Avusturya Vize Ücreti

2023 Yılı Avusturya Vize Ücreti ve Başvuru Masrafları

Avusturya vize ücretleri, tüm vize başvurularında aracı kuruma ödenen harç, değerli kağıt ve diğer hizmet bedellerinden oluşmaktadır. Avusturya vize ücretleri euro cinsinden belirlenir ve döviz kurundaki oynamalara göre değişiklik gösterir. Avusturya C ve D tipi vize başvuruları için farklı vize harçları belirlenmiştir.

Avusturya C tipi vize için başvuru harçları, Schengen Antlaşması'na üye devletler tarafından ortak karar ile belirlenmektedir. D tipi Avusturya vizesi başvuru harcı ise Avusturya Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından belirlenir.

Avusturya vizesi ücretsiz bilgi hattı: 0850 241 1868

Avusturya Schengen (C Tipi) Vizesi Ücreti Ne Kadardır?

Avusturya Schengen vizesi ücreti 2023 yılında, VFS aracı kurum hizmet bedeli dahil olmak üzere, kur değişikliğine bağlı olarak yetişkin başvuru sahipleri için ortalama 140 euro tutmaktadır.

Başvuruda seyahat sağlık sigortası, vize danışmanlık hizmeti ve aracı kurum ek hizmetleri almanız halinde Avusturya Schengen vizesi ücreti artmaktadır.

Avusturya Ulusal (D Tipi) Vize Ücreti Ne Kadardır?

2023’te Avusturya ulusal vize başvuru ücreti, VFS aracı kurum vize servis ücreti dahil ortalama 250 ila 500 euro arasında değişmektedir.

Vize başvurusunda yeminli tercüme, danışmanlık hizmeti ve aracı kurumdan ek hizmet alınması halinde ulusal vize masrafları değişmektedir.

Avusturya Vize Başvurusu için Başlıca Harcama Kalemleri Nelerdir?

Avusturya vize başvuruları için geçerli başlıca harcama kalemleri aşağıda verilmiştir.

  • Avusturya vize başvuru harcı
  • Aracı kurum hizmet bedeli
  • Seyahat sağlık sigortası
  • Tercihe bağlı ek hizmetler

Avusturya Vize Harcı

Turistik, ticari ve kültürel ziyaret amaçlarıyla alınan Avusturya Schengen vizesi başvuru harç ücreti 80 eurodur. Avusturya'da aile birleşimi, çalışma ve eğitim için alınan ulusal vize başvuru harcı ise 150 eurodur.

Belirli yaş gruplarındaki çocuklar için yapılan Avusturya vize başvurularında indirimli ücret tarifesi uygulanmaktadır. 6-11 yaş aralığındaki çocuklar için Avusturya Schengen vize harç ücreti 40 euro; ulusal vize harç ücreti ise 75 eurodur.

Avusturya Vizesi VFS Global Hizmet Bedeli

Avusturya VFS Global hizmet bedeli 33,10 eurodur. Hizmet bedelinin, vize türü fark etmeksizin tüm Avusturya vize başvurularında vize harcına ek olarak ödenmesi gerekmektedir.

Avusturya Seyahat Sağlık Sigortası

Avusturya seyahat sağlık sigortası ücretleri sigorta süresi, kapsamı ve başvuru sahibinin yaşına göre değişmektedir. 2023 yılı için 1 haftalık Avusturya seyahat sağlık sigortası fiyatı 9,5 ile 19 euro arasında değişmektedir.

Schengen vizesi şartlarına uygun olarak hazırlanması gereken Avusturya seyahat sağlık sigortası poliçesinin başvuru sırasında orijinali beyan edilmelidir.

Tercihe Bağlı Ek Hizmet Ücretleri

Avusturya vizesi aracı kurum başvuru merkezlerinde sunulan tercihe bağlı ek hizmetlerin fiyatları değişmektedir. 2023’te VFS Global Avusturya vizesi ek hizmetleri; mobil biyometri servisi 138 euro, kurye hizmeti 12 euro, form doldurma hizmeti 7 euro, fotoğraf çekimi 5,24 euro, SMS servisi 1 euro ve fotokopi hizmeti 0,16 euro olarak ücretlendirilmektedir.

Sık Sorulan Sorular

Avusturya vize ücreti ve başvuru masrafları hakkında sigorta merkezimize en sık yöneltilen soruları ve cevaplarını aşağıda bulabilirsiniz.

Avusturya Vize Ücretinden Muaf Olabilir Miyim?

Aşağıda verilen gruplardan birine mensupsanız Avusturya vize başvurusu için harç ücreti ödemeniz gerekmemektedir.

  • 6 yaşından küçük çocuklar
  • Aile bireyi Avusturya veya AB vatandaşı olan kişiler
  • 25 yaşının altındaki öğrenciler

Avusturya Vize Başvuru Ücretini Nereye Yatırmalıyım?

Avusturya vize ücretini randevu gününde, vize başvuru merkezi kasalarına ödemeniz gerekmektedir. Vize harcı ve servis ücretleri euro cinsinde ve nakit olarak ödenir, ancak para üstü Türk lirası olarak geri verilir.

Avusturya Vize Randevusu İçin Ücret Ödemeli Miyim?

Avusturya vize randevusu alma işlemi için herhangi bir ücret uygulaması bulunmamaktadır. Sizden Avusturya vize randevusu için ücret teklif eden kişi ve kurumlara itibar etmeyiniz.

Avusturya Vizesi İçin Danışmanlık Ücretleri Ne Kadardır?

Vize evraklarının hazırlanmasından pasaport teslimine dek tüm süreç için danışmanlık hizmeti veren Vizem.net üzerinden alınan kısa süreli Avusturya vize danışmanlık ücreti 25-90 euro, uzun süreli Avusturya vize danışmanlık ücreti ise 70-160 eurodur.

İstanbul, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Mersin'de bulunan Vizem.net ofislerinden veya çağrı merkezine ulaşarak Avusturya vize danışmanlık hizmeti alınabilmektedir.

Bilgi ve başvuru için: 0850 241 1868

Damla Kızılkoca Yazan: Damla Kızılkoca

Damla Kızılkoca 2022 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler yüksek lisans eğitimini tamamladı ve 2022 yılının şubat ayından beri vizem.net için vize danışmanlığı yapmaktadır.

Paylaş: