiz ikamet ettikten sonra alınabilmektedir.

Mültecilerin Avusturya sığınma talebi yerel polis yetkililerine iletildikten sonra ilk görüşme yapılmaktadır ve Avusturya makamları davayı almasının ardından veriler polisten Federal Göçmenlik ve İltica Dairesine (BFA) taşınmaktadır ve davanın Avusturya’da ele alınıp alınmayacağına karar verilmektedir.

Avusturya Vatandaşlığı Hangi Durumlarda İptal Edilir?

Avusturya vatandaşlığının iptal edilmesine neden olan durumlar aşağıda listelenmiştir.

 • Başvuru yoluyla yabancı vatandaşlığın kazanılması: Başka bir ülkedevatandaşlık başvurusunda bulunan Avusturya vatandaşı, yabancı vatandaşlık elde ettikten sonra Avusturya vatandaşlığını otomatik olarak kaybetmektedir.
 • Başka bir ülkenin silahlı kuvvetlerine katılmak: Avusturya vatandaşı olan kişininkendi isteğiyle başka bir ülkenin silahlı kuvvetlerine girmesi durumunda Avusturya vatandaşlığını kaybetmektedir.
 • Vatandaşlığın iptali: Başka bir ülke için çalışan ve Avusturya Cumhuriyeti'nin çıkarlarını ve itibarını olumsuz yönde etkileyen Avusturya vatandaşı, vatandaşlığını kaybetmektedir.
 • Önceki vatandaşlıktan çıkmama: Avusturya vatandaşlığına yeni kabul edilen kişilerin iki yıl içerisinde önceki vatandaşlığından vazgeçmediği durumlarda Avusturya vatandaşlığı iptal edilmektedir.
 • Avusturya vatandaşlığından vazgeçme: Avusturya vatandaşı, belirli koşullar altında vatandaşlığından vazgeçmesi durumunda Avusturya vatandaşlığından çıkmaktadır.

Avusturya Vatandaşlığının Avantajları Nelerdir?

Avusturya vatandaşlığının avantajları aşağıda listelenmiştir.

 • Avusturya vatandaşlarının dünya çapında 185 varış noktasına vizesiz veya varışta vize erişimi bulunmaktadır.
 • Avusturya vatandaşlarının Avrupa Birliği’ndeki herhangi bir ülkede ve İsviçre'de ikamet etme hakkı bulunmaktadır.
 • Avusturya vatandaşlarının Avusturya'da ikamet etme zorunluluğu bulunmamaktadır.
 • Avusturya vatandaşları, 2020 Dünya Mutluluk Raporu’na göre dünyanın en mutlu 9. ülkesinde yaşamaktadır.
 • Avusturya, Avrupa Birliği'nin bir parçası olduğu için Avusturya vatandaşları, Avrupa Birliği hukuku uyarınca Avrupa Birliği vatandaşıdır.

Avusturya Pasaportu Nasıl Alınır?

Avusturya pasaportu alabilmek için Avusturya vatandaşlığı almak gerekmektedir ve vatandaşlık için Avusturya’da en az 5 yılı oturum izni ile olması şartıyla 10 yıl aralıksız ikamet etmek ve gerekli kriterleri sağlamak gerekmektedir.

Avusturya Pasaportunun Avantajları Nelerdir?

Avusturya pasaportu, 2022 yılı Küresel Pasaport Güç Sıralamasına göre dünyanın en güçlü pasaport grupları içerisinde 3. sırada yer almaktadır.

2022 yılı itibariyle, Avusturya vatandaşları toplam 185 ülke ve bölgeye vizesiz veya varışta vize erişimine sahiptir. Henley Pasaport Endeksi'ne göre seyahat özgürlüğü açısından Avusturya pasaportu 4. sıradadır.

Paylaş: